Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

buna barlog
va citesc oarecum pe diagonala. sapt viitoare il inscriu si eu pe R la concurs, multumesc ca nu ati uitat de noi
trebuia mai demult dar ma blochez la "povestea bebelusului" am fost mereu un antitalent la compunerri, eu sunt pe principiu telegrama si la scris si la vorbit. in fine, sper sa scot 2-3 fraze din mine .

noi nu am inceput prea serios diversificarea, ne jucam cu papa.

in rest eu sunt f suparata. va ziceam ca sotul a fost detasat la deva. s-a gandit si s-a razgandit de mii de ori si pana la urma si-a dat demisia si a gasit la alta firma , pe bani mai putini. nu e mare diferenta dar orice milion conteaza.sotul din cauza stresului cauzat de servici acum a intrat in depresie. eu am incercat sa=l ajut si sa-l susutin in toate deciziile lui dar mi s-a cam epuizat rabdarea si energia. sunt singura cu R, fara ajutor deloc. nu pot dormi de griji si de ganduri. per toatl sunt cam varza



mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

bine ai revenit, moshulik..am intrebat de multe ori de tine..am crezut ca nu ne mai citesti deloc.chiar acum 2 zile parca, alexandra spusese pe FB ca lavi e cea mai mare ..si vroiam sa-i sciu ca bb de moshulik e cea mai mare ..dar am adormit :))




alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)


Doura!
V-am citit( nu mereu, recunosc, insa din cand in cand am aruncat cate un ochi sa aflu ce mai faceti)

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Lorin, pentru BB bolnavior!
atentie mare la dezhidratare!
multa apa, sau laptic sau ceiut!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

adipapazzi mai spune-mi cum se cheama oftalmologul la care ai fost cu bebeii. am crezut ca am salvat dar se pare ca nu :(.
ieri m-am uitat la pozele cu R si imi dau seama ca un ochi ii fuge :((. copilul meu perfect. mor de ciuda

mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

lorin, sa va faceti bine!
ral_eli,adrian burloiu se keama drul. google iti arata cabinetele lui si nr de tel. sa te duci la ala de pe barbu vacarescu.de fapt, nu stiu de ce apare cu pluralul cabinetele, ca numai la ala de pe barbu vacarescu ne keama. nu te panica, multi copii au strabism fiziologic, pana la 2 ani nu se intervine, asa mi-a zis mie cand am fost cu ana, care are strabism.
of, mai ral eli, trebuie sa fii tare. nu se poate sa clachezi acum. ia-ti o zi pauza, lasa bebele cu o prietena si mergi singura sau cu husband sa petreci niste ore in natura sau pur si simplu la o pizza. vei gandi altfel dupa ce vei avea niste timp pentru tine. banii nu aduc fericirea si mai bine ai familie decat confort. situatia financiara nu e batuta in cuie pe veci, vor veni si vremuri mai bune. un bebe sanatos face cat milioane de euro.cand ma duceam la mama la spital la etajul 6, treceam pe la etajul 5 unde scria oncologie pediatrica si ma gandeam ca nu poate fi ceva mai nasol pe lumea asta decat sa intri pe usa aia. fii tare!

va pupez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara!

Multumesc pentru parola. O stiam si eu pe aceasta, dar cand am incercat sa ma conectez, nu a vrut... mai incerc si azi, poate a fost o eroare. Sau nu oi fi scris bine adresa: ursuleti_novdec2010@yahoo.com?

Heidy: Nu ii dau lapte de niciun fel, ca inca am LM. Doar ca i-am facut trei zile la rand branzica din lapte de vaca de tara. In rest i-o fac din lapte din comert si l-am rugat pe sot sa imi ia diferite variante, sa vad din care iese mai bine. Mi-a luat Dorna ecologic si unul cu 6 vitamine, parca tot Dorna, nu mai stiu. Maine ii voi face dintr-una din cutii, sa vad cum iese. Eu nu intentionez sa ii inlocuiesc complet mesele de LM cu mancare, ca sanii imi fac bun sau imi scade productia si nu vreau... Plus ca am auzit ca daca nu faci pauze prea mari de alaptat, riscul de a ramane insarcinata e mai mic. Nu stiu cat de adevarat o fi, dar imi face placere sa o alaptez mai des, plus ca asa o si adorm si dupa masa o las sa se linisteasca putin, sa nu vomite si apoi nani.

Are cineva nr. de tel. al lui Crisis81? Ca am o prietena buna care vrea colac ca al meu, dar pentru baiat si nu se descurca cu plata in UK. As vrea sa o rog sa ma ajute iar, asa cum mi-a comandat si mie... Daca dati de urma ei, poate pe FB, rugati-o, va rog, sa arunce un ochi pe forum, in caz ca e dispusa sa ma ajute.

Inca ceva: voi le dati copiilor sau ati auzit de cineva care sa ii dea Vitamina B complex? Mie mi-a spus pediatra sa ii dau Iuliei de doua ori pe zi, dimineata si la pranz, pentru musculatura, ca nu sta bine in fund, stiti povestea. I-a luat sotul, dar pe prospect scrie ca doza e de 5 ml., cum mi-a prescris mie, dar pentru copii de peste 1 an. Eu nu vreau sa ii dau in conditiile astea... Voi ce ziceti?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

adipappazi multumesc! esti o dulce!

stiu ca mai importanta e sanatatea. stiu.la tranzactia dintre cele 2 job-uri a reusit sa-si ia 10 zile concediu si mergem la mama, la focsani. acolo ne este bine la amandoi si poate trece si el peste depresie si eu imi mai revin cu somnul

mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Neatza fetelor

Nu am mai scris pt ca doua zile nu am avut net,bb e mai bine, cel mai probabil ca a avut dreptate doctorita in ceea ce priveste vomatul, pt ca de cand i-a erupt si al doile dintisor nu mai vomita (a mai vomat o data dar atunci si-a facut greata, deci nu se pune...)


ral-eli - putere multa, sa treceti cu bine peste si cat mai repede

Elfica - tu m-ai inspirat, nu spuneai ca mica nu vrea sa pape si poate printre doua lingurite sa faci cateva abdomene , eu am pus-o in aplicare, ce se mai distreaza piciul cand ma vede...1...2...3... si pac inca o lingurita (btw am sters link-ul, mersi de sfat )

Si eu i-am facut branzica de vaci din lape de vaca, adus de la vacuta socrilor, stiu ca e natural, curat si BUN! duminica facem 7 luni asa ca o sa incep sa ii dau carnita si iaurt, duminica mergem la tara si vedem ce gainuta o sa taiem pt micut... sunt curioasa cum o sa reactioneze la carnita. Oare e ok sa ii dau ficatelul de la gaina

you all

stiam eu ca mai vreau sa raspuns cuiva...neuronul
Adipapazi eu am 1.60, deci mai am de dat jos sa arat bine...dar tu la 1.75 cu 70 kg cred ca areti beton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

neata tuturor

inca o noapte nedormita...de data asta doar din cauza nasului, fara febra ieri toata ziua si azi noapte...in schimb de dimineata pe la 8 avea iara 38.2 habar nu am ce are ! maine avem programare la dr. pentru "revizia de 6 luni", asta daca nu se intampla ceva pana atunci.

sper sa adoarma acum, sa pun si eu capul pe perna o ora

in we sunt Rusaliile, am zis sa fac niste sarmale sa am ceva in casa, nu stiu cand, ca maine avem si serbare, iar sambata mergem la nunta...

ma tot intreb cand si cum faceam toate astea cand mergeam la servici, ca acum, stand acasa, ma simt depasita de cele mai multe ori...nu-mi ajunge timpul sau nu ma pot organiza !

Ral-eli, trebuie sa va reveniti incet, incet, iti spun si eu ca sanatatea e cea mai importanta...daca va mai aduceti aminte, prin martie-aprilie si eu ziceam ca raman singura, ca sotul se muta cu serviciul la Bucuresti, avansari, nebunii...ee, ne-a stricat sanatatea toate planurile, n-a mai plecat nicaieri si dezamagirea e cat casa; la astea se mai adauga si nesiguranta unui diagnostic de care nu suntem convinsi, 7 medici, 7 pareri, o tona de medicamente (nu mai zic de cheltuieli si spagi)
dar rade Antonia de 2 ori, Miruna ne mai arata o figura noua de dans sau ce stiu eu ce nazbatie mai face si ne lumineaza viata; si uite asa mergem cu totii inainte

Adi, Mosulik

e liniste deplina dincolo fug la nani!

va pupacesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Buna midineata,
Ce face barlogul?
Noi am papat cate 200 ml de fructe (record!) cu branzica si acum i-am trimis in parc cu bona si soacra. M-am pus sa fac sufleu de conopida, miroase de lesini in toata casa. Am tapetat un vas de iena cu unt si juma de masura de cereal de la nestle pe post de pesmet, am pus conopida data in fiert, am pus bucatele de unt printer conopide, am turnat pe deasupra un sos din 2 galbenusuri de ou, iaurt si branzica si am mai pus putine linguri din apa in care a fiert conopida. Misoase de lesini, sa vedem daca si papa. Am si planul b: cartof fiert cu iaurt si ou galbenus.
Plecam repede la kineto la 11.30. pana atunci, fac abdomenele ca diseara am concertul si nu pot.
elfica, daca nu inlocuiesti masa complet, risti sa nu ii dai toate vitaminele/mineralele necesare. In mama si copilul zice ca daca alimentam cu lapte la nesfarsit, bebeii vor fi anemici. Io nu prea cred asta, dar mi se pare normal sa inlocuiesc mesele pt ca ei sa isi formeze gusturi si obiceiuri alimentare. In plus, este in parc o tipa a carei fata are 2 ani si 10 luni si nu o mai poate dezvata de san. E turbata!dependenta de san creeaza dezavantaje: odata si odata va trebui sa invete sa adoarma si fara tzatza, nu? Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Da, eu am dat vit B complex, cate 5 ml/zi, le-a fct foarte bine, go for it!
Plz, sa nu te superi pe mine cu ce am zis despre alaptat, plz, plz, plz, mi-esti tare draga si mor dupa tine cum ne ceri tu parerile in compuneri lungi. Esti o mama foarte atenta sit e admir mult.

lorin, sa fiti sanatosi!
ramo, intai bagi carnea sau iaurtul, apoi, dupa astea 2, ficatul. Nu te grabi. Ce bine ca le ai de la tara!

Fug la sport, 25 minute.


Mergi la inceput