Strugurasi de Sept -Oct 2011 (65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Bananele le spal si eu, si toate fructele/legumele, imediat dupa cumparare, cum ajung cu ele acasa. Bananele daca nu le spal si apuca sa "transpire" au un miros de picioare nespalate.
Se mai intampla sa dau iama in mere nespalate , am fost sambata la gradina la ai mei si am gustat capsuni, nu m-a lasat mama sa mananc nespalate , le-am clatit putin. Si noi avem pisici prin gradina, nu poti sa le tii evidenta pe unde umbla si ce fac, doar ca eu am imunitate la toxo (conform rezultatelor ). Cred ca asa am dobandit imunitatea, mancand din gradina si cu urme de matza .
May, fiecare cu piticii lui. Dar mai bine sa fi sigura ca nu se intampla nimic, decat dupa sa te invinovatesti ca ai mancat nu stiu ce, si poate de aia.... Si 9 luni sunt 9 luni, nu e un cap de lume, se poate si fara maioneza si fara oua crude, si in general cu alimentatie mai sanatoasa

21+

Bijuteriile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Oana nu mai cauta fel de fel de cazuri.. ca ai evita si sa respiri...
Eu merg pe principiul de e sa se intample se intampla.. de ce zic astA: la a doua sarcina pierduta nu mancam lapte, branza oua, carne, pate, nimik ce era periculos.. iar bebe malformatie..
Acum sa nu credeti ca maanc branza nespasteurizata sau lapte crud, sau oua cumparate de la tarani.. mananc oua de la bunica, laptele il fierb bine si il iau de la surse cunoscute.. insa nici nu dramatizez sitatia..

26+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


Seidana , ...imi pare rau

Eu nu cred ca malformatiile provin de la alimentatie ...cred insa ca sunt niste erori genetice pur intamplatoare in cazul unui cuplu care nu are defecte genetice si mostenite in cazul celor ce se stiu cu un anumit defect genetic.

Iti dau dreptate - daca e sa se intample se intampla!

Eu de felul meu sunt mai stresata si fac treburile astea pentru linistea mea. Doar asa pot sa pun capul pe perna seara linistita. Mi-ar fi placut sa fiu altfel. poate ma bucuram mult mai mult de starea asta minunata prin care trecem....dar stii cum e : lupul isi schimba parul dar naravul ba.

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Uitasem sa zic ceva foarte important : daca aveam imunitate la toxo purtam alta discutie acum.

dar nu am ...

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

dupa ce o saptamana copilu meu a dormit cu forta de la atata diazepam , acum recupereaza
imi face burta in toate felurile , e agitat rau de tot
si a inceput sa miste f sus
cand imi da pe la buric , aproape ca sar din par ,nu ma doare , dar e o senzatie ciudata , cred ca e prea sensibila zona
si drept dovada ca se misca atat , normal ca am iar contractii

_


24 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta05 spune:

buna burtici,

vin sa raportez o stare care ma cam ingrijoreaza: am doua zile de cand ma trezesc cu durere de spate... nu doare foarte tare, dar este jenant, dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este o durere daca pot sa-i spun asa, de burtica... chiar jos, la baza uterului, la ovare, prcatic. cum sa va explic ca sa ma intelegeti... uof.... ma doare (va rog sa nu radeti de explicatia mea, dar vreau sa intelegeti simptomele) ca atunci cand, fara a fi insarcinata, esti constipata si apasa pe ovare.
sper ca ati inteles ceea ce am vrut sa spun.

astept parerile voastre!!!
multumesc.

va pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui onuta05

buna burtici,

vin sa raportez o stare care ma cam ingrijoreaza: am doua zile de cand ma trezesc cu durere de spate... nu doare foarte tare, dar este jenant, dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este o durere daca pot sa-i spun asa, de burtica... chiar jos, la baza uterului, la ovare, prcatic. cum sa va explic ca sa ma intelegeti... uof.... ma doare (va rog sa nu radeti de explicatia mea, dar vreau sa intelegeti simptomele) ca atunci cand, fara a fi insarcinata, esti constipata si apasa pe ovare.
sper ca ati inteles ceea ce am vrut sa spun.

astept parerile voastre!!!
multumesc.

va pe toate!!!

19+


eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la dr la control

_


24 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta05 spune:

MARINAENACHE cam aceeasi problema am vazut ca ai si tu; ce medicamente iei? eu iau no-spa, altceva nu mi-a spus doc sa iau.
ma ingrijoreaza ca mai am 2 sapt pana ma va vedea doctotita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana.. da ai dreptate.. ca privesti un pic altfel situatia cand nu esti imuna... oricum faci ceea ce iti da linistea, insa evita sa asculti povesti urate sau de probleme in sarcina..

26+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

uy cu toxoplasmoza nu-i de jucat,e foarte grava daca afecteaza bebelusul; cum zice si may, 9 luni nu murim daca ne abtinem de la anumite chestii crude.

May nu-s gratis analizele pt toxo?

oana sa stapaniti sanatosi caruciorul!

jade poate sariturile bebelusului proavoaca contractiile!?? ce-i dai ciocolata si red-bull?

Azi trec la spalat si calcat cearceafuri si aparatori pt patutz...

A-pro-pos: spalati/calcati hainutele noi? ca mie mi s-a recomandat...

19+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

nici io nu-s de aia obsedata care nu mai mananca nimic si nu mai respira ca nu-i voie, dar am mai multa grija decat de obicei, atat.
fructele la care nu se mananca si coaja le spal tot pe principiul ca umbla mai stiu eu pe unde, tu le desfaci cu mana si apoi pui mana aia pe miez, nu?
lapte, branza etc iau numai din supermarket pasteurizate. oricum aici nu gasesti altfel.
iar mezeluri nu mananc.
mai am pofta de mezeluri si imi fac sandwich la toaster si las sa se prajeasca acolo bine.
dar rareori am facut asta. sau am facut omleta cu salam si am prajit salamul.
sau carnati in mancare pusi.
dar mezel simplu sa mananc as, nu.
ouale le fierb sau le prajesc atri, chiar daca mie imi palc mult ouale moi, dar nu mor 9 luni fara.
iar sex nu mai stiu cum e sa faci
bine, eu avand si hemoragie, hematom, nici n-am avut voie o buna perioada.
dar oricum de la inc am zis ca nu. de ce sa risc?
stiu vreo 2 care au pierdut sarcina dupa ce au facut sex.
ca n-o fi fost vreo legatura, nu stiu. dar nici nu vreau sa aflu pe pielea mea.




22+ cu

zebraroz.ro

Mergi la inceput