Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Strumphy, multam frumos pt detalii. Am un gripe water. Cica sa-i dau 3 lingurite pe zi. Dar nu scria daca inainte sau dupa masa.
Luca a crescut in inaltime 5 cm jumate nu 12!!! Nu-l grabesc, si-asa in greutate a luat destul de mult... simt eu ca la cat il tin in brate ...
Pup!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donna_Ly

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

madutza, in seara asta am procedat ca tine, i-am dat 90 lp inainte si ce crezi - dupa mi-a refuzat sanul.. si laptic era.. nu stiu ce sa-i mai fac, seara nu vrea san si pace..asta e concluzia care am tras-o..si cum faceam eu , san inainte si lp dupa, cat sugea la san era un scandal monstru..tipete, aruncat sanul din gurita,..daca ne-ar vedea cineva ar zice ca eu chinui si oblig copilul
cred ca singura solutie e sa ma mulg, dar nu vroiam sa depind iar de pompa..parca vad ca treptat o sa se intample la fel cu toate mesele..




Miki, idem am patit si eu - si inca patesc.
La inceput am zis ca gata, am pus cruce alaptarii. Apoi mi-am dat seama ca refuzul sanului tine pur si simplu de starea de iritare specifica serii.
Ce fac: o linistesc cu foenul pana incepe sa suga linistit (il las sa mearga langa mine, sau il manipuleaza tati in timpul asta), sau incerc sa-i dau sa manance imediat ce se scoala, sau ii dau 15-20 ml lapte din bibe (muls) si apoi ia sanul. Uneori e suficient sa o linistesc cu suzeta, apoi o scot pe intrusa si intru eu




multam pt idei..cu suzi o mai pacalesc si eu, numa ca uneori ma pacaleste si ea pe mine ca o ia pe suzi si adio papa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

hello hello

intru repede ca sunt pe fuga. tocmai ce am venit de la vopsit si coafat si acum vreau sa scot copchilu la plimabre desi termometrul arata 31 de grade...

neaprata am vrut sa ii spun Alinei ca m-a terminat din nou la capitolul greutate 2kg? wow ce frumos si ce mult. cum a calculat doctorul, de la iesirea din spital sau de la nastere? felicitari!
si cu asta in gand ma duc la plimbare cu biberonul dupa mine...

revin mai pe seara sa vad ce mai faceti


aaa
Lalely- pt sughit eu fol doar ceau si daca nu vrea sa ia ceaiul asta e...ii trece singur. nu ai ce sa-i faci. stai linistita ca nu sufera
si de haine eu azi am fost la H&M si mi-am luat o fusta si o bluza pt botez pe timpul zilei mistooo raaaau si la preturi super. deci iti recomand cu caldura.

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Strumphi si SSabrya dragele mele, succes dupa vaccin!
Ieir stiti ca va povesteam ce frumos doarme si papa si iar doarme Petru dupa vaccin... Cand colo la 9 seara am descoperit ca a facut febra 38.9 grd (desi la 6 ii dadusem Tylenol adica paracetamol oral 40 mg preventiv) si de-aia era el asa ametit de somn. M-am cam panicat (ma si vedeam la urgente cu bebe cu convulsii... deh - doctorii ), noroc ca pediatra e prietena noastra si ne-a calmat; i-am mai dat 50 mg Tylenol si deja la 11 ii scazuse sub 38 si la 1 noaptea sub 37; a papat si a dormit f bine in continuare. Si eu am inteles ca e bine fara baie si plimbare in ziua vaccinului. Azi vreau sa iesim mai pe seara ca deja sunt prea mari caldurile la pranz...
Strumphi, cu lapticul m-am descurcat dar n-am facut nicio branza (la figurat ) ca (neavand termos sau gentuta termoizolanta) pana a vrut el trecuse deja prea mult timp de cand il scosesem din frigi si l-am alaptat direct; si am aruncat laptele - azi am vazut gentuta de transport de la Avent.

Ssabrya, cum e cu cardul Glaxo???? Eu am cumparat Infanrix Hexa, n-am stiut de niciun card, imi poti vinde si mie pontul te rog? Eu ii fac doar vaccinurile obligatorii, dar am cumparat ca sa nu-l intep de mai multe ori (a fost singurul moment de plans de ieri de altfel...)

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)


pisuc, mie mi-a spus Anaxena de el si am intrebat pediatra.
Cei de la Glaxo iti dau un card, dar trebuie sa iei toate vaccinurile ca sa beneficiezi de reduceri si vaccinuri gratuite.
Acum la 2 luni i-am facut infarix, rotarix si synflorix. Eu am platit doar infarixul si rotarixul, synflorixul a fost gratuit.
La 4 luni la fel, platesc 2 si al 3 lea este gratuit.
Cel mai bine sa vb cu pediatra ta, ea trebuie sa stie. Eu de la pediatra l-am luat. Ea a vb cu cei de la Glaxo si tot prin ea iau si vaccinurile pt ca sunt mai ieftine decat in farmacii. Acum am dat 490 pt toate 3 vaccinurile.

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Strumphy, multam frumos pt detalii. Am un gripe water. Cica sa-i dau 3 lingurite pe zi. Dar nu scria daca inainte sau dupa masa.
Luca a crescut in inaltime 5 cm jumate nu 12!!! Nu-l grabesc, si-asa in greutate a luat destul de mult... simt eu ca la cat il tin in brate ...
Pup!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!


strumphy era obosita si nu mai stia unde a ciit, eu ziceam de Ayanna ca a crescut 12 cm si a luat 2200 g in 2 luni

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Multumesc mult Ssabrya! Atunci nu ni se potriveste fiindca eu am decis dupa tot ce am citit sa nu-i fac vaccinurile optionale... Greu cu deciziile astea, oricum - cu cardul n-am ce face si pediatra mea a stiut ca fac doar Infanrix. Inca o data Multumesc!!!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ssabrya, deci tu esti cu manechina!!!
Alexina, de la iesirea din spital mi-a calculat cresterea in greutate. S-a nascut cu 3300, a iesit cu 3280 si acum la 7 sapt are 5400. E mancacios ca tati!

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

Mai am o intrebare pt toate mamicile, poate vreuna s-a lovit de problema asta.
Buburuza mea nu a fost aspirata bine la nastere si inca avem probleme cu nasul. nici acum nu i-a trecut, o aspir in fiecare seara si dimineata si tot infundata e.
nu stiu ce sa mai fac ca mititca cateodata abia mai respira, offff

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

la doua luni si aproape trei saptamani e devreme de pus in marsupiu?
am iiesit cuea juma de ora si a adormit, ne-a prins si ploaia si am cumparat o umbrela mov cu bulinutze albe si o curea neagra cu elastic pt mami
alina. n sanatate multa !
ssabrya, are ayana cu cine sa semene manechina, stim noi
fug ca s-a prins Dodo ca numai sta in bratele mele

mami de fete frumoase:MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna seara mamici scumpe !!!
Nu am avut timp sa citesc nimic din urma pt ca au ajuns nasii si inca o familie si am fost ca si in priza .

La multe lunite pt puiutii nostrii iubiti care ieri au implinit 2 lunite(Pisuc, Strumpitz).

Nu am cand sa mai intru zilele astea si vreau sa va zic week. placut si frumos!!!

Va pup pe toate!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput