Licurici de ianuarie-februarie 2009(144)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ziua buna!

Eu sunt vesela cintezoi, sunt cu bagajul facut, astept sa se faca amiaza sa "ma deconectez" de la datorie si sa o iau catinel spre aeroport -iar deseara sunt la Amsterdam cu fetele mele dragi. Imi cam tzatzaie popoul, nu a ramas Lachlan niciodata doar cu tati lui peste noapte, niciodata nu a fost fara mine pentru mai mult de 10-12 ore, darstiu ca se vor descurca. Le-am lasat mancare, maine vine si bunicul de la Londra si vor petrece un "week-end de baieti" :)) Deci, sunt intr-o dispozitie tare buna... nici macar faptul ca masina bagata la revizie are probleme care ne-au cam curatat financiar nu ma poate supara. Sigur o sa ma apuce jalea cand va veni bill-ul de la credit card, dar important e sa fim noi sanatosi, ca banii ii facem...one day.

Ma bucur ca am citit ce fac licuricii lui Daiopri si Ingrid , ca nu aveam vesti cam de multisor. Ingrid, sa stii ca mai stim niste mofturosi tot asa - aia nu, aia nu, toata ziua ar fi bun iaurtul, cerealele, biscuitii, eventual ciocolata :)) Noroc cu Lynn, childminder-a, la ea mananca cam tot ce primeste - pe noi ne mai duce cu zaharelul.

Daiopri, deci al tau e amator de celuloza? Oh well... daca-i place la baiat! Cu baia si la noi a fost o faza,parca prin decembrie, cand brusc subit si dintr-o data baia a fost un mare "no-no"... se lasa cu plansete, jale, necaz... a durat cam 2 saptamani tot showul, dupa care iarasi baia aa devenit o activitate tare placuta.

In legatura cu vorbitul - Mister e tare vorbaret, spune multe, de obicei in engleza, dar si eu si tati suntem "cam" vorbareti, are cui sa semene. Desi nici tati nu a vorbit pana la vreo 2 ani, si-a dat drumul mai tarziu. Aaaa... majoritatea cuvintelor le spune jupanul meu in engleza, dar s-a lamurit ca daca cere frumos "ciocolata, please!" in 8 cazuri din 10 mama face "aaaa" de placere si-i da

Betty, good luck cu preconizatul mutat, 2 ani trec repede daca stiti ce planuri aveti!

Bee, multa sanatate mamei tale, si succes viitoarei "studente2 la gradi!

Crisspy, bafta la alesapartamentul si mai ales la "deal"-ul cu banca, stiu ce stresant poate fi!

Cristi, ma bucur sa citesc noutati despre voi! Las' ca trec si urmatoarele saptamani, nu mai e mult pana vine bebe! Eu una as intreba totusi la gradinita in legatura cu injuratul, ca doar copilul undeva tot a auzit, si nu acasa!

Selene, felicitari pentru fetita care a trecut peste prima noapte fara pampers Noi inca nici nu ne-am apucat de potty-training, de fapt de toilet-training, asteptam sa venim din Romania sa demaram marea actiune.




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

andra drum bun si distractie placuta!

Mi-ar placea si mie mult sa merg pe 1 iunie dar nu stiu daca pot sa plec de la job.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

A fost mama la doctor, nu are fractura, insa are o boala degenerativa a oaselor, probabil pe fondul osteoporozei. Acum va trebui sa facem niste investigatii suplimentare, densitate osoasa, RMN, la sange, trebuie niste incaltari speciale, masaj si bai.

Deci, chiar daca mama va considera ca se va simti mai bine ca urmare a tratamentului, tot nu o mai las sa faca excese.

M-am gandit si la varianta bona, insa parca tot gradi e mai utila, atat din pdv intelectual, cat si social.




Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana are spectacol la Opera duminica si o vom lua si pe Nadia. Sper sa nu incerce sa se urce pe scena, sa nu bata copiii, sa nu dea oamenilor din fata palme in cap, sa nu zbiere
E tare fericita ca merge, zice "acuma Dodo maie, mege vede Ioana, nu mai e Dodo mica"

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana

Si asa Nadia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A dormit si la amiaza fara scutec si fara pipi in pat. Drept ca, la noi, problema cea mare nu era pipi, ci kk, de la care se abtinea pana simtea scutecul la fund. Prin urmare, azi nu a facut deloc kk, pana la ora asta.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Daiopri , ma bucur de cate ori ne mai scrii cate ceva

Selene, felicitari pentru pampers.

Vlad este f activ, stie foarte foarte multe, nu este inhibat deloc, vorbeste cu toata lumea, saluta pe toata lumea cu "salut mama, salut vecina, salut mamaie...."inclusiv la biserica "salut parinte", e mortal, doar ca nu facem caca la olita.

Maine e botezul Ilincai, a sora mii, iar duminifca baiatul meu pleaca in vacanta la Caracal, nu am scapat de gura mamei mele - "esti slaba ...uita te la tine cum arati, te au terminat copiii, eu ti l iau pe vlad sa te mai odihnesti....etc"

Irina este ffff agitata, ii trebuie atentie mereu, daca vb cu ea rade incontinuu, si nu exagerez, nu mai vrea sa stea pe spate, se face arc, vrea neaparat sa se ridice, eu asa copil nu am mai vazut.

Cu greutatea stam la fel de prost, a luat 200 gr in 3 saptamani, naiba stie, o fi slaba ca mine, ce sa mai zic....ca asta nu arata a copil bolnav....adevaru-i ca doarme si fff putin ziua


Gravidutelor, cum sunteti?

Mamicile cu bebei mici, cum sunteti?

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

sunteti tare dragute.


La noi era de mult stabilit ca ne vom intoarce acasa, acum asteptam doar cetatenia mea si atat, care va fi in 2013.
America a fost o experienta nu foarte placuta pentru noi, posibilitati ai...nu zic nu, dar intelectual vorbind atat eu cat si Cristi(mai ales Cristi) am decazut. Si nu ma intelgeti gresit, ca nu ne intereseaza statul de inginer in cazul meu, dar si sa ai o faculatte terminata si sa lucrezi pe taxi (in cazul lui Cristi) nu e foarte palcut. Sunt foarte multi in situatia asta, Cristi nu poate sa isi recunoasca scoala aici din cauza statului, va avea drepturi doar dupa ce eu voi deveni cetatean.

Dorul de casa ne omoara, noi o vedem ca si egoism cea ce face fata de familiile noastre, ii privam de nepoti, de bucurie. La orice necaz sau bucurie noi participam cu ...bani...si atat. Prezenta nu!

America ne-a invatat ca nu numai partea materiala e importanta.

Asta simtim noi.



Mama de Ana si 32+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Lisa sa fie cum doriti voi.

Selene,felicitari Dariei.

Dark, drum bun si have fun.

Crisspy,succes cu apartamentul si sa iasa totul cum va doriti voi.

Naty,eu cred ca o sa fie totul ok la spectacol,iar Nadia poate va fi cuminte,macar de dragul Ioanei.

Noi suntem binisor,io-s istovita de-a dreptul..azi coloana mea plangea..Trebuie sa fac atatea chestii..off,e oribil de greu ce sa mai.
David e tot cu limbajul lui in japoneza..Deja am inceput sa zic prin parc ca are 2 ani,ca-s satula de intrebari si sfaturi si ''mvaiii,du-l la dr,ce mai astepti..mvaii si nu-ti faci grijii,cum poti?''..
S-a invatat toata ziua pa si ma omoara pa-ul asta..ca el vrea in brate..un pic pe jos,apoi iar in brate si tot asa..Ieri i-am zis ca nu mai pot,eram asa obosita,dar si-a adus hainele,mi le-a trantit in brate..i-am zis ca nu mergem nicaieri,asa ca s-a trantit pe canapea si a incercat sa se imbrace singur..I-am facut poze,ca m-a amuzat teribil..Evident ca l-am dus iar pa.(mai fusesem o tura:)) )
Apoi seara si-a dat toate hainele jos din dulap,a mers in bucatarie si si-a luat o plasa si-a inceput sa le bage in punga..spunandu-mi pa..apoi gesticuland,facandu-mi cu mana si spunandu-mi intr-una pa:))))..A strans el ce-a strans,dar a obosit,s-a pus nitel jos..s-a mai gandit si n-a mai plecat pa desi bagajul si-l facuse .
Ii e dor de ta-su,il vede in poze si zice ta..si zambeste,ii mangaie poza,ca am pus pe ecranul calculatorului o poza cu amandoi..
Asta seara m-a surprins intr-un mod placut..de fapt m-a lasat masca.A primit de la o prietena de ziua lui un puzzle cu forme,de lemn.Si niciodata nu s-a atins de el,niciodata nu a stat sa-i arat,asa k a ajuns printr-o cutie de jucarii..Azi a dat de el si l-a facut singur-singurel..si-a venit sa-mi arate isprava.Apoi i-am mai dat eu altul mai mic,il am de ceva vreme dar cum nu era interesat l-am tinut pt mai tarziu..i-am aratat eu de 2 ori cum se face,acesta neavand poze si pe partea unde vin formele si m-am dus sa-i pregatesc toate cele pt baita si l-am gasit cu ele terminate...Evident ca mi-a bubuit inima in piept de fericire si bucurie:)))
Cam atat despre noi,va pupam si va dorim toate cele bune.



POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Intru si eu ca nu am somn...

Azi am mers la cununia fratelui, copii au fost fantastici, Stefan a fost cuminte, ne-am inteles cu el, maine seara poate apuc sa pun poze cu ei.
Patricia sa stii ca nici Elena nu este grasa, cu toate ca am nascut-o mare in ultima luna a luat doar 300 g si la ultima cantarire avea 6500g si masura 65 cm. Nu am mai cantarit-o cam de 2 saptamani ca s-a terminat bateria la cantar, dar nu mi se pare grasuna.. daca este sanatoasa si vioaie nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Si elena se inconvoaie, se ridica ca si cum ar face abdomene si daca o prindem de manute nu se ridica in fundulet ci direct in picioare.. aseara asa se ridica iar eu ii cantam "taranul e pe camp" si ea radea cu chiote..
Selene felicitari pentru scapatul de pampers. Poate asa mai eviti ceva cheltuieli.
Crisspy poate la vara daca este mama ta alaturi de tine il lasi pe razvi fara pampers si se obisnuieste, noi cat am mers in paralel cu pampersul am crezut ca dam faliment( s-au mai si scumpit olecuta) e greu sa stii..
Noi acum in iunie trebuie sa-i facem Elenei 2 vaccinuri Rotarixul si infarix hexa, iar lui Stefan rapelul la Varilix, am facut un calcul si toate 3 fac in jur de 700 ron.. iti dai seama ca am avut un soc... cat ar fi veniturile de mari, tot nu curg ca apa la robinet.. si la un moment dat ai si o astfel de reactie.
Va doresc din suflet sa nu aveti parte de asa ceva.
Naty de abia astept sa ne povestesti ce a facut Nadia la Opera si cum a fost spectacolul Ioanei.
Ledi ce dulce e David, si te cred ca esti mandra de el.. ma bucur cand aud vesti bune de la voi. Nu te mai stresa cu japoneza lui, tu vorbeste cu el ca intr-o zi vei fi la fel de uimita. Nici Stefan nu vorbeste extraordinar de bine, si nu face multe din ceea ce spuneti voi, dar fiecare copil are ritmul lui.
Mona si Stefan a refuzat laptele, dar i-am cumparat Nesquik, dar ii pun numai dimineata( bea cam 150-200 ml) si cu iaurturi, branzica ce mai mananca, cred ca ii asigur necesarul de Calciu.

Daca va spun ca mai nou ne ferim sa mancam carne cu oase seara, sau ceva de la care sa ramana resturi, ca el vrea sa mergem "pa" sa-i ducem "papa lui eita"(fetita-catelusa lui de la garaj), va dati seama sa plec din Stefan cel Mare in Titan seara.
A si nu-l [pot tine prea mult momentan acasa, ca i se face dor de ai mei: "bebe dol tataie si mamaie" "ita e ulata si baba" (Ita e soacra-mea si pt ca nu poate alerga dupa el si i-a tot zis ca e batrana, copilul ii zice baba).


Mergi la inceput