Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(31)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

iancat, para este laxativ :)


da, stiu si teoretic ar putea sa contracareze efectul bananei, dar nu si la noi .
iar cand ii dau doar mar si para nu se deranjeaza la stomacel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

as putea sa incerc cu mai putina banana sa vad ce si cum, ca ii place foarte mult gustul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna ziua si de la noi.

Am citit pe fuga pentru ca am iar probleme cu tata.acum e internat la neurologie la Elias.Intre vizite la spital,plimbat,hranit si spalat cei doi copii mai reusesc cu greu sa va citesc.
voi raspunde telegrafic caci nici acum nu am prea mult timp:

Simona-Maris -sarcina usoara,fara probleme si felicitari pentru primul "ma-ma" si pentru ridicat pe marginea patului.Si Victor a zis la 6 luni mama si uite ca am facut fata...o fi cum spun babele (tata=baiat,mama=fata si baba-0).

Elfica felicitari Iuliei pentru mama.

Sugu,Inacat et co...in primele zile de diversificare (saptamana trecuta) eu mancam ce ramanea de la pireul de legume al Claudiei sub denumirea de "supa crema " ii puneam chimen,sare si crutoane si savuram.De duminica insa, surplusul (cca 100g) il pun in urocultor steril cu capac si il bag in frigi pana a doua zi la pranz.La Victor gateam zilnic dar acum ...e mai greu...masa pt cei mari , masa pt cei mici...sper sa nu fie o problema.Si apropo urocultoarele sunt de plastic si dr a zis ca e ok atata timp cat nu il uit cu zilele acolo.

Siuta ma faci geloasa cu mancaciosul tau.Diminueaza cantitate de cereale si baga para.E tare si uscacios,iese greu? Poate si putin ceai caldutz l-ar ajuta.

Adipapazi ... faina poezia.Spunei Anei sa-l dadaceasca pe Ioachim sa doarma si el toata noaptea...altfel ramane cel mai mic

Bravo Raresica (de Eea ) pentru baut cu paiul...noi suntem la stadiul baut din bibe sau linguritza.

Ralucaspm ce face Nicholas...cum e cu pielicica? Dar KK?

Bravegirl sanatate Ariannei. Poate scapa Patrick si nu ia.

Sashenka ce-ti fac baietii? Distractie placuta in Delta.

Elfica ma bucur ca ati rezolvat problema vomitatului la masa.Pofta buna Iuliei.

Inacat ce a fost greu a trecut...acum fruntea sus si zambetul pe buze..ai un copil istet si sanatos si cu o mama fericita alaturi va creste minunat.

Unique,Heidy,JoAnn,Abramburica,Tinkerbell unde sunteti? e totul bine?


LA MULTIANI CU SANATATE,MULT NOROC SI BUCURII TUTUROR BEBEILOR CARE AU MAI IMPLINIT O LUNA.SA FITI MANCACIOSI SI VESELI.
LA MULTI ANI CU SANATATE,NOROC SI IUBIRE MAMICILOR ANIVERSATE LUNA ASTA Bmb 2-May-; ana_o 2-May-; ratusca83 2-May-
Abe 3-May- ; lorin7774 3-May-
Siema 7-May-
crisis81 8-May-
Monnica 11-May-
ALEXA1985 15-May-
Mairis 16-May- ;ioanast 16-May-

Cateva cuvinte despre Claudia:
-se intoarce de pe spate pe burta si invers foarte rar...doar cand are chef.
-doarme pe o parte in majoritatea zilelor si noptilor.
-are 5-6 mese (6 foarte rar si mai ales cand suntem indeplasare si nu-i place locul sau oamenii si plange...atunci baga masa tzatza in gura si gaseste alinare ).
-la ora 14-15 mananca piure de legume.De cand l-am ingrosat amajuns la 80g.Baga cu drag si ma trage de mana si trage linguritza in gura de cand i-am pus dovlecel .Din pacate in ultimele 2 zile a avut 5 scaune din care 3 apoase asa ca dr a zis sa facem pauza de legume doua zile si sa-i maresc cantitate de cereale de orez.Aseara i-am pus 3 masuri in 150 ml LP ca LM nu mai am rezerve iar de scos nu scot mai mult de 20 ml , drept urmare de aseara de la ora 22 pana la 8 dimi nu am stiut ca am bebelush in casa .A facut dimi kk ok ca si consistenta.Daca si manie face asa maine seara ii face vaccinul.
- are gingiile inflamate dar nu ies inca dintii;ma roade de mana,de barba,roade tot ce prinde in cale,baleste dar nu plange.
-are 67 cm si 7.4 kg cu body si pampers (deci 7.3 kg dupa parerea mea).In luna a 5 a luase doar 300 g asa ca cele 400 g de acum le pun pe seama masurii de cereale pe care i-am bagat-o de pe 27.04 (5 luni si 11 zile).
-nu doarme afara decat daca ma incapatanez sa ma plimb mai mult de 3 ore si, atunci, adoarme cu miorlaieli dar nu doarme mai mult de 40 min.
- cea mai fericita e daca o las in patul mare cu jucarii.Se joaca cat are chef,le vorbeste in limba ei si cand se plictiseste isi baga suzi sau degetul in gura si adoarme.Cand se trezeste si vede ca e tot acolo e tare fericita si chiuie si continua joaca.Datorita ei am si eu timp sa gatesc si sa calc.
- il adora pe fratisu si cand ii aude vocea nu-i mai trebuie nici masa nici tzatza masii...s-a terminat cu mancatul ei cand e frasu prin preajma...mai mult de 3-5 min nu suge
Ehee...cam atat.Azi am fost 3 ore la plimbare si acum tre' sa mananc si eu si sa fac o tocanitza de ciuperci cu multaaaa verdeatza.

O sa mai postez un mesaj,cam lung cei drept,cu retete pentru puiuti postate de o mamica pentru noi in 2007 (la Vic la stup).Daca va place ceva si nu contravine ideilor voastre de diversificare puteti sa folositi daca nu dati ignor si gata ...

o zi minunata si muulta sanatate atat celor mici cat si celor mari



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Incepem cu combinatii simple... pentru retetele astea bebe trebuie sa fi gustat si papat cu succes si fara probleme urmatoarele alimente (va jucati cu retetele in functie de punctul la care ati ajuns cu diversificarea):

- morcov (crud si fiert)
- mar (preferabil copt sau fiert, ca sa nu fie acid)
- pastarnac fiert
- patrunjel (frunze si radacina, radacina fiarta, frunzele merg ok si crude, bine-bine pisate)
- tzelina (fiarta)
- dovlecel (fiert)
- ulei de masline (e bine, culmea, sa fie rafinat, nu extravirgin - extravirginul poate functiona ca un laxativ)
- ardei gras (copt sau fiert, decojit de pielitze, curatat de samburei)
- avocado (excelent ca fruct de start! nu exista alergii la el, foarte usor de digerat; Atentie, AVOCADO NU SE FIERBE! Se aleg fructele cu coaja inchisa la culoare si care se simt la apasare ca o canapea de piele - moale si totusi ferma. Fructele prea tari NU SUNT COAPTE si au un gust oribil; fructele prea moi sunt scarboase, fiind prea coapte. Avocado NU SE TINE IN FRIGIDER! Avocado este un fruct cu continut ridicat de grasime, excelent pentru nevoile bebeilor si extrem de usor de digerat, cu un gust "untos")
- yams (fiert, are gust de dovleac copt)
- piersica (cruda dar si fiarta)
- banana (intotdeauna cruda)
- rosie fiarta (ca sa nu fie acida!),
- usturoi (fiert sau copt in coaja si apoi stors afara si terciuit bine),
- spanac (fiert)
- iaurt
- galbenus de ou (fiert)
- carne de pui si vitel (fiarta)
- orez (fiert)
- ceapa (fiarta)
- conopida (fiarta)
- broccoli (fiert)

Shake de morcov/mar cu banana - 90 ml apa, 5-6 masuri lapte praf, 1 morcov mediu fiert, 1/2 banana cruda, o "piscatura" de scortisoara (antibacterian, fungicid!) - se blendaie toata chestia pana se face pasta si se da la linguritza sau bibe masura 10 (taiat in cruce, 8mmx8mm)

Yams cu avocado - un sfert de yams fiert in coaja, decojit, 1/2 avocado, marar, cimbru (uuuun pic de tot), oregano, boia dulce (uuuun pic), ulei de masline (o linguritza) - se blendaie tot

Baby Guacamole - 1/2 avocado, o rosie coapta sau fiarta, decojita, samburii scosi, 2-3 catei de usturoi copti sau fierti, boia dulce (un picutz) - se blendaie.

Pilaf cu legume - orez fiert cu multe legume si ceapa, ulei de masline, marar, oregano si zeama de la o rosie fiarta - se blendaie

Mar copt cu banana - logic, marul copt (fara coaja) cu banana, se blendaie.

