INSEMINARE 78

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Carmen dr Moisa este plecata din tara pana pe 13 iun am vb eu cu ea inainte sa plece. O sa vina pt cateva zile si apoi pleaca iar din cate am intele cam pana pe 15 iulie tot o sa cam plece. Si eu vreau sa-mi depun dosarul pt FIV si aveam nevoie de recomandarea ei pt FIV.
Dar momentan nu au apaut normele si mi-a zis ca nu stie daca recomndarea va fi un formular tipizat sau nu .Am sunat sapt trecuta si la Giulesti si nici ei nu stiau nimic.
TU ce stii o sa inceapa chiar pe 15 iun depunerea dosarelor? Eu cred ca la cum stau lucrurile nu o sa inceapa.
Eu am inceput tratamentul pt afurisitele alea de mutatii ( Femibion 1 zi , acid folic 1/zi si Magne B6 3/zi)
Dankuzaimi pare rau ,dar tu esti o persoana puternica si pana la urma o sa reusesti

in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Iar e plecata dr. Moisa? Eu asteptam menstruatia ca sa incep o noua inseminare. Oare reusesc sa fac IA luna asta?

mikado, nu mai esti aspiranta prin inseminare, dar sper ca nu ai renuntat de tot, ci ai ales alta metoda (FIV, adoptie). Iti urez bafta si sa ne spui si noua cand reusesti.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Alexa suna la Dacia Medical Center si fa-ti programare la Cezara. Dute cu dosarelul dupa tine. SUnt convinsa ca o sa te primeasca. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikado spune:

dankutza, carmen, alexa m-am gandit ca in listuta de aici sunt doar fetele care fac IA...n-am renuntat, doar ca voi face FIV
multumesc mult succes voua!

papa bun
MTHFR mutatia C677T heterozigott, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
www.fertilityfriend.com/home/mikado" target="_blank">grafic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Dankutza, cum se procedeaza la clinica asta? Se face eco in ziua 2-3 de CM? Cand sa sun? In prima zi de CM? Oare ma primeste tinand cont ca nu sunt pacienta lor? Cezara face toata procedura de la un capat la altul, sau eco se face cu ce dr este in ziua aia? Cat costa o eco si IA acolo?
Daca prima zi de CM este sambata sau duminica, raspunde cneva la tel?
MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

mikado – sters

alexa78 – eu cand am sunat in 2008 in luna martie sa imi fac programare la cezara, fiind pacient nou, am fost chemata la primul consult pe 31 iunie.
Acum nu stiu care mai e situatia
Si ce nu mi-a placut mie acolo, ca te plimba de la unul la altul. De la Bucur la Bechir, de la ea la inca un dr si trebuie sa le explicit la fiecare ce si cum vrei.
Pe mine m-a frecat Bucur ca trebuie sa slabesc, am slabit 20 de kg, era f multumita, am ajuns la Bechir pt monitorizare m-a luat in primire, ca ce la greutatea mea vreau copil ? Sa mai slabesc. Adica nu comunica intre ei legat de pacienti, nu citesc pe o fisa cu evolutia lui sau asa ceva.
Plus ca eu vroiam IAD adica de la donator, Bucur mi-a zis ca in momentul in care trebuie facuta IAD mergem la giulesti si facem, Bechir mi-a zis ca nu, ca trebuie anuntat la banca de sperma in ziua 1 a cm.
Pana la urma tot Bechir mi-a zis sa vin luna viitoare ca foliculul e prea batran si nu imi mai face IAD in luna respective.
Am ajuns la Moisa dupa 3 zile si in a 4-a mi-a facut IAD.
Foliculul crescuse si se putea face.
Nu am ramas insarcinata, dar am avut posibilitatea sa fac ceimi doream atata demult.
Sa incerc.
Plus ca Moisa tine minte tot, nu uita nimic.

de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute
"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Poate vreti si voi sa semnati petitia pt schimbarea legii adoptiilor

http://vreausieuparintiimei.stirileprotv.ro/index.php?res=upload_ok





de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute
"Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga
"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu sunt foarte multumita de clinica si mai ales de Cezara. Nu mai e ca acum 2 ani cand era bataie sa-ti faca o progrmare. Acum, iti face programare in 1, maxim 2 saptmani si nu cu cateva luni iniante ca acum 2 ani. Suna azi si programeaza-te la o vizita preliminara. Dute cu dosarelul si faceti planul de atac. Cand suni, spune-i asistentei ca ai toate analizele facute deja. Asta ca sa nu te cheme separat sa-ti spuna ce trebuie. De altfel, cred ca e mai bine sa-i spui ca ca esti o pacienta mai veche de a Cezarei, eventual de la spital si ca vrei sa vii la o consulatatie.
Prima eco o recomanda in ziua 10-11-12. Depinde de durata ciclului tau. DAr trebuei sa suni in ziua 1 ca sa-ti faca programare.
Nu te lasa sa ovulezi, fara sa-ti faca inseminarea. Daca ea nu e la cabinet, e Bechir sau Chadi. Deci, cineva te rezolva. Eu stiu ca ei lucreaza duminica. Atunci isi cheam FIvurile si eventual cate o inseminare.
Daca Cezara nu e in tara, iti face Bechir inseminarea, dar ai 99% sanse sa ti-o faca CEzara. EA nu vine doar samabata, din ce stiu eu.
pup ca trebuie s afug.
mai intreaba-ma ce vrei sa stii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Sensibila, n-as vrea s-o schimb pe moisa pt. seminare, dar nici nu vreau sa mai astept 1-2 luni, mai ales ca am mai amanat 2 luni (aprilie - sarbatorile de paste, mai -dr. plecata din tara).

Dankutza, mereu ai vb frumos de cezara si as vrea sa incerc si varianta asta. Dar nu prea sunt lamurita cum sa fac. CM trebuie sa apara in 2-3 zile, asa ca daca ma programeaza peste 1-2 sapt este tarziu. Nu face eco in ziua 2-3 de cm? Atunci cand imi prescrie tratamentul de stimulare? Si care sunt preturile?

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Aruam, am reusit sa vb. cu dr. dimineata si mi-a zis ca nu e in Bucuresti, dar saptamana viitoare este.Eu sper sa merg joi, pe 16.Sa stii ca au aparut normele, ordinul 765 publicat on MO 378 din 31 mai. Nu mai stiu...tu ce mutatii ai?
Eu am mai facut AMH si FSH si astept rezultatele, sper sa nu fie mai scazut AMH decat in sept.
Alexa, imi pare rau ca ratezi si luna asta...poate depui si tu dosar de FIV.Eu nu-mi fac sperante ca ma va alege pe mine din multe altele, dar o fac si pe asta, sa nu-mi para rau.

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput