Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

lalely saracuta de tine, imi pare tare rau sa aud prin ce treci, din pacate nu stiu ce sfat sa iti dau, doar sa fii TARE si CALMA, dar mai ales multa RABDARE

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

ce de lume pe aici. Cred ca toate sunteti ori la somn cu bebeii or la plimbare. la Pitesti este f frumos, dar noi am facut vacinurile si trebuie sa stam acasa.

Ca tot veni vorba de vaccinuri.
Ce schema faceti la bebei?
Eu, la sfatul Anaxenei, am comandat cardul de la Glaxo si i le fac pe toate, mai ales ca la 2 vaccinuri am unul gratuit.

Asa am platit 490 pt 3 vaccinuri. Chiar mai putin decat dadeam pt Bruanna acum 2 ani.
Ce bine sa ai prietene!!! si mai ales informate

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

Daca tot vorbesc singura pe aici ma duc si eu langa printesele mele, ca dorm amandoua.

In weekend pauza ca nu mai vin pe la mama si acasa nu am laptop

sa aveti n weekend frumos si pimbari lungi si placute.

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Strumphi si SSabrya dragele mele, succes dupa vaccin!
Ieir stiti ca va povesteam ce frumos doarme si papa si iar doarme Petru dupa vaccin... Cand colo la 9 seara am descoperit ca a facut febra 38.9 grd (desi la 6 ii dadusem Tylenol adica paracetamol oral 40 mg preventiv) si de-aia era el asa ametit de somn. M-am cam panicat (ma si vedeam la urgente cu bebe cu convulsii... deh - doctorii ), noroc ca pediatra e prietena noastra si ne-a calmat; i-am mai dat 50 mg Tylenol si deja la 11 ii scazuse sub 38 si la 1 noaptea sub 37; a papat si a dormit f bine in continuare. Si eu am inteles ca e bine fara baie si plimbare in ziua vaccinului. Azi vreau sa iesim mai pe seara ca deja sunt prea mari caldurile la pranz...
Strumphi, cu lapticul m-am descurcat dar n-am facut nicio branza (la figurat ) ca (neavand termos sau gentuta termoizolanta) pana a vrut el trecuse deja prea mult timp de cand il scosesem din frigi si l-am alaptat direct; si am aruncat laptele - azi am vazut gentuta de transport de la Avent.

Ssabrya, cum e cu cardul Glaxo???? Eu am cumparat Infanrix Hexa, n-am stiut de niciun card, imi poti vinde si mie pontul te rog? Eu ii fac doar vaccinurile obligatorii, dar am cumparat ca sa nu-l intep de mai multe ori (a fost singurul moment de plans de ieri de altfel...)

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Bunaaaa!
Ieri am vrut sa scriu un mesaj despre cum a fost la dr, l-am si scris, dar cand sa dau send, s-a dus pe apa sambetei.
Asa ca, sa va spun: Luca a fost tare cumintel, n-a scos un sunet cat l-a consultat. Si l-a intors pe toate partile, l-a ascultat, la batut cu degetele, i-a intins piciorusele... Stam f bine cu toate. A luat 2120 gr de la iesirea din spital, adica in 6 sapt si a crescut cu 5 cm si jumatate.
Pt colici ne-a recomandat Protectis (un probiotic - se gaseste in farmaciile Dona).

Strumphy, emotii nu prea am legat de venirea sotului, dar m-a luat asa o relaxare, o stare de zen... zici ca sunt high .
Cum ai folosit gripe water? Am luat si eu. Desi inca suntem pe colief... dar tare e scump.

Ssabrya, dar de ce sa nu scoatem copiii dupa vaccin? Ti-a spus? Noi il facem peste vreo 2 sapt.
Va pup. Ma duc sa mai citesc din urma.

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Tot eu!

Ssabrya, La Multi Ani pt printesa cea mare!

Pisuc, cum ti-ai dat seama ca are febra? Ardea? Sau i-ai pus termometrul? Sa stiu si eu, chiar daca nu arde, va trebui sa verific totusi cu termometrul? Multam .

Mami fericita!
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Luca are 1 luna si 2 sapt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

fetelor eu nu mai rezist cu netul asta, ieri am scris doua mesaje au plecat la naiba, azi la fel. Nu ma mai joc asa.

Eu sunt manata de bombe cu pregatirile pentru botez si serbari si altecele, in 2 ore incep sa-mi vina musafirii.

Miki nu m-a mai sunat sotul tau aseara.

sper sa mi-l ia pe asta ca-i scurt.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011


da, nu-ti spuneam ca e delasator ?
sper sa sune azi..il mai bat eu la cap putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Ne-am intors, nu ne-am mai dus in centru, a inceput sa urle rau de tot pana sa jugem in strada principala si am coborat pe jos la vale vreo 3 statii de autobuz ca ma gandeam ca adoarme si dupa o pun in autobuz si doarme pana in centru , da de unde? a urlat si nu se mai oprea si zic, ok, hai inapoi acasa ca eu asa cu urlat nu ma duc nicaieri , plus ca mi-am dat seama ca nu ma tin bine pe picioare , asa de obosita sunt ma dor rau picioarele si spatele si carnea pe mine ,a doare , cred ca tot de la oboseala In drum spre casa mi-a adormit , chiar cand mai aveam vreo 50 m pana acasa , am plimbat-o prin cartier 2 strazi de la deal la vale si am obosit de impins la carucior si s-a trezit cam in juma de ora dupa ce adormise si cum eram aproape de casa , am ajuns repede... e si o caldura nebuna, vreo 24-25 grade, acum mi se pare prea cald pentru mine, cand or fi 30 grade sa ma vad... m-am dezvatat de caldurile alea mari cu care eram obosnuita in ro

SSabrya, La multi ani pentru Bryana chit ca e cu intarziere sa creasca mare si sanatoasa, ca de frumoasa este, chiar foarte frumoasa cat despre scosul afara dupa vaccon nu mi-a spus nimic, m-a atentionat numa ca s-ar putea sa faca febra, nu e neaparat sa faca , dar daca face sa ii dau 2.5 ml de Calpol paracetamol a 4 sau 6 ore , depinde cat de mare e temperatura sau a spus ca pot sa ii dau putina apa fiarta si racita sa se hidrateze dar eu nu am sa ii dau nici o apa nimic , din cate stiu eu nu se da apa la copii asa mici Am luat sa am in casa Calpol daca o fi sa am nevoie la noapte sa am nu sa nu am pe ce pune mana daca o fi nevoie. Multa sanatate Aanei si sa nu faca nici febra si nici alte efecte adverse

Alina06, temperatura din cate stiu eu cel mai bine se simte la buze, pupa pe bebe pe frunte si daca ti se pare ca e fierbinte ii bagi termometrul in fundulet, e cel mai bine ca e cel mai curat raspuns, cat mai aproape de adevar ... daca are peste 37,5 se considera febra, parca asa e...daca spun prostii sa ma corecteze fetele care stiu mai bine Ma bucur ca Luca e bine si a fost cumintel la control, a crescut ceva, 12 cm si a luat si peste 2 kile felicitari... pe a mea o bag si eu la categoria "musca" inalta si slaba, abia a facut 5 kile la 2 luni

Pisuc ..uff ti-a dat emotii Petru, bine ca a trecut sper sa treaca ziua si noaptea asta cu bine sa nu avem probleme, dar daca o face febra sa ma tina puterile si sa stau sa o pazesc

Fug ca urla iar dupa acusi 3 ore de cand i-am dat sa suga, deci tre` sa le scot la interval



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

alina, am uitat sa iti spun de gripe water, eu asta de o am, e fabricata in uk aici, aia de la voi nu stiu de unde si cine o fabrica , eu ii dadeam 5 ml dupa fiecare alaptat, max de 6 ori in 24 ore , sa nu depaseasca 30 ml in 24 ore , poti sa ii dai si mai putin de 5 ml daca ii dai mai des de 6 ori papa in 24 ore , isi face efectul si da colieful e foarte scump

fug ca urlaaaaaaaaaaa

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

madutza, in seara asta am procedat ca tine, i-am dat 90 lp inainte si ce crezi - dupa mi-a refuzat sanul.. si laptic era.. nu stiu ce sa-i mai fac, seara nu vrea san si pace..asta e concluzia care am tras-o..si cum faceam eu , san inainte si lp dupa, cat sugea la san era un scandal monstru..tipete, aruncat sanul din gurita,..daca ne-ar vedea cineva ar zice ca eu chinui si oblig copilul
cred ca singura solutie e sa ma mulg, dar nu vroiam sa depind iar de pompa..parca vad ca treptat o sa se intample la fel cu toate mesele..

mami de 2 prichindei


Miki, idem am patit si eu - si inca patesc.
La inceput am zis ca gata, am pus cruce alaptarii. Apoi mi-am dat seama ca refuzul sanului tine pur si simplu de starea de iritare specifica serii.
Ce fac: o linistesc cu foenul pana incepe sa suga linistit (il las sa mearga langa mine, sau il manipuleaza tati in timpul asta), sau incerc sa-i dau sa manance imediat ce se scoala, sau ii dau 15-20 ml lapte din bibe (muls) si apoi ia sanul. Uneori e suficient sa o linistesc cu suzeta, apoi o scot pe intrusa si intru eu

Mergi la inceput