Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (138)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

ELADEA nici medicul nu isi da seama de ce lunar face rosu in gat.Am facut exudat faringian la 2 laboratoare si analizele au iesit bine.Se pare ca ma mosteneste pe mine

VICTO chiar nu e greu deloc.Il tin in chilotei de obicei sau pantalonasi subtiri.Insa daca face pisu se uda pe picioruse si atat,nu a atins si alte locuri.
Iar caca face doar dimineata la olita cand se trezeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Ilinca offf grea problema asta cu mesele...noi avem 3-4 ore intre mese ca sa le inghesuim pe toate 5

programul de azi:
9.00 - LM si 10 ml LP
11:00 - 160 gr cereale orez cu lapte
11:45 - 14:40 - somn
15:00 - 300 gr mamaliga cu branza si smantana

no' cand ii mai dau fructe daca la ora 20 trebui sa suga ca apoi rupe patul

o sa incerc pepene galben 100 gr pe la ora 17...desi dupa 2 ore nu cred ca va mai manca ceva..vedem...


Matei - luna a 11-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Bumblebee- eu propun parcul copou...acolo unde e teiul lui Eminescu...pt mine e ok 10.30 inainte mancam fructele si dupa venim...sa vedem ce zic si celelate mamici care mai vin.

Offf e greu cu maraiala si David are vreo 2 zile in care nimic nu-i convine...numai de picioarele mele sta...si maraie...Antonia si ea imi toaca nervisorii... imi vine sa ma duc in lume.

Saddie- ce concediu frumos ati avut iar Medeea e superba

Btz_ovi- sa va faceti bine repede

cred ca delfinasii nostri sau inteles...toti maraiti si plangaciosi
m-am uitat la dintii lui David nu se vede mai nimi...ar trebui sa-i iasa lateralii de jos.

au adormit...merg sa ma intind si eu langa ei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Noi am fost in vizita prin vecini, iar s-au strans 3 bebelusi, au fugarit pisicile, acum Bianca doarme de o ora si ceva, eu am pus de pizza

Saddie - e superba Medeea
Se vede ca a fost o vacanta de vis.. Eu pana in septembrie mai am de asteptat

Paula - eu nu cred ca ajung la munte caci mi-ar conveni acum in iunie mai degraba.

BTZ - pai a mea face baltoaca fara scutec, am testat cand recoltam, am vreo 2 pe covor in living

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Hai sa scriu si eu meniul nostru si programul
Trezirea e in jur de 8-9 (uneori mai devreme, alteori mai tarziu), iesim afara in parculetul de joaca, ne dam pe tobogan, balansoar, leagan, ne jucam cu lopatelele, apoi venim in casa la fructe, dar nu mancam foarte mult (nici 80g) apoi somn la 11(uneori san inainte de somn). Apoi joaca pana la 15-16, timp in care servim si legumele pe la 14. Gustarea pe la 17-18, ieri i-am dat paine cu branza si verdeata si i-a placut, dar si un iaurt (ii pusesem sotului sa ii dea la plimbare cat eu eram la sala).
Pana pe la 20 suntem la plimbare, apoi de la 20-21 ne chinuim sa papam 100-150 ml LP, apoi baita si nani la 21.30.


Azi a papat cirese, para, nectarina (ma rog vorba vine, cat a degustat ea 3 lingurite), la pranz piure cu morcov, patrunjel, pastarnac, brocoli, pastai si vita, cu ulei de masline, avocado si iaurt (mmm) si acum urmeaza iar branza cu verdeata pe paine daca o vrea, daca nu iaurt cu cereale (milupa 7 cereale)
Acum sunt in mare cumpana cu scaunul auto.. Racusor ai dreptate ca 1-2-3 se mai taseaza, si as fi vrut si cu spatele la mers, dar nu prea sunt optiuni si nu stiu daca sta mandra mea.. off.. greu.
Voi ce modele stiti cu spatele la mers?


La multi ani sarbatoritilor zilei


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

bytz , poate face rosu in gat ca nu tratati cum trebuie virusul care-i provoaca asta. eu zic sa-i dai totusi antibiotic, chair daca esti impotriva..si sa vezi pe urma daca mai face. plus ca daca zici ca-l tii fara pampersi sa nu-i fie rece cand face pipi, chiar daca-l schimbi repede. oricum mare curaj. dar si eu am de gand sa fac asta..mai astept impresii de la tine

si..mai fetelor mie nu imi mai merge messu. eu scriu dar nu vad nimic in fereastra aia...am tot reinstalat si degeaba..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Lala rosul in gat nu are nici o treaba cu faptul ca el sta dezbracat.
Cum am spus,la exudate nu a iesit absolut nimic.
De obicei dupa 3 zile de Nurofen trece,insa acum e o mica infectie.
Medicul mi-a spus clar ca daca ii dam antibiotic ii trece rapid,insa el,ca si mine,preferam un tratament cu cateva zile in plus,dar putin mai "nociv".
Insa daca aveam doar optiunea aceasta,cu siguranta nu as fi refuzat-o.Insa prefer si altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Lala rosul in gat nu are nici o treaba cu faptul ca el sta dezbracat.
Cum am spus,la exudate nu a iesit absolut nimic.
De obicei dupa 3 zile de Nurofen trece,insa acum e o mica infectie.
Medicul mi-a spus clar ca daca ii dam antibiotic ii trece rapid,insa el,ca si mine,preferam un tratament cu cateva zile in plus,dar putin mai "nociv".
Insa daca aveam doar optiunea aceasta,cu siguranta nu as fi refuzat-o.Insa prefer si altceva.


eu recunosc din start ca nu ma pricep, de aia merg pe mana medicilor sau a voastra . dar si mie mi-a spus pediatrul ca o viroza/rosu in gat/infectie netratata cum trebuie revine des si e tot mai greu de combatut. poate nu are nici o legatura cu Paulica-fara-frica, dar eu de aia cand e cazul de tratament, chiar daca nu sar cu medicamente si cer mai multe pareri, dau ce e de dat si tratament complet, adica daca a trecut in 2 zile si tratamentul e de 7, pai 7 dau. cum am zis, la noi nu a fost cazul sa revina (bronsita, ca doar de asta am avut), dar am tratat-o greu, cu schimbare de tratament si tot tacamul. pana atunci si de atunci incoace n-a mai avut Isa nimic... eu zic, btz, sa nu faceti experimente pe copil doar pentru ca nu va place antibioticul, isi are si ala un rost

Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Mai fetelor,sa ma fac inteleasa caci poate par vreo mama care isi bate joc de sanatatea copilului ei.

DECI:Paul are imunitatea scazuta,iar schimbarile bruste de temperatura ii determina inflamarea gatului.NU are nici o treaba ca sta fara sosete,caciula,zeci de haine sau fara scutec.

Medicul mi-a spus ca exista 2 cai:
-varianta scurta a tratamentului:antibiotic
-varianta lunga:alte medicamente
INSA dupa ambele tratamente ii va trece.

Si acum:de ce sa ii bag antibiotic rapid pe gat cand pot sa inlocuiesc cu altceva,avand in vedere ca rezultatul este acelasi?Doar pt ca antibioticele sunt foarte consumate la noi in tara pe post de panaceu universal???
Voi ce ati alege?

Si acum,cu scuzele de rigoare,insa eu nu sunt deloc adepta antibioticului,si nici medicul,la orice mica chestiuta aparuta.
Poate alti medici,alti parinti da,insa noi NU.


Iar acel tratament de 10 zile timp de 3 luni este pt stimularea imunitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ma bag si eu, dar poate mai imi distrag atentia de la durerea de masea.
Btz, eu ma gandesc ca, facand de atatea ori Paul rosu in gat, ai mai incercat tratamente fara antibiotic, si pe durata mai lunga, tot a recidivat si iar s-a imbolnavit copilul. Banuiesc ca si fetele la asta s-au gandit...
Nici eu nu sunt adepta antibioticului, pana acum am trecut razant de el , dar nu as sta pe ganduri daca sa-i dau sau nu in caz de ceva...
Si noua, cand mergeam la control la pediatra, imi tot spunea ca s-ar putea sa aiba Raul rosu in gat, dar copilul nu avea nimic. La un moment dat a spus dr ca poate asa are el gatutul mai rosu, oricum eu nu i-am dat nimic pt rosu in gat...
Sigur nu pari o mama care sa-si bata joc de sanatatea copilului.
Si eu l-am lasat pe Raul in puta goala, dar nu mai repet experimentul degraba. Dar eu l-am lasat efectiv fara nimic pe el, adica nu i-am mai dat pantalonasi. Mi-a facut pisu peste tot si eu am impresia ca mirosul de urina il simt mult timp .... Asa ca, mai incercam dupa ce se stie cere la olita....

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 10

Mergi la inceput