Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici dragi,
Acum pot sa confirm si eu treaba cu fructe vresus legume. Daca stiam ca sa incep cu legume....boer eram. Da io am inceput cu fructe siacu ma rog de ei cu supa de legume. Si degeaba ma rog, ca se stramba cand le+o dau si neam sa manince. Ii mai l#351;as oleaca si apoi incerc iar. Le+am dat si cereale fara gluten si le plac si alea. Cam atat cu divresificarea la noi. A, si+s multumita ca reusesc sa le dau piureul de fructe si cerealele cu lingurita. Ne facem ca porcii pe fata si pe babetica dar asta este.
Dormim mai mult yiua da numai leganati. Rar mai facem mascambe seara insa nu ca alta data. Eva se rostogoleste non stop si acu baga si piciorusele sub ea. Ma intreb cam la cat timp urmeaya ridicarea in 4 labute. Fabian e mai lenes...
Peste doo saptamani vine si tati in concediu si inca nu ne+am facut curaj sa plecam tuspatru undeva. Ne mai gandim.
acum va pupam si sa dormitzi bine nopatea , toti bebicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capricorbus spune:

Buna! Adevar graita-i, puii mei sunt destul de mari pentru varsta lor avand in vedere ca sunt gemeni. Sa-ti traiasca si tie puisorii si sa se faca mari! In carut inca stam bine - prinsi in hamuri- mai rau este cand suntem in casa ca vor sa mearga amandoi in picioare si se dau lupte grele pe care sa-l ia mama primul. Rares merge mai bine tinut de o manuta in schimb Cezara trebuie ancorata bine de ambele maini ca altfel nu pleaca de pe loc. Sper ca voi treceti prin momente mai placute!Noi avem emotii ca trebuie sa mergem cu Cezara la cardiolog. Va pupam atat pe mamici cat si pe bebici.....!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna!

Monas sa sti ca nu e o regula asta cu inceputu cu fructe sau legumi. Eu am dat suc de mar morcov si dupa legume la masa a doua (in timp asa progresiv) si au primit..Depinde si de cupil clar.
Succes la papa. Ale mele nu s-au omorat cu zeama chiuara de supa si asa am renuntat la ea si am dat piureificat si a mers. Vezi puate merge la voi.


Vai ce crize au facut ieri pufele..De la vreme am mers decat la dr si inapoi sa vada analizele si adormisera amaratele in masina..A trebuit sa ne mai flendurim putin pe la farmacie ca imi era mila de ele sa le scol..Bine ca azi e mai frumos si sigur iesim cu lesaa.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas,daca supa de legume e zeama din aia chioara,sari peste ea,fa-le un piure mai subtire. Eu nici macarb nu am incercat cu zeama in lingurita, deja mancau piure de fructe careavea consistenta,asa ca nu i-am mai bulversat cu zeama la lingurita. Apa si lapte au baut mereu din biberon,asa ca stiau cumva ca lingurita e pentru "solide"
Ca sa nu mai zic de aportul caloric al 200 gr zeama vs 200 piure... li se umfla stomacul degeaba ...

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

nici eu nu le am dat zeama aia in care am fiert legumele
2 zile suc de morcov care numai in gura lor nu era, apoi am sarit direct la piure

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, salutare!! I'm back to business, m-am gandit la voi

Domanelor noi pe forum, bine ati venit!

noi suntem bine, fetele au implinit pe 26 iulie 6 luni, mergem pe 7 luni. ce trece timpul..parca ieri ma aoleam cu nasterea, sa nu fie "prematura"

am fost in acea vacanta in doi, de care va spuneam. primele 3 zile am dormit neintoarsa, bezna. smoala.plumb in ochi. m-am relaxat, am vizita, din ziua 4 mi s-a facut un dooor de fete, iar ziua 5 ma gandeam cum sa ajung mai repede acasa, sa le strang in brate. mi-a nprins bine pauza. inainte eram extenuata, istovita, nervoasa, irascibila cu cei din jur. dupa micul concediu sun grijulie si rabdatoare si am venit cu un mare drag la fetite . concluzia? desi a fost f. greu cand m-am dezlipit de fete, ne-au prins bine cele 5 zile de vacanta, fara copii, acum sunt odihnita si motivata. diversificarea nu mi se mai pare un cosmar , fetele parca s-au mai linistit, ne jucam mai mult, ne dragalim.

cu diversificarea, noi avem asa: 06 - lapte (Ioana cu cereale), 10 - branzica + fruct (mere, pere, nectarina, piersica sau pepene galben; de mare succes se bucura nectarinele si piersicile), 14 - supa de legume ( e ca un piure)+ pui/galbenus, 18, 22 - lapte (Ioana cu cereale).
Mara avea la 6 luni 7400 g iar Ioana 6000 g, a fost iarasi bolnavioara, slabise. acum, de cand pompam cereale humana si peritol pt pofta de mancare, s-a ingrasat bine

va puup, tzipa fetitele, fug la ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna seara fetelor

am primit colacei noi
daca vreti va servesc cu cea mai mare placere.

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capricorbus spune:

Buna fetelor! Ma bucur ca Adishor a avut timp si curaj sa se desparta de fetitele ei pentru a merge in concediu. Eu de un an nu am avut asa ceva, poate la anul dar si atunci imi voi lua si buburuzele cu mine ca nu am cu cine sa-i las. In ceea ce priveste diversificarea eu am inceput cu sucuri , apoi , in paralel am introdus supa de radacinoase - pe care Cezara o refuza cu mare pofta, in schimb Rares manca si 170 ml la o masa. Au acceptat cu greu mancarea mai solida, acum ne chinuim cu dintisorii si papam si mai greu. Am vazut ca Monas isi face procese de constiinta ca nu a inceput diversificarea cu legume, cred ca fiecare incepe cu ceea ce considera ca e bine si cu ceea ce este sfatuit de medicul pediatru asa ca sa aiba micutii pofta mare de papita!
Pupam si mamicile si piticii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna!

adishor_1975 ce v-ati mai relaxat, bravo asa da! adevaru e ca vii cu alta perspectiva asupra vietii cand te rupi cat de putin! Ai fetite mari ce mai! Vad ca aveti diferenta la kile, of, asta e..se ingrasa ei in timpu potrivit.

Noi ne bucuram de vara, mai incerc si alte parcuri ca m-am saturat de al meu, mai exact de mersu pana acolo. Mara are doi dinti fresh sus, nu prea a plans ea din cauza asta. Ura..Tare mi-as dori sa mai plecam la un munte ceva, da deocamdata nu sunt sanse se pare.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Buna!

adishor_1975 ce v-ati mai relaxat, bravo asa da! adevaru e ca vii cu alta perspectiva asupra vietii cand te rupi cat de putin! Ai fetite mari ce mai! Vad ca aveti diferenta la kile, of, asta e..se ingrasa ei in timpu potrivit.

Noi ne bucuram de vara, mai incerc si alte parcuri ca m-am saturat de al meu, mai exact de mersu pana acolo. Mara are doi dinti fresh sus, nu prea a plans ea din cauza asta. Ura..Tare mi-as dori sa mai plecam la un munte ceva, da deocamdata nu sunt sanse se pare.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010


sugubina, multi s-au uitat chioras la mine ca plec 5 zile. dar nu se mai putea. Eram obosita rau, din aprilie sunt singurica la bucuresti, eram nervoasa, tzipam, etc.. Daca nu luam o pauza... O luam razna.
Acum suntem la eforie cu bunicele, cateva zile.
M-am intalnit cu o mamica de gemeni de 1 an Edi&Ema, stiti vreo mamica? As vrea sa o reintalnesc..

Sugubina, bafta cu muntele, vacanta placuta tuturor :)
adishor

Mergi la inceput