Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bianca26 spune:

Eu am nascut prematur si Bia a avut la nastere 1,900 kg.La incubator o gavau, cand mi-au dat-o la san, avea 4 zile si desi mie imi venise laptele, ea nu avea putere sa suga, asa ca am continuat sa bem laptic din seringa. Acasa am hotarat sa ma mulg in continuare si sa-i dau cu biberonul. Acum avem 4 luni si bem tot din biberon, iar la san suge doar seara dupa baie. Slava Domnului ca am suficient laptic si ne merge bine, acum are 5,700 kg.

bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Papusica mea are 2 ani si 2 luni si inca papa tzitzica,mai mult sa se alinte evident.
Acum suntem in proces de intarcare,ii mai dau doar o tzitzica si peste cateva zile gata si cu asta.
E cel mai frumos sentiment care l-am trait de cand am nascut-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella@ spune:

Eu am alaptat pana la o luna si jumatate si ala completat cu lapte praf,nu voia sa suga si in timp nu am mai avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ver@ spune:

Vladutz a avut parte de tzitzica 1 an si 4 luni De avut mai avea,dar cam atat vroia...asa ca...l-am intzarcat.Manca non-stop

Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Eu am alaptat exclusiv de la nastere si intentionez sa o fac si dupa un an, atat cat voi putea si...cat va dori .
De o saptamana am inceput diversificarea, dar nimic nu se compara cu lapticul .

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Pe toti trei i-am alaptat. Pe Ilie l-am intarcat cel mai devreme (la 8 luni jumate), ca avea dinti si ma musca raaau...La 11 luni a avut dentitia de lapte completa...Ioana are 8 luni jumate si nu papa decat laptic de la titica, deocamdata( pe langa alte delicatesuri culinare, fireste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

L-am alaptat pe Vlad pana la 3 luni, apoi incepuse sa fie f. nervos la supt, manca putin si f. des, iar pediatra ne-a recomandat completare de lapte praf. Am tinut-o asa o luna, cand nu a mai vrut deloc sanul...se obisnuise cu gustul laptelui praf...nici eu nu mai aveam lapte ca inainte. De la 4 luni s-a intarcat singur. Mie imi pare rau ca nu am fost mai hotarata atunci...dar asta e! La urmatorul bb voi sti cum sa procedez.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

L-am alaptat exclusiv pana la cinci luni si jumatate, si in prezent il alaptez seara si in timpul noptii.

Mona si Vlad-Andrei, 05.12.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camel1976 spune:

Am vrut sa alaptez pina la un an, dar nu e intotdeauna cum vrem noi. In primele zile la maternitate eram disperata, copilul urla de foame, iar mie nu imi venea laptele, am gasit o asistenta mai intelegatoare care m-a invatat cum sa-mi desfund canalele si cu o zi inainte de externare a venit si lapticul mult cerut de bebe. Daca alti copii refuzau sa suga sau adormeau la sin in citeva minute, al meu era un mincacios, nu se mai satura. Seara dupa ce golea ambii sini urla de foame si cu greu adormea. Asa ca de la doua luni i-am dat seara completare o jumatate de biberon de lapte praf si s-au rezolvat lucrurile pentru o perioada. Oricum noaptea sugea inca de 2-3 ori. Pe la 4 luni a vrut sa se autointarce, dar in 3 zile a revenit la vechiul obicei, iar pentru a recupera parca cele trei zile de "abstinenta" acum sugea din ora in ora zi si noapte. "Nu apucam sa produc" dupa cum cerea el. La 4 luni jumate am inceput diversificarea, bebe avind mari probleme cu scaunul, unul la 5 zile!!! si am sperat ca sucurile limpezi de fructe il vor ajuta. Asa a si fost. Apoi treptat am intrat si la restul mincarilor pentru bebici, toate acceptate de cu mare incintare. De mentionat ca baiatul meu a fost un urias de la nastere (4600g, 56 cm), iar la 6 luni avea deja 10 kg!! fara a fi gras, ci doar mare (pe toate dimensiunile). Acum nu stiu daca diversificarea sau altceva l-au facut sa renunte la sin, dar la 5 luni jumate a terminat cu suptul de la mine. Intarcarea a fost unilaterala (din partea lui doar),iar spre norocul meu s-a facut treptat si nu am avut probleme cu excedent de lapte, acesta disparind pe masura ce nu a mai fost cerut. Mult timp m-am intrebat daca am gresit, daca din cauza mea nu a mai vrut sa suga, caci laptele era la fel ca la inceput, nu "se subtiase" si nu-si schimbase gustul in acru....Oricum de la 5 luni jumate i-a iesit primul dintisor, acum la 8 luni are 4, si roade tot ce prinde si musca si fier daca-i cade la indemina. De citeva ori am vrut sa-i mai dau sinul sa-l calmez, dar era sa ma lase fara sfirc. Cu un asa muscacios nu stiu daca as fi putut continua alaptatul.Ramin cu parerea de rau ca nu am putut alapta mai mult timp, era mult mai bine pentru sistemul lui imunitar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sevi spune:

am vrut sa alaptez dar fata mea pur si simplu nu vroia sa puna gura pe san.m-am muls 3 saptamani dupa care nu sa mai putut ma dureau sanii ingrozitor si a trebuit sa iau pastile pentru intarcat

Mergi la inceput