Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(49)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

andri 31, ti a venit indemnizatia? pe cat ai depus dosarul??
eu am depuus pe 8 aprilie si n a venit ink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Lorich, daca reuseste tati sa ia interviul e suuuuuuuper....!

Sotul meu a lucrat acolo mai bine de un an si eu am tot fost la el, iubesc orasul ala ! Ma gandeam de atunci ca e un oras grozav peentru un copil. Au un parc imens, fac si surfing in parc, toata lumea merge pe bicicleta, chiar si oameni in varsta imbracati in costum. Merg la gratar in mijlocul orasului, pe malul apei, nu doar in weekend, si in timpul saptamanii. Transportul e foarte bun, metroul e usor de folosit de femeile cu carucioare, peste tot lifturi si scari rulante. Se organizeaza multe evenimente, au si parcul cu stadionul olimpic, bazin de inot ieftin, lumea alerga, face yoga....au un stil de viata mult mai sanatos decat noi. Si gradina zoologica e foarte frumoasa.
Iar imprejurimile sunt grozave, castele frumoase, paduri. Sotul meu a invatat acolo sa se dea pe bicicleta si facea 100 km pe zi, nu stia unde sa mearga mai intai.
Pentru orasul ala m-am apucat eu sa invat germana, ieri iar i-am spus sotului sa-si caute de lucru, si mai ales acolo ! Ca sa nu mai zic si ca s-a simtit mult la bani cat a lucrat acolo, ne-am luat masina noua si am achitat un credit...
Eu ma intelegeam cu ei in engeleza, la magazine, dar nu as putea sa ma angajez daca nu stiu limba.
Si e un oras scump, chiria la 2 camere intr-o zona buna cu toate cheltuielile incluse era cam 1000 de euro.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Neata si de la noi ! Naaa ca am prins wireless si ziua !! hihi hoata de mine ! Diseara vine sotul sa ne ia acasa si o sa am net 24/24. aiurea e fara net...nu mai imi aduc aminte cum era inainte fara
La multe lunite bebelusilor Dragos, Rebecca, Luca, Eduard, Sonia si Ana
lorich cand are interviul bulache ? multa bafta !
gabiv iar la mare? ntz ntz ntz ... ce viata pe voi !! multa sanatate Ioanei , fuguta la clinica sa o faci bine, sa se bucure si ea de concediu. Ilinca cum se prezinta ?
mirelus ce-ti fac motaneii ?
ziki 37 nu e febra, din cate stiu eu , multa sanatate si voua sa nu se agraveze
La noi in casa e bine deocamdata, cam 24 de grade. noi stam la o vila cu 1 etaj si o mansarda, dar doar parterul e al nostru si curtea e tot asa impartita in 3. la noi e bine, ca suntem la parter. la bebe in camera chiar nu bate deloc soarele toata ziua. in camera noastra e mai cald, ca bate soarele, dar acolo avem AC.
Intrebari :
1. De unde cumpar plasa impotriva insectelor pt carut ? gasisem in cora, nu am luat...si acum s-au terminat !
2. De unde iau umbrela pt carut ? eu am carut primii pasi .



Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabivalceanu

ANDRI, multam! I-am trimis... Daca nu-i primeste fara programare, se duc la homeomed...da cica nu-s asa straluciti...

ZIKI, mama, te defectasi? Pai haia e febra. Ilinca a avut de doua ori 37,8 in fundoaca...si pediatra mi-a zis ca nu e febra si asa a fost (asta acum vreo luna). De la caldura fac, eu am renuntat sa i-o mai iau...



la IOWEMED au serviciu urgente de asta te-am trimis akolo ...
nu trebuie programare

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luciact

andri 31, ti a venit indemnizatia? pe cat ai depus dosarul??
eu am depuus pe 8 aprilie si n a venit ink

mami fericita de printesa Eva Maria 08.01.2011





eu am depus-o f tarziu si pt CIC si pt alocatie, adica pe 10.05
probabil , MAI MULT CA SIGUR , ca alocatia a intrat deja , nu am verificat , iar CIC probabil ca va veni prin iulie.(3 luni)sper sa nu fie august ...

la tine ar tr sa apara deja din "ceata" si indemnizatia

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna si de la noi,

Mai fetelor dar dadu boala peste noi, nu asa. Cica cine-i om raceste vara. Iaca eu n-as prea vrea sa fiu om si nici fata mea.
Cum va spuneam zilele trecute cam tuseste si i-am dat eu de la a mea putere Stodal si Oscilo. Dar tot tuseste, nicio ameliorare si astazi ma pune ala negru s-o si cantaresc...stupoare, -100g in 5 zile. Deci ma ia cu rau. Iau copilu si plec la doctor.
Acum am vazut si eu ce pediatra mi-am ales...nasol moment.
Are rosu in gat si ... antibiotic Ospamox. Si Eferalgan chiar daca copilu nu a facut si nu are febra, cica preventiv. Sirop de tuse Ambroxol si sirop de patlagina. Nu sunt cam multe pentru un rosu in gat?

Si daca fata nu vrea sa manance si scade in greutate, nu-i nimic, mai incerca sa-i dai, poate vrea intr-un final.
Eu inteleg sa nu o fortez sa manance dar daca scade in greutate, o las asa de capul ei. Ca uite, saptamana asta am lasat-o sa manance cand a vrut ea si uite rezultat.

