Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

are cineva cutiutele muzicale si poate sa le puna pe mailul comun ? sau pot sa le descarc de undeva ?
le aveam pe toate 6 si vlad a reusit sa le strice pe toate, asa rau le-a zgariat ca nu mai merg aproape deloc..si ma inebuneste ca vrea sa le asculte..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Miki, stiu sigur ca trimisesem eu pe mailul comun muzica ptr pici si parca si cutiute muzicale. Cauta acolo.

Acum legat de vaccin, dr din Ro mi-a zis sa pun feliuta de lamaie pe intepatura si sa nu-i facem baie in ziua respectiva, plus paracetamol cand ajung acasa si inca unul seara inainte de somn. Aici astia nu recomanda nimic la vaccin, ca tocmai i-am facut MAriei luni, vaccinul ptr pneumonii care este in schema obligatorie aici.
Cum ajung in Ro ii fac si eu Mariei, Rotarixul si sper sa fie timp ptr amandoua dozele.
Ma tot gandeam Mada, oare Cata a vomat de la el? Ea regurgiteaza in mod normal? Ca MAria mea nu regurgiteaza deloc si chiar ma bucuram ca e oral vaccinul dar acum mi-ai dat de gandit, cine stie ce gust o avea si ce o simti la stomacel. Offf.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Hapiness rotarixul e dulce...eu l-am pupat pe Julius dupa ce l-a inghitit (avea putin pe barbita) si era dulce si bun. Julius l-a luat cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui dinora77

Hapiness rotarixul e dulce...eu l-am pupat pe Julius dupa ce l-a inghitit (avea putin pe barbita) si era dulce si bun. Julius l-a luat cu placere.

Dino, mami fericita de Julius 25.02.2011




Bun asa. E bine de stiut.

Merci mult!


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

bebelina doarme asa ca am zis sa intru putin sa vad ce faceti.
aseara a facut Anastasia caca singura asa bucuroasa am fost de zici ca cine stie ce s-a intamplat cred ca a simtit ea ca i se pregateste un termometru si ce-o fi zis, ia sa fac eu singura
si azi si-a prins piciorusul cu manuta pentru prima oara se uita la el, il tot pipaia si tragea de el

catank mie doctorita mi-a zis ca este cam mult 4 zile altii zic ca este normal si 7 zile...acum nici nu stii ce sa mai crezi. bine ca a facut

bb_yasmi de ce sa nu mai intri sa scrii? esti suparata?

lalely Doamne ajuta sa fie totul bine cu puiutul mic, sa va intoarceti cu vesti bune, bune

miki daaa, si Anastasia la fel face, de fiacare data cand suge. se opreste se uita cu ochii mari la mine si rade cu gura pana la urechi apoi isi vede de papica. asa dulceee este
chiar ca trece timpul repede, cand o vad ce mare a crescut si era un pui mic la inceput, acum abia o ridic.
si eu ma gandesc sa mai fac cel putin unul, clar
cum mai este Vlad/ ce-i face buzica?

catank chiar nu merita sa te intorci la servici dupa numai un an. de la 1 an incolo incepe sa vorbeasca, sa mearga...tu o sa pierzi toate momentele astea si pentru ce? nu ai toata viata inainte pentru munca?
asta este parerea mea, sa nu va suparati ca stiu ca unele se vor intoarce la munca peste un an.
eu as fi stat si 5 ani daca se putea.
si eu mi-am servit ceaiul (de lactatie normal) dar nu la umbra copacului cum stai tu. ce fain.....

simona asa imi place ca acum nu te mai stresezi cu nimic. daca nu face caca il lasi pana face si nu te stresezi, de cantarit nu prea il cantaresti, este bine asa. la primul cum erai? ca noi stresate? bine, nu pot zice ca sunt stresata, chiar nu sunt, numai ca primul bebe este bibilit mai mult

dya si eu zic ca stiu bebeii ceva de iesit afara, de baita. eu chiar am observat cand pregatesc baita, cand o dezbrac deja incepe si se agita, rade , vorbeste mult si tare deci clar stie ce urmeaza.

toate mamicile si bebeii dulci.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heeloo

mada, simo, roxy cate unul pt fiecare nu sunt suparata...dar daca tot ati intrebat va voi spune si motivul pt care am hotarat ca nu mai intru decat ocazional......m am cam saturat de "competitia" care s a format aici intre bebei....de unde au reiesit si unele aberatii majore .... am ramas cand am citit de bebei de 2 luni jumatate-3 care spun ma-ma , de bebei de 2,5-3 luni care se intorc de pe spate pe burta tot de bebei micuti (sub sau de 3 luni) care tin jucariile in mana si se joaca cu ele... ......normal ca anumite mamici incep sa isi puna intrebarea de ce bebelusul lor nu fac acelasi lucru....so....strumf....bebei nostri sunt perfect in grafic cu ce fac, chiar daca al meu la 4 luni si acusi 1 sapt nu cere la olita ....happy si Lucas al meu face cam aceleasi lucruri ca si maria si cata de mada
imi pare tare rau, sincer, pt ca sunt sigura ca voi supara cu mesajul meu....dar nu puteam sa tac...
va poop

ne mai auzim.



mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare feteleeeeeee

va pup pe toate fara exceptie
si mie imi plac f mult aceste clipe de bebici miciiiiiiiiii
azi petra mea vb de nu se mai poate
si rade intr-una
ceea ce antonia nu facea deloc sau f putin
era f seroioasa
ahahahahaha


despre diversificare
eu vb din perspectiva opusa lui miki
adica a unui bebe care nu a mancat mai nimic
care la fiecare masa a facut super nazuri
care pana la 1 an nu a mancat fructe sub nici o forma
care si acum la 2 ani si 4 lkuni mananca totul pisat
etc.
sa stiti ca exista si astfel de exemplare
asa ca nu faceti planuri
decat dupa ce vedeti cum e bebe cu hrana
daca ii place
si ce ii place
si noi avem acelasi program de masa clasic
cu antonia
dar cu toata mancarea pisata dupa cum am mai spus


noaptea pe la 3-4 mananca laptele de dimineata cum ar veni
la 10 fructe piure
la 13 masa de pranz care poate cuprinde fie ciorbita fie ceva solid
dar doar un singur fel
nu mananca doua feluri odata niciodata
la trezire la 16-17 iaurt cu cereale si biscuite
la 20 ceva de seara
ca si o masa de pranz solida
sa ii tina de foame peste noapte
la 22 lapticul de seara
ca noi ne culcam f tarziu cu antonia
in jur de 00 noaptea
de cand s-a nascut
si trezirea la 10 dimineata

bineinteles
eu orele nu le-am avut batiute in cuie niciodata
nu sunt de acord cu o rigurozitate atat de mare
mi se pare exagerata
mai ales ca noi suntem f plimbareti
si nu putem avea un program f strict
daca am plecat am dat mai mult laptic
si am sarit peste mese fara bai
antonia s-a dezvoltat frumos
aaaaaaaaaaaa
si nu i-au placut borcanasele deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

yasmi hai ca n are sens sa e superi, zau! eu nu simt k e vreo competitie aici, ci mai mult fiecare mamica se mandreste cu ce face puiul ei! uite, luca al meu de ex isi tinea capul de la 2 sapt. spune silabele ma ma dar de asta nci nu am mai spus pentru ca e evident ca habar n are ce inseamna, sunt doar sunete care ii ies acum fara nici o semnificatie hai k poate ma trezesc k maine imi recita luceafarul glumesc evident picioarele de ex se mira si pediatra ieri ca si le duce spre gura, k cica e reflex de 6 luni...dar nu se intoarce de pe spate pe burta, asta mi se pare ditai hopul :) fiecare bebe e unic...iti aduci amine cand tu spuneai de lucas ca doarme toata noaptea eu imi aduc aminte ca atunci de abia nascusem si eram chiauna, si tanjeam si eu dupa o noapte dormitasau cand eram la 3 saptamani dupa nastere si cu dureri la cezariana si ma pocnise depresia ca stateam doar in pijama si aveam parul valvoi in cap si tricouri patate de lapte, tu deja depasisei faza si te bucurai de bebe, aveai timp si pentru tine si pt sot etc...
ooooof si ce mi doream si eu sa ajung odata acolo

nu cred ca am explicat eu foarte bine ce gandesc, dar ideea de baza e ca aici suntem ca o familie virtuala si ca e pacat sa ne suparam sau sa renuntam sa ne scriem. avem de invatat de la toate dintre noi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

Credeam ca v-a fost dor de mine....
Noi suntem cu pregatirile de mare, de plecat acasa in Ro.... Nu prea avem timp....Cu Dodo am avut un stres marti cand am constatat ca nu a luat in greutate de sapt trecuta ,dar am vazut ca si Andra lui Miki a facut la fel... asa or fi ele Andrele la 3 luni....
Si pe mine m-au podidit lacrimile cand ati povestit de bbei... nu puteti sa stiti ce in sufletul meu cand o vad ca rade la san , sau dimineatza cand ma vede....
Va pup pe toate fara deosebire!
vorbim de abia saptamana viitoare ca la mare nu cred ca avem net!


mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)




nici nu sti cat te invidiez pentru plecarea la mare
Distractie placuta!!!
Sa te gandesti si la noi cand stai cu burta la soare , ori cand te racoresti in mare

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yasmi pup sexy-mamica

miki, ce tare ai fost la faza cu al treilea . eu nu mai am curaj pt al trei-lea si nici sotul

dya, eu zic ca tb sa scazi mai mult, dar cel mai bine il mai cantaresti odata: dezbracat, fara pampers si cacacit

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!


mie 3 nu mi se pare mult..ba chiar ideal..
dar nici eu nu ma pot gandi acum, sper peste cativa ani sa am curajul si vointa..n-am dat de 3 ani pe la servici si mi-e jena de cei de acolo..trebuie sa ma reintorc macar 2-3 ani si pe urma voi vedea..
somleac, tare te admir cu cei 5 prichindei..mi-as dori macar pentru o zi sa vad cum estetu mai si lucrezi ? ca parca asa zici pe aici..cand oi avea tu timp pt toate.. ma uimesti..

mami de 2 prichindei


miki, n-am spus ca e mult trei, Doamne fereste, imi plac tare mult familiile cu multi copii, dar pentru familia si posibilitatile noastre idealul este 2 copii, mai ales ca avem pereche. Oricum eu il amnenintasem pe sot ca daca al doilea copil e tot baietel, incercam si a treia oara

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput