Licurici de ianuarie-februarie 2009(144)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

rox, daca esti prin zona da te rog un beep, nu mai am nr tau, si trebuie sa te intreb de streptococ a

mama de Carol (29.12.2008) si 31+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In dimineata asta s-a trezit murata toata... Cu cearsafuri si saltea cu tot...

Daria vorbeste cam asa:

"Cand am venit de la Cuj, cand am venit acasa, m-am uitat la Tom si Geri".
"Mama, ai pus camasa lu' tati pe jos si vine pisica si o motoseste, se mudareste cu paf, aaa, cu par de pisica..."

Aseara il pisca pe ta-su.

- Daria, de ce il pisti pe tati?
- Asa, ca sa fie mai fumos.

Daria, in usa baii, eu, la dush.

- Mama, spala si tzitzi... Si burtica... Si buricul... Si spatele... Si pe pisoare, spala-te si pe pisoare, nu-ntelegi?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mai selene bucura-te cat mai mult
ai o fata inteligenta foc
si super scumpa
antonia mea pana va face propozitii
offfffffffff
si noi ca si ingrid stam fffffffffff proist la capitolul vorbe
nu zicem decat pitic
picior
mama
tata
pis pis
si cam atat
si sunt de-a dreptul panicata
cred ca vom merge dupa botezul celei mici la un logoped
offffffffffffff

in alta ordine de idei
petra creste
am pus crestinarea pe 12 iunie
ca e liber de la stat a doua zi

vrem sa scapam si noi de pampers in vara asta
selene tu cum ai facut?
ca eu nu stiu ce tactica sa adorpt
offfffffff
da vreau si eu sa mai scap de o cheltuiala
ca nu mai pot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cami, eu sunt nevoita sa fac asta, din cauza situatiei financiare, cum am spus, calculele facute mi-au aratat ca limita inferioara a decentei, asa cum inteleg eu decenta, este undeva cu 300-350 de lei mai sus decat veniturile noastre actuale. Simt, cumva, ca sacrific copilul pentru ca eu nu sunt in stare sa contribui la veniturile familiei.

In fine...

Aveam doua pungi de scutece, foloseam cand dintr-una, cand dintr-alta (apropo, am testat si marca Alana DM, cica dintr-alea fara clor, n-am vazut nicio diferenta fatza de ce incercasem noi anterior), pana cand s-au terminat. Ii tot spusesem eu ca a crescut, ca n-o sa mai punem scutecel cand se termina cele din pungi, ca nu mai am bani de scutecele. Cand s-au terminat, i-am aratat pungile goale si i-am spus ca, in seara aceea, va dormi fara scutecel, ca nu mai sunt, asta e. Si ea: "si daca fac un pipi?" "Te roaga mami sa-l faci dimineata, daca poti". L-a facut, si nici la somnul de amiaza, de ieri, nu a facut pipi. Insa azi-noapte a "murat" tot. Azi la somnul de amiaza a fost OK.

Insa nu a facut deloc kk ieri si nici azi, pana la ora asta, asta ma ingrijoreaza. Ea kk facea numai in pampers, se abtinea pana simtea pampersul la fund. Si, cum gata cu pampersii... nush ce-o sa faca, cum poate sta atata asa.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mda, nu merge. Avea deja vreo 48 de ore de cand nu a facut kk. Am rugat-o sa incerce sa faca, la olita, la WC, nimic, nicicum. A pus-o Doru iar pe olita si i-a spus sa stea acolo pana face, a inceput sa planga, ca ea nu face. I-am pus un supozitor cu glicerina, o bucata de finet la fund si asa a facut, un botz destul de mare, si puturooos... bleah. Am impresia ca e vorba de un blocaj psihologic, scutecul o stimula sa faca si acum se tine, si se tine, si se tine... si numai sanatos nu e. Si nu vreau sa folosesc mereu metode artificiale de stimulare, pentru ca perturb functia de defecatie.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

selene,asa e.flavi la 2,2 ani facea la toaleta pipi,dar kk la pampers pana la 2,7 ani.andru nici nu concepe.spune un NU hotarat si o ia la fuga

flavi: mami,bebelusii folosesc suzeta ca sa nu mai tipe?
eu:da,etc.
flavi:atunci, hai sa ii luam si lui andru una

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

si eu vreau sa scap de pampersi tot din cauza banilor ca s-au scumpit enorm
si cand vine vorba sa luam ma apuc de par
da asta e
ideea e ca antonia face caca la oala doar dimineata si nu in fiecare dimineata
uneori nu vrea sa stea si face in pampers
si cu antonia nu ma pot intelege ca nu vorbeste
adica eu ii explic
da cine stie cat intelege ea
of
eu o voi lasa afara cred fara si asta e
problema e ca nu stie sa ceara pipi sau oala
ca nu le zsice ca si cuvinte
si asta ma innebuneste
offfffffffffffff
da o voi lasa de cateva ori
sa vedem daca reactioneaza
desi azi de exeplu a facuit kk pe ea
in pampers
si nu a zis nica
ea de obicei dupa ce face nu se mai misca
nu supoorta kk la fund
ahahahah
da acu daca e mai mult afara
nu mai reactioneaza la fel
ii place prea mult joaca


selene ai rabdare cu ea
eu sunt sigura
ca la cat de intelegatoare e
va face la oala pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi afara iesim de vreo saptamana fara pampers. In parc, in oras, fara, doar cu chilotel. S-a si incalzit f. tare, eu aveam 27 de grade azi in dormitor. La 10 dimineata.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Hello gagici, sunt distrusa ca de azi a plecat Vlad la Caracal, casa e pustie fara el, inainte ma durea capul de cat de mult si de tare vorbea, iar acum dintr-o data e liniste. A calatorit pentru prima data cu trenul, vreo 8 ore, a fost foarte incantat
-Mamaie tenul, pleaca tenul din gala

-Mamaie, uite tecem peste masini (cand mergeau peste un pod)

-Mamaie, megem a Calacal, la copii, cu tenul, nu cu matina, am lasat-o la Ibiu.

Nu v-am spus ca stie cum il cheama pe el, pe sora, mama, tata, mamaie, tataie, unchiul, nasa, nasul. Stie unde sta, in ce oras, pe ce strada si la ce numar. E asa de dulce...DOAMNE CE DOR IMI E DE EL.........parca nu avem nici un rost


PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Selene sper sa reusiti sa treceti si peste blocajul asta cu treaba mare ...nu te sfatuiesc sa-i pui prea des supozitor pentru ca o sa se invete asa, iti spun din proprie experienta. Razvi ajunsese sa faca numai cu supozitor intr-o perioada , acum sa zicem ca si-a mai revenit.

Patri cat sta Vlad la Caracal..te cred ca iti e dor de el dar macar apuci sa te mai odihnesti si tu un pic . Felicitari pentru cunostintele lui Vlad , mare lucru sa stie unde sta, adica adresa exacta (eu si acum uit nr. blocului in care stau , cand o sa ne mutam o sa fie haos)

Cami niste pozici cu Petra cand ne arati si noua?

Ledi am vazut pozele cu David pe FB, super simpatic ...asa e si Razvi, se trezeste si vrea "pa" cu "ti-ti". In rest la vorbe ca si voi.

Nati cum a fost la Opera cu Nadi?

Cristi cum e Carol?

Carmen, mami o sa vina la noi dupa ce nasc, adica la sfarsit de august (sper )...pana atunci incerc sa-l obisnuiesc eu cu olita sau wc-ul, desi e tare incapatanat, nici nu vrea sa auda. Nici nu vreau sa ma gandesc ca incepem iar cu vaccinurile, lui Razvi mai trebuie sa-i mai fac o doza de Prevenar, plus ca medicul pediatru ne-a recomandat sa facem Avaxim (2 doze)...

Noi suntem bine, cu putini muci si un pic de tuse inca, sper sa ramanem macar la stadiul asta...deja am inceput a 4-a saptamana de gradi . Azi de dimineata s-a marait un pic in fata portii gradinitei dar nu a mai plans cand ne-am luat la revedere de la el .

Ma seaca un pic ca in 3 saptamani de cand l-am dus la gradi a slabit 1 kg...nu e cam mult intr-un timp asa scurt? Adevarul este ca mami se si tinea de capul lui sa manance si avea nishte portii de mancare destul de mari spre deosebire de gradi unde portiile sunt mai mici si nici nu se roaga nimeni de el sa manance.

Maine mergem sa semnam antecontractul...sper sa mearga totul struna si la sfarsitul lunii iunie sa semnam si contractul.

O zi usoara tuturor si multi

Crisspy, fericita de Razvi si 26 sapt

Mergi la inceput