Orez cu spanac si usturoi - se coc 3-5 catei de usturoi (din aia mari, cam juma' de capatzana) in coaja lor - cand s-au copt (la microunde, 50-60 de secunde pe High) se storc usor din coaja, se taie capetele (care sunt tari) si se pun in blender; spanacul fiert cu un pic de ulei de masline se adauga peste usturoi, se blendaie; crema de usturoi cu spanac se amesteca cu orezul fiert, pe foc, se da un clocot, se scoate toata combinatia si se blendaie cu un pic de marar verde tocat si un varf de cutit de boia dulce.

Spanac cu ou pentru bebei - se coc 3-5 catei de usturoi (din aia mari, cam juma' de capatzana) in coaja lor - cand s-au copt (la microunde, 50-60 de secunde pe High) se storc usor din coaja, se taie capetele (care sunt tari) si se pun in blender; spanacul fiert in suc propriu in tigaie, cu un pic de ulei de masline si lapte (4-6 masuri de lapte praf) se adauga peste usturoi; peste spanacul cu usturoi se adauga un galbenus de ou fiert tare si se blendaie.

Sarmalute in foi de stevie, baby style - se toaca in casa pulpa de pui (nu piept, ca e fara grasime si e inecacios) cu grasimea ei cu tot, pana se face ca o pasta; se amesteca pasta de carne cu o rosie decojita si dezsamburita (sau 1/2 cana de suc proaspat de rosii), cu o ceapa fiarta, orez fiert, cateva frunze de stevie (merge si cu spanac), un pic de cimbru, un pic de boia dulce si un pic de marar; se pune la cuptor pana scade zeama de rosie si pana e facuta carnea bine; se blendaie. Se poate adauga iaurt gras.

Ardei umpluti - baby style - se coace un ardei gras (din ala gras-gras, mare si carnos), se curata de pielite si de samburi. Se toaca in casa pulpa de pui (nu piept, ca e fara grasime si e inecacios) cu grasimea ei cu tot, pana se face ca o pasta; se amesteca pasta de carne cu o rosie decojita si dezsamburita (sau 1/2 cana de suc proaspat de rosii), cu o ceapa fiarta, orez fiert, un pic de cimbru si boia dulce. Cu amestecul se umple ardeiul copt, se toarna deasupra un pic de suc proaspat de rosii si se da la cuptor pana se face carnea si scade zeama; se blendaie. Se poate adauga iaurt gras.

Piure de cartof cu conopida si lapte – se coace/fierbe cartoful in coaja, se curata si se paseaza cu conopida fiarta, apoi se adauga laptele pana la consistenta dorita; se adauga, pentru gust, un pic de patrunjel tocat si un pic de oregano. Se blendaie.

Piure de cartof cu usturoi – se coace/fierbe cartoful in coaja, se curata si se paseaza; se coc 4-5 catei de usturoi in coaja (la microunde, 1 minut jumate pe High), se scot din coaja si se adauga peste cartof. Se paseaza cartoful impreuna cu usturoiul, adaugand lapte pana la consistenta dorita.

Piure de cartofi cu spanac – se amesteca piureul de cartofi cu un pic de lapte, se adauga spanacul fiert peste, boia dulce, se blenduie.


Piure de linte
Ingrediente: o ceapa mica tocata fin, un morcov tocat, un baton mic de telina de asemenea tocat, o lingura de ulei masline, 50 g linte rosie, un cartof dulce decojit si taiat cubulete, 400 ml stoc de legume sau de pui sau daca nu aveti se poate pune si apa.
Metoda: sotati ceapa, morcovul si telina in ulei + cateva linguri de apa cam 5 minute. Adaugati lintea si cartoful dulce plus apa (sau stocul de legume/pui). Se fierbe pana sunt bine patrunse. Blendati. Iese destul de mult dar se poate congela surplusul.

Somon cu broccoli
Ingrediente: o ceapa mica tocata fin, un catel de usturoi tocat fin, putin unt sau ulei, broccoli, 100 g somon (in carte se sugera somon la conserva dar eu am luat proaspat, l-am gatit la abur si l-am blendat), iaurt (reteta originala propunea smantana subtire), parmezan ras.
Metoda: Ceapa si usturoiul se calesc in unt sau ulei + apa pt vreo 3-4 min, broccoli se gateste la abur pana e moale )cam 6 min). Broccoli blendat + somon + iaurt se adauga la ceapa si usturoi, se adauga parmezan ras. Tot asa, iese destul de mult.

Supa minestrone (asta e buna si pt adulti)
Ingrediente: 1 lingura ulei, 1/2 ceapa mica tocata marunt, 1/2 praz, doar partea alba, spalat si tocat marunt, un morcov potrivit taiat cubulete, 1/2 baton de telina cubulete,1 cartof taiat cubulete,o lingura de patrunjel tocat fin, 100 g fasole pastai taiata in bucatele cam de 1 cm, 2 lgt sos tomat, 1,2 l stoc de pui, 3 linguri mazare congelata, 50 g paste mici (am gasit la heinz paste speciale pt bebei)
Metoda: Ceapa + prazul se calesc in ulei + apa. Se adauga morcovul, telina, fasolea, cartoful si patrunjelul si se soteaza cam 4 minute. Se adauga sosul de rosii si se mai tine pe foc 1 min. Se adauga stocul de pui si se lasa la foc domol cam 20 min. Se adauga mazarea si pastele si se mai tine pe foc inca 5 minute (sau pana cand pastele sunt fierte bine).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Martutza, multumim pentru retete! Eu le-am salvat, o sa vad cand incepem dive ce si cum. Bine, teoretic am inceput-o la 2 luni, cand i-am dat prima data ceai cu calciul ala oribil. Practic se pare ca luna viitoare incepem, din motiv de bebe slabuta (in lunile 2-5 a luat in greutate cate 300-400 g). Foarte putin, tinand cont ca in prima luna a luat 1,2 kg. Chestia e ca in lunile astea (2-5) i-am dat calciu la indicatia doctorei. Nu stiu daca asta e cauza, dar in zilele alea aveam un copil super super agitat. Ce e ea agitata, devenea de-a dreptul atomica.

Bravo pentru bebelina in grafic (si la dimensiuni si la papa)!

Sanatate multa tatalui tau!



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica
Sunsetzuzi: Cand are loc sedinta foto?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


azi mergem la vaccin + cadou + sedinta foto..dar in ordinea fix inversa ca dupa vaccin nu cred ca ne mai zambeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

Fetelor, haideti sa o votam cu forta si pe Natalia, ca e la distanta mica de locul doi si poate reusim sa le scoatem pe Pufice pe primul loc, cum am vorbit, si pe Natalia pe locul doi, sa ia si ea o jucarie. Sugubina, tu ai luat in final jucaria? Merita, e frumoasa? Si luna viitoare Natalia pe 1 si Robert de Raleli pe 2 si apoi Robert pe 1. Ok? Sunsetzuzi: Cand are loc sedinta foto?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


da da da mai-puficile, iunie- natalia si iulie - robert!!!


mami de Robert Petru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eea_farcau spune:

ce active a`ti fost fetelor.. am dat cu ochiul asa repede citest pedetaliu deseara dupa ce adoarme
elficacana cu pai am luat`o de la Primii Pasi si a fost ieftina 12 lei

fete va rog ceva din suflet nu mai folositi mierea are bacateria ce provoaca BOTULISMUL mierea se da doar peste 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie

Martutza, multumim pentru retete! Eu le-am salvat, o sa vad cand incepem dive ce si cum. Bine, teoretic am inceput-o la 2 luni, cand i-am dat prima data ceai cu calciul ala oribil. Practic se pare ca luna viitoare incepem, din motiv de bebe slabuta (in lunile 2-5 a luat in greutate cate 300-400 g). Foarte putin, tinand cont ca in prima luna a luat 1,2 kg. Chestia e ca in lunile astea (2-5) i-am dat calciu la indicatia doctorei. Nu stiu daca asta e cauza, dar in zilele alea aveam un copil super super agitat. Ce e ea agitata, devenea de-a dreptul atomica.

Bravo pentru bebelina in grafic (si la dimensiuni si la papa)!

Sanatate multa tatalui tau!



Mami de Cristiana (29.12.2010)




Multumesc pentru urari.
La indicatia dr eu i-am dat lui Victor Ca doar dupa ce i-a facut analize de sange.Precizarea ei a fost clara:"dati calciu pana la ora 14 nu mai tarziu ca da agitatie si nu va dormi bine ...imi pare rau ca nu mi-am amintit la timp sa-ti spun ...poate din septembrie, daca ii dai iar, va fi mai bine daca il dai dimineata la prima masa.
LA retete nu am umblat deloc, am dat "Paste" la mesajul de atunci...sper sa nu va socheze doar .
Eu mai am o carte de diversificare pe calculator,daca reusesc, maine dimineata o pun pe mail-ul comun.

o seara minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Pai chiar si asa, eu ii dadeam Ca pe la 8.30-9.30, dar nu mi-a dormit bine, era tot o agitatie toata ziua...




Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput