Strugurasi de Sept-Oct 2011 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

aoleu, deci si la greci se intampla :))

cu soacra in concediu, elly? no way.
noi nici cu prietenii nu mai mergem ca am fost de cateva ori si ne-a ajuns. noi vroiam nu stiu ce, aia altceva si tot asa.
ne ducem noi doi, ca ne intelegem pana la urma ce sa facem sa ne placa la amandoi.

ca idee generala a discutiei trebuie sa fie o masura in toata.
nu sa iti dai familia la o parte pentru sot sau invers.
dar daca exista situatii ca a lui zubi, in mom respectiv e clar ca e o criza si sotul ei nu mai judeca normal si e prea suparat sa faca vreo concesie.
asa ca trebuie sa fii foarte diplomata zubi si cu el si cu mama si sa gasesti o cale sa se linisteasca lucrurile o perioada, chiar daca asta inseamna o legatura mai rara cu mama. parerea mea.

fetele, mi s-au lasat tzatzili
mi-au crescut si mi s-au lasat si inca n-am inceput sa alaptez.
am reusit sa le tin ca lumea pana la 33 de ani, ca eu le am mari de fel, cu dusuri alternative si exercitii si acum poc s-au dus spre buric

25+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei , perfect de acord cu tine!

1. femeia e totul intr-o relatie
2. echilibrul se datoreaza tot femeii

Oana 26+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Azi incep mesaje si le termin dupa cateva zeci de minute
Noi acum pot sa zic ca am cam intrat pe linie dreapta cu relatia. Sper ca va fi mai bine si o sa se indrepte lucrurile, putea fi si mai rau. A fost greu, poate vor mai fi perioade, dar zic ca daca am trecut peste asta, acum vine si bebe, si va fi bine.
Mama e de nota 10, ai mei in general cu privire la casnicia mea. Sunt la 30 de km, mergem in fiecare saptamana la ei, si sotul nu se plange, ba chiar ii place. Ii vedem mai des pe ai mei decat pe mama lui. Dar si mamica mea, ii face toate poftele, mai degraba pe mine ma cearta ca vb aiurea si ne fac sa ne simtim bine. Acum si el s-a invatat, si cu maica-sa tot mai rar vorbeste, "prietenii" lui l-au cam lasat, ca inainte de mine fiecare profita cum putea de el - mai mult si de asta ma enervam eu. Maica-sa a aflat ca o sa avem baietel de la verisoara ei, asa ca incepe sa sufere cred din cauza egoismului ei. Ca nu a sunat-o repede pe ea sa-i transmita toate noutatile. Nu pot sa zic ca erau legati ft tare, el cu maica-sa, mai mult cumnatul e ala mamos. Dar cand era vorba de ma-sa si de ce facea si zicea ea, eu intotdeauna eram aia care vedeam lucrurile aiurea si cu rautate, si nu incercam sa vad ca femeia vrea sa ne ajute.
In fine, m-am lungit suficient cu povestea asta
Stiu ca poate nu sunt cea mai buna la sfatuit, ca nici eu nu sunt exemplu, dar mai dau si eu cu parerea

24+

Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu nu-s de acord ca femeia e totul in relatie :D
amandoi trebuie sa dea la fel, sa faca compromisuri la fel etc etc.



25+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

OAna ti-am zis io ca toate lucrurle urate m-au facut mai dasteapta..

29+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

May, de acord ca amandoi trebuie sa faca compromisuri. Dar de obicei cand le face barbatul le auzi o viata intreaga

24+

Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Dragelor, va citesc cand am timp, din ce in ce mai rar din pacate caci am multe pe cap in ultima vreme. Am inceput o amenajare ampla a casei cu zugravit, raschetat parchet, gresie, faianta, etc....la o casa destul de mare, nu apartament, si pe langa faptul ca dureaza si "cheltui" o gramada de timp si bani, mi-a luat aproape tot timpul de ....distractii, adica sa mai intru si eu pe forum la voi, sa vad ce mai e nou, etc.
Eu inca nu stiu cum am sa nasc, vreau sa nasc asa cum zice dr-ul.
Fetelor,am pt voi o intrebare mai sensibila sa-i zic, v-ati gandit ce bani alocati la nastere pt medic, respectiv moasa, asistente? Si cam care sunt preturile pt o cezariana vs nastere naturala? eu sunt pe dinafara!
Petru al meu cred si sper eu ca e ok in burtica acolo, la ultimul control la 26 sapt avea 1 kg. nu stiu cat de bine e asta, adica e mult, e putin, habar nu am. Burtica nu am eu fff mare, mai mult tuguiata decat lata :D
I-am luat o gramada de lucrusoare, carucior, am comandat patutul si comoda cu masa de infasat si cadita incluse. Eu n-am absolut nici un fel de superstitii, cum are de ex maica-mea, care cu greu s-a lasat convinsa si induplecata.
N-am dureri, n-am scurgeri, n-am nimic, asa cum am fost toata sarcina, fara sa stiu vb aia ca sunt insarcinata, se pare ca nu ma dezic si continui in aceeasi maniera :)) Poate la nastere simt si eu ceva:)) V-am pupat pe toate !!!

Sunt in 29 sapt cu o minune de la D-zeu Petru Severian !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si acuma concluzia mea : eu soacra-mii nu am ce sa ii reprosez. ne-a ajutat foarte mult (nu mult). imi aduc aminte numai vara trecuta cand sotul meu si cu socrul faceau mansarda la casa si bateau tabla pe acoperis in iulie , soacra-mea dadea gardul cu ulei ars si eu dormeam in pod. Nu m-a trezit unul ...ca-s obosita si tre sa ma odihnesc.

dar chiar si asa totul a stat la noi in echilibru. Cand am facut casa parintii au dat bani din ambele parti. Tata a venit si ne-a tencuit /pus gresie si ce-a mai facut.daca nu ar fi fost asa ar fi iesit discutii sigur gen : mama ne-a dat si maica-ta nu. sunt convinsa de asta. si asta se datoreaza faptului ca suntem o rasa egoista in principiu.


Oana 26+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Si noi am renuntat la prieteni.. la inceput pt ca eram singurii cu o relatie stabila si toti erau invidioasi, dupa cateva luni au inceput sa ma barfeasca pe mine sau pe el, apoi o alta parte i-am pierdut cand ne-am luat casa si masina .. pt ei era cum la 23 de ani noi sa avem atatea cand ei stiau de cluburi iar noi munceam deja al meu de 3 ani eu de 1 an, apoi am hotarat ca e mai bine in 2 .. iar pe parcurs multe prietenii s-au devenit oportuniste , noi amandoi suntem genul de oameni care dam totul pt cei de langa noi, am dat totul si am primit nimik, am suferit amandoi impreuna si am zis gata .. noi suntem importanti restul sa demonstreze.. avem si acum prieteni insa numai eu pot zice ca am o prietena pt care as face price oricand oricum si la orice ora... in rest el are prietnei de bere, de tenis de barfe, eu am prietene de povesti sau shoping insa nu am eu chef de astfel de activitati si astfel prieteniile se sting incet.. ave cupluri cu care iesim insa nu abuzam ...Eu cred ca PRIETENIILE OBTINUTE INTR_O CONJUCTURA SUNT PRIETENII FALSE.. adik la sevici am vreo 2-3 prietene , insa daca r fi sa imi schimb serviciul prieteniilor respective le dau maxim 1 an.. eu sunt f sociabila, imi fac repede prieteni insa eu nu imi doresc oameni , prieteni, amici pe langa mine.. prefer sa am 1 sau 2 prieteni si imi ajunge...

29+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May , femeia e totul , da? Suntem "true" (a se citi truuuu)

Sei, normal ca esti desteapta , ca doar pe aici suntem una si una!

Oana 26+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput