Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 59 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

Rasunsul de la Sanatate este ca beneficiez de
gratuitate 100% in calitate de gravida chiar daca sunt somer si trebuie bifata casuta cu gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Fetele va transmit de pe acum un weekend minunat!!!!!

Flyhigher-- sunt foarte decisa anul asta sa fiu insarcinata (in fiecare an am fost insarcinata, umor negru) si sa si duca sarcina pana la 40 de saptamani si sa am cel mai sanatos copil... si eu trebuia sa fiu in 33 de saptamani cu gemeni dar na...asta e... Sarcina usoara mai departe si multa fericire

Flori m-- parerea mea sa faci de la synevo pachetul care contine si mutatiile , si eventual si paiul, dar sa nu faci cariotipul genetic ca arunci doar bani pe geam, eu sunt lamurita... mai bine faci testele in sarcina (DT, TT) si daca e cazul amniocenteza.

Viotimis-- scuze ca n-am mai vorbit dar am avut tare mult de lucru, nici acum n-am recuperat sa citesc din urma tot. Sunt la ovulatie, de fapt a si trecut si am muncit serios (asta vedem peste 2 saptamani). Tu ? ce mai zici?

Fetele , degeaba e reteta 100% ca numa 16 injecti pot lua ca restul trebuie platite, 16 buc costa 300 lei si nu ai voie sa iei peste 300 lei gratuit doar daca platesti ce este peste 300. Deci tot la 50% ajung, ceea ce e naspa.

pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

danylini Ruxandrada si cred ca si Floricica au reusit sa obtina Clexanul 100% compensat. prin iarna vorbeau de asta. vezi pe prima pagina in Album Photobuchet ce hartie au obtinut de la casa de asigurari, cu care s-au dus la farmacie, pe langa reteta compensata si au reusit sa "sparga" plafonul farmaciei.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Aici: http://s586.photobucket.com/albums/ss305/trombofilia/
Pupici!

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

viotimis din pacate nici tie nu iti pot trimite pm, la hematolog a mers pentru prima data la dr cheveresan, el mi-a mai dat sa fac niste analize pe care nu le aveam, doza de clexane a fost aceeasi cu cea pe care mi-a indicat-o ginecologul, dupa parerea lui nu ar trebui aspenter si cam atat.
eu am primit reteta sa iau clexane gratuit si am 30 de buc pe reteta, iar la clexane de 0.6 asta ar insemna in jur de 550 roni, astept sa ma sune de la farmacie cand aduna 30 de bucati, dar nu mi-a spus nimeni ca este un prag pe care nu trebuie sa-l depasesc, o sa vad la farmacie cand ajung sa le ridic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

suzieq
ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am intrebat in seara asta o farmacista si se pare ca asa este cu clexane-ul, ce este peste 300 ron se plateste. Chiar daca ai reteta de la medicul de familie in momentul in care mergi in farmacie programul "o atentioneaza" pe farmacista ca acel medicament e in cat B si nu poate depasi 300 roni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Fetelor, nu mai credeti farmacistele, ca spun aiureli cu plafonul ala de 300 de lei!!!! Incercati la alta farmacie, sau insistati sa simuleze o reteta compensata 100%, programul este acelasi pt toate farmaciile, si nu exista acel plafon. Probabil nu il au actualizat, fiindca la notele finale din listele cu medicamente compensate se mentioneaza clar acest lucru, ati vazut si voi din raspunsul cnas.Se plateste doar o suma mica, cca 35 de lei pe 3 cutii de 0,4.

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

vis-a-vis de clexane, noi, pentru 6 cutii (deci 60 injectii) am achitat, de fiecare data, 65 lei; iar pentru 3 cutii (deci 30 injectii) am achitat, de fiecare data, 35 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

buna tuturor fetelor si d-lui tannoo
Ieri am rezolvat problema compensarii retetelor in sarcina. Luna trecuta dr meu de familie mi-a eliberat reteta de fraxiparine in regim de compensare 50%, bifand pe reteta "salariat" motivand ca sunt gravida cu venituri si nu pot primi gratuitate. Buuuun, am mai stat, m-am mai gandit si ieri am sunat la CNAS bacau, fara vreo speranta c-o sa rezolv ceva. Am vorbit cu medicul sef m-a lamurit. Mi-a spus ca fraxiparine ca si clexane e pe lista B, cu compensare 50% in mod curent, cand este vorba de urmatoarea categorie de asigurati:
Salariat, Pensionar cu pensie mai mare de 700 de lei, Co-asigurat, Liber profesionist, PHS, Ajutor social, Somaj, Personal contractual, Card european, Acorduri internationale.

dar ca este compensat 100% cand vine vorba de categoria:
Copil (pana la 18 ani), Elev/Ucenic/Student (18 - 26 de ani), Gravida/Lehuza, Veteran, Revolutionar, Handicap, Alte categorii.

Mi-a spus ca daca medicul meu refuza sa-mi dea reteta, sa-i sugerez sa sune la CNAS pentru lamuriri si daca tot refuza sa fac o plangere in scris la departamentul juridic, pentru a putea fi solutionata problema.
Am mers la dr de familie, am discutat, initial s-a enervat foarte tare, apoi insistand eu sa sune la CNAS a facut-o si a discutat cu cei de la juridic si au lamurit-o. Compensare 100% pentru gravide indiferent ca e gravida cu venituri ori ba. Si mi-a scris reteta, bifand gravida! Iuhuuu.
Eu zic sa nu cedam, sunt drepturile noastre si merita sa fim perseverenti.
am mai gasit ceva util, un site care simuleaza compensarile pentru medicamente in functie categoria de asigurat in care ne incadram. Asa vom sti exact la farmacie cat mai e de plata.
Puneti voi in fata www si scoateti spatiul de dinainte de ro.
retetecompensate. ro
Sper sa va ajute informatiile!



33+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput