Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Neatza fetelor,

Noua ne-au dat trezirea piticele de la 6.30, in conditiile in care au adormit aseara pe la 11.30..., si am avut si un scurt concert azi noapte din partea Sofiei. Noroc ca Maria doarme tun si nu a auzit-o.
Multumesc pt raspunsuri, si eu ma gandeam la cresa de la toamna, insa am vazut ca atunci cand se imbolnavesc cel putin una din ele face episoade tare urate, si mi-e cam teama. Adica as vrea sa le fac inainte o pregatire pentru colectivitate, o imunizare ceva. Cea care a supt mai putin e mai bolnavicioasa, si sa vindeca mai greu, cealalta face forme mai usoare de boala. Am vorbit cu un medic, dar a spus sa asteptam sa implineasca 2 ani si dupa aceeea sa revenim la el. Daca vad ca acasa nu se descurca cu ele mama si femeia pe care o platim, voi incercas cu cresa.
Luminita, multumim, si eu va admir de mult! Poate ne incuscrim! Cateodata as vrea sa le vad maricele, cum sunt copiii Laurei, parca o invidiez nitel ()- Laura, mai traieste pisica voastra? La noi Suzi a rezistat cu stoicism, dar ma dispera cu parul ei mare. Cand dispar fetele din peisaj, seara, apare si ea din vreun cotlon si se aseaza in mijlocul sufrageriei cu labele in sus, toarce uneori, si pare taare fericita..ca ascapat de inca o zi de smotoceala!
La servici revin din septembrie. Din pacate si eu va trebui sa stau pe acolo zi -lumina, sotul sta la fel (lucram la aceeasi firma), inclusiv sambete lucrate- una da, una nu. Sincer, ma apuca deprimarea numai cand ma gandesc.
Speram ca, intr-o zi, sa ne implinim visul si sa avem o casuta pe pamant, sa fim un pic mai liberi, sa le ofer piticelor o copilarie adevarata. Vom vedea.
Weekend placut tuturor, iar bebicilor necolicos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata!
Imi beau cafea citindu-va astazi.

mary1975, relaxare placuta si felicitari taticului pentru disponibilitatea si curajul de a sta singur cu 2 pitici asa mici.

luminita2008, pana in toamna aveti timp sa scapati de pampers. Cea mai buna metoda este sa ii lasi ziua numai cu chilotei de panza pe ei. Mai ales acum ca este atat de cald, cred ca s-ar simti si ei mai bine (mereu am avut impresia, poate gresita, ca vara li se infierbanta fundul in pampers) . Iar cu vorbitul nu iti fa griji, nu trebuie sa faca referate cand ajung la gradi. Nu stiu daca ai tai merg acum la cresa particulara sau de stat, dar la noi a fost diferenta enorma intre cresa si gradinita. Si aici ma refer la activitatile avute, grija si preocuparile educatoarelor, fata de ale ingrijitoarelor de la cresa. La cresa (de stat) practic stateau intr-o camera, cu tv pe desene animate si un sac de jucarii rasturnat in mijlocul incaperii, cu ingrijitoarele supraveghindu-i si mai incercand din cand in cand sa cante sau sa danseze impreuna, sa invete 2 versuri sau sa faca o mazgaleala pe-o hartie. La gradi a fost cu totul altceva si mult, mult mai bine s-au adaptat si copiii. La cresa nu au mers niciodata cu placere, la gradinita insa chiar le place.


karina, eu le-am dat la ai mei lapte de la mine (Rares alaptat, Bianca din biberon) pana pe la 10 luni, apoi doar Rares a mai supt pana la 14. Totusi Bianca este cea mai rezistenta la boli, in ciuda faptului ca a fost si mult mai mica si mai fragila fizic decat frate'su. Rares prinde mai repede viroze ce se manifesta cu muci si tuse, dar eu cred ca este mai sensibil din cauza unui fond alergic ce il are. Nu am ajuns sa ii fac teste alergologice pt ca nu are manifestari urate, dar problema este.
Din pacate, motanul nostru a murit vara trecuta. A avut pietre la vezica si a facut un blocaj renal. Am incercat sa il salvam, dar nu am nimerit la veterinarul care trebuie la inceput, iar cand l-am gasit pe cel priceput, era prea tarziu. Am suferit si am plans toti 4 dupa el. Inca nu am resuit sa trecem peste intamplare (mai ales sotul meu, care era cel mai atasat de motan), asa ca nu ne-am luat inca alta pisica. Le-a facut sotul meu la cateva saptamani dupa moartea motanului un acvariu si acum avem pesti. E pus in dormitorul copiilor si seara inainte de culcare Bianca se pupa cu pestii prin sticla. Avem 12, dar preferatii sunt unul portocaliu caruia i-au pus numele 'Dorothy' si unul gri care e 'sefu' pt ca ii fugareste pe toti ceilalti, ii tine in forma . Cand sunt copiii plecati de acasa (mai stau la parintii mei cand sunt perioade de vacanta la gradi si eu nu am concediu) ma suna si ma intreaba daca am dat mancare la pesti.

De multe ori mi-e dor de cum erau copiii mici, parca prea repede cresc. Mi-e dor de perioada cand erau mici si abia mergeau, cand se catarau la mine in brate amandoi si ne chinuiam sa intelegem pasareasca pe care o vorbeau. In iunie, intr-o seara, a venit Rares si s-a urcat in bratele mele, m-a luat de gat si s-a lipit de mine si i-am simtit in par mirosul ala de sampon de copil, mirosul de bebe dulce. Doamne, parca eram droghi, stateam cu nasul in parul lui si nu imi venea sa ii mai dau drumul. Ma apuca pansul cand ma gandesc cum trece timpul si acus vor merge la scoala, apoi imi vor tranti usa in nas si se vor certa cu mine ca nu le dau voie in club. Acum au accese de tandrete in care imi spun ca ma iubesc si ca sunt cea mai buna din lume si ma vor iubi si cand vor fi mari si vor avea copiii lor. Imi vine sa ii inregistrez sa le pun sa se auda si peste 10 ani cand vor zice ca sunt cea mai rea mama din lume si ca nu ii inteleg deloc .
Asa ca bucurati-va de fiecare clipa cu ei , de fiecare etapa. Trece timpul si cresc atat de repede!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor,

numele meu este Ana si am o sarcina gemelara de 18 saptamani obtinuta prin FIV cu dr Albu de la Medlife; va citesc de ceva vreme si va urez numai bine si sanatate voua si copilasilor vostri si vacanta frumoasa

desi abia am incheiat 4 luni si nu voi cumpara mai nimic pana pe la 7, as vrea sa-mi fac totusi o idee despre cele necesare, asa ca as avea si eu cateva intrebari pt voi, am citit tot forumul dar nu am gasit toate raspunsurile, asa ca poate ma ajutati voi

1. cel mai dificil am vazut ca e cu carutul, sunt destul de putine modele pt gemeni, fie unul langa altul, fie unul in spatele ceiluilalt, pe care il recomandati?
Sa iau 2 cred ca e si mai complicat ca atunci nu voi putea sa ies singura cu ei afara, desi dc ma gandesc f bine probabil ca nu prea va fi cazul, ca voi naste la sfarsitul lui Nov sau inceputul lui dec, si pana prin Mar presupun ca nu-i voi scoate prea mult afara dc va fi frig rau, iar cand ii scot poate ies cu mama sau cu sotul seara.
Daca iau unul dublu o sa fie dificil ca nu cred ca o sa incapa in lift, norocul e ca stau la et 1, dar totusi din cate am vazut au cam 30kg, nu as putea sa-l urc pe scari. Alt sfat din ce am citit este ca copii ar treb sa stea cu fata catre tine, ca sa-i vezi cand mergi. Daca aveti un model recomandat, de la o anume firma poate-mi spuneti.
Alta intrebare este dc se gasesc 3 in 1 si pt gemeni (cu landou si scoica de masina), m-am tot uitat si n-am vazut; deci cred ca va treb sa iau scaunul de masina separat. Oricum ma gandesc sa nu cumpar carutul pana nu nasc si vad ca e totul ok, ca il pot comanda frumos pe net la cateva zile dupa nastere si as putea lua numai niste landouri sau scoici de masina in care sa-i car de la spital

2. scaunul de masina - am vazut ca sunt acele scoici pana pe la 4-6 luni sau sunt chiar scaune de la 0 la 2-3 ani, ma gandeam ca cele din urma ar fi mai bune ca sa nu mai cump si scoici si scaun; pew de alta parte cred ca pot folosi aceste scoici ca sa-i car in loc de landou sau am vazut ca voi le-ati mai folosit si sa mai doarma in ele si sa-i mai leganati. In fine, asta conteaza mai putin, vad eu ce aleg, dar scaune de masina duble pt gemeni nu cred ca exista din ce am vazut, deci cum le montati pe masina? se pun unul langa altul, sau cate unul pe fiecare usa, si in cazul asta inseamna ca nu mai incape nimeni langa sau intre ei in spate

3. in legatura cu patutul, cred ca pot sa iau numai unul si sa-i tin pe amandoi intr-unul pana pe la 3-4 luni, cred ca incap, nu?

4. altceva din chestiile astea mai mari nu cred ca mai sunt, o sa mai iau un dulapior de haine la o inaltime potrivita ca sa-l folosesc si ca masuta de infasat (nu am spatiu pt atatea chestii intr-un dormitor), cadita pt baie ma gandesc sa caut ceva care sa se fixeze pe cada mea ca doar nu o sa stau sa car apa in casa, sa fac numai apa si abur in dormitor

5. Si inca o intrebare, a nascut cumva cineva dintre voi natural? eu as fi incercat, dar deja 2 medici mi-au zis ca nici nu se gandesc, ca e riscul sa iasa unul si sa fie probl la al 2-lea, si adev ca nu as vrea si epiziotomie si cezariana, dar asa nu ma incanta deloc ideea de cezariana, ditamai taiatura din care-ti revii dupa luni de zile; in fine sa ma vad si medicul cu care cred ca o sa nasc, de la Polizu, si sa vedem ce zice si el, de principiu asa, ca oricum nu poate sa-ti zica dc poti naste natural pana cu 2 sapt innainte sa vada cum e cu cordonul si chestii

cam ce greutate au avut bebelusii vostri la nastere? eu abia am terminat 4 luni si deja am un burtoi de zice lumea ca am 6 luni, am luat cam 5-6 kg, nu e putin, nu e nici asa mult, dar zic eu ca s-au pus cam pe burta, si nu prea pe piciare si restul; sper sa iau numai vre-o 15, dar nu cred, desi nu mananc mai mult decat de obicei, porcusorii se ingrasa

o seara buna!
Ana

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Bine ai venit printre noi Anna si sarcina usoara!
Foarte pe scurt si in viteza iti raspund eu la unele intrebari

1.sunt multe modele de carucioare. Eu am avut Tako(cred ca-i singurul cu 30 kg)..f greu,f mare,destul de greu manevrabil,avea maner reversibil si portbebeuri incluse. Bebeii stateau unul langa altul. Acum,cred ca daca ar fi s-o iau de la capat as lua din cel trenulet... De la 6 luni i-am mutat in unul sport,tip umbrela...mult mai usor. Acum am si 2 triciclete, iar astazi am cumparat un carucior Geoby cu 3 roti(2.8 kg ) de o persoana,pt cazurule in care trebuie sa ma deplasez doar cu unul. Scoicile le-am avut separat si le-am folosit pentru transportul lor cu masina(pana au trecut in scaune) si la iesirea la plimbare (din apartament pana la boxa unde depozitam monstrul)..la leganat,etc

2. Scaun de masina nu exista dublu din cate stiu. Noi avem 2 de la chicco,si,in functie de masina se mai poate insinua o persoana intre ele.Sunt de la 0 luni,dar le-am montat in masina mai tarziu,la prima deplasare pe distanta mai lunga...in rest foloseam scoicile.
3.eu am avut 2 patuturi de la inceput, dar multe fete de aici i-au tinut cateva luni in acelasi pat

am facut cezariana,la medlife,cu Dragos Albu (cu el si FIV-ul)
la nastere 37 sapt Dragos 2140 g Eva 1910 g



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

buna tuturor, am aparut si eu... am nascut, avem deja 5 saptamani! am nascut la 37+5 zile, cezariana, baietelul si fetita de 3100 si 2900 grame... sunt minunati!
Din pacate, avem colici, mai precis el, nu vrea deloc sa doarma in timpul zilei si in nici un caz la el in patut.Plange si e de neconsolat, daca stiti ce ii pot face... va rog sa imi spuneti. Am aplicat deja toate metodele de care am aflat. Oricum, sunt f diferiti intre ei si fizic si comportamental, deocamdata. de unde inteleg si eu ca teoriile despre cat si cum sa tii copiii in brate sunt inutile, pt ca depinde atat de mult de copil. In tot cazul, nu l.as lasa sa planga atata vreme cat de aceea sunt aici, acasa, pentru ei!
pt Ana - eu am luat caruciorul Maclaren twin techno, are cam 16-17 kg, dar il coboram pliat cu liftul, il depliem, etc. Totusi cred ca am facut o alegere buna. Altfel, as fi vrut sa luam BabyJogger City Mini, dar nu se gaseste aici, trebuia comandat, nu gaseam toate accesoriile si nu am vrut sa riscam. Era si mai usor si are review-uri f bune.
- scoici am comandat tot de pe un site din afara, 2 scoici care merg pana la 13 kg
- avem un singut patut, dar trebuie sa iti spun ca vrem sa luam deja altul urgent, la 1 luna si jumatate, pt ca se rotesc in el, nu mai incap bine si se deranjeaza unul pe celalalt cu plansul. asta e cazul nostru, alte fete i.au putut tine mai mult timp impreuna.
- eu am facut cezariana, primul era pozitionat baiatul pelvin, fata cranian, insa, dupa cum a spus si doctorul ca este o mare sansa sa se intample, dupa ce l.au scos pe el ea s-a asezat bine-merci transvers. Ceea ce ar fi fost f dificil daca nasteam natural. Altfel, nu stiu cum e sa nasti gemeni natural, dar cezariana in sine nu a fost deloc o fericire pentru mine. Dar nu as vrea sa te descurajez in nici o directie, oricum merita din plin, eu ma simt binecuvantata pentru ca am primit mai mult decat indrazneam sa imi doresc.

V-am citit de cand am aflat ca voi avea gemeni, nu am scris decat inainte de nastere, dar am aflat atatea lucruri incurajatoare:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Anna,am impresia ca exista carucior cu sistem 3 in 1 la cele trenulet (peg perego, Abc Design)...au landouri si scoici separate cu siguranta.


2apples, felicitari...bebei mncaciosi si sa scapati repede de colici

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Anna , iti raspund si eu in fuga:

- noi avem carut unul langa altul de la Bertoni si nu are mai mult de 15 kg

-scoici am luat separat 0-13 kg , dar mi se pare ca acum la 2 luni stau cam ingramaditi in ele pt ca sunt f adanci, iar in masina ai sa le pui langa usi, unde sunt centurile si mai poate sta o persoana intre ei

- eu am avut 2patuturi de la inceput, dar am incercat sa-i tin impreuna cat mai mult, adica s-a putut doar o luna si un pic; gandeste-te ca un patut normal ate 120 cm lungime si puii au la nastere in jur de 50
ai mei au avut 2500, respectiv 2800 la 37 saptamani

nu ar trebui sa te sperii de operatia de cezariana (nu se mai taie vertical cum era odata, ci orizontal , f putin ), e nasol 2-3 zile, dar apoi recuperarea e mai usoara, eu cel putin la o saptamana faceam curat in casa, cu aspirator si toate alea

si eu aveam burta mai mare, am luat 25 kg si la nici o luna dupa nastere am ramas doar cu 6 kg si fara burtica

2apples, eu am un baiat ca al tau, e disperant, sta numai in brate din maternitate, iar mai nou se trezeste noaptea si vrea in brate , sau nu mai vrea in patut, nici nu stiu ce vrea , oricum parintii mei au avut asa un copil, adica sora-mea ( au leganat-o in disperare) si m-au incurajat ca abia pe la 6 luni se linisteste.

Pupici tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- buna fetelor, ma venit de la munte. fuse excelent
- cu tati toata ziua, zile in sir, adica vreo 9 cat a durat concediul din care 4 la munte.ce bine e sa ai niste ajutor, mmm...delicios. am avut si noi mic dejun, pranz..nu doar cina..am fost relaxati toti 4, veseli si zambareti. fata seara de oboseala vreo 15 minute facea concert, nu vroia nici in brate, nici pe pat, nici cu suzeta , nici fara.dupa 15 minute ceda, adormind in bratele mele in picioare, cu capul pe umarul meu, si cu o mana de-a mea tinuta pe ochii ei, si cu alta mana ii tineam suzeta sa nu-i cada
- acu raspunsurile- eu am avut Tako- e greu sa-l ridici de jos, dar desfacut mi se pare floare la ureche de manevrat, desi recumosc ca e mult mai greu decat cu altelece mi-a aplcut la el ca a avut landouri- eu am nascut in martie- le-am folosit zilnic- sunt detasabile, si cred ca se pot baga in aproape orice carut,au o placa stabila, acoperita de o salteluta, si acoperitori grosute, nu treb sa ma stresez ca le e frig acolo, ca era tare bine- desi afara era frig, ei erau in siguranta la cadurica, in "sera" lor- cum ziceam eu. as vrea sa dau landourile, dc la un moment dat te hotarasti..putem vb pe mail..oricum vreau sa le pun de vanzare pe okazii.
- eu am avut scoici- care mi s-au parut atre utile- dau masa in ele- eu nu am avut voie sa alaptez, adorm uneori dupa biberon acolo, a[poi ii transfer in pat, le luam cu noi, langa masa cand mancam noi, si ei sunt tare veseli- si noi putem manca impreuna, nu pe rand..in masina, eu am masina mica, dar tot incap intre cele 2 scoici in spate, si sunt cea mai fericitaca sa nu fie mare denivelarea din scoici, le-am pus cate o pernuta in fiecare. si a fost bine, ca aveau spatele apropae drept.fiind vara acum, le-am scos-o, dar stau mai bine ptr ca au crescut.


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-anna- nu stresa tresa cu kg. eu am luat 10 kg, am slabit 18iar bebeii mei au avut la nastere 3060 fata si 2670 baiatul

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor, am sa ma uit de modelele de carucioare pe care mi le-ati recomandar, dar oricum nu le cumpar pana nu se nasc, adica prin dec, si chiar si atunci ma intreb daca chiar trebuie ca nu cred ca o sa stau cu ei pe afara pe frigurile alea, in functie de vreme, probabil ca abia prin martie o sa ies mai multicel pe afara, si atunci poate iau mai sport, dc mai cresc deja, ma gandesc ca e timp detul

viss, dar ce mari au fost bebelusii tai la nastere, eu ma gandesc ca dc tot fac cezariana macar sa fie mai micuti 2.5 kg asa, si sa scap mai usor. Stiu cum e cu cezariana, am vazut cum se face, m-am tot uitat la filmulete pe net si nu m-a incantat deloc, era si un bebe cam mare si tragea de mama si de el de mama focului si apoi nu cred eu in recuparerea prea usora; presupun ca depinde de organism

e o idee si cu cumpararul de chestii, carut, landou, scoici second, sa ma uit, sa ma gandesc, dar oricum nu cumpar innainte de a se naste. Caruturile mi s-au parut cam scumpe, min 20 mil, si dc spuneti ca la 6 luni ati luat deja altele mai sport chiar ca e f scump pt cateva luni, din care eu le print de iarna si nu cred ca o sa-l folosesc cine stie ce


18+ cu

Mergi la inceput