Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu inca alaptez dimineata si seara (si noaptea la cerere) iar fetita mea are 14 luni. Pana la 6 - 7 luni a fost alaptata exclusiv, dar pe urma am inceput lucrul (in Franta nu exista concediu de 2 ani, doar 2 luni jumate dupa nastere).

Pe la 4-5 luni am inceput sa ii dau totusi sa guste din diferite alimente ca sa se obisnuiasca cu gustul si nu am avut niciodata probleme sa primeasca ceva.

Mai putin cu biberonul pe care l-a primit doar cand nu a mai avut incotro. A trebuit sa imi prelungesc concediul fara plata o luna ca nu vroia biberon.

Iar cand am incercat sa ii pun in biberon laptele meu si sa i-l dea mama in timpul zilei, a plans in asemenea hal de parca ii murise mama. Asa ca nici nu am mai incercat a doua oara. Laptele meu la san, laptele praf in biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

aprope 3 luni. am intrerupt de proasta.
nu am fost informata, nu mincam mult, nu ma odihneam, eram stresata ca nu am lapte, ce v-am spus, de proasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns svety spune:

Dani are 4 luni si pana acum l-am alaptat exclusiv. Are 8500g si 64cm. Intentionez sa-l alaptez cat mai mult. Diversificarea o voi incepe la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am gemeni. Bianca a avut 1600g la nastere si a fost prea mica sa suga la san, asa ca s-a invatat cu biberonul si cand a crescut, desi am incercat, nu am reusit sa o conving sa suga. Rares a inceput sa suga din a doua saptamana de viatza si o face cu drag si spor si acum, la aproape 6 luni. In primele 4 luni m-am stors si i-am dat fetei in biberon cam 4-5 mese pe zi. Dupa 4 luni, a inceput Rares sa manance din ce in ce mai mult si ii mai pot da fetei de la mine cel mult de 2 ori pe zi. Am de gand sa alaptez pana la 9-10 luni.

Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Eu am alaptat pina la 6 luni si 1 saptamana. Nu stiu din ce motiv dar din acel moment nu mai vrea sa suga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by simona_filipas

Eu am alaptat pina la 6 luni si 1 saptamana. Nu stiu din ce motiv dar din acel moment nu mai vrea sa suga.


ar fi cateva motive intemeiate pentru care un bb refuza sanul mamei: laptele nu mai curge cum vrea el de tare si se enerveaza (a fost cazul meu), ti-a venit ciclul, laptele si-a schimbat un pic gustul, erai tu mai stressata...Eu la 7 luni si jumatate m-am optit din alaptat fiindca Serban se enerva la san, i-am dat biberon si a luat fara nici o problema, nu l-a scuipat afara niciodata, ca si cum n-ar fi fost nici o diferenta...am avut mare bafta...Oricum, nu te necaji..la 6 luni, ti-ai facut mai mult decat datoria



nu mai dati din coate...oricum, fiecare mâtză pe limba ei piere ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzupi spune:

Mara are 5 luni si inca o mai alaptez desi de cand avea 2 luni m-am intors la servici.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Da,1,6 ani si sper ca si pe urmatorul macar atat.Succes.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya12+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Din pacate fetita mea a refuzat sa mai suga de la 2 1/2,mulsul nu a fost de nici un ajutor, decat 2-3 saptamani, asa ca am pierdut aproape de tot laptele.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_bm spune:

Mihai, primul meu bebe a mancat laptic de mama pana la 1 an si 2 luni, a fost tare mamos cand era bebe. Cea mica, Dora pe la 9 luni n-a mai vrut sa stea la san nicicum, este o jucausa.
Consider ca alaptatul este cel mai sanatos mod de a-ti hrani bebelusii, asta pe langa sentimentul deosebit pe care il ai ca mama atunci cand copilul papa :) Toate durerile trec si te simti implinita.

Carmen

Mergi la inceput