Strugurasi de Sept-Oct 2011 (70)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Rallu, ce experiente dar ai fost funny cum ai povestit

Jade, sorry, nu a fost cu vreo intentie aiurea. asa parea ca va verificati, asta am inteles eu, nah. acum ca ai explicat si ne-ai impins in gard , am inteles.

Eu azi am facut pastrav la cuptor pe pat de ceapa si cu sos de rosii si usturoi servit cu piure, salata si lamaie. a iesit bestial. al meu era in al 9-lea cer si nu mai contenea cu laudele :D

am inceput sa-mi fac bagajul de plecare in tara si am realizat ca mi-am luat o gramada de haine de bortoasa flu flu, dar ultima luna, adica septembrie nush ce o sa imbrac, ca n-am luat nimic mai de toamna
pus ca nu stiu ce sa-mi iau pentru perioada de dupa nastere ca prind toamna, apoi iarna. cum oi fi atunci, cate kile, mi-o mai veni ceva?
sunt debusolata...
ma gandesc sa-i las un geamantan pregatit lu al meu sa mi-l aduca prin toamna cu haine mai groase dar care?
in cat timp se desumfla burta dupa nastere?
nu stiu.. daca aveti sfaturi, pls, ca-s in ceata

24 sapt si eu azi si bebelina e iar miscacioasa

24+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

dragele mele, dragi

parca sunt un butoi de pulbere...nici eu nu ma mai inteleg, ba rad si sunt atat de happy, ba parca toate corabiile s-au scufundat, nimic nu-mi convine si intru in butoi...

saracul meu sot nu cred ca mai stie cum sa se comporte cu mine, l-am zapacit :)))))

va pup burtici


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

may dupa Dani, timp de o luna am mai purtat nadragii maternity, apoi mi-am luat blugi 42..pt 3-4 luni ca abia apoi mi-am revenit la talia initiala..4o. Am pus 18 kg in prima sarcina; calculeaza ca-n spital lasi 6-7 kile, poate si mai mult.

loredana nici daca pui o perna mare sub spate nu poti face exercitiile¿ asa mai incovoiata...

elly b eu am balansoarul respectiv si chiar daca n-am alaptat mi-am petrecut viata pe el de cand am copil.

seidana ce praji ai facut¿

monaramona ai un fecior de 14 ani¿ wow! o sa te ajute mult

lali lali, sa nu pui tu pruncu in rotobil...e-al meu mama l-a bagat la 5 luni, dar nu l-am coborat sa ajunga cu piciorusele jos pana e la 7.

rallu aici se zice ca fiecare gravida tre sa cada odata, mai devreme sau mai tarziu in sarcina o sa dai odata cu fundul de pamant.

Nume tari tipic spaniolesti: Milagros(minuni), caridad(caritate), Encarna(vine de la encarnacion-incarnare), Asuncion(urcare la ceruri)Maria de los Angeles(maria ingerilor), marife(maria credintei), maripaz(maria pacii) sa mai continui¿

21+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Dbunny eu nu am dat cu fundul se pamant nici la prima sarcina,si sper ca nici acum . Si cu premergatorul,stii tu,fiecare cu pasaricile lui,ca eu am un stol maaare,intreg ,numai al meu . Am fost impotriva a o gramada de chestii penru ca nu le gaseam logice sau pentru ca aveau multe aspecte negative din punctul meu de vedere , la unele mi-am schimbat parerea,la altele mi-am intarit-o , dar cel mai mult am respins chestiile care mi-au fost impuse cu jigniri ,cum spuneam de verisoara mea. Odata cu trecerea celor 20 de luni de cand s-a nascut Paul am invatat ca doua persoane se pot uita la acelasi lucru si sa il perceapa diferit,ca doua mame sa vedem acelasi copil facand acelasi lucru,si una sa il vada negativ,alta pozitiv.

Andreea si eu sunt la fel,parca am niste nervi in fund de la orice,de-mi vine sa imi dau palme,dar sotul e obisnuit,are antrenament. Acum ma lasa in nervii mei,sau ma calmeaza cum stie si el,chiar daca pentru orice nimic el e vinovat.

May eu am slabit fulger dupa prima nastere, la iesirea din spital aveam cu 10 kg mai putin decat la internare,si dupa 6 saptamani le dadusem jos si pe celelalte 7 . Plus ca nu stii cum va fi vremea, septembrie e o luna ciudata,nu stii daca va fi cald sau va ploua.Cu Paul m-am internat pe 30 septembrie in rochita de vara ,si m-am externat pe 5 octombrie cu blugi grosi si geaca. Din ce am citit pe prognoze ,am vazut ca si anul asta va fi la fel,cu spetembrie calduros si octombrie cu ceata dimineata si seara ,si destul de rece. Asa ca ai putea sa ii pregatesti un geamantan cu pulovere subtiri , pantaloni care sa iti vina si daca nu slabesti prea mult pe coapse,dar si daca te topesti ca mine , geaca de toamna ,incaltaminte comoda. Acum depinde si cat de friguroasa esti tu si de stilul tau vestimentar.


Rallu mamicule,ai sot glumet inseamna,a vrut si el sa te destinda. Tare haios povestesti ,mi te si imaginez pa plangand ba razand . Hai ca trece .

ExactSeidana fiecare reactioneaza dupa cum ii e felul,si eu ma aprind repejor , nu imi place sa mi se impuna anumite chestii. Mai ales chestii care "asa se fac" ,fara sa existe o explicatie cat de cat logica.Si daca mi se mai spune si "aaa,esti fraiera/proasta/inconstienta/mama denaturata daca nu faci ca mine ,ca uite ce bine imi e mie" atunci iau foc si mai repede.


Am asa o chestie,nu stiu de ce, tot imi vine sa sterg si sa scriu din nou postul sa nu mai fac vre-o gafa.Si cred ca ar trebui sa ma mai retrag vre-o luna-doua-trei pe la soacra, ca sa nu mai supar pe nimeni .


Nopte buna.

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 28+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza.. coffee?

dbunny am facut o prajii bunaa.. blat de cioco (pandispam), crema cu frisca, capsuni si iaurt.. trebuia sa fie si jeleu de capsuni dar nu s-a intarit deloc ( de ce nu stiu ca am mai facut pana acu de 1000 de ori), si a intrat ca un sirop in blat... si e excelenta.. inclusiv al meu a bagat cateva felioace desi el cu dulciurile e paralel.. lasa ca il compensez eu..

Lali.. ce ai mami? cum sa te retragi.. nu supara nimani pe nimeni aici , totul provine de la nervii interiori.. fiecare avem stari de nervi fara motiv.. eu am niste idei cateodata bine ca ma pot abtine sa tac.. uneori imi vine sa ii zic alui meu ca vreau sa ne despartim.. si saracul nu face nimik .. nu am chef de povesti , de iscutii.. insa repet noroc ca stiu sa tac.. ca daca nu....

va doresc duminica frumoasa...

28+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

neatza butrici si strugurei

astazi implinim 27 de saptamani, inca nu-mi vine sa cred...parca e un vis...Doamne iti multumim din tot sufletul!

am intrat putin la odisea vecina si mi-au dat lacrimile de emotie...mare eveniment nasterea...vai ne apropiem si noi cu pasi repezi...Doamne ajuta!!!

ma duc sa vad un apt cu sotul meu drag, va pupicesc si sa aveti o zi frumoasa!


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Da, andreea, ai dreptate, ne apropiem si noi, eu deja am emotii, parca tot nu mi vine sa cred
vai, seidana, ce bunatati faci tu acolo, cred ca e minunata prajitura Mie mi-e frica sa fac praji ca mananc o tava intreaga

25+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

o zi plina de bucurie tuturor... Sunteti foarte harnicute am incercat sa recuperez ce am pierdut zilele astea asa mai pe sarite... a fost atat de mult soare k nu prea am mai stat prin casa si sotul a fost liber si am zis sa ii scoatem pe shtrumfuleti la limbaarica sa se obisnuiasca...
Am schimbat si noi prefixul suntem deja in 21 de saptamani si sa dea Doamne Doamne sa ne fie la fel de bine si de ac incolo...Pe 16 iunie ne ducem sa ii vd imi e dor sa ii vd mai ales k n-au iubit in fiecare zi cu ghiontulete mici...

Credeti k mai este posibil sa imi schimb medicul la care voi naste sau este prea tarziumsi nu o sa fiu acceptata???


21+ Unde.s 2 puterea creste 18.oct.2011
Doamne Doamne vegheaza asupra noastra sa fim sanatosi si sa crestem mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

Laaa muuulti aniii Elly!



Sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si celor dragi tie!





27+ Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

la multi ani ELLI te pupam!!


22+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput