amenda circulatie

amenda circulatie | Autor: ale1212xa

Link direct la acest mesaj

astazi eram cu sotul si cu bebe in masina si la un moment dat ne opreste un agent de la politia rutiera si dupa ce ii cere sotului actele(el conducea) ne spune ca am fost surprinsi de radar ca nu am oprit la trecerea la nivel cu calea ferata...o absoluta aberatie deoarece drumul este asa de accidentat acolo incat nu ia cum sa mergi cu mai mult de 5 km pe ora...ii face politistul procesul verbal dar nu am vrut sa il semnam. I-am cerut sa ne arata fotografia, a refuzat, i-am cerut sa ne arate ordinul de serviciul ca este detasat in acel loc, pentru acest tip de control, a refuzat de asemnenea. Ni s-a spus ca ne va veni amenda prin posta acasa.
Intrebarile mele sunt:
- ce se intampla daca nu primeste in termen de 30 de zile amenda acasa? La un moment dat stiu ca in acest caz se anula amenda.
- putem sa contestam in instanta acest proces verbal si daca da, care sunt pasii de urmat?

Momentan sunt un pic incoerenta ca sunt foarte suparata asa ca va rog sa ma scuzati daca lipsesc amanunte sau nu se intelege ce am scris.
Daca e nevoie de alte detalii intrebati-ma

Multumesc frumos

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Existand proba video - greu de combatut in instanta. Daca nu ati oprit la trecerea de nivel - este clar contraventie - exista proba, deci ce sa contesti?

Va vine amenda acasa insa ea va fi introdusa in Adm Financiara - ea este cea care va urmeri nu Politia.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

da marius, asta e problema, ca nu stiu daca exista proba video sau nu...ca nu a vrut sa ne-o prezinte...eu ar trebui sa il cred pe cuvant? eu sincer nu am vazut pe nimeni la calea ferata dar e posibil sa nu fi observat
si nu inteleg de ce sa se duca direct la administratia financiara din momenent ce nu e semnata ca am luat la cunostinta..


-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

eu vorbesc in nume propriu, toata tarasenia se intampla sotului ca el era la volan
si sunt foarte indignata...ca doar nu ne aruncam sa traversam calea ferata aiurea cu copilul in masina...normal ca ne-am asigurat..
eu am ramas cu impresia ca era la ciupit daca ma intelegi..mai intai s-a uitat pe acte, talon, asigurare, permis, ci si abia apoi cand a vazut ca e in regula ne-a zis ca da..dar nu ati oprit la calea ferata

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este obligat sa va prezinte proba video. Sincer nu cred ca face un proces verbal fara sa aiba proba video. El personal nu are nimic de castigat sau de pierdut deci este exclusa varianta ta. Pur si simplu cred ca nu s-a oprit la trecere, ati fost filmati si amendati. Nu este necesar sa semnati procesul verbal. Nu este necesar nici sa fiti de acord. Proba este furnizata de politie.
Procesul verbal este trimis la Adm. Financiara - nu se ocupa Politia de executarea amenzilor. Orice amenda este executata prin organele fiscale dealtfel. Daca nu se plateste poarta penalitati.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bine-nteles ca poti sa faci contestatie in instanta!
Eu am facut o data, primisem o amenda absolut degeaba, aiurea; intr-o prima faza am pierdut. Am facut recurs si am castigat; era si imposibil sa nu castig, chiar aveam dreptate...Aveau si ei niste porcarii de "probe foto", ca de-asta initial li s-a dat dreptate, dar apoi am facut si eu "proba foto" si uite ca am castigat. De ce sa nu contesti amenda daca stii ca ai dreptate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai tocmai ca nu are dreptate din cate vad eu...

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

marius ce ti-a lasat impresia ca nu am dreptate? ca mi-a spus ca are proba video?

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Eu zic sa nu te lasi intimidata de presepusa proba video. Daca o are e bine, daca nu ii trebuie un martor, altul decat colegul lui in cazul in care nu era singur. Ii va fi dificil sa demonstreze ca nu ati oprit, cum e regulamentar, la trecerea la nivel cu calea ferata chiar daca are inregistrare. Oprirea presupune oprirea totala a rotilor si daca nu a filmat vre-o roata poate sa spuna ce vrea. Va fi cuvantul lui contra cuvantului vostru. Daca chiar va vine procesul verbal acasa, nu semnati de primire. Nu poti plati ceva despre care nu ai cunostinta. Succes.

P.S. Daca chiar nu ati oprit deloc sincer iti spun ca e grav. NU ma refer la amenda ci la situatie. De aproximativ o saptamana un prieten de-al meu a fost surprins de un tren si i-a facut masina zob. Ne-a spus ca era soare si nu a vazut semnalele luminoase, masina foarte performanta este atat de bine antifonata incat nu a auzit semnalele acustice. Cert este ca traversa pe acolo de ani buni si acum a ramas fara o masina de 50.000 de euro. Daca nu era "tanc" nu scapa cu viata.


"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Eu zic sa nu te lasi intimidata de presepusa proba video. Daca o are e bine, daca nu ii trebuie un martor, altul decat colegul lui in cazul in care nu era singur. Ii va fi dificil sa demonstreze ca nu ati oprit, cum e regulamentar, la trecerea la nivel cu calea ferata chiar daca are inregistrare. Oprirea presupune oprirea totala a rotilor si daca nu a filmat vre-o roata poate sa spuna ce vrea. Va fi cuvantul lui contra cuvantului vostru. Daca chiar va vine procesul verbal acasa, nu semnati de primire. Nu poti plati ceva despre care nu ai cunostinta. Succes.

P.S. Daca chiar nu ati oprit deloc sincer iti spun ca e grav. NU ma refer la amenda ci la situatie. De aproximativ o saptamana un prieten de-al meu a fost surprins de un tren si i-a facut masina zob. Ne-a spus ca era soare si nu a vazut semnalele luminoase, masina foarte performanta este atat de bine antifonata incat nu a auzit semnalele acustice. Cert este ca traversa pe acolo de ani buni si acum a ramas fara o masina de 50.000 de euro. Daca nu era "tanc" nu scapa cu viata.


"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


multumesc frumos de raspuns
nu ne jucam..intr-adevar nu imi dau seama daca erau rotile complet oprite dar sotul era cu piciorul pe frana si intr-a intaia. S-a asigurat si apoi a trecut.

asteptam si procesul verbal, vedem de acolo ce facem

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

marius ce ti-a lasat impresia ca nu am dreptate? ca mi-a spus ca are proba video?

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem


Pai ati oprit sau nu? 5 km la ora nu inseamna ca ai oprit daca ai semn ca trebuie sa opresti. Aaaa, e vreun semn anume la trecerea la nivel cu calea ferata sau cum se procedeaza de exemplu la o cale ferata fara bariera? am uitat, cum e?
Edit: m-am lamurit, trebuie sa fie indicator de oprire.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput