Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 59 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

neuronul meu gravid da rateuri
site-ul e medicamentecompensate. ro

33+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Buna fetelor! Am intrat acum ceva vreme sa va salut si sa va multumesc pentru ceea ce faceti. acum intru sa va spun pe scurt ce am facut si sa va cer parerea. Dupa FIV 1 esuat la Budapesta, am facut analizele de trombofilie si am aflat ca am MTHFR C667T heterozigot si Facor II heterozigot. n 10 ani, o singura sarcina obtinuta natural, dupa o peratie urmata de 5 zile de anticoagulant. Am pierdut sarcina la 13 saptamani. Dupa...0 sarcini in ciuda inseminarilor si a FIV-ului. Cum spuneam, dupa FIV, am aflat. Si....o sa spuneti ca sunt nebuna. In prima luna dupa FIV, adica aceasta, de la ovulatie, 5 Iunie, am inceput sa-mi fac de capul meu Clexane 0,2/zi. In zi 10 de la ovulatia, Beta HCG 16. Am trecut pe Clexane 0,4. Azi, zi 13 de la ovulatie, Beta HCG 128. Am fost ieri la dr. Uscatescu, i-am spus ce am facut, mi-a facut testele de rutina, m-a felicitat pentru initiativa si rezultat, si mi-a zis sa o tin asa, pe Clexane 0,2. I-am spus ca eu facusem deja doua doze de 0,4 in 2 zile dar m-a trecut inapoi pe Clexane 0,2, pana pe la 7-8 saptamani cand m-a chemat cu o ecografie. Acum, va cer voua parerea. Am 58 kg, totusi Clexane 0,2 nu este putin? Eu am plecat de la ideea ca doar datorita anticoagulantului pastrez sarcinile - ceea ce este evident acum (cine stie cate oi mai fi pierdut fara sa realizez?!) dar ma ingrijoreaza si ce se intampla pe parcurs. La prima mea sarcina, bebe avea hidrocefalie. Acum iau Acid folic, Femibion, Aspenter si Magne B6. Nu stiu ce sa fac. Eu ma pregateam pt inseminare la Budapesta la sfarsitul lunii si pt ca aveam concediul pregatit, pe 22 plec spre Budapesta. Rasu'-plansu'. Daca aveti vreun sfat, ceva legat de ce analize mai pot face sau chiar o parere despre doza de Clexane...va rog..eu sunt inca in stare de soc. Ca sa nu mai spun ca mi se pare ca Beta a crescut mai mult decat trebuia si ma fierbe gandul ca poate stimularea de dinainte de FIV si-a facut ceva efect si acum si am ..2? Sau extrauterina? Hai ca am scris mult si....ametit. Va multumesc ca ati reusit sama urmariti pana la capat. Si daca pot ajuta pe cineva cu experienta mea...sunt aici. Pana pe 22. . Si de pe 2 Iulie incolo.Inca o data va multumesc, fara voi nu as fi ajuns aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

tonirro, felicitari !
Parerea mea este sa nu te mai gandesti la plecarea la Budapesta: ai un betaHCG foarte frumos, deci esti insarcinata. Lasa deoparte si grijile cu o eventuala sarcina extrauterina si concentreaza-te pe faptul ca ai o sarcina de care trebuie sa ai grija.
Eu pt mutatia MTHFR C677T si mutatia protrombinica (factor II), ambele hemterozigote, am primit Clexane de 0.4 din Z1 de stimulare. Intre timp, am mai facut si analiza genei PAI si mi-a iesit pozitiva homozigota pt alela 4G/4G - am fost trecuta IMEDIAT pe Clexane de 0.6. Deciziile astea le-a luat ginecologul meu de la Viena, dupa ce s-a consultat cu un hematolog foarte bun de acolo, specializat in trombofilii obstetricale, care ulterior a devenit hematologul meu.
In anumite clinici din Europa de Vest, trombofilia se ia mult mai in serios decat prin alte parti.
Eu am in jur de 62 de kilograme (iti spun asta ca sa vezi ca doza mea de Clexane nu a fost mare pt mine).
Eu nu inteleg de ce dr Uscatescu prescrie Clexane de 0.2; mi se pare ca o frectie la un picior de lemn doza asta.
Concluzia o tragi tu, avand in vedere ca atunci cand mi s-a prescris Clexane de 0.4 stiam ca am doar cele doua mutatii pe care le ai si tu.
Iti doresc din suflet sa ai o sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Va pup pe toate si ma rog pentru fiecare sa ii dea Dumnezeu ericirea de a-si tine puiul in brate.
Dati-mi voie sa ma prezint: am 35 de ani si o fetita superba de 3 ani si o luna, venita dupa o sarcina perfecta, am ramas insarcinata din prima incercare desi am o singura trompa in urma unei anexectomii datorate unui chist endometriozic enorm care a rupt trompa. Tocmai am pierdut o sarcina saptamana trecuta (de fapt s-a oprit din evolutie mai devreme, pe la 8 saptamani, eu am descoperit la 9 sapt si 3 zile. Poate as fi descoperit mai devreme caci am simtit ca nu mai am simptome dar nu m-a ascultat nimeni, zicea ca sunt nebuna. Bun. Intrebarea mea este daca se poate declansa aceasta tromboilie asa, oricum, oricand, din moment ce prima sarcina a fost ok? Mai mult decat atat, in setul de analize (care a iesit perfect) au fost si chestii referitoare la coagulare. Doctorita mi-a spus ca o posibila cauza ar putea fi efortul, istoricul(prima sarcina) dar si setul de analize excluzand multe alte cauze; sarcina se vedea desprinsa iar dumneaei mi-a spus asta fara sa stie ca eu ca o nemernica nu prea m-am menajat, nu mi-am schimat viata cu nimic, in plus, Eva a facut o bronsita urata si exact in ziua ce corespunde opririi in evolutie, am alergat ca nebuna dupa un taxi, cu Eva dupa mine, cu bagaje, am ridicat-o, am gafait, etc, etc. Stiu, asta ar insemna ca vina e a mea 100%, nu imi spuneti ca parca am murit si eu de o saptamana de cand am aflat. Dar, revin la intrebarea mea cu trombofilia. Ok, sarcina poate fi un factor declansator, am inteles, dar eu am mai avut o sarcina perfecta care nu a declansat nimic. Ce parere aveti? Miha3 mi-a dat un raspuns la odisee, dar vroiam sa aud mai multe pareri, Miha sper ca nu te superi.
Va pup pe toate!

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

Edit: Deci din cate am inteles sarcina este un factor declansator al trombofiliei. In cazul acesta, analizele facute inafara sarcinilor nu sunt concludente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

balanta, multumesc mult pentru raspuns si felicitari . Am citit postarile tale mai vechi, nu am ajuns cu ele la zi, stiu ca avem aceleasi mutatii, acum aflu ca mai una in plus. Eu nu mi-am facut PAI-urile si nici mutatia factorului XII si tare imi este ca am si de aici ceva. Asa simt si eu, ca 0,2/zi Clexane este aproape nimic. De aseara imi fac 0,4. Banuiesc ca nici asta nu este de ajuns, dar pentru ca plec in concediu si mi-e teama sa nu am ceva reactii adverse pe acolo, am sa fac asa pana la intoarcere. Totusi, marti ma duc sa-mi fac AntifXa, folatii si homocisteina. Macar sa stiu ca ies astea bine, sa-mi priasca si mie concediul. Ce sa fac, acum concediul este batut in cuie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Ylari imi pare foarte rau pentru pierderea ta. Inteleg prin ce treci, si eu am o sarcina oprita in evolutie la 13 saptamani, datorita trombofiliei. Intai si intai trebuie sa te ierti pe tine, corpul tau, si sa iti faci un plan de "atac". Peste durerea pierderii unei sarcini nu stiu daca ai sa poti trece cu adevarat vreodata, dar in timp, tot ce-ti ramane este durerea si asa...nu uiti. Eu una nu vreau sa uit. Am avut un pui si l-am pierdut. Mai dureros ar fi sa ma gandesc la asta si sa nu simt nimic. Linisteste-te, vina nu este a ta. Eu am aflat acum ca sunt insarcinata dar pana la marea veste, am carat vreo 20-25 kg pachete pt pomana pana la cimitir si inapoi (ca nu se poate sfinti doar coliva trebuie sa care blonda toate pungile ), am cosit in gradina vreo 4 zile la rand ca ne cantau serpii din buruieni si am tras si o busitura cu bicicleta din cauza unui carcel. Cu toate astea, sarcina pare ca e ok, Beta creste. Pentru ca esti singura persoana implicata, este normal sa te simti vinovata...dar nu esti. Sunt multi altii inaintea ta. Mie nu mi-au descoperit trombofilia nici dupa ce am pierdut sarcina, am avut noroc sa cunosc pe cineva care mi-a deschis ochii. Iti doresc sa treci cat mai repede de remuscari, reprosuri si framantari si sa-ti vezi visul cu ochii curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

tonirro,,ti-am scris si la fiv ungaria referitor la doza mea de clexane:
eu am MTHFR 677 homo si ambele PAI-uri hetero(deci am in total 2 mutatii homo), si uschi mi-a dat clexane de 0,4 si mie mi-a fost frica ca nu e doza buna si dupa fiv mi-am facut antifxa la fundeni,care a iesit 0,32 si ea mi-a zis sa continui cu doza de 0,4,si sa revin cu prima eco(ea nu stie de rezultatul meu de la beta).Nu stiu la cate ore se face antixa la fundeni,dar eu mi-am facut-o la 4 ore si 20 min.
e posibil ca ea sa considere ca doza de o,2 e buna,pt ca mie PK mi-a zis initial cd stia doar de MTHFR677 homo sa iau doar acid folic ca e suficient si de gura mea ,a zis 0,2.
singura mutatie pe care nu mi-am facut-o e fact XIII.
tu fa cum simti ca e bine,dar sa ii faci antifxa,neaparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

lyly saru'mana de raspuns. Am inteles ca trebuie sa fac Anti fxa la vreo 7 zile dupa ce fac aceeasi doza. Eu de aseara fac 0,4 si miercuri plec vreo 10-12 zile, asa ca am sa fac la intoarcere. Pana atunci raman pe 0,4. Iti tin pumnii pentru luni, nu am uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

YLARI, pot fi multe cauze pt care ai pierdut sarcina, insa una din ele poate fi o eventuala trombofilie.
Faptul ca ai dus fara probleme, o sarcina pana la capat sau/si ca niste analize de rutina de coagulare au iesit bune, nu este o garantie ca nu ai trombofilie. Analizele mele de coagulare sunt perfecte si cu toate astea, am trei mutatii de trombofilie.
Trombofilia se poate declansa oricand, si da, sarcina este unul din factorii de risc.
Imi pare rau pt sarcina pierduta. Stiu prea bine ce inseamna durerea asta...
tonirro, eu daca as fi in locul tau as face si mutatia factorului XIII si gena PAI. Stiu, costa mult, dar pt linistea mea, le-as face. E drept ca eu sunt cam paranoica atunci cand e vorba de sanatate, insa nu sunt sigura ca asta e un lucru rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

YLARI, pot fi multe cauze pt care ai pierdut sarcina, insa una din ele poate fi o eventuala trombofilie.
Faptul ca ai dus fara probleme, o sarcina pana la capat sau/si ca niste analize de rutina de coagulare au iesit bune, nu este o garantie ca nu ai trombofilie. Analizele mele de coagulare sunt perfecte si cu toate astea, am trei mutatii de trombofilie.
Trombofilia se poate declansa oricand, si da, sarcina este unul din factorii de risc.
Imi pare rau pt sarcina pierduta. Stiu prea bine ce inseamna durerea asta...


Multumesc ptr raspuns.
Bun, eu nu inteleg niste chestii: deci se poate declansa, dar se poate si sa nu se declanseze? Adica la Eva nu s-a declansat (daca as avea?) Sau daca ai mutatiile acelea cum o sarcina poti sa o duci la capat cu bebe sanatos si la o alta sarcina nu? Nu stiu, imi pun niste intrebari si eu. Si cum ti-ai dat seama, cum, ai banuit sin moment ce coagularea era ok? Ma scuzati va rog eu mult, credeti-ma ca am niste zile infioratoare in care experimentez niste stari foarte aiurea, invinovatesc pe toata lumea, apoi pe mine, apoi neg totul, apoi ma revolt, apoi nu imi vine sa cred, apoi imi amintesc ca in urma cu cateva zile aveam bebe in burtica......... Bun, adica ptr mine e greu de inteles. Daca am o boala o am pur si simplu si gata. Daca ceva (sarcina) o poate declansa, pai de ce nu o declanseaza mereu? Adica nu sunt niste "reguli", e la "ghici"? Nu stiu nimic despre boala aceasta, va intreb si eu pe voi. Sincer eu tind mai mult sa cred ca nu o am. E genetica minunea asta? Mama a dus toate sarcinile fara probleme. Nu am in familie (si e numeroasa) niciun fel de problema. Cred ca sunt singura/prima care pierde o sarcina...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

Mergi la inceput