Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

ral_eli, sper sa treaca perioada asta urata cat mai repede, poate intr-adevar un mic concediu o sa va ajute si ii trece sotului depresia. Stiu ca orice milion conteaza, dar totusi sunt sigura ca va veti descurca si cu bani mai putini, sunt lucruri mult mai importante, incearca sa te bucuri de ele. Imi esti tare draga si sper din suflet ca se vor aseza toate la locul lor cat mai repede.
In legatura cu strabismul, si eu am observat (tot din poze) ca lui Aron ii fuge un ochi, medicul de familie mi-a spus sa nu imi fac probleme deocamdata.
adipapazi esti fenomenala, sa stii ca te admir mult, m-ai facut sa ma apuc de abdomene. Bine, 160 bucati mi se pare un vis nerealizabil, dar fac vreo 40-50 pe zi, in 3 ture. Eu zic ca tot e ceva.
Va pup pe toate, fara exceptie

Mami fericita de ARON (12.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna! Of, se pare ca trebuie sa ma apuc si eu de abdomene! Toata lumea presteaza, chiar daca mai putin ca sefa Adipapazi, dar... macar incearca, asa ca toata stima. Eu imi propun, dar raman cu gandul.

Adipapazi:
Nu ma supar deloc cu sfaturile tale despre alaptat! Stiu ca e risc de anemie, dar eu ii dau mult sa pape (zic eu, la o luna si jumatate de la inceputul diversificarii... de exemplu, meniul de aziconsta in branzica de vaci din 500g lapte impartita in trei + jumatate de mar ras + tot atata mango), tocmai pentru a evita aceasta. Doar ca dupa papa o las sa se joace putin, cat sa nu vomite ca o pun la orizontala la nani, dupa care o mufez. Nu conteaza ca suge putin, 5-10 min., important pentru mine e ca suge, imi elibereaza sanii si adoarme totodata. O sa vad cum va fi cu intarcatul si cu adormitul dupa aceea, sper totusi sa pot alapta pana la doi ani, cand merg la serviciu. Desi, cred ca si atunci pot presta seara, inainte de culcare. Vom trai si vom vedea, ca degeaba fac planul acum si nu mai am lapte, asa ca raman cu gandul alaptatului pana tarziu. Eu ma bucur ca am avut si pana acum, oi vedea ce imi rezerva viitorul. Legat de Vitamina B complex, al tau era Eipico? Sau un alt producator, alt produs, de era indicat sa fie administrat si copiilor de sub un an? Cum le-ai dat, amestecat in mancare? Sau cu seringa? Siropul are un capacel, dar degeaba incerc cu el. Sau sa incerc cu seringa dozatoare de la Panadol?

RamoP: Si eu consider ca e bun laptele de vaca, dar stiu totodata ca nu e bun numai laptele de vaca, pentru ca ii lipsesc multe elemente nutritive. Azi i-am facut tot din lapte de vaca, ca vroiam sa ii fac sotului orez cu lapte si am prestat in doua parti. Dar data viitoare cand fac, fac cu La Dorna cu 6 vitamine.

Si inca ceva si gata cu compunerea :) Azi am simtit ca iesit la suprafata si al doilea incisiv de jos. Uneori simt ca ma inteapa in san, cum o fi cand ii ies si cei de sus??? Poate vad ca o intarc din cauza asta, cum a facut nasa mea. La 10 luni a muscat-o fi'su asa de rau, ca s-a lecuit de alaptat!

Pupici si o zi frumoasa! Si spor la abdomene!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

lorin sanatate multa!

dosita si tu imi esti draga, stii asta

multumim de incurajari

mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Hai ca am contracarat si eu maraiala cu exercitii, chiar daca nu abdomene, tot miscare inseamna si prind bine. Si se distreaza copios, rade si papa bine :) Ea cu diversificarea hranei, eu cu diversificarea exercitiilor, sa fim chit, nu?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

RamoP: Cand va fi timpul sa ii dai ficat, va fi foarte bine sa ii dai ficatul de pasare de tara, dar nu te grabi. In planul diversificarii de la doctorita mea e bagat la sfarsit, adica pasii ar fi cam asa: la o luna de la inceperea diversificarii bagam branzica de vaci, la 1 luna jumatate, doua luni supa de legume, la doua luni carne de curcan, pui, manzat si abia la 2 luni jumatate de la inceputul diversificarii bagam iaurt, ficatel cu legume, galbenus de ou, peste cu legume. Si de la trei luni bagam meniuri din legume si carne dietetice, gen ardei + devlecel umplut, spanac cu galbenus de ou, ghiveci de legume. Tu abia ai inceput diversificarea, asa ca nu te grabi.

Cand s-a plictisit si de exercitii, am captivat-o iar, facand aceleasi exercitii, dar cu o jucarie zdranganitoare in mana :) Inventive trebuie sa fim!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

Buna midineata,
Ce face barlogul?
Noi am papat cate 200 ml de fructe (record!) cu branzica si acum i-am trimis in parc cu bona si soacra. M-am pus sa fac sufleu de conopida, miroase de lesini in toata casa. Am tapetat un vas de iena cu unt si juma de masura de cereal de la nestle pe post de pesmet, am pus conopida data in fiert, am pus bucatele de unt printer conopide, am turnat pe deasupra un sos din 2 galbenusuri de ou, iaurt si branzica si am mai pus putine linguri din apa in care a fiert conopida. Misoase de lesini, sa vedem daca si papa. Am si planul b: cartof fiert cu iaurt si ou galbenus.
Plecam repede la kineto la 11.30. pana atunci, fac abdomenele ca diseara am concertul si nu pot.
elfica, daca nu inlocuiesti masa complet, risti sa nu ii dai toate vitaminele/mineralele necesare. In mama si copilul zice ca daca alimentam cu lapte la nesfarsit, bebeii vor fi anemici. Io nu prea cred asta, dar mi se pare normal sa inlocuiesc mesele pt ca ei sa isi formeze gusturi si obiceiuri alimentare. In plus, este in parc o tipa a carei fata are 2 ani si 10 luni si nu o mai poate dezvata de san. E turbata!dependenta de san creeaza dezavantaje: odata si odata va trebui sa invete sa adoarma si fara tzatza, nu? Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Da, eu am dat vit B complex, cate 5 ml/zi, le-a fct foarte bine, go for it!
Plz, sa nu te superi pe mine cu ce am zis despre alaptat, plz, plz, plz, mi-esti tare draga si mor dupa tine cum ne ceri tu parerile in compuneri lungi. Esti o mama foarte atenta sit e admir mult.

lorin, sa fiti sanatosi!
ramo, intai bagi carnea sau iaurtul, apoi, dupa astea 2, ficatul. Nu te grabi. Ce bine ca le ai de la tara!

Fug la sport, 25 minute.


Adi, mami de ana si ioachim


NU! NU! NU! Nu le bag pe toate... cred ca nu m-am exprimat corect, ma intrebam daca e ok ficatelul ca e da gaina si nu de pui, adica e mai "batrana" si ficatelul a "muncit" mai mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

RamoP: Cand va fi timpul sa ii dai ficat, va fi foarte bine sa ii dai ficatul de pasare de tara, dar nu te grabi. In planul diversificarii de la doctorita mea e bagat la sfarsit, adica pasii ar fi cam asa: la o luna de la inceperea diversificarii bagam branzica de vaci, la 1 luna jumatate, doua luni supa de legume, la doua luni carne de curcan, pui, manzat si abia la 2 luni jumatate de la inceputul diversificarii bagam iaurt, ficatel cu legume, galbenus de ou, peste cu legume. Si de la trei luni bagam meniuri din legume si carne dietetice, gen ardei + devlecel umplut, spanac cu galbenus de ou, ghiveci de legume. Tu abia ai inceput diversificarea, asa ca nu te grabi.

Cand s-a plictisit si de exercitii, am captivat-o iar, facand aceleasi exercitii, dar cu o jucarie zdranganitoare in mana :) Inventive trebuie sa fim!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


eu ma gandeam ca dupa doua saptamani de la introducerea carnitei sa ii dau si iaurtel, ca va tot citesc pe voi cu iaurtul si ma gandeam sa incep si eu sa-i dau, dar am citit ce ai scris mai sus, asa ca il mai las...

am tot vrut sa iti spun ca asa fac si eu cu fructele, tai ce manaca la o masa, restul il las pana a doua zi, a doua zi, spal fructul din nou, tai partea oxidata, il curat de coaja si il folosesc.

Nici eu nu am inlocuit o masa complet, peste zi mai adoarme si fara san, dar seara dupa baita numai cu sanul adoarme, si pana nu adoarme profund nu pot pleca de langa el...
Acum avand si problema cu datul afara l-am lasat mai moale si ii dau papa mai putin decat ii dadeam pana acum, la inceput am simtit ca fac un pas innapoi si eram trista, dar mi-am revenit repede decat sa sufere piciu, mai bine o iau de la capat cu diversificarea... sunt sigura ca la un moment dat va manca el o portie intreaga si va lasa el si sanul... mi-a povestit maica-mea ca sor'mea nu a vrut sa manance altceva decat san pana la 8 luni (a fost alaptata pana la un an jumate), si sa stiti ca nu a fost si nu e anemica deloc (acum are 22 ani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Elfica, nu stiu ce sa zic despre administrarea de vitamine...
ai facut analize si are vreo carenta?
nici maria nu sta prea bine in funduletz, insa am contactat un kinetoterapeut si a facut cu ea doua sedinte si a zis ca problema e nu ca nu poate sta sau nu are echilibru ci este o chestie de obisnuinta si, mai mult, stand in fundulet e obligata sa stea pe loc, iar ea fiind foarte energica vrea sa se miste tot timpul. Plus ca eu pana ce nu a trecut de 6 luni jum nu i-am dat voie deloc sa stea in fund ca sa nu avem mai tz probleme cu coloana vertebrala ( exista riscul tasarii vertebrelor).
parerea mea este sa nu-ti faci griji...
a, si mi-a mai zis ca fiecare copil are ritmul lui, unul face mai repede un lucru, altul alt lucru.
tot el mi-a zis ca trebuie sa ne ingrijoram doar DACA un copil NASCUT LA TERMEN nu reuseste sa stea in fundulet nesprijinit dupa ce implineste 8 luni.
deci, relax, lasa copilul in pace

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Anemia apare in perioada cand il privezi de alimente, nu dupa ani. Poate daca sora ta isi facea analizele la 1 an se demonstra ca e anemica si probabil ca s-a corectat in timp dupa cele 8 luni de alaptat. Se spune ca diversificarea trebuie sa inceapa dupa 4 luni, dar nu dupa 26 de saptamani. Sau poate mama ta ii dadea prin lapte tot ce ii trebuia, dar de obicei dupa 6 luni ce transmite mama nu ii mai e suficient copilului.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

eu nu fac abdomene..., nu ma,pot mobiliza...

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput