Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(48)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Merci fetelor de info! Eu am unul bio aici la mine, dar vrea mama sa stie pentru cand mergem in tara. Am retinut Dermalin... La noi e problema cu dermatita lui Patrick.

GABI- asa si eu, am o gramada de lucrusoare patate dar nu e bai, de Kevin nu stiu, ca n-a facut deocamdata nici o bubita, dar l-am si spalat numai cu bio de cand l-am nascut, Patrick insa e la noi problma, cu dermatita lui atopica. Poti sa-mi dai linkul? Am sa comand si eu probabil cand ajung in tara. E scump, ajunge greu? Ca n-as vrea sa o pun pe mama sa comande, ar fi SF pentru ea.

ZIKI- felicitari pentru cm in minus!
Si condoleante pentru bunica sotului, offff ca ma strange in spate cand ma gandesc ca si noi anul asta cand ne intoarcem in tara, in loc sa vizitam 2 bunici, o sa mergem la cimitir la doua morminte. Plus la nasa mea de cununie, care a murit la numai 53 de ani anul asta de cancer la san.

RALU- uite asta ma enerva pe mine cand eram in tara si aici nu pot sa cred cata relaxare e in directia asta. E si aici birocratie, ai acte de completat si de trimis, dar totusi nu ca la noi. De exemplu- cand l-am nascut pe Kevin mi s-a dat o foicica de completat si de trimis la o adresa si dupa vreo luna - au venit toate - card SIN, card de sanatate, alocatii, certificat de nastere. Eu n-am avut decat de completat si platit pe internet o taxa (pentru certificate) si de trimis o foaie. Nu tu umblat pe nicaieri, nu tu stat la cozi, etc.

SIMO- felicitari si tie ca renunti la hainele mari!
Numai eu arunc hainele stramte? Ca le tin in dulap de ani de zile in speranta ca poate poate slabesc, si m-am enervat si le-am aruncat pe toate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Gata ..vazui si pozele party lui Robertel...mumosi!
Ai copii minunati Loricel!Au ochi superbi amandoi..iar tu radiezi mereu in ciuda oboselii si stresului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Salutare dragelor! Va mai amintiti de mine?

Am lipsit motivat pe motiv de concediu in Romanica unde n-am avut internet. A fost greut (ca sa zic asa), Eduard a fost marait tot timpul, numai a plans, n-a dormit bine, de abia papa, urla la baita, vroia numai in brate.. cand s-a adaptat el la schimbare ne-am intors..oricum nu mai repetam figura prea curand..
Am facut multe in doua saptamani..fetele care stau departe de tara stiu probabil cum e. Pt noi numai vacanta n-a fost, am stat numai bagati in priza si tot nu ne-am intalnit cu toata lumea care ne astepta.. Am facut botezul piciului. Ceva restrans, rapid, intre prieteni si fam apropiata.. Nu le intelegeam pe cele care spuneau ca s-au emotionat teribil la botez, insa mi s-a intamplat si mie.. cand il vedeam cumintel asa in bratele nasei ma topeam dupa el.. cand l-a bagat preotul in cristelnita inima mea a inghetat efectiv..urasc partea asta a botezului ortodox..
Ca si concluzie dupa concediul asta eu m-am hotarat sa nu ne mai intoarcem in tara...trebuie sa-mi mai conving si sotul acum...e ingrozitor de la cap la coada..totul!

N-am apucat sa recuperez si probabil nici nu voi reusi, insa am citit povestea Ralucai, ai o de la mine si felicitari.

Noi suntem doar cu tzitzi, probabil o sa incepem diversificarea la 5-5 luni jumate. Pt fetele care se plang ca li se trezesc bebelusii prea des..al mau noaptea se trezeste la 12,2,4,6 si ziua papa la o ora jumate-2, dar nu ma las, tzatzi rulllz. E super fara grija biberoanelor, sterilizatului, si tot ce mai presupune hranirea cu LP..

Fuuug ca plange..

Pupici cu sclipici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Zumzu am cautat aparatul tau foto(Canon 50D)- e tare fain dar scump dom'le scump! Caut si eu unul asa de incepator, dar tot DSLR. M-am uitat eu la cateva Canoane si sunt vreo 3 modele pana in 2500 ron, dar acu' eu stiu care o fi bun ...
Ce e cel mai important la un aparat ca sa iasa pozele faine? La ce sa ma uit? Daca te pricepi si ai timp, iti poti arunca un ochi www.f64.ro/aparate-foto-dslr-reflex.html?Marci[]=Canon&Tip[]=Kit %28cu obiectiv%29&orderby=price&dir=asc" target="_blank">aici sa imi dai si mie un sfat? Unele au si inregistrare video HD ceea ce mi-ar placea, dar oare asta scade performanta pozatorului (eu stiu ca un lucru care face mai multe lucruri odata le face prost pe toate)? Eu ma uitam intre 1000D, 1100D si 500D
ZIKI tu ce aparat ai ca si tu i-ai facut poze faine lui Fel - aia cu deget in deget e superba!

Edit: am tot editat modelele alea de aparate ca m-am incurcat in ele.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Lucia am citit si eu despre vaccinuri. WOW! Te pune serios pe ganduri! Multumesc ca ai pus link-ul.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Oho, discutia despre vaccinuri e una din cele mai controversate... Miss Parker e total impotriva vaccinarii, ea nu si-a vaccinat copilul cu absolut nimic. De aceea am impresia ca a plecat si de pe forum, nu toata lumea o intelege. Eu am citit si pro si contra, consider vaccinul un rau necesar. Am o strangere de inima de fiecare data cand merg la vaccin dar parca as sta si mai stressata daca nu i-as fi vaccinat deloc, asa ca merg inainte. Mai am si o prietena buna aici cu fetita cea mare autista care nu si-a vaccinat pe ceilalti doi copii. Si ea e impotriva si oarecum convinsa ca de autismul fetitei a fost cauzat de vaccin. Oricum, nu le fac nimic in plus, asta e clar, numai astea pentru boli cu adevarat grave. Daca as putea sa le fac si separat, ar fi super. Dar nu cred ca se poate. Ca practic, din ce-am citit eu, problema consta in adjuvantii aia pe baza de aluminiu care se adauga in vaccinurile pentru mai multe boli.

ANDUTA - si eu am citit Scott Peck, Drumul catre tine insuti, o am si pe aia in format electronic. Foarte interesant cum te simteai tu gravida... eu una am si uitat ca sunt gravida pana cand am fost nevoita sa intru in spital. Atunci m-am regasit singura (ca Gabi cu Patrick veneau cam 10 minute pe zi in vizita, Patrick nu avea rabdare sa stea mai mult iar in week-enduri nu veneau aproape deloc...) Deci eram singura singurica intre 4 pereti, fara TV, fara internet, eu cu piticul din burtica. Si de atunci parca am inceput si eu sa constientizez ca e acolo. Vorbeam cu el, ma sfatuiam, ca vezi ca eu sunt vorbareata foc de fel, si tare sufeream ca nu aveam pe nimeni. Asa ca el a devenit partenerul meu de vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

DOLORESS, uite adresa www organicbaby ro. N-am pus punctele si am lasat spatii, ca sa il lase. Intri si cauti in stinga in lista detergenti bio. E unul pt bebelusi, 40 de lei- 1,5l/50 de spalari.Vine prin curier in vreo 2-3 zile. Nu stiu cit costa, la mine vine uneori gratis, uneori costa vreo 20 de lei (dar eu iau mai multe odata, sa ma tina juma de an). Nu miros hainele si spala bine, dar nu scoate de tot petele. Hai ca trebuie sa ma angajeze iia...

Cu vaccinurile... Ioana n-are decit p-ista 2,4,6 luni. In rest nimic. Si la gradi s-au sesizat niste mamici ca fii-mea nu-i vaccinata. Si eu, calma, le-am zis: pai daca puii vostri au facut toate vaccinurile. Posibile, de ce va temeti de Ioana? Sau i-ati vaccinat degeaba?

Hai, pupi ca mai o mie de treburi,
G .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Zumzu, am o curiozitate.
Pozele alea asa le-ai facut doar cu aparatul sau mai sunt prelucrate intr-un program. Ca sotul sustinea ca nu ies asa faine doar din aparat.
Ma tot bate la cap sa cumparam unul, si e doar 20 mil, nu ca al tau...si eu tot trag de timp ca nu acum, ca mai incolo, mi se pare scump si ala cu 20, ce sa mai zic de al tau....


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Doloress, eu ii spal hainutele cu Sano Baby (se gaseste in hipermarketuri). Si am mai spalat cu fulgi de sapun si nuci indiene.

Madalina, al meu doarme de pe la 21.30 pana dimineata 6.30-7.00. Se mai trezeste doar rareori o data pe noapte si ii dau LP.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

madalina mersi de aprecieri si de vorbele bune! e adevarat ca ma oftic teribil la faza cu CIC, exact cum spuneai si tu, ii aveam pe toti planificati cu grija si atentie..dar una peste alta, intr0un fel ne-om descurca noi cum am facut-o si pana acuma. ce ma da peste cap e si faptul ca facem botezul, si alti bani, alta distractie. iar la noi invitatii nu prea sunt mana larga, si la nunta nu am scos nici macar restaurantul in totalitate. altfel, nu aveam motive sa ma plang.

laura luiza felicitari pentru botez! de ce zici ca nu mai vrei sa te mai intorciu in tara? o sa vezi ca va fi mult mai usor cand va mai creste bubu.e pacat, mai ales daca mai ai aici familie si priteni buni. plus ca ar fi frumos sa ii arati cand va mai creste, tinuturile tale natale, ale tatalui, sa ii explici macar partial si ca poate fi frumoasa Romania. de aici sunt radacinile voastre, deci si ale lui.chiar daca mai sunt multe de schimbat in tara asta, chiar daca oamenii sunt cum sunt, chiar daca...tot are si ceva frumos! sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar eu m-as gandi mult inainte sa iau o asemenea decizie.
si multumesc mult pentru aprecieri!



Mergi la inceput