Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adi dimineata le am facut asa: cirese, vreo 6, o piersica, o caisa si o banana si niste cereale cu piersica de la milupa

a halit Razvan de a rupt din 2 borcanele de 125 el a mancat 1 si ceva
la legume si a mancat fiecare borcanul lui


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Beatrice75: Of, imi pare tare rau sa aud ca Robert e asa problematic, imi dau seama ce greu iti e sa ii dai cu lingurita. Eu i-am dat la incedput suc de morcov cu lingurita, doar cateva lingurite si tot ma enervam la culme, ca dadea din maini si din picioare cand nu ma asteptam si zbang sucul pe haine, pe scoica, pe peste tot... Dar cu atata cantitate de lapte... Poate nu mai vrea biberon, incearca alte tipuri, cana cu pai,cana cu cioc de silicon... Iti ramasesem datoare cu denumirea prafului pt dinti, e vorba de Ashton & Parsons Infants' Powders.

Adipapazi: Stiu ca problema cu laptele de vaca e controversata, dar prietena mea si-a crescut toti copiii asa si a fost tare bine. Eu nu vreau sa ii fac numai din lapte de vaca pentru ca stiu ca e mai sarac in ceea ce contine, dar stiu totodata ca si cel din comert are diverse in el, ca nu degeaba rezista luni de zile fara sa se strice. Asa ca, din cand in cand, o data la doua saptamani, ca mai devreme de atat nu ma aprovizionez, trei zile de branzica din acest lapte nu inseamna mult. Azi a fost a doua zi si a reactionat ok. Daca patea ceva, ma opream. Legat de branzica, dupa ce am introdus-o, ii dau chiar in fiecare zi amestecata cu fructe? Voi cum faceti? Si la fructe, nu am primit niciun raspuns, asa ca revin. Cand ii dati dintr-un fruct si nu il terminati, a doua oara ii mai dati din el sau il mancati voi si incepeti altul pentru bebe? Eu il bag la frigider si cand ii dau, tai doar partea de deasupra, pe care o mananc eu. E bine?

Si mai cerusem si parola de pe yahoo. Adica nu o vreau neaparat, daca nu se poate. Sa imi fw si mie cineva mesajele cu vaccinurile, cu niste retete si nu mai stiu, imi amintesc doar ca erau trei mesaje despre care ati vorbit pe FB si le vroiam si eu.

Sashenka:
Pupici tie si copiilor bolnaviori! Cum a mers treaba la primul botez? Cutiile au iesit ok?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

si eu ii fac branza din lapte de vaca si ii dau de 2-3 ori pe sapt...tot cu fructe. fructele incepute nu i le mai dau, de fapt pastrez doar mango si avocado bagate la frigider intr-o cutie inchisa ermetic. daca nu mananca fructele dupa ce i le-am pregatit nu i le mai dau.

cutiile au iesit super bine...cel putin asa mi s-a zis

merci de urari

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Elfica, nu vreau sa te induc in eroare, dar din cate stiu eu, laptele de vaca nu e indicat sa il dai ca atare bebelusului, sa il bea (sau in loc de LM, LP). Branzica e ok. Eu asa stiu...



Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

elfica, le dau branza every day, facuta din lapte care sa nu fie UHT, deci sa expire in cateva zile, care are mai putini conservanti. oricum, mencinicopski si altii asemena lui zic ca UHT e modul de a elibera laptele de posibile bacterii nasoale. decat cine stie ce boala de la vaca...

fructele incepute le mananc eu. ca si sashenk, nu tin la frigi decat avocado dupa ce il tai, invelit in folie de aluminiu si pus in cutie ermetic inkisa.

dna dotor ne-a dat 10. plus dezlegare la ficat fiert in lapte, la peste, la patrunjel/marar etc, la smantana 12%, la mamaliga si spaghete si biscuiti dupa 8 luni.anei nu-i mai dau vigantol deloc ca i s-a cam inkis fontanela.in rest, doar fier si vit c.pentru somnul nelinistit al lui ioakim zice sa ii fac LP in ceai de tei!sau cica exista niste ceva de plante numit calmababy (nu e ceaiul baby calm, e altceva). sa vedem.
fug la nani.kiss and hug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Salutare barlog!

Referitor la mese, noi avem asa: 5(sau 6 sau 7 )dimineata LM, ora 9 jum -10 fructe coapte (cel putin 3 feluri printre care mar si para) cu branza calcica facuta din lapte Dorna ecologic integral, ora 13 jum -14 piure de legume simplu sau cu galbenus de ou sau cu carnita de curcan/gaina/vita ( nu vitel si nici pui), ora 17 jum-18 LM, ora 20 jum cereale (cam 150 ml), ora 21 jum LM.
cam astea ar fi mesele.
din cand in cand mai bagam cate o tzitzi si printre ele (bine cand sunt acasa, ca eu am reinceput serviciul, insa vin acasa vreo ora jum de pe la 13 pana pe la 14 jum).

ursuletii bolnaviori sa se faca repede bine!
ursoaicelor curajoase si inimoase!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Felicitari Adipapazi pentru bebeii sanatosi!

si noi vom merge la evaluare de rutina sambata, pe 11 iunie.

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/PrimeleZile?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/SSMoshulik/Botez?feat=directlink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

bine ai revenit, moshulik..am intrebat de multe ori de tine..am crezut ca nu ne mai citesti deloc.chiar acum 2 zile parca, alexandra spusese pe FB ca lavi e cea mai mare ..si vroiam sa-i sciu ca bb de moshulik e cea mai mare ..dar am adormit :))




alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

buna dimineata

am experimentat si noi prima noapte alba, febra 38.6 si mucisori din belsug

nu rosu in gat, nu ganglioni inflamati, nu scaune moi, nici un simptom...

monitorizam febra si mai vedem ce se intampla...acum doarme Mica, e la recuperari.

multa sanatate tuturor puiutilor bolnavi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Neatza...

Elfica ai PM.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput