Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

dusickax inca o data felicitari! familionu ce zice? au inceput cu fazele 'o sa iti fie greu! si vai de tine?"
Ai aflat ce vor fi pana la urma? aceiasi placenta sau fiecare cu a lui?

capricorbus BINE AI VENIT! ce pui mari ai, sa iti traiasca! Cum e cand ei merg acum? ii mai ti in carut? sau unu in carut unu de mana?
Iti dorm nuaptea? Da ziua?

Ilincuta ma dispera cu statu in picioare. Mereu se catara pe orice. A prins curaj si acu se tine dragelor doar cu o mana..Cand o tiu de manute sa mearga pe jos e cea mai fericita ever!
Si cu somnu din timpu zilei e chinu naibii! Maruta o pui la pat incepe sa cante usor se uita pe pereti si aduarme in final. Mica? Nooo..ea sare in picioare la gard, si cand oboseste rau se tanguie cu capu pe maini si cu destu in gura si TOT nu se culca!!! Daca o las suficient aduarme.De cateva ori m-a pacalit sa imi adoarma doar la mine in brate-chestie care nu tre sa devina sub nici o forma obicei ca chiar nu voi mai avea timp de nimicaaa.

Nah m-am plans

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

buna fetelor!

Ma bucur pt cei ce va incumetati sa mergeti in concediu cu gemenasii, eu nici la plimbare nu pot sa ies singura cu ei, partea grea la noi nu este ca-s 2 , ci ca unul e urlacios, plange non-stop si vrea numai in brate, cica dupa botez se mai linistesc ....vrajeala, Luca al meu dupa botez, adica are deja o luna, de cand nu doarme nici noaptea, ca ziua n-au dormit amandoi de la inceput prea mult, doarme 2-3h dupa baita si apoi circ....mananca si vrea in brate, suzeta nu, de manuta nu, in brate si uite asa nu dormim amandoi pana dimineata. daca il tin brate si chipurile il adorm, mai mult de jumatate de ora nu doarme, nu stiu ce sa-i fac, dormeam mai mult la inceput noaptea decat acum.

In viata trebuie sa grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca: eu m-am rugat sa fac copii, apoi m-am rugat sa fie sanatosi, si ca bonus sa fie diferiti, unul sa semene cu tatsu' si unul cu fratii mei ca deh sunt frumosi si destepti , absolventi de "scoli inalte" in limbi straine....si Dumnezeu a dat, numai ca eu n-am luat in considerare ca pana sa ajunga sa arate ca Denise Richards si vorbeasca numai engleza, sora mea a fost foarte rea cand era mica, a plans non-stop pana la 6 luni , au leganat-o ai mei in disperare ca altfel nu se putea, nu adormea niciodata la san -la fel ca ai mei baieti, nu statea jos-numai in brate, nu dormea singura, etc..tare nu??

Hai v-am pupat, concedii frumoase tuturor!!

Mama lui Luca si Marc din 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor. bin ati venit gravidutelor noi, si celor cu bebici mai mari, care nu indrazneau sa scrie.
-si noi vineri plecam- 3 zile la Tulcea- locuri natale ale mele unde matusica - sora mamei ne asteapta ca pe painea calda sa ne smotoceasca, sa ne spele biberoane-uraaaa!!!si sa se joace cu noi la maximapoi 3 zile in Venus. ce viata!!!!!!!!plimbari, mancat la terase, iesit afara dim. si seara,si cineva sa impinga la carut ..bine ala de voiaj are 9kg, fata de 30 asta de ies eu cu el zilnicai mei cresc..se joaca frumos,uneori adorm simultan ziua, alteori pe rand..uneori ii tin in brate simultan in parc, pe banca- e mai usor, am inceput sa-i mai tin si in fundulet, cate 5-10 minute..pana acum am mancat mar, morcov si piersica.de sambata bagam caisaeu nu mai vad cum trec zilele, saptamanile.apropo-am facut azi 5 lunisincer nu-mi vine sa cred,mi se pare ca am copii asa marinu-mi vine sa cred ca sunt ai mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

CAMELIA28, ptr. un somn mai linistit al copiilor poti incerca Calma Baby - Erbavita, 100% din plante, disponibil in farmacii. Eu l-am incercat si e f. bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, sa va traiasca picii si sa va aduca numai bucurii!!!
Distactie placuta in vacanta! Dupa ce ajungem si noi din concediu, vom incepe diversificarea. Insa eu am auzit ca e mai bine sa incepi cu legumele, cu supa de legume si apoi piure de legume, apoi piure de fructe. Asta ptr. ca daca intai le dai fructe, fiind dulci, s-au putea ca apoi sa nu mai accepte legumele.
Voi, mamicile mai experimentate, ce parere aveti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dusickax spune:

Salut,

Am revenit, data trecuta au fost cateva intrebari la care am uitat sa raspund.
Gemenii sunt in aceeasi placenta, cand am facut morfo la 12 saptamani, dna doctor ne-a spus ca din experienta ei or sa fie baietei. Mergem Vineri sa vedem.
Au fost ceva probleme pana acum, am avut o infectie urinara, pe care am tratat-o cu cefort intramuscular (foarte dureros), apoi la morfologia fetala mi s-a spus ca am placenta putin decolata, si am avut concediu medical 3 saptamani. Abia Vineri vad daca este okay si placenta.
Iau o gramada de medicamente, mi-a iesit o anemie feripriva si iau Maltofer, insa ultima data analizele au iesit okay (hemoglobina). IN rest sunt bine, nu am dureri, au fost ceva stari de greata, si un gust ciudat in gura. Sunt anumite alimente pe care nu le mai pot manca, rosii, carne, ....dar ma chinui.
Sugubina Mda toata lumea imi spune ca o sa imi fie greu, insa eu cred ca cel mai greu este pana ii nasc, apoi am atatia voluntari,daca vreti va trimit si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dusickax spune:

am dat Enter din greseala si nu terminasem, off.
Foarte multi si ma refer aici si la medici (de am inceput sa ma infricosez )imi spun ca este o sarcina cu risc, ca se vor naste prematur si ca trebuie sa ma pregatesc, etc, etc.

Cam atat pentru moment, ca mi-am pierdut inspiratia....trebuie sa mai si muncesc pentru ca sunt la servici.

Bye bye,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Saru'mana pt pont, am incercat deja Calma baby si nu merge, inca ii dau ca mai am ceva in sticluta.

Intrebare: de la cate lunite se trezesc unul pe altul? La mine Marc inca e imun la plansul lui Luca.

Am o prietena dr endocrinolog (face si nutritie) si stiu ca ea a inceput diversificarea la fetita tot cu supa legume, piure legume si apoi fruct si cred ca asa voi face si eu , trebuie sa vorbesc si cu doctora baietilor, mi-a zis doar sa incep la 4 luni jumatate pt ca le dau si san si bibe.

Am o curiozitate: Dusickax si Sugubina, voi daca sunteti verisoare se poate sa aveti gemeni din aceeasi ramura, sau nu?

Pupam toate gemenistele!

Mama lui Luca si a lui Marc din 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-BUNA.Eu am inceput cu fructele ptr ca:
- sa profit ca sunt de sezon, proaspete ,legumele le gasesc si ulterior
-e perioada de concedii si razatoarea de fructe e usor de carat peste tot
-legumele sunt mai slabe caloric ca fructele, se recomanda sa fie primele la cei mai plinuti, ptr ca se stagneaza cresterea ascensionala in greutate
-as fi scurtat timpul de parc , ca treb sa vin din timp sa pun legumele la fiert..
-la inceput, ai mei mancau la 3 ore, ei bine acum le dau la 3 ore fructele, nu le mai dua lapte dupa, si dupa inca 1 h laptele.astazi cand treb sa le dau laptele au adormit..deci am mancat la 5h.si cantitate mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici dragi,
Acum pot sa confirm si eu treaba cu fructe vresus legume. Daca stiam ca sa incep cu legume....boer eram. Da io am inceput cu fructe siacu ma rog de ei cu supa de legume. Si degeaba ma rog, ca se stramba cand le+o dau si neam sa manince. Ii mai l#351;as oleaca si apoi incerc iar. Le+am dat si cereale fara gluten si le plac si alea. Cam atat cu divresificarea la noi. A, si+s multumita ca reusesc sa le dau piureul de fructe si cerealele cu lingurita. Ne facem ca porcii pe fata si pe babetica dar asta este.
Dormim mai mult yiua da numai leganati. Rar mai facem mascambe seara insa nu ca alta data. Eva se rostogoleste non stop si acu baga si piciorusele sub ea. Ma intreb cam la cat timp urmeaya ridicarea in 4 labute. Fabian e mai lenes...
Peste doo saptamani vine si tati in concediu si inca nu ne+am facut curaj sa plecam tuspatru undeva. Ne mai gandim.
acum va pupam si sa dormitzi bine nopatea , toti bebicii.

Mergi la inceput