Scuze, ma plang si eu la voi ca nu am la cine

Sanatate puilor vostri bolnaviori

Pentru protectie solara in primul rand fentam soarele, apoi o paturica subtire peste carut, palarioara...si atat. Eu mai mult la cap o protejez, la corp mai putin. Oricum iesim afara de dimineata si cam atat. Rar o mai scot si dupa amiaza , spre seara. Eu incerc s-o obisnuiesc cu de toate, soare, frig, curent, AC.

Ieri mi s-a parut si mie ca i-au trosnit oasele, am crezut ca aud in dungi

Singurul antidot pentru caldura este geamul deschis. Unde stau acum nu am aer conditionat. Suportam greu, stam la 4/4 si avem peste 28 de grade in casa. Cand ne-om muta la casa o sa fie mai bine, mai racoare

Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

pozici
botez


"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

deci sunt cu capul, iar am uitat pe aragaz legumele baietilor
la timp am ajuns ca nu incepuse sa iasa prea mult fum

motanii sunt ok, unul doarme n patut si unul in carut

pt caldura: in casa am dat drumul la AC, afara avem coviltir super generos la carut, maner reversibil, crema cu protectie 50 de la Nivea

le trosnesc articulatiile ca la capre

de o saptamana se intorc foarte bine, in fund nu stau inca, Robi sta dar putin ca pica ori intr o parte ori in nas, Razvi se arcuieste daca l pun in fund, el vrea in picioare

Robi da din picioare in pat de zici ca acum il rupe, vb lui simo, de era din fash, era de mult gaurit, are o forta n el de te da gramada, a trecut de 7 kile

mai era ceva, dar revin ca locatarul carutului a facut ochii mari si e cu ceva zemos la poponeata

pupi si multi ani frumosi sarbatoritilor de azi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Revenit din plimbari.

CARMEN, eu am luat husa pt insecte de www.strollers.ro/Accesorii_Carucioare/Aparatoare-de-Insecte-Universala_338_codeHAB-762342.aspx" target="_blank">aici.Umbrele universale uite www.zonabebe.ro/umbrela-de-carucior.html" target="_blank">aici.
Sa iti faci timp sa ne povestesti cum e la casa in afara Bucurestiului. Eu acum adun pareri. Desi ne-am cam hotarat...si nu mai am somn de cateva zile, visez numai case

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:



THE MUM TEST


I was out walking with my 4-year-old daughter. She picked up something
off of the ground and started to put it in her mouth.
I took the item away from her and I asked her not to do that.

'Why?' my daughter asked.

'Because it's been on the ground; you don't know where it's been, it's
dirty, And probably has germs,' I replied.

At this point, my daughter looked at me with total admiration and asked,
'Mum, how do you know all this stuff? You are so smart.'

I was thinking quickly and replied, 'All mums know this stuff. It's on
the Mum Test. You have to know it, or they don't let you be a Mum.'

We walked along in silence for 2 or 3 minutes, but she was evidently
pondering this new information.

'Oh....I get it!' she beamed, 'So if you don't pass the test you have to
be the dad.'

'Exactly,' I replied with a big smile on my face.

When you're finished laughing, send this to a Mum.



Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

* scaun de masa si noi tot la primii pasi avem, ca Bebelu. a fost foarte bun la Flavia, are strictul necesar - eu cred ca la masa nu trebuie distractie, masa in sine trebuie sa fie cea interesanta...

* de detergent, si mie tot Sano sensitive imi place, plus ca are miros de bebelus... la flavia am folosit numai Dermalin, si nici unul din ei nu are nimic. bine, nu stiu daca noi cu bubitele noastre celebre suntem in masura sa dam sfaturim desi nu cred ca erau de la detergent...

* DOLORESS, - imi pare tare rau pt bunicutii tai si nasa... aceeasi reactie o am si eu cand aflu, oricat de in varsta ar fi persoana. e o pierdere...

* RALUKARA, nu pot decat sa-ti tin pumnii sa nu mai fie inca doua luni. sincer, nu cred

* MADALINA, eu tot Canon am, D3000 - nu filmeaza dar e f bun
+ ZUMZU are dreptate, obiectivul e cel care conteaza. sunt unele care pot face poza panoramica, la 360de grade, tot felul de nebunii. odata ce incepi, e addictive...

* in legatura cu vaccinul, stiu si eu ca parerile sunt impartite. si impartita sun si eu. stiu si cred cu tarie ca nu sunt ok si ca au side-effects care pot razbate pana la mai multe generatii DAR ma gandesc ca mi-ar fi mult prea frica sa risc si sa imi pun problema mai apoi "daca il faceam, se mai imbolnavea?"
cu toate astea admir mamicile care au curajul sa tina piept sistemului si sa incerce si varianta fara. eu una nu pot fara cele 4 (2-4-6-12), dar cele extra- nu fac. mama spune ca nici pe mine nu m-a dus decat la cele 4, mai apoi s-a facut ca ploua. sa vedem ce-o sa iasa

* FRAGRANT misto descrierea prietenului vostru despre jobul lui tati. si oricum ar fi, tati is the good guy o sa fie Sophicul "in awe" de voi doi

* DOLORESS ce tare tati cu pozele lui. macar cand le va face va lua direct Pulitzerul

* MIMO si Felix trosneste (cum suna!)

REVIN dupa o scurta pauza publicitara cu reclama la lapte


Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput