Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(44)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

FRAGRANT – lui P i-am dat cereale de orez de la Earth Best. Baita - eu ii pun cadita in cada mare si o umplu mai mult cu apa. Poate sa stropeasca cat o vrea. Mai am un suport, uite cum e asta albastru din material din linkul asta:
http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=2849314
pe care il pun direct in cada cu apa, lui Patrick de la 4 luni cu asta i-am facut, pana a stat el bine in fundulet.

MIMO, eu nu am gasit Nestle bio pe vremea lui Patrick si alea pe care le-am gasit contineau si lapte praf. Eu nu prea sunt de acord cu laptele praf (decat in caz de forta majora), sare sau zahar in cereale, le voiam pur si simplu naturale, naturale.

MAMUTZ- merci de info, am sa incerc si eu sa-i fac celui mic. La cel mare vad ca deja e complicat.

TUNDE- o fiola ii dadeam lui Patrick. Cred ca am sa incep si eu sa-i dau ca ieri a urlat continuu cu pumnisorii in gura, niciodata nu l-am auzit facand asa.

PPSIC- nu, nici la noi nu se face vaccinul asta. Dar nu cred ca e asa de mare riscul. Ce a patit bebelusa ? Cauze naturale, cauze naturale, dar oare de ce ? S-a sufocat, n-a fost supravegheata cum trebuie ? E greu,... O colega de-a mea a luat copilul de la o gradi in mediu familial cu grave sechele neurologice, avea sindromul copilului scuturat. A stat luni intregi cu el in spital. Acum e mai bine am inteles. Se tot judeca cu gardiana, care da vina pe ea. Nu se stie inca unde e adevarul. Oricum la noi, de cum se face o plangere se inchide gradinita respectiva, nu se asteapta un verdict. E mare loterie cu gradinitele astea. Patrickul meu era inchis in garaj cand nu era cuminte.

IRINUKA- ce simpatic e Patrick ! MI-e drag si mie de nu mai pot cand il vad explorand asa. Asa mi-l inchipui si pe Kevinul meu la autodiversificare. O sa faca mama soc, ca o sa-i fac covoarele de comanda , hihihihihihi.

Laptele de mama in ochi – asta se facea odata cand nu exista ser, practic nu era nimic mai steril decat laptele de mama pe vremea aia, de aceea se punea. Acuma insa, ori ser, ori LM , e cam acelasi lucru.

SZ1- in Canada sunt interzise premergatoarele, nici n-as avea de unde sa iau. Insa, dupa un an, cand a inceput si lenesul meu sa se ridice in picioare am fost in Romania si tare bine mi-a mai prins, aveam si eu 5 minutele libere. Voiam sa iau unul cu mine in bagaj si tare bine am facut ca n-am luat ca tocmai atunci (din toate datile cand am intrat si am iesit din Canada) ne-au puricat la sange in bagaje si sigur mi l-ar fi confiscat. Eu l-as pune, dar numai cand s-a ridicat binisor in piciorute de unul singur. Si numai asa, ca sa am si eu un moment, doua de respiro, nu sa-l uit acolo.

SZ2- al meu se rostogoleste numai spre stanga ca acolo dorm eu. Cred ca daca m-as muta in dreapta, s-ar rostogoli si intr-acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabrielaromt

Irinuka, e tare rau Patrickul tau!

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)


Bine ca nu l-am mai fotografiat si azi cand i-am dat cereale cu lapte - eu ii umpleam lingurita el dadea pe toaatttaa fata, putin prin par, pe haine... YAMMY,,, si nici macar nu i-au placut!


Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Doloress - si eu abia astept sa vad ce fata vor face ai mei pe acasa. Pe mama am pus-o in garda, i-am trimis poze... dar nu cred ca realizeaza ea ce si cum. Dar la cat e de topita dupa primul si unicul ei nepot cred ca poate s-o umple si pe ea prin par si nu se supara...

Terminat bagaj de Patrickutz! Incep bagaj de noi... sper sa fie mai simplu!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Uitati un grup pe facebook despre BLW. mi se pare interesant http://www.facebook.com/BabyLedWeaningLetYourBabiesFeedThemselves?sk=photos se mai discuta diverse pe acolo

Gabriela
Mami fericita de Tudor (21.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Seara buna si de la noi de fapt noapte buna!!!!
RaluKara iti multumesc de gandurile bune, tu mereu ai cate o vorba buna pt fiecare!!!
Mirela am trecut azi pe langa tine cu piticii mei eram cu masina ca am fost pana la Colegiul medicilor pt niste acte si plati pe acolo care mai de care s-a plimbat cu ei in brate pana am terminat treaba, am plecat la 9 si m-a intors la 12.30,oricum a fost buna si cafeaua in deplasare!!!! Pup motaneii mancaciosi!!!!
Gabi, ma chiar mi s-a parut ca ma iei la misto!!! pe bune, oricum, uite pe bune chiar nu am avut de-a face cu coropisnite( care traiesc in pamant sapa galerii si sectioneaza radacinile plantelor), nici alte lighioane de-astea insa iata un remediu natural de a scapa de ele: se fac niste ghemotoace mici din piine, miere, zahar si malai care se ung cu f.putina otrava , se pun in pamant, iar coropisnitele le vor consuma si vor muri, apoi pisicile sunt mari consumatori de coropisnite si mai apoi , ca sa nu ai deloc daunatori in gradina trebuie sa ai vecini care sa nu aiba animale caci ele vor produce gunoi de grajd si asta e mediul propice de dezvoltare al coropisnitelor.
Eu dupa cum am zis am cam 8000 de m si pun de toate, nu eu personal, a,m oameni care se ocupa de asta, eu mai mult de gradina de flori, insa legumele chiar sunt 100% naturale
Char zilele astea am scos o recolta mai mare de capsune de aici de pe teren , ca sa nu va zic ca am capsune si in ghiveci, am sa le fac poze
Felicitari la iepurasiii cu dintzi!!! Cum ma Lori 6 dintr-o lovitura? E neobisnuit nu am mai auzit!!!
Daaaaaaaaa girafa Sophie e mortala , am comandat-o si eu!! Sa vedem cand ajunge.
Azi am fost cu cel mare la bazin, se pune si la mine pe tabel o ora de inot sa vedem ca azi am facut si foamea , am mancat mai putin!!! Cred ca s-au dus cateva sute de grame!!!
Fetele care aveti relax&tone cum e ? merita banii sau e apa de ploaie?
Lori eu iti recomand cu caldura Delta Dunarii caci sunt tulceanca si Delta e patria mea!!! daca sunt conditii mergeti dar atentie la tantzari!!! la mine nu trece anul sa nu ma duc in Delta, cu masina pana la Tulcea, stau acolo in apartamentul bunicilor o zi imi aduc aminte de copilarie, iar a doua zi iau pasagerul si plec la Sfantu Gheorghe, acolo am cazare si masa formata numai din peste, e bestial, anul asta o iau pe bona si ma duc si cu aia mica sa ma pot relaxa si eu ca omul la plaja, sotzul se va ocupa de cel mare.
Noi inca suntem pe sucuri de fructe , apa, ceai, nu am inceput inca in forta astept sa vina dostoritza azi la vaccin si de maine gata ne punem pe treaba, oricum a scazut semnificativ productia de lapte asa ca trecem pe papa, copilul asta se va intarca singur ca suge numai dintr-un san iar la celalalt doar o data la 24 de ore si doar tocaie ca nu mai am deloc acolo, am zis eu ca ii dau pana la un an dar nu cred ca ma apuca nici 6 luni in stilul asta.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Buna fetelor !
De 2 zile sunt la socra'mea,astazi mi-a adus sotul laptop-ul poate prind vreo retea wireless , si iete ca am gasit
Ieri am fost la zumbaaaaaaaaaaa, foarte tare frate,daca aveti ocazia mergeti, o sa fiti foarte incantate ! astazi am fost la step, ceva mai greu si nu atat de funny ca zumba.
Am citit ceva din urm, dar nu am retinut prea multe . am vazut ca sunt bebei bolnaviori, vaccinati, raciti, etc...multa sanatate !!!
RSZ - si al meu se intoarce numai spre stanga...foarte foarte rar spre dreapta.nu m-am ingrijorat.
premergator - al meu abia asteapta sa il vada in el, dar l-am cam bagat in ceata cu indoielile mele...am auzit si eu ca nu prea are fi bun. sor'mea imi zice ca si noi am avut cand am fost mici, ca si ea a pus baietii in el si nu au patit nimic, noi suntem bine, bla bla. nu stiu ce sa zic, inca mai citesc. parerile sunt impartite.
tunde hai ca te imbogatesti cand iti vine indemnizatia
irinuka tare rau Patrick

Mai vroiam sa mai zic...hmmmmmm...aaaaa , daaaaaa lorich 6 dinti deodata ??!! ce sa zic...bafta...si , poate e mai bine asa, scapa mai repede ... toti deodata. mama imi zicea ca mie tot asa mi-au explodata gingiile deodata , si nu am facut febra, nu aveam nervi, nadaaaaa. asa sper sa fie si andrei al meu o dintoasa mica si mami !

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

Citat:
citat din mesajul lui florintunde

RaluKara;si Eu merg zilnic la bancomat..ma masi de fraieri!!!!!!...cam cu ce te descurci in primele luni dupa nastere?????/te tin vecinii cu bani?la inceput sunt cheltuielile cele mai mari...ce ma pot enerva

----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004. Doamne ajuta




as vrea eu sa ma tina cineva, ho ho, ce bine ar fi...pai, salariul sotului, ceva bani de la ai mei, ceva bani de la ai lui...si cam atat! eu si sotul am facut economii la sange in ultimele luni de zile pentru ca nu ne permitem o iesire in oras mai mult decat o cafea sau sa ne cumparam ceva noi. dar vor veni si vremuri mai bune. norocul meu cel mare e ca am cumparat dinainte sa nasc patutul, cadita, cantarul, carutul si o parte bune din hainute....ca altfel...mai aveam putin si ieseam la intins mana...daca nu eram prevazatoare, ne mancau cainii...cand e ziua de salariu se duc din prima 6-7 milioane cu tot necesarul pentru Maia (pampersi, lapte, mai o hainuta, mai o jucarica, mai un bibe, mai ceva medicamente) pe o luna de zile. cred ca sunt singura nebuna care cumpara cate 8 cutii de 600 de gr de lapte praf o data! dar daca nu fac asa, atunci nu ne ajungem. ce ramane dupa, e al nostru. si urmeaza in ordine: platile si datoriile...si apoi mancarea si traiul zilnic. m-am imprumutat si para imprumutat in ultimele luni. dar am reusit sa ne descurcam fara ca Maia sa duca lipsa de ceva. da, recunosc, nu i-am luat jucarii scumpe sau diverse bazaconii, inca nu am facut botezul tot din lipsa de bani...dar ne descurcam si suntem fericiti. cred ca asta e cel mai important!
si sa dai de baut cand intra banii, da?!

irinukaaaaaaaaaa, m-am indragostit de pozele cu patrick! imi vine sa mananc laptopul, doamne, cat de dulce e el, mozolit pe toata fata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

buun, si ziceam ca va mai povestesc si de noi!

cu diversificarea, merge si nu prea, nu ii place morcovul: nici suc, nici piure, nici cu lapte, nici cu cereale, nici cu zahar. dupa 3-4 lingurite incepe sa fie botoasa si daca insiste se pune pe urlat! asa ca morcovul l-am taiat dupa lista. sucul de mar nu e bun, piureul de mar, parca ar merge dar se razgandeste repede. para cu un varf de scortisoara a fost dementiala in schimb, numai ca nu putem sa mancam doar pere, nu?cerealele nu sunt bune la lingurite, nu accepta decat maxim 2 masuri ca de LP in bibele de 180 , altfel e cah! ce mai, e pretentioasa domnisoara....bine, nici eu nu am fortat-o si nici nu am de gand, mai mult ne jucam de-a mancarea decat mancam...saptamana asta avem in plan supele....poate poate am noroc, desi ma indoiesc!

isi roade degetul mare obsesiv, ma dispera zilnic cu asta! ei nu ii trebuie pumnul, nu , frate! ii trebuie degetul mare de la mana dreapta! atat. si daca se poate sa il bage pana in gat , cu atat mai bine!

a invatat sa " faca ploaie"! nu stiu daca stiti la ce ma refer! e vorba de scuipatul acela in care sufli saliva spre cei din jur , in timp ce se aude un zgomot gen vrummm, sau brummm! e incantata de chestia asta si o face incontinuu, inclusiv in timp ce mananca!

nu mai vrea sa doarma afara deloc, e mereu atenta la ce se intampla in jur, trebuie sa vada ea, dom'le ce se petrece!

astazi, a fost super maraita si cred ca a avut o tentaiva esuata de febra! a vut temperatura intrarectal de 37,8- 37,9. nu i-am pus nici supozitor, nu i-am dat nimic. vad ca acuma e 37,4 cat are ea de obicei...habar nu am de la ce poate sa fie. si in afar de faptul ca a fost maraita a fost si botoasa, nu a avut chef de joaca, nu a ras, nu a vrut sa stea de vb cu noi...vedem cum e si maine si daca continua, hop fuguta-fuguta la dr!

inca nu i-a trecut galma de la vaccin, am inceput sa o dau cu un gel bio antiinflamator de arnica si parca parca a inceput sa se mai traga! era cat o moneda de 50 de bani, acuma e cat una de 10!

in rest, e o dulce si o scumpa, invatam sa stam in sezut(a se citi, eu incerc sa o asez in fund, ea vrea sa se ridice direct in picioare, desi ii sunt genunchii ca gelatina.)

v=am , fug sa fac o baie lunga lunga cu o tona de spuma si apoi sa ma afund intr-o lectura placuta! asta noapte ma rasfat, ca e randul lui tati sa schimbe pampersi, dea biberoane, pana la 12 ziua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Raluca mama tu somnic n-ai?
Multu' frumos pentru vorbele frumoase! la Maia care cred ca e tare cumintica de perzi tu vremea pe la la orele astea tarzii...

Gata bagaj. S-a trezit si sotul, s-a apucat de carat bagaj. Il asteptam pe P. sa dea semnalul ca-i e fomica... poate nu vrea deloc ce m-as rade... noi sa asteptam ca fraierii!

Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Ce simpatica fusesi cu "ploaia" ta! Mortala ce mai! Nu puteam sa descriu mai bine!

Eu zic ca "scuipa". Si face asa de acum vreo 2 luni, si tot face...
Sa-l vezi ca face asa dintr-o data cand trecem pe langa lume cand suntem afara...
Intr-un timp isi sugea tot timpul buza de jos... haios-haios! Vad ca a scapat si de obiceiul asta!


Irina ~ mamica norocoasa de Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput