Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(48)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Noapte buna

Sa avem o zi mai frumoasa maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Multumesc mult ca mi ati povestit Fragrant si Doloress cum e in Canada. MI se pare o cu totul alta lume. Auzi. ajutor social cu care sa te descurci... Aici iei salariu si nu te descurci.
Eu imi doresc tare mult sa plec din tara. Nu cred insa ca as avea curaj pentru Canada la varsta asta si mai ales cu copil.

Pupici!!!!!

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Buna seara, buna seara!

Sanatate multa puiutilor bolnaviori!

La multi ani Robertzel! Sa cresti mare si sanatos, copil cu ochi blanzi de super-mami Lori!!!

Iar nu am reusit sa citesc tot . Vreau sa fac o mie de lucruri si nu reusesc !

Doloress, mi-ai dat fiori cand ai vorbit despre demonii din noi. In privinta cartilor, "Femei care iubesc prea mult" am citit-o si eu. Dupa ce i-am sorbit niste pagini si povesti, mi s-a parut prea repetitiva, prea schematica, prea "asta e buba, asta e leacul". Frumoasa lista aceea de calitati si defecte ale parintilor care se rasfrang spre copii. Iti mai spun o data: imi place tare de tine! Dar nu cred sa fie cineva de aici care sa nu te placa ! mamica frumoasa, desteapta si inteleapta.

Lori, copii tai frumosi sunt niste norocosi ca au o mama ca tine! Putere mami, sa-ti rezolvi problemele cu tati, sau daca nu, sa-l suporti fara sa te consumi .

Irinukaa, imi place mult de Patrickul nostru (pot sa-i zic asa, nu?) la jumate de an implinit !

operatie rosie cu mancarimi, fara sa simt zona din jur si dureroasa la suturile printesei.

detergent musetel si lavanda de pe site-ul lui gabiv. Aceeasi parere.

Ce mai era?

Aaaa, creierii mei sunt tot plecati cu sorcova. Uit ingrozitor.

Hormonii, da, si mie imi joaca feste. Dar, dupa atata timp de la nastere nu ar fi trebuit sa fim independente de capricii hormonesti?

Pisica e mai bine, as zice ca si-a revenit. Mamele de animalute cred ca ma inteleg. Am tras o sperietura zdravana pentru ca intr-o dimineata sa misca prin casa atat de tematoare, ca am crezut ca nu mai vede. Pare ca s-a rezolvat cu mai multa atentie din partea noastra.

Fetelor, m-ati facut sa visez cu emigrarea. Eu nu mai pot si atunci cand puteam, de teama de a fi un peste mic, vorba lui fragrant, n-am facut-o. Acum imi pare cel mai rau, pentru ca nu pot sa-i ofer copilului meu sansa de a trai intr-o lume cu reguli, cu sanse, cu o agresivitate controlata.

Am si eu doua SZ-uri intr-unul .

Cum va aparati bb-ii de soarele de afara (aveti umbrela la carut?) si de caldura din casa?

P.S. Fetelor, daca mai aveti drum prin Cismigiu dati-mi un PM, ca acolo noi suntem gazde. Fac cinste cu suc de fructe .






Mandra mamica de printesa filigran Sara Maria - 21.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

La multi ani pentru Robert..repede,repede pana nu trece de 12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

holaaaaa

am intrat rapid sa urez lui Robertel la multi ani, sa fie sanatos si sa creasca mareeeeeeeee! Superbi copii mai ai tu Lori acolo, m-au cucerit...iar tu arati mai fresh ca niciodata asa ca sa nu mAI aud comentarii

noapte buna

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Asa, legat de aparat. In legatura cu filmatul si eu cred ca in pret intra si video ca sa zic asa: adica intre un aparat care are si filmare si unul care n-are si au acelasi pret, as alege pe cel fara filmare. Cel mai mult la DSLR eu zic ca,(virgula) conteaza obiectivul, un obiectiv bun face totul (obiectivul care il am e mai mult decat aparatul)

legat de prelucrare: eu fotografiez in format RAW si astea spre deosebire de JPEG nu au nici o ajustare facuta de aparat asa ca tb sa le fac intr-un program de prelucrare (deci da, fac ceva prelucrari balance white, contrast, exposure, hue/saturation). De fapt astea nici nu cred ca sunt considerate prelucrari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

aa,,si trebuie sa te gandesti la obiectiv, f.important.Depinde de buget, astea care se vand la kit sunt cele mai slabe.mai bine iei doar body si obiectiv separat daca poti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Buna fetelor
Am intrat iar pe fuga, eu aici la soacra'mea numai noaptea prind wireless de prin bloc.ziua nu mere...hmmm, e bine si-asa !
In primul rand am intrat sa ii urez lui RobertLa multi ani ... vazut si poze de la party ... ... copiii tai sunt minunati lorich, si tu arati superb...bulache de tati nu a fost la party ?
ziki condoleante
simo operatia nu ma doare, doar ma mananca foarte des.
zumzu ce sperietura ai tras mami ! i-a intrat piciorusul pe gaura de la scurgere ? sa stii ca si mie mi s-a intamplat sa uit sa trag de dop sa il las intredeschis, si si-a bagat piciorusul acolo...dar nu a patit nimic.
doloress,fragrant foarte tari povestile vostre despre emigrare...intr-adevar parca sunteti de pe alta planeta...auzi...ajutoare sociale si platiti ca sa invatati limba oficiala...alta lume, alta civilizatie...frumos. si sotul vrea sa o taiem din tara, pt copil . vom vedea...
madalina, bebeluzumba ramane pe miercuri la ora 20 ?
mai vroiam sa zic.....hmmmmm.... nush...
Noapte buna


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

ocsanica - bun SZ-ul tau, ca asta caut si eu acum, scaun de masa; eu nu stiu ce sa-ti raspund, ca inca-s in deliberari, dar am luat aminte la raspunsurile fetelor si mi-am zis ca o sa caut scaun pe roti si cu spatarul reglabil; alte criterii de selectie nu mai am.

ziki si doloress - jobul lui tati suna mai fancy decat e in realitate; el lucreaza in probatiuni acum; face evaluari si rapoarte pt judecatori;
un fel de profiling al celor ce cer eliberari conditionate; lucreaza cu psihologi, sexologi si alti ...ologi din astia.

cred ca ce va suna voua bine e meseria de criminalist, aia de poarta manusi si scormonesc la locul crimei; or tati nu face din astea; criminologii intervin abia dupa ce faptasul a fost prins;
mie mi-a luat ceva vreme pana am prins diferenta dintre astea doua.

oricum, un amic de-al nostru a rezumat f plastic meseriile lui tati: "marius in romania scria despre morti, aici scrie despre hoti"

raluKara - mai bine astazi?

missmj - "bulache de tati" ai zis?? ce tare esti;
si am mai invatat un verb de la tine: a se chiombeli

dedicut - te-ai apucat de germana au ba? ia sprachen-uieste-ne ceva in nemteasca; eu in afara de guten tag, altceva nu mai duc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

FRAGRANT - nu m-am inselat, stiu diferenta bine, am facut de ambele in faculta. Criminologia imi place mie. De criminalistica am oroare, cred ca as lesina pe loc de m-ai duce la "locul faptei" Dar cum sunt pasionata de psihologie, criminologia mi se pare super-tare, mi-ar place sa lucrez in asa ceva.

ZUMZU- lentilele mi-au mancat si mie contul din banca. Prima data isi ia omul meu o caramida de aparat- zbang- contul gol. Zic, na, lasa-l, are si omul o pasiune. OK, dar dupa un timp iar zbang, iar contul gol. Pai bine mai omule, ce-i asta - pai pentru aparatul foto, lentila pentru portrete. Apoi au mai urmat asa cateva socuri - lentila pentru peisaje, lentila pentru pozat degetul mic de la piciorul stang de la o furnica, si-a mai luat si trepied nu stiu de care, si rucsac de pus animala de aparat cu toate lentilele lui si tot asa. Daca n-am ametit. Apoi si-a luat vreo 5 carti si cica in viitorul apropiat se va apuca de studiat, inainte de a face vreo poza. Are aparatul si lentilele de 3 ani si-a facut vreo 200 de poze in total. L-a luat pentru cand s-a nascut PAtrick si primele poze si cele mai dragi mie le-a facut cu telefonul mobil.

CATALINA- multumesc pentru vorbele frumoase, , dar nu-s ce-am zis sau am facut sa merit asa elogii, eu ma consider o fiinta absolut banala, nu prea stralucita din nici un punct de vedere.
Nici mie nu-mi plac partile din cartile astea cand iti servesc solutii pe tava, ca o reteta, mie imi place sa stiu de ce si apoi imi descopar eu singura solutiile.
Mai ales in parenting, pai mai incerc si eu sa urmez scenariul citit cateodata dar nu stiu cum ca Patrick nu reactioneaza deloc cum zic ei acolo. De exemplu- chestia cu cadoul de la fratiorul mai mic. Am purtat cadoul ala cu mine in geanta vreo 2 luni ca nu stiam cand ma apuca nascarea. In sfarsit ajung cu Kevinul acasa si mai intai ii dau lui Patrick cadoul de la Kevin, ca asa am citit nu stiu unde. Si desi era ceva ce-si dorea foarte mult, se pune Patricul pe un plans de sarea camasa de pe el. Ca el de ce nu are cadou pentru Kevin, sa mergem atunci la magazin, sa ii ia si el cadou lui Kevin! Ei, la asta nu ma asteptasem. Asa ca trick-ul asta cu cadoul n-a mers la noi. Asa cum nu merg multe la copilul meu bionic.
Dar imi place sa citesc de ce, sa inteleg de unde vin reactiile, ale lui, ale mele.
Din cartile mele preferate care nu ofera deloc retete minune, ci pur si simplu enunta idei, sunt Jean Leadloff - The Continuum Concept (e utopica dar merita citita, iti deschide multe orizonturi), Alfie Kohn - Unconditional Parenting, Jesper Juul - Your Competent Child. Din pacate nu le am in format electronic, merita insa cumparate si avute in casa.
Din cartile care ofera solutii, din alea cu step 1, step 2 etc cea mai faina e Thomas Gordon- PET (Parent Effectivness Training) pe care o traduc pentru domnul sot, am inceput in spital, mai am cam jumate de tradus din ea.
Apoi am mai retinut How tot Talk so the Kids Will Listen and How to Listen so the KIds will Talk - Adele Faber si tot de ea - Siblings Without Rivalry.
Gata, ca va facui capul calendar cu cartile mele.


Raspuns la SZ: De soare in casa ne aparam cu aer conditionat. Afara, il pun in scoica si trag si acoperisul de la carut si e umbra umbra, e ca in pestera acolo. Acuma am noroc ca al meu le doarme la greu in carut, nu e prea curios. Se mai trezeste si sta acolo chitic, se uita printr-o crapatura. La Patrick n-ar fi mers asa ceva. I-am luat si palariuta si l-am dat si cu crema solara, am gasit una mai organica daca o putem numi asa ca tot are niste minuni prin ea, ca altfel nu are cum sa protejeze pielea.

Mergi la inceput