Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna fetelor!

Luminita si Laura, mi-era dor de voi...ma bucur ca sunteti bine!Va doresc sanatate muuulta!
Laura, de multe ori m-agandit la sfaturile tale cand am avut bebeii mici. Imi amintesc cat de greu a fost, si cum ma gandeam ca va fi mai usor cand vor mai creste. M-am inselat, la fel toata lumea imi spunea ca va fi mai greu dupa ce vor incepe sa cotrobaie peste tot...N-am crezut pana n-am vazut. E mult mai greu acum decat era anul trecut.E si mult mai frumos! Piticele au inceput sa vorbeasca si pe limba noastra, sunt dulci fooooc! Ma gandesc cu groaza ca incep serviciul si nu o sa le mai vad si aud toata ziua...
Nici eu nu am fost prea mamoasa, ca nu a fost nevoie; in sensul ca dupa ce au facut 4-5 luni au mai scapat de colici si deci de urlete si au inceput sa doarma singure in patut, sa doarma si noaptea fara sa le leganam etc. E firesc sa fie tinuti in brate, insa piticele mele s-au deprins f repede cu programul pe care l-au avut si in maternitate si pe care l-am perpetuat. Si acum au ore relativ fixe de masa, somnul de dupa amiaza, seara ne mai prostim si adorm mai greu, dar tot singurele adorm in final. pupici tuturor! Si multa rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Karina, posibil sa ai dreptate si sa nu fi fost mai usor, ci mai frumos, mai solicitant la nivel intelectual (sa negociezi / distragi atentia, sa gasesti mereu ceva de facut la 2 pitici miscatori iti pune serios intelectul la treaba), asa ca nu mai bagam de seama ca e greu. Oricum perioada cand plangeau si nu stiam de ce, cand am inceput diversificarea si nu stiam cum sa ii fac sa ia 2 linguri de mancare, cand se trezeau noapte plangand de nu stiu cate ori, cand erau amandoi dependenti de mine si nici taica'su nu reusea sa ii linisteaca atunci cand aveau o durere/problema a fost sigur cea mai grea pt mine.

Dar pot spune sigur ca dupa ce au inceput gradinita a fost cel mai simplu. Nu numai ca sunt acolo 8-9 ore pe zi, cat mai ales faptul ca se joaca mult impreuna, au tot felul de activitati cand ajung acasa, nu ne mai solicita tot timpul, ci sunt mult mai independenti.


Luminita sanatate si putere multa! Imi pare rau sa aud ca ati avut asa o perioada. Sper ca vara sa fie mai prielnica si sa nu mai aveti probleme. Noi, din fericire, ne bucuram de o sanatate de fier. In afara de varicela si scarlatina, nu ne-am confruntat cu nimic serios. Raceli pasagere si fara complicatii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Da Laura, astept cu oarece nerabdare si eu inceperea gradinitei, desi mai avem ceva pana atunci, ca le dau de la 3 ani; din toamna avem o femeie care sper sa se descurce cu ele impreuna cu mama (care insa e cam depasita de situatie, fiind cu mai multe suferinte) pana vor face 3 anisori.
Am vazut multi copii disciplinati de gradinita, colectivitatea fiind benefica pentru majoritatea. Sper sa se integreze si piticele mele, Sofia e mai introvertita si mai lipita de mine, cred ca va fi grea si despartirea din toamna cu plecatul meu la lucru.
La ce varsta i-ai dat la gradi? Au stat mai mult impreuna acolo sau si-au facut si prieteni printre copii? Observ ca in parc copiii mei nu se prea inghesuie sa stea cu ceilalti prichindei, decat ocazional.
Luminita, sanatate multa sipoate mai reusesti sa mai intri pe aici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Eu cred ca fiecare dintre noi, in stilul propriu, doreste tot ce e mai bun ptr. puiutii sai. Nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni ptr. simpul motiv ca nu cred ca acesta este rolul forumului.
Pana la urma, eu am dat un sfat, pe care nu l-am aplicat personal ptr. ca nu a fost nevoie, copiii mei neplangand ca vor tot timpul in brate. Asta nu inseamna ca nu-i tin deloc in brate; dimpotriva.
Pe de alta parte, nici nu mi-ar placea ca bebeii mei sa fie obisnuiti sa stea toata ziua in brate, astfel ca noi sa nu facem nimic altceva decat sa-i purtam agatati de noi peste tot. In opinia mea, un copil trebuie obisnuit sa stea in brate, dar trebuie sa te inteleaga atunci cand ii spui ca in acest moment trebuie sa stea pe scaunelul lui. Eu la acesta ipoteza m-am referit; ca daca de mic il obisnuiesti sa stea numai in brate, nici cand va fi mai marisor nu va putea sta la locul lui. Dar, repet, aceasta este OPINIA MEA. Nu inseamna ca este cea corecta!

Va doresc o zi racoroasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Karina , ai mei au mers la cresa de la 2 ani si 3 luni. Apoi la gradi de la 3 ani si 3 luni. La cresa stateau toti (22-25) intr-o camera mare unde se jucau si mancau, apoi dormeau intr-o camera alturata. Oricum la 2 ani copiii se joaca mai putin unul cu celalalt si mai mult unul langa celalalt (nu interacioneaza la modul cum o fac mai tarziu, nu fac lucrurile impreuna, ci cumva in paralel). Nu pot spune ca la cresa au avut prieteni separati, dar nici ca se izolauei 2 de grup.
La gradi si-au facut prieteni de joaca diferiti mai mult prin prisma faptului ca Rares prefera jocurile baietesti, ccu gasca lui de galagiosi, iar Bianca sta cu un grup de fete + un baietel care e 'tata'/'printul'/'bucatarul' in jocurile lor .
La dormitor nu au paturile unul langa celalalt, dar de ex. Bianca daca se trezeste mai repede cere voie si se duce in pat langa Rares. La masa de obicei stau unul langa celalalt, se ajuta si se apara reciproc daca apare vreun conflict cu alt copil.

Se vor integra si isi vor face si prieteni, stai fara grija. E normal la varsta lor sa nu interactioneze prea mult cu altii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mammarutza, un pic de polemica nu strica niciodata nici chiar pe forum, pana la urma e un forum de discutii, iar discutiile pot fi si in contradictoriu, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa fie de acord.

On-topic, si eu am crezut ca tine, cand erau ei mici. Ca si tine, nu am pus in practica ce am crezut (adica nu i-am lasat sa planga atunci cand voiau in brate, nu pentru ca n-ar fi fost situatia, ci pentru ca nu am putut, nu "m-a lasat inima") si acum mi s-a confirmat ca nu aveam dreptate in teorie, ci in practica, instinctul de mama si-a facut treaba. Adica: la varste diferite, ei au nevoi diferite, emotional vorbind. Cand sunt mici-mici, nevoia de "brate" este mai mare, pentru ca nesiguranta lor afectiva este mai mare. Tinutul in brate e "raiul" lor, noi suntem "zeii" lor si au nevoie de bratele noastre. Asa ca bine am facut ca i-am tinut agatati de noi. Cand au mai crescut, le-a crescut si siguranta, si nu mai vor in brate decat rar. Uneori vreau eu sa-i iau si nu vor ei! Zic "vreau jos, vreau sa ma joc" sau "vreau sa merg singur". Mai cer in brate cand au alte nevoi: au mers prea mult si sunt obositi, ii doare ceva, le e somn si vor sa se alinte putin inainte de culcare...

Despre gradinita: ai mei merg de la 2 ani si 4 luni la o gradinita particulara. Au evoluat foarte bine, in 2 saptamani mergeau cu bucurie, acum abia asteapta sa mearga. Sunt 10 copii in grupa, intre 2 si 3 ani. Au invatat sa manance singuri foarte bine, sa bea din paharele, de vorbit vorbeau bine, acum vorbesc foarte bine, stiu poezii, cantecele, dansuri (pt varsta lor), zilele trecute au vrut sa intre in clasa cu cate o carte din aia de la Disney, iar educatoarea ne-a spus ca la un moment dat stateau cu alti colegi in jur si le explicau ce se intampla in poveste. S-au integrat foarte bine. Acum am inceput trainingul pentru a scapa de pampers, pentru ca au fost mai reticenti si am considerat ca nu sunt pregatiti. Sa vedem, oricum noi nu ne grabim, lasam toate la timpul lor.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

manumanu, cam asta e si ideea mea. Daca li se raspund de mici la nevoi atunci cand le cer (si statul in bratele parintelui este o nevoie , nu un moft), creste increderea in tine si in ei, stiu ca atunci cand au nevoi sa te simta aproape, tu ii iei in brate, asa ca nu mai au tendinta sa se agate de tine tot timpul, disperati sa iti capteze atentia. Devin mai increzatori si mai independenti.

Ai mei au scapat de pampers la 2 ani si vreo 9-10 luni, cand au stat acasa 2 saptamani, cu varicela. Era prin aprilie-mai, era caldutz in casa, asa ca i-am trecut la chilotei de panza. De pampers noaptea am scapta mai tarziu, dar am scapat si de ala.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Buna fetelor!

Luminita si Laura, mi-era dor de voi...ma bucur ca sunteti bine!Va doresc sanatate muuulta!

Karina de Sofia Andreea si Eva Maria ( 18.09.2009 )


Gaze de primavara




Floricele de primavara



bucati de fericire



Branica & Capsunica




si maine e o zi


karina, iti multumesc mult, si mie mi-ai lipsit!!!
Cand incepi serviciul?
la mine a fost tare greu cand am inceput, grea despartirea de ei, nici acum dupa aproape 1 an nu pot spune ca m-am obisnuit... am si un job care ma lipseste de cei dragi vreo 12 ore pe zi, mai raman maximum 3 de petrecut cu ei si ma simt de multe ori, parinte de weekend... incerc pe viitor sa trec la part time, macar cateva zile pe saptamana; imi dau seama ca pe masura ce trece timpul si cresc, au tot mai multa nevoie de mine, sunt mai independenti, insa imi simt lipsa mult mai mult si constientizeaza lipsa mea la alt nivel....

am mai rasfoit prin pozele voastre, au crescut gazele extraordinar, si f frumos, de cand nu v-am mai vazut!!!
si da, si eu sper sa trec mai des pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ref. intrarea in colectivitate: i-am dat pe huni de la 1 an si 6 luni, 2-3 ore pe zi initial, treptat, cat sa se obisnuiasca pana la 2 ani, cand am reluat eu munca.
s-au acomodat destul de repede, doar bolile inerente debutului in colectivitate ne-au dat peste cap la inceput.
Acum sunt tot la cresa, probabil pana pe la 3 ani si 3 luni, adica prin ianuarie. i-am inscris si la gradi, dar nu am scapat inca de pampers - nici n-am facut mari incercari in sensul asta - si nici nu vorbesc asa de bine, asadar as mai astepta putin cu gradi.

le place f mult aici, au invatat f multe lucruri, e clar ca pentru ei a fost un pas mare inainte.
nici ei nu au cine stie ce prieteni, interactioneaza cu ceilalti, nu se izoleaza de restul, dar prieteni de nedespartit, inca nu, cred ca sunt prea mititei totusi pentru asta sau pentru mai stiu eu ce jocuri complexe.

zi faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna fetelor
Ce-mi place sa va citesc, mai ales pe cele cu copiii marisori, cand va aud cum vb de gradinita, cresa parca abia astept sa-i vad si pe ai mei maricei... Timpul trece repede, luni facem 4 lunite, parca zilele trecute am venit cu ei acasa de la maternitate. Au crescut puiutii mei, aseara i-am cantarit si aveau Luca 5650g si Ianis 5630g.
De colici am scapat, acum incepem sa gangurim, sa scoatem vocale, Luca e cu aaaaa, iiii, Ianis e cu aaaa, uuuu sunt minunati. Ziua ii mai tin intr-un singur patut, si sa vedeti ce-si infinge Ianis mainile in parul lui Luca si ce-l mai pisca ...
Legat de luatul in brate, am vazut ca tot ati discutat pe aceasta tema, ce sa va spun, asa stiam si eu ca cei mici nu se iau in brate ca se invata smecheri, la mine nu a fost cazul sa fie tinuti prea mult in brate, ca daca plangeau, ii luam si-i puneam in scoicile auto si-i leganam si asa se calmau. Datorita voua mi s-a mai luminat si mie mintea, si de cand ii iau in brate nici nu mai plang asa mult, daca maraie vreo ora toata ziua.
Azi tati va sta cu cei mici, eu ma duc la piscina, simt nevoia sa ma relaxez putin, sa-mi incarc bateriile, cum se mai spune.
Va pup si va doresc weekend placut !

Mergi la inceput