Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ieri am fost in europa sa luam carut gemeni tip umbrela, unul singur in ditamai magazinul dragonul rosu.la giulesti sa donez mebrionii ramasi- iar n-am facut nimic, ca treb sa semnam niste cate la notar..bla- bla..in alta zi, seara am mers la vaccin 4 luni, n-am facut ca avem infectie-suntem la a 10=-zi antibiotic la baiat- dar ammai uitase de acest aspect
- am gasit pe net la cineva carut gemeni la 3,5 mil, seara nu a mai raspuns la telefon,am raams socati, ca noi nu am mai sunat la firme de pe net sa coamndam am zis ca-l luam pe ala
- azi dim sun sa iau carutul azi, nu mi-l aduce decat maine, dc faceam comanda de ieri -il primeam azi.deci, vrem sa plecam la munte,avem concediu, bani, cazare, dar nu avem carut care sa incapa in masina
- in cazul in care, peste 30m minute sun iar la firma, si-mi confirma clar ca nu-mi pot aduce carutul azi- are careva dintre voi un carut umbrela pe care mi-l poate imprumuta 3 zile? stiu ca suna ciudat, dar sunt disperata, vreau sa-mi duc copii la munte si uite ca sunt impotmolita in bucuresti.dc nu ramanea s ama bazez pe tipul de pe net, comandam la firma, si-l primeam azi,si doar am cumparat de pe net si scocile, si un fotoliu, si carutul tako, si n-am patit asa ceva, sa negociem pretul, sa stabilim ca ramane pe seara sa vb, si apoi s anu mai raspunda la telefon

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-uraaaaaaaaaaaaa! am rezolvat, primim carutul azi, si maine la 4-5 dim. plecam la munte

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, pe principiul "orice invat are si dezvat", eu cred ca poti sa remediezi situatia. Trebuie sa te gandesti ca acum e usor ptr. ca ei nu au multe kg., dar ce te faci mai tarziu, pe la 1 an jumate - 2 ani. Eu am prietene cu copii de 2-3 ani, care stau numai in brate, iar mamele sunt efectiv disperate si le pare rau ca nu au pus piciorul in prag mai devreme.

VISS, iti doresc distractie placuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La 3 luni in nici un caz nu poate fi vorba de rasfata , de 'invatz si dezvatz'. E vorba de nevoia copilului de a fi langa mama, de nevoia sa fizica de a fi aproape de mama, de nevoia de afectiune si apropiere. Dar desigur, asta presupune ceva disponibilitate si 'sacrificiu' din partea mamei.

mmammarutza, dar la 6 ani daca se cer in brate cat de nasol e? Cred ca sunt sub orice critica de teroristi , rasfatati si prost crescuti ai mei ca inca mai vor in brate. Naspa ....



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

viss distractie placuta si sa veniti cu bateriile incarcate!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Laura, iti inteleg punctul de vedere, insa fiecare procedeaza cum crede de cuviinta. Nu consider ca fac niciun sacrificiu, iar disponibilitate am, ca doar pt asta am ales sa stau cu ei doi ani. Altfel, ma duceam la serviciu si luam bona. Insa doresc sa fiu cu ei.Mi-ai dat sfaturi , multumesc, insa exact asa facem si noi. Eu intrebasem doar cum ai procedat (concret) tu la vremea respectiva.Nu mi-ai raspuns clar. Cum procedai cand trebuia sa mergi la baie., sau la bucatarie sau orice alta necesitate. Ai tai urlau disperati? Daca da, cum impacai situatia? Eu la astfel de situatii ma refer. In rest apropourile cum ca daca imi cresc copiii altfel decat tine, insemna ca sunt o mama rea, ma lasa rece. Eu stiu mai bine cum e la mine in ograda.
Nu as vrea sa te deranjeze mesajul meu insa acesta este punctul meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Imi cer scuze daca ai inteles ca te consider mama rea. Nu asta am vrut sa spun. Ma abtin de la comentat de acum. Asa e, fiecare face cum crede, chiar daca poate nu e cea mai buna alegere pt copil sau pt mama (si aici iar nu ma refer la tine, ci o zic asa, in general).

Crestere usoara!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Laura, nu mai stiu de cate ori ai scris acest tip de mesaje dar din pacate vad ca sunt greu de inteles... Si eu cred ca nu se pune problema de "a pune piciorul in prag" la copii atat de mici vizavi de tinutul in brate. Mai bine iti iei un sling/pouch/mei-tai si le oferi ceea ce isi doresc instinctiv la aceasta varsta... Si eu am trecut prin momente destul de grele, cand fetita adormea numai in brate (pana pe la 1 an si 9 luni), si numai LA MINE in brate, si atunci ma gandeam ca poate sunt ultimele saptamani cand o mai pot tine asa in brate, ca pe un bebe, la inima mea si mi-era atat de drag... La 1 an si 9 luni a renuntat singura la adormitul in brate (nu-i mai era confortabil nici ei, era deja prea mare) si a cerut singura in patut. [tin minte ca dupa ce adormea in brate, eram epuizata, ma culcam si eu 2-3 ore, mai statea ta-so ca se trezea destul de des, nu stiu nici acum de ce avea atunci un somn atat de agitat, si el avea de scris atunci la un proiect, asa ca scria noaptea pana pe la 2-3 din care de pe la 12 cu ea in brate, ca se trezea si nu mai voia in patut, dar asa adormita fiind nu realiza ca nu eram eu cea care o lua... O tinea pe mana stanga si cu dreapta scria la laptop... deh... ce vremuri...].De la 1 an si 9 luni adoarme singura in patut sau pe canapea. Radu adoarme singur de la 7 luni, el a fost mai "cooperant".

Ce vreau sa spun e ca depinde de la copil la copil, am fost si sunt impotriva "dresajului", la noi toate "dezvaturile" sau "invaturile" au functionat numai pe baza de explicatii si compensatii... Cand au renuntat la suzeta a trebuit d ex sa-i tinem mai mult in brate (si la somnul de pranz)... si tot asa.

Monas, nu se pune problema ca esti mama rea... toate am trecut prin momente mai putin placute. Iar solutii universal valabile nu exista, depinde de la copil la copil. Eu recunosc ca mai mergeam la baie si ii mai lasam sa planga alea 2-3 minute, dus faceam cat dormeau la pranz sau dupa ce ii culcam seara, mancam cand puteam... Am avut si ajutor, nu neg, la treburile casei mai ales, dar mancare faceam eu (uneori ii tineam pe langa mine in scaunele auto sau apoi in scaunele de masa, de pe la 6 luni, cum a zis deja Laura, cred...). Spalam vasele cu unul din ei in pouch, celalalt in scoica sau la sot in brate... asta e... lunile astea vor trece repede si vine vremea cand nu mai stii in ce directie sa fugi dupa ei, cand nu mai vor in carucior ci numai sa mearga singuri, cand nu mai vor nici sa-i tii de manuta pe scari ca vor "singuri", cand nu mai vor sa le dai tu cu lingurita ci doar sa manance singuri etc.etc. Si sa stii ca NU va fi mai usor atunci, iti spun din proprie experienta. Uneori ma gandesc ce usor era cand stateau in patuturi/scoici/pouch...

Crestere usoara iti urez si eu!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Buna mamici si gravidute,

noi ne-am crestiat si am sters-o la curte la mama ca e mai racoare.

Monas, nu esti singura! Luca al meu e din ce in ce mai rau, mai nou nu vrea san, zici ca-l tai cu lama asa de tare urla, de dormit si afara doarme in brate, e jale, noroc ca Marc e cumintel si sta unde il pun, papa si doarme mai bine, cred ca de asta e si mai grasun, are deja 5.3 kg la 2 luni, am inceput sa mai tai din lapte praf si sa-l tin la san cat mai mult. Mie mi s-a parut ca Laura e de acord cu tine, ca nu se poate face educatie la 2-3 luni si ca asta e, tre sa stam cu ei in brate o perioada, pana mai cresc putin si ne putem intelege cat de cat cu ei.
Eu chiar ma intrebam cum sa fac sa-l dezvat de tinut in brate, dar vad ca nu sunt singura si ma las si eu purtata de val, cat am sa mai pot.
Am multe de povestit, dar urla Luca..!!!!!!

Va pup, vara racoroasa tuturor si concedii frumoase!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumesc, luminita! Voi ce faceti? Cum mai sunteti?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



acum indraznesc sa spun ca bine, insa a fost un inceput de an incredibil de greu, din toate punctele de vedere. sotul cu probleme de sanatate, hunii la fel, nenumarate episoade de otita, varicela, apoi iar otita... vreo 3 luni numai asa am tinut-o. acum am reluat cresa, de 3 saptamani, si pare ca suntem pe drumul cel bun cu totii.
am zugravit si casa in tot acest timp, asa ca ne-a fost si mai greu...

hunii sunt niste nazdravani, cresc frumos si ma uimesc pe zi ce trece. au inceput si ei sa vorbeasca si ne intelegem extraordinar.

pupici!

Mergi la inceput