Strugurasi de Sept -Oct 2011 (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

May , esti geniala !si eu sunt precauta da nici chiar asa . Carnea doar daca o iau refrigerata sunt foarte atenta. Prin fierbere sau congelare se distrug si toxo si listeria. Prin congelare se distruge si salmonela. Mezeluri nu halesc ...mai am o boala pe kaizer dar il iau de la firme serioase si numai daca scrie ca e fiert pe eticheta. Nu mai vorbesc ca din gradina proprie nu mananc nimic ...nici spalat de 10 ori ca stiu ca mai intra matze.

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!


si eu ma feresc sa manac nespalat f bine .. desi am comis-o cu niste capsuni direct de la sursa..

26+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Dragele mele,dar tare precaute mai sunteti.
Eu mananc din gradina proprie toate zarzavaturile de sezon. Stiu ca nu sunt stropite si nu vad de ce ar dauna.
Pana acum am mancat tot ce mi-a fost pofta in limite normale.
Eu consider ca nu suntem bolnave ca sa tinem un regim strict, important este sa mancam cat de cat sanatos pentru ca nu stim de fapt ce se mai gaseste natural pe piata noastra.

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca050

Dragele mele,dar tare precaute mai sunteti.
Eu mananc din gradina proprie toate zarzavaturile de sezon. Stiu ca nu sunt stropite si nu vad de ce ar dauna.
Pana acum am mancat tot ce mi-a fost pofta in limite normale.
Eu consider ca nu suntem bolnave ca sa tinem un regim strict, important este sa mancam cat de cat sanatos pentru ca nu stim de fapt ce se mai gaseste natural pe piata noastra.

26+


Ralu , noi vorbeam de infestarea cu toxo...eu de asta nu mananc ...stiu ca intra matze si poate mai fac caca pe zarzavaturile mele...

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

elly_b au anuntat ca se aplica de la 1 iunie in spitale.

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 26+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Ralu, eu neavand imunitate la toxmoplasma nu-mi permit sa mananc orice numai pe ideea ca-s gravida si nu-s bolnava.

acum s-ar putea sa-mi sariti in cap :D
dar eu sunt de parerea ca 9 luni nu mor daca nu mananc chestii care pot provoca probleme chit ca mi-e pofta si de asemenea 9 luni nu mor fara sex stiind ca acesta poate cauza probleme.

de ce sa risc? ce inseamna 9 luni din viata unui om?

nu aruncati cu rosii, asta-i parerea mea.

22+ cu

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Citat:
citat din mesajul lui raluca050

Dragele mele,dar tare precaute mai sunteti.
Eu mananc din gradina proprie toate zarzavaturile de sezon. Stiu ca nu sunt stropite si nu vad de ce ar dauna.
Pana acum am mancat tot ce mi-a fost pofta in limite normale.
Eu consider ca nu suntem bolnave ca sa tinem un regim strict, important este sa mancam cat de cat sanatos pentru ca nu stim de fapt ce se mai gaseste natural pe piata noastra.

26+


Ralu , noi vorbeam de infestarea cu toxo...eu de asta nu mananc ...stiu ca intra matze si poate mai fac caca pe zarzavaturile mele...

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!


Oana
nici de la piata nu sti daca nu au fost "infestate" de pisici sau alte substante.Riscuri exista la tot pasul dar totul spalat, fiert, gatit.... mai atenueza din efecte.
Sa speram ca nu vom avea probleme pentru ca e greu de evitat sa nu mancam contaminat

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

Ralu, eu neavand imunitate la toxmoplasma nu-mi permit sa mananc orice numai pe ideea ca-s gravida si nu-s bolnava.

acum s-ar putea sa-mi sariti in cap :D
dar eu sunt de parerea ca 9 luni nu mor daca nu mananc chestii care pot provoca probleme chit ca mi-e pofta si de asemenea 9 luni nu mor fara sex stiind ca acesta poate cauza probleme.

de ce sa risc? ce inseamna 9 luni din viata unui om?

nu aruncati cu rosii, asta-i parerea mea.

22+ cu

zebraroz.ro


May , si eu sunt la fel de chisata (regionalism pentru "capsata"..sa zicem). Spre ex nu mai mananc lapte, branza, smantana de tara desi le luam de la bunica sotului si nu am facut niciodata listerioza de la ele. Eu imi fac testele astea din 2008. Atunci m-am hotarat prima data sa fac bebe.

Ca sa vezi ce nebuna sunt ...mie IgG de la CMV imi iese pozitiv-teoretic am imunitate si o reinfectare nu ar afecta sarcina.Am facut testul de vreo 4 ori. Dupa ce am auzit patania amicei mele, in schimb, --cea cu analizele in 2 locuri diferite...parca imi vine sa mai fac o data testul sa ma conving eu ca e ok.

Oana 23+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

raluca050 de acord cu ce ai zis..

26+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

si eu spal portocalele, bananele, inainte de a le curata/manca. voi stiti cate substante chimice toxice contin cojile acestor fructe? ganditi-va ca sutn stropite si transportate zile intregi cu vapoare, cu tiruri. nu vreau sa ma gandesc cate alte "vietuitoare" locuiesc in halele in care sunt depozitate.
fetelor, coaja fructului nu mai e ce stiam noi odata, ca mancam de la bunica din pom...

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana nu mai cauta fel de fel de cazuri.. ca ai evita si sa respiri...
Eu merg pe principiul de e sa se intample se intampla.. de ce zic astA: la a doua sarcina pierduta nu mancam lapte, branza oua, carne, pate, nimik ce era periculos.. iar bebe malformatie..
Acum sa nu credeti ca maanc branza nespasteurizata sau lapte crud, sau oua cumparate de la tarani.. mananc oua de la bunica, laptele il fierb bine si il iau de la surse cunoscute.. insa nici nu dramatizez sitatia..

26+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput