Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (140)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

rody, eu aveam 45 kg cand am ramas gravida cu mara :)))) aratam ca o somaleza. sa iti traiasca florinu sa va iubeasca mult si bine ca are de ce

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

racusor, da si mie niste energie, ca pe mine ma trage la somn asta mic. azi m-am luptat cu mara sa o culc, mai mult ca imi era mie somn :)))

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

ma fetelor, uitasem sa schimb semnatura
fug sa fac baie, sa imi tai unghiile, sa ma fac gigea ca maine avem un botez pe zi.
ainotna, nu ne arati si tu poze cu mancaciosul tau? nu mi se pare ca are multe kile, dar pt linistea ta, daca ti se pare ca mananca mult, intreaba doc. mai esti la cta?

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonasin spune:

Buna seara fete dragi si copii frumosi!

In primul rand vreau sa-ti multumesc Rody pentru surpriza, am ramas fara cuvinte, multumim frumos este un gest deosebit, un buchet de si multi din partea noastra. Multumesc si pentru parola si distractie faina la chef, La multi ani pentru sotul tau!

La multi ani si sarbatoritilor de azi, sa cresteti mari si cuminti!
Crissy, am primit parola, multumesc.
Alice, acum am observat ca vine bb2 la tine, felicitari ce fain ca incepi o noua odisee, eu nu am curaj inca, trebuie sa mai creasca Daria

Si acum sa va intreb si eu pe cele cu bb nemancaciosi ce mai faceti cu ei ca eu o iau razna nu mai stiu ce sa fac, de cand cu dintii de sus nu mai manca mai nimic si e tot maraita, ce e mai grav ca nu prea mai ia in greutate are 8.500 gr la aproape 11 luni,mai e cineva in situatia asta? Va pup si va urez o noapte usoara


Ramona,mami fericita de Daria-Cristina

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

pasare de noapte ...copii dorm...tati la munca..eu singurica pe aici

Lauri_ca-ce frumosi sunteti

Ochidut-vai ce spaima ai tras..tare imi este frica de inecat

Oana-drum bun si distractie placuta

Bumblebee-te mai asteptam

Alice-creste burtica

Racusor-deci punga de muraturi era mirosul de gaz

mai e putin si incepem sa sarbatorim delfinasiinu-mi vine sa cred ce a trecut timpul...mai ieri eram cu burtici..colici..primii dinti..acum deja primii pasi si fac 1 anisor

merg sa ma uit la tv..poate imi vine si mie mosul ene pe la gene

n buna delfinariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

cine credeti ca bantuie pe aici la ora asta? cu un ochi la carti si un ochi la tv

sa incerc sa merg la culcare ca si maine e o zi, sper sa ma tina sa invat si maine , doar ca trebuie sa iesim ca vin finii in vizita...dar mai bag si maine redbul si gata doza pe anul asta

noapte buna delfinariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

hop si eu la ceas de dimineata , am ramas in sfarsit singura...

cheful a fost super, noi am fi vrut sa tina pana dimineata dar au obosit cu totii de la spart pahare, calcat pe picioare, mancat si baut . fetele au adormit imediat dupa tort, Isa nu a participat din pacate (sau din fericire?!) la "festivitati", a adormit rapid la 21.30! s-a trezit acum o ora, i-am dat apa si apoi laptic, a adormit la loc, desi mergea muzica destul de tare si mai si cantau barbatii veseli "sunt Rodica Rodica" (a lui Banica jr). piesa de rezistenta a fost "Hei ce ploaie si ce vant"-Pasarea colibri, noi femeile am ras cu lacrimi de interpretarea artistica a corului barbatesc

Florin va multumeste la toate pentru urari si, cand i-am spus si ca voi zicetim sa aiba grija de fetele lui, m-a intrebat: si de mine cine are grija?

nu stiu cum se face ca nu am somn, am ras singura uitandu-ma la poze si am intrat si pe DC. pozele lauri_cai o sa le savurez maine pe indelete.

Isei i-am facut in seara asta orez, a mancat binisor. tu fete, cantitatea la fel e variabila. dar luat per total, e mult mai mult decat facea inainte in 2 ture. mi se pare ca a si slabit, dar poate e doar o parere. oricum continui cu morcov (dar nu prea-i place) si orez, sa vedem pana luni cum e. in seara asta nu a mai facut deloc.

va pup pe toate, sa visati frumos si sa dormiti linistite!

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Neata fetele!!

Nici nu am apucat sa citesc ce ati scris..Doar la Rody: la multi ani sotului tau!
Noi am avut o noapte horror!!Nu am dormit deloc.maraiala si plans. abia spre dimineata mi-am dat eu seama ca era cam fierbinte...febra:((.i-amdat acu o ora panadol si vad ca a adormit.i-am luat febra din funduletz :38.4.acu astept sa se trezeasca sa il verific,ca tot mi se pare ca frige.nu a mai avut febra pana acum si habar nu aveam cum e.am fost aseara la magazin si cam dadusera tare aerul conditionat.l-am ferit cat am putut, dar .nici nu stiu cum sa fac, sa mai astept sa vad daca ii scade febra sau sa ma duc cu el la doctor??

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata delfinariu!

Multumim tuturor pentru urarile de ieri. Urez si eu la multe lunite pentru cele doua Sara
La multi ani Pufescu si sot de Rody

Tudor Constantin de baby
Denis Gabriel de princess

Bumblebee - multumim pt poze, sunt foarte frumoase. A fost f frumoasa intalnirea, te mai asteptam pe la Iasi.
Victor e un scump (si cuminte), mi-am dat seama ca seamana cu Keanu Reeves
Si David e super simpatic, de Antonia nu mai zic .. "fetelor" pe unde mergem acum?
Mamicile sunt si ele doua papusi slabeee

lauri_ca - super copilasii tai

laurika - cand a facut Bianca febra, primul lucru a fost sa ii luam sange pt a vedea ce origine are (o hemoleucograma trebuie), apoi am mers cu ea la dr. (rezultatul ni l-a dat pe loc la synevo, am spus ca e urgent)

ramonasin - eu sunt experta in pacalit copiii mofturosi la mancare A mea se incadreaza in categoria asta, dar am reusit sa tin pasul cu ea
Acum am verificat in carnetelul meu (virtual de altfel) si de la 8 la 10 luni a luat 800g, tinand cont ca a fost bolnavioara si a mai si slabit in perioada asta.
Asa, sfaturi:
- nu te lasa asa usor batuta, insista sa ii dai, distrage-i atentia, canta-i, maimutareste-te, da-i jucarii (da, nici eu nu eram de acord cu asta dar punand in balanta situatia eu zic ca e mai bine asa decat un copil cu carente)
- schimba-i combinatiile (de exemplu la noi si la alti delfinasi merge fff bine supa cu iaurt), textura (la noi ii place mai fluida supa)
- fructele bucatele, nu piure (sunt mai gustoase fructele asa intr-adevar)
- nu ii da completare LP/ LM daca nu a vrut o masa, va recupera la urmatoarea (sau asa ar trebui)
- coboara copilul din scaun si mai lasa-l sa se joace, apoi incearca mai tarziu
- poti incerca sa ii dai lasandu-l la joaca pe jos (a mea nu are stare sa mestece pe scaun si la un moment dat o pun pe jos la joaca si mai vin din cand in cand si ii mai indes in gura cate ceva - de ex. asa papam 1 galbenus de ou intreg!!!). Asa nu ma refuza, dar in scaunul de masa, scuipa, nu vrea sa mestece. Eu ii dau galbenusul bucatele din mana mea, cu bucatele de paine, eventual unse cu un pic de iaurt sa nu fie chiar inecacios. Tot asa procedez si cu LP seara, dar uneori chiar nu vrea.
- da-i apa/ supa/ suc (lichide) in timpul mesei, poate are gura prea uscata si nu poate inghiti bine mancarea (ma refer la bucatele gen soldatei)
- cand refuza ceva eu mereu am incercat altceva (3-4 variante pana accepta totusi ceva). De ex. am incercat mar, nu a vrut, am incarcat para, tot nu a vrut, am incercat paine unsa (cu gem/ branza cu verdeata), a mancat ceva-ceva, am mai adaugat si niste iaurt si gata masa
Uneori fructele chiar sunt rele la gust si ii dau dreptate, acum de cand cu fructele de sezon mananca mai bine (adica 40-80 g, dar e bine decat deloc), bucatele, nu piure.
Succes, sper sa mearga si la tine strategiile mele.

crispro - jos palaria, esti nemaipomenita!

ochidut - vai ce patanie cu clamita! Si eu am prins-o de cateva ori cu clamitele in gurita, dar am zis ca nu are cum sa se inece ca sunt destul de mari ca sa fie inghitite, dar eu stiu? Cum arata a Larisei?

In alta ordine de idei mi-a venit si mie mobila de living, sunt tare incantata, acum pot pune si eu jucariile in sertarele de jos, am mai eliberat spatiul
Ieri am fost la gratar, tare bine e afara, la umbra, racoare, adie vantul.. La noi in casa sunt 28-29 de grade Musai trebuie sa fac ceva in sensul asta.
La jaluzele verticale/ obloane m-am gandit si eu dar daca sunt f scumpe, pas. O sa imi pun hartie in geamuri ca pe vremuri si gata


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Laurika, 38,4 dupa ce i-ai administrat antitermicul? O fi febra asta pe seama dintisorilor? In orice caz, e bine sa-l vada un medic, ca sa primiti tratamentul potrivit. Daca totusi nu poti da de medicul tau azi, alterneaza-i siropel Nurofen cu supozitor Paracetamol. Noua asa ne-a dat pediatra sa facem. Impachetari ii faci daca trece de 38.5. Nu stiu ce sa mai zic..

Rodi, sa va fie de bine distractia!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 10
POZNA - Luna 11

Mergi la inceput