Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(31)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona-maris

Buna, fetelor!
Vad ca mergeti bine cu diversificarea.Bravo! Stfean mananca doar cateva linguritie mar ras , cateva de legume si ceva ceva cereale...dar asa putin. Dupa 4-5 lingurite se foieste si incep protestele.
Sashenka
Adi, multam pt dedicatie...HIHIHIHI.de unde mi-ai venit cu poezii asa destrabalate?
Eu acum ma lupt cu ceva restante si cu lucrarea de disertatie...abia astept sa termin odata, uffff!
Am facut eco si bebe se vede in burtica, dar e prea mic pt a-i auzi inimioara. Peste 10 zile repet.Mi-a gasit o mica decalotare de placenta (sangerasem si asta era cauza).Abia astept eco sa stiu ce bebe e bine.
Stefan a zis "mama"clar, prima data in afara timpului de plans. Cand plange , zice mama de pe la 3-4 luni. Acum era in brate la tati si a zis bosumflat asa.."mama"
IN rest se misca in continuuuuuuuuuuuu.Se plictiseste repede, apuca orice vede , gusta si tranteste pe jos. Se tine de marginea patutului si se ridica in picioare singur. . Daca e culcat se ridica in fund, nu va spun ca atata se chinuie sa se ridice ca face partzuri
Deci am baiat mare, nu?

Nu-mi vine sa cred ca deja vorbim de teste, ecografii bebe...tre sa-ti mai cauti o a doua odisee.
Sa vedem cine va fi next cu bebe 2 sau 3 si dupa cat timp...
Da si noi spunem tot "mama"clar si frumos. si robert la fel spune mama de la 3 luni, dar intr-adevar atunci spunea "mama" doar cand plangea. nu mai pot de dragul lui. L-as pupaci intruna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:


adi, da, uite ca ar trebui sa ma pun si eu pe treaba cu abdomenele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Buna seara .....

De cand s-a facut frumos nu prea am mai stat prin casa si cand am stat a trebuit sa mai "misc" si eu ceva ..un smotru, o mancare etc. asa ca nu am mai avut timp nici de forum nici de FB.

Peste 2 saptamani vom incepe si noi diversificarea .. si sunt .. unde credeti?? IN PLOP!! A se intelege ca nu am nici cea mai vaga idee cum voi incepe si nici cu ce (aici o astept pe pediatra sa imi dea indicii) si imi e groaza sa nu o dau in bara.

Trebuie sa incep sa imi procur si eu diverse pentru diversificare . In afara de cana cu cioc moale sau cu pai ce altceva as mai avea nevoie? Am un set de tacamuri si 2 farfurii.

Maine merg si eu la baby expo sa casc gura. Trebuie sa iau o decizie in privinta scaunului de masa ... si ca si la diversificare, sunt complet indecisa. Of! Ce o fi cu mine de sunt asa aeriana. Eu eram ordonata, cu liste, cu totul clar si acum ..

Elfica, sotul a terminat maratonul in 7h jumatate. A prins toate anotimpurile posibile: vara cu soare, toamna cu ploaie si iarna in toata regula, cu fulgi mari de poveste. Bine, cei care au castigat primele locuri au terminat cei 42 de km montani in 4h jumatate... dar aceia nu sunt oameni .

Va pup fetele. Va doresc o seara placuta, ma duc sa ma uit la ingerasul meu cum doarme el asa linistit si dulce, sa oftez de drag si apoi sa ma bag in pat ca sunt zombie.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Adi, foarte frumoasa cugetarea despre mama!
Fetele, ce crema de soare sa folosim?
NOUA NE IESE DEJA AL DOILEA DINTISOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara!

Azi raportez copil mofturos si plangacios, care a marait si nu a vrut sa deschida gura la papa. Cred ca am suparat-o tare, nu stiu ce sa fac, sa fac pauza o zi-doua? Nici nu mai plange prea mult, ci doar maraie, cred ca s-a prins ca daca deschide gura eu ii strecor lingurita cu mancare in gura. Si la inceput asa de cuminte deschidea singura gura, doar ca nu inghitea, ci tinea in gura. Acum nici nu mai deschide gura si tot tine in gura. Ca sa inghita, am recurs la un tertip: o conectam la san si prin fluxul laptelui, inghitea. Dar asta nu ma ajuta, ca ea trebuie sa invete sa manance Of, mai vedem ce zi vom avea maine, poate ca ii dadeam mereu cand nu avea chef, ca trebuie sa o prind odihnita, ca sa nu planga si sa se frece la ochi, si nu foarte flamanda, ca altfel plange ca vrea san.

Martutza:
Sanatate multa tatalui si tie multa putere sa le rezolvi pe toate. Dumnezeu sa iti aiba in paza familia.

Andreeacc:
Bine ca ne mai scrii. Mai asteptam vesti despre voi, cand mai ai timp!

Bravegirl: Ati depistat ce boala contagioasa a luat Arianna? Acum e la separeu, nu are voie la Patrick?

Ralucaspm: Ce mai faceti, a venit doctorita din vacanta sa puteti merge la control? De cand are probleme cu pielea si cu kk, de cand s-a nascut sau la un moment dat s-a declansat si de atunci nu a mai scapat, saracutul?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Carti pentru copii la reducere: http://www.libris.ro/newsletter.jsp?utm_source=nln070&utm_medium=top&nid=622&lmid=31968.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

inacat, iti inteleg durerea, pretty same situation for me too.
elfica, cumpara crema de copii de la bioderma cu minerale (e foarte mare, iti ajunge toata vara) si da-o pe partile expuse, are factor 50. dermatologul mi-a recomandat-o.parca si beatrice intreba de crema.
martutza, sper ca tatal tau va fi bine, iti tinem pumnii.
doura, cum faceam cu avocado? il amestecam cu lapte? nu ma certa, sunt senila, mi-ai mai zis de 2 ori, dar memoria ma lasa de cand cu atata nesomn.

raportez ca ana a mancat 1 iaurt napolact de 200g cu 2 masuri cereale de s-a lins pe bot. ioakim numa 100, tine la silueta!
azi eram in miniparcul nostru 4 dintre cele 7 pereki de gemeni.
si eu merg la baby expo vineri: vreau suporturi de suzete de la nuk (2 lei), tetine chicco, umbrela de soare pt carutz, lp, cereale, sapunuri si creme, pampersi (oare au?) si alte consumabile, plus cana avent. am luat azi o cana cu cioc moale de la primii pasi, parca 4 lei sau 10, nu am inteles ca erau 2 preturi si nu m-am mai uitat pe bon. maine o experimentam.
foarte buna ideea cu urocultorul, multi o folosesc, plus ca e si gradat.
ce credeti ca fac duminica? ma intalnesc cu toti cei care am fct copii prin fiv cu drul de la budapesta. facem shooting si ii printam una ca afis si i-o inramam si i-o trimitem. suntem o groaza de parinti si copii. abia astept.

fetelor, prietena mea de la fiv in ungaria nu a reusit nici acum, dupa 3 sarcini extrauterine, 3 fiv, 3 embriotransferuri cu embrioni congelati. innebunesc. si are puterea de a merge mai departe. sa ii multumim lui Dzeu in fiecare zi pt minunile noastre.

merg la nani, am terminat abdomenele.cazuta lata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

adi incearca avocado simplu..daca nu ii place pune un pic de lapte..poti daca vrei sa-i pui mar sau para sa-l faca dulce.lui miso a mea ii place simplu




alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

acum am vazut ca le dai iaurt,,avocado cu iaurt e yummyy



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eea_farcau spune:

Buna dimineata!!! O cana mare de .
De cand cu vremea buna abea ca mai reusesc sa citesc atat pe forum cat si pe FB.
de cateva zile dormim tare rau si ne-a scazut si pofta de mancare DINTII sunt de vina.... desi nu se vede mare lucru il deranjeaza de numa.
deci ce mai facem noi trezirea dimineata pe la 6-7 papam laptic mai dormim un somn de cateva ore maxim 3 de regula. ne trezim papam fructe bem putin suc si repede imbracare si afara. acum ca e cald de numa ne adapostim in parc la umbra unde deocamndata e tare bine si e asa de racoare. ne place sa stam in bulanele goale si sa mancam legumele afara. de regula intram in casa dupa ora 7 pt a face baita a ne juca putin dupa care somn pana sper dimineata.
Avem succes cu cana cu pai si ce imi place cel mai mult pt ca e termoizolanta iar pe caldura asta e tare bine
Cu diversificare stam relativ bine, deja mi s-au epuizat toate retetele si combinatiile posibile
martutza multumim pt retete sunt tare bine venite!
elficasper ca ai citit mesajul cu mierea de albine?? la fel si toate fetele !!!

acu ma pun sa ma mai informez ce borcanele sa cumpar pt concediu .... imi puteti recomanda ceva? imi trebuie atat legume cat si fructe si eventual ceva suculet....?

Intrebare pt fetele din Buc: ce parc este aproape de hotelul Rin Grande Hotel?

Mergi la inceput