Filme, regizori si provocatori

Filme, regizori si provocatori | Autor: beren

Link direct la acest mesaj

Daca d-l Von Trier a vrut sa provoace o reactie publica, in mod cert a reusit.

Altfel, multe comentarii sugereaza ca filmul lui Von Trier, "Melancholia" (care va ramane in competitie), este foarte bun...

As numi asta 'dilema lui Bieberbach' :((. Foarte trist.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

am ascultat cam doua minute din conferintza de presa unde von Trier cu umoru’ lui mai ciudatzel si provocator o tot sarit din creanga-n creanga de se rataci de-a binelea in hatzisu’ ideilor ... si pot zice ca-l intzeleg intr-un fel pe Trier, pot sa simpatizez cu el nitzel, o fi el un "bad guy", da’ unu' cu talent :)

cam asha o zis si el de Hitler: il inteleg intr-un fel pe Hitler, pot simpatiza cu el un pic, no bineinteles ca nu cu al doilea razboi mondial, da’ imi place Albert Speer, un "bad guy" cu un oarecare talent.
n-am nimic impotriva evreilor chiar daca nu-mi place politica Israelului ... cum sa ies acum din asta?

si o ajuns sa zica astea incepand sa explice originile lui germane pe care le-a descoperit la moartea mamei (afland ca de fapt nu e fiul unui evreu ci al unui german) ... o zis ceva de genu' ca ar fi vrut intradevar sa fie evreu, da' o aflat ca e nazist .... ca n-are nimic impotriva evreilor ... Susanne Bier ... nici chiar impotriva ei :)

si mai tarziu: OK, sunt un nazist. noua nazistilor ne place sa facem lucrurile intr-un mod grandios.

von Trier spune ca ii place romantismul german, si ca discutia despre estetica germana a luat-o razna. si adauga ca el crede ca avioanele Stuka au fost o creatie fantastica.
si ca nu are de gand sa-si mai ceara scuze. a facut-o destul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Atunci n-ar trebui sa-si ceara scuze deloc, la cat este de talentat...

Se zice ca empatia e o masura de inteligenta emotionala, mai precis de abilitate artistica. (O fi vreo teorie de-a lui Freud, dezavuata de Jung si deci clar incorecta :).)

Trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Uuuffff, umor danez pe naiba!! Singura scuza a lui von Trier e ca-i pe medicatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

E balbait de la natura sau are crampe mentale?? Pt.ca filmuletul pe youtube este absolut bizar (ca sa nu zic jalnic) cu o persoana canonindu-se groaznic sa lege trei fraze - si nu, nu cred ca engleza e de vina, si alea dovedind o oarescare lene intelectuala.

Gee' nu ma asteptam din partea lui von Trier - adica macar sa fi avut un discurs coerent, chiar daca sustinea aberatiile alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

iarina, von Trier e maniaco- depresiv si, cum spuneam, e sub medicatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Aha.eu citisem ca sufera doar de depresie (maniaco-depresiv e chiar mai nasol) si ca se trateaza, deci teoretic ar trebui sa se vada niscaiva imbunatatiri. Eu sunt sincer surprinsa sa vad ce greu se exprima si ce sincope are
Acu' o sa incerc sa fac rost de film, sa vad cum e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

lilanda, scopul medicatiei pentru manic-depresivi este ca ei sa functioneze normal. :)

Cred ca vrei sa spui ca-si neglijeaza medicatia. Asa ar fi mai usor de inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

E un provocator, dupa cum spune si articolul. Asta e usor de inteles si nu e nimic gresit in sine.

Si comedienii profesionisti provoaca; rasete, in primul rand, dar cateodata si indignare. Exista mai multe retete de divertisment profesionist: una este sa faci haz de propria persoana, si asta mi se pare singura alegere corecta; alta este sa alegi o caracteristica si sa-i ironizezi pe cei vizati (obezitate, origine etnica, culoarea pielii, varsta). Linia de demarcare intre umor si ofensa este foarte fina, dar provocatorii incearca sa mentina echilibrul, ca asta e profesia lor.

Von Trier provoaca in primul rand prin filmele sale. Si o face foarte bine, asta este arta lui. In mare parte, filmele lui traduc (cateodata intr-o forma greu de recunoscut) propriile lui angoase, sentimente adanci, complexe. Adica subiectul este el insusi, precum comedianul care-si ridiculizeaza propria persoana.

Insa atunci cand incearca sa provoace inafara mediului artistic care-i este familiar, nu mai este vorba despre regizorul Von Trier, ci despre Von Trier vorbitorul-mediocru/comedianul-dubios/umoristul-insipid, care crede ca o gluma nevinovata despre "mosi si babe" n-ar trebui sa-i ofenseze audienta trecuta de o varsta.

Ciudata alegere de "umor" provocativ. Pentru ca nimic nu-l impingea in sensul asta auto-distructiv, inainte sa deschida gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
A facut circ, de acord, un circ discutabil, iar de acord, dar nu supralicitati greutatea afirmatiilor lui, ce Dumnezeu, ca nu era acolo ca sa-si declame crezurile intime.


Eu nu supralicitez deloc. Nici macar nu l-as fi exclus din festival.

Oricum n-am statura necesara ca sa judec un asemenea artist genial...

Am spus doar ca e trist ce s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ileana eu nu ii vad filmul asta pentru ca a provocat scandal si nu ma astept sa fie vreo fumigena nazista. Il vizionez demult pe von Trier si am sentimente amestecate in ceea ce priveste filmele sale. Pentru asta ar trebui subiect separat si sunt oricand dispusa sa polemizam in aceasta directie.
Ceea ce am subliniat eu, ceea ce m-a mirat si dezamagit a fost incoerenta exprimarii...dincolo de subiectul discutabil de altfel.M-am referit strict la filmuletul de pe youtube.

Mergi la inceput