Filme, regizori si provocatori

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Da, si eu zic ca-i trist, si mai cred ca directoratul de la Cannes, sau cum i-o fi zicind forului care a decis expulzarea lui Von Trier ca persoana din festival, a exagerat.


Mie mi se pare trist in alt sens. Folosind un exemplu absurd, e ca si cum l-as admira pe Basescu-politicianul si as afla deodata ca Basescu-cetateanul este un rasist care bruscheaza copii.

Ma intristeaza lipsa lui de sensibilitate (nu, nu a lui Basescu :)).

Pe alta parte, realizez cu luciditate ca Von Trier nu stie de existenta mea, iar chiar daca ar sti, n-ar da nici o ceapa degerata pe opinia mea despre el.

Cat despre organizatorii festivalului, nu prea aveau de ales. Limbajul antisemit, heraldica nazista si ariana sunt ilegale in Franta. Iar Cannes este in Franta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mie altceva mi s parut cel mai aiurea, faptul ca parea total descompus, dezlanat, nu reusea sa focalizeze nicio idee....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Fiind co-finantat 50% din bani publici (prin ministerul culturii din Franta), festivalul era obligat sa reflecte legea; nu aveau cum sa se asocieze cu cineva care se pune in ilegalitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

LvT si-a cerut scuze, a retractat tot... too much.

Fine del primo tempo.

Ca sa leg doua subiecte triste de la forumul asta, sa ne amintim ce spunea a.l.s. despre LvT:

"Toate reprosurile care i s-au adus (...), cum ca «manipuleaza fara mila» spectatorul, cred ca i-au facut o placere imensa (...) Manipularea este «the topic», cinefilia - metoda de compozitie." Da, astea sunt principalele lucruri pe care trebuie sa le avem in vedere atunci cand mergem la un film ca Dogville; von Trier a prevazut totul: acuzatiile de antiamericanism, anticrestinism si misoginism, masochismul si mizantropia pe care filmul le va trezi în spectator, faptul ca unii se vor identifica atat de tare cu eroina, incat vor continua sa creada in sfintenia ei si dupa rasturnarea perversa din final, faptul ca unii vor aproba orgia de distrugere din final aducand citate din Vechiul Testament. Si toate astea erau capcane: 'spectatorul este cobaiul lui LvT'".

Dixit.

Mergi la inceput