Dovleceii veseli se bucura de soare (24)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Andra Bon Jovi sunt la 40 min. de noi, stau in Edison.
Katteryna Bravo Raisa !!! La cat mai multe rostogoliri !
Uka tu stii ca sunt doar tantrum-uri normale la varsta asta, de frustrare ca nu se pot face intelesi pe deplin. Ajuta sa-i spui ca-i intelegi supararea, o linistesti pana se calmeaza si poate arata/spune ce doreste, sau ii propui sa aleaga intre 2 lucruri care-i plac. Uita de suparare pentru ca se concentreaza asupra alegerii.
Si Nicholas a inceput sa se aprinda imediat daca ceva nu-i pe plac, ori un urlet de jale, ori niste palmutze in cap, stiu ca-s normale si trec si ma concentrez pe ce vrea sa-mi comunice.
Interesant e ca daca urla a jale si-i dau ce vrea isi schimba dispozitia cu o viteza demna de un actor premiat cu Oscar. Deci totul e un teatru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gagga spune:

Neata!
Diana , stiu ca sunt normale, si cam asta este si strategia mea, ii ofer alternative, incerc sa o linistesc dar cateodata e foarte capoasa, trebuie sa fie her way or no way. Ma intristeaza foarte tare palmutele astea care cateodata sunt destul de tare aplicate, pentru ca si le da la cel mai mic semn ca a facut ceva gresit, sau interzis.. Sau cand se termina melodia care ii place , sau cand trebuie sa plecam din parc/ de pe plaja, sa iasa din cada/piscina..Ma doare sufletul, o observ mereu si incerc sa vad unde gresesc; cateodata o ignor si vine in fata mea, la 5 cm de ochii mei si isi da palme, apoi se calmeaza brusc si rade.
Sper sa treaca repede perioada asta, sa inceapa sa vorbeasca si sa o inteleg mai bine, sa nu mai am asa des sentimentul asta de failure.
Va pupam!


Sa o ajutam pe Raisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit, dragelor!

Am fost plecati la mare, apoi pe la parintii mei, abia aseara ne-am intors in Bucuresti.

Pisi a fost extrem de fericita in apa, abia reuseam s-o scoatem, i se invineteau buzitele de frig si tot nu iesea. Se duce la copilasii mai mari, ii lua de mana, era in elementul ei. Pe nisip iar i-a placut foarte mult. Sper sa mai ajungem vara asta inca o data cel putin.

I-am subestimat clar capacitatea de acomodare, eu sustineam sus si tare ca nu sta decat cu mine si mi-a demonstrat ca poate dormi f usor si cu mama, ca poate sta ore intregi fara san. A mancat solid f bine, s-au jucat impreuna. In timpul asta noi ne pastilam si beam ceaiuri ca am racit cam rau la mare, altfel probabil n-as fi lasat-o cu mama. Am avut asa un fel de revelatie, ca eu imi ingradesc copilul, ca i-ar trebui mai multa libertate, mai multe experiente cu persoane din familie. Tot sustineam ca nu, ca ea nu sta cu nimeni, ca nu doarme decat cu mine, ca mananca numai san..ca ce ma fac, ca ea plange, etc. Sper sa repet experienta constant, sa mergem mai des la parintii mei.

Vestea proasta din tara vestilor proaste e ca ma intorc la serviciu. M-au sunat ca au neaparat nevoie, n-am avut cum sa refuz si de maine incep pe part time urmand ca din august sa merg program full. Inca nu ma pot obisnui cu ideea, de cand am aflat imi tot vajaie capul:(.

Luna asta incerc sa-i schimb si gradinita Nataliei, am gasit una de fapt, dar trebuie sa ne facem niste calcule pentru ca e cam piperata.

Va pupa fata cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Buna ziua fetelor cochetelor

Ce mai faceti ?
Am citit de Raisa si reusitele ei si ma bucur alaturi de parintii ei pentru vointa de care da dovada ! Va fi bine mami, ai sa vezi, nu are cum altfel . Si ce baga ea inot acolo in bazin . Cred ca e foarte benefic entru muschi si cred ca o ajuta apa. Tu stii mai multe eu doar banuiesc ca exercitiile in apa ii fac foarte bine.
Doamne ajuta sa vi se netezeasca drumul si sa va ofere Raisa bucurii la tot pasul !

vad ca alte fete deja au inceput concediile....le-au si terminat spre tristetea tuturora.

Eu am sa merg cu ai mei putin la mare, aici ...2-3 zile in septembrie. Vom vedea.

ca sa nu uitam tema principala eu luni am intalnire cu parintii la gradinita si imi vor spune despre Davidelu si evolutia lui. Sper ca de bine

cam atat, nimic spectaculos la noi.

Ahhh, Uky, David nu se autoarticuleaza ci se arunca pe spate, asa intr-o fractiune de secunda e lat pe jos. Daca nu-i place ceva sau daca nu ma execut sa fac ce vrea el. Chiar daca e covor, parchet sau ciment . Eu il prind de cap imediat si-i atenuez cazatura si il las acolo. Apoi ii spun ceva de o jucarie, de apa, de masina etc.....si se ridica singur si vine .
Nu pare nimic spectaculos ....atata doar ca pot avea loc intamplari ca aceasta in parcare ....la piata etc...de unde nu am timp sa aplic "teorema" cu povestitul si el sa se impace singur.....ci trebuie sa-l iau pe sus in brate ...unde face mai rau, mai tare, mai urat si ma si bate tare . Dar asta e, sunt sigura ca daca va sti sa vorbeasca nu va mai face asa....ci probabil va urla din toti rarunchii ce vrea .

Hai ca trece si asta, nu-i bai !

daca imi mai amintesc ceva ...va spun
Pana atunci weekend minunat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

aha, mai am una amuzanta:
David are o colega Melissa, romanca si exceptand faptul ca vorbesc amandoi lucruri neintelese .....daca striga unul apa apa...striga si celalalt.
Si imi povestea doamna Kim ca s-au prins si ele ce inseamna apa....si ca in curand vor invata si romaneste . Pronunta asa frumos si interesant, apa apa ....si era atat de mandra ca stie ca inseamna water....
Ma gandeam ca trebuie sa mai curga multa apa pe Tamisa sa invete si
Eu am fost
Tu ai fost
Noi suntem
Voi sunteti....

Hai ca mi-am amintit de Vanghelie cum a zis de nu stiu cine ca-i "ejaculeaza" din partid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gagga spune:

buna seara
sunt praf, cine e doamna kim?
sau trebuia sa incep cu altceva: sunt la o nunta
hihi.. da' nu numai ca sunt la o nunta, da sunt la o nunta la buzau..
ma... io in principiu n-am nimic cu orasul asta, doar ca e departe.. si daca ai sofer capos si nu intrreaba si greseste drumu' , e si mai departe
oricum, locul e superb, ( merci fram), superb superb.. vinu e bun.. are si virless.. uka e binee
aaa, si vinu ala rosu e belea
gata cu transmisiunea, predau legatura, fug ca a bagat-o p-aia cu nasule, nasule.. adica tb sa gasesc toaleta [ :)))]
va pupa nuntasa sefaaaaa
aa, am mancat si icre


Sa o ajutam pe Raisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Bun gasit tuturor!


Uka, draga mea, la multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita! Te imbratisez cu mare dor! Abia astept sa ne vedem!

Si zici ca ti-a placut la Bz...ti-am zis, e frumos tare acolo, ar fi fain sa petrecem un we cu copilasii impreuna.

Inteleg c-au fost ceva filmulete cu Raisa..n-am apucat sa le vad, dar ma bucur mult mult de tot pentru progresele facute.

Kawa, cum merge cu gradi?

Noi din august o mutam pe Pisi, cand incep si eu pe full time. Luna asta o sa mai merg cu ea acolo sa se obisnuiasca cu locurile.

Eu sunt rupta de oboseala, schimbarea asta cu serviciul m-a terminat. Pisi e numai in brate, la san, nu prea reusesc sa ma odihnesc.

Va pup cu drag, girls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Dragi mamici,

ma bucur ca mai sunteti si ca mai scrieti aici.

am mai vorbit cu cateva dintre voi la telefon (Bia am multumit lui Dzeu, ca existi si ca raspunzi repede la telefon), sau pe mail, lady Gagga - me loves you , Lusia - a se citi cu accent spaniol, Raluk scump, Maria, Cristina, Lull.

mi-e dor de voi si de noi sa stam la povesti pe forum.
eu voi reveni in forta dupa 1 august (sper) ca atunci intru in CM.

Noi vom mai avea un baiat, sanatos si frumos si destept ca mami, pe care il voi iubi tare. (mi-a trebuit aproape o luna sa ma impac cu ideea, dar acum e mai bine, Bia).

Dinu e tare vorbaret, vesel si ii spune lui bebe din burta - Diana. Daca nu mi-ar fi aratat dra la eco oa, mai ca l-as fi crezut.

Cu olita suntem in teste, adica eu ii spun ca exista si el zice pas, mai incercam. La gradi, anul asta nu vom merge ca bb2 va fi prea mic sa preia tot ce va aduce Dinu de acolo.

Kawa, imi place cum descrii toate incercarile voastre de a nimeri "The gradinita". Felicitari ca ai descoperit reteta de paine pe care o agreaza Mozardinul. BTW, am ratat openning-ul de vizionare filme . Mai canta Joshulinul la pian? ori de cate ori povestesti de el asa mi-l imaginez.


Fram, spor la treaba mami. Va fi greu cam primele 3 luni. Plecarea la mare a fost de mare ajutor, cred, ca ai vazut ca Paunitza draga se descurca si fara mami pentru perioade scurte.
si iti doresc putere sa treci peste perioada care vine cat mai usor.

Crocomam, te pup cu drag si pe tine si Amiliciul drag.

Diana, esti o comoara la forum-ul omului.
Katy, felicitari pentru toate noile miscari ale Trandafirasului.

Sunt prin preajma, so i pup u all.

PS: daca mai avem adresa comuna, eu o sa trimit acolo un link, cu noile noastre aventuri de la malul marii negre bulgare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

Buna dimineata!
Expresso scurt cu lapte la toata natiunea!
Anomis felicitari mami si multa sanatate! Uite, eu cred ca daca in viata lucrurile nu sunt asa cum le vrem noi, nu inseamna ca e un lucru rau, noi credem ca asa cum vrem noi sa fie e bine, dar Dumnezeu le aseaza cum stie El ca e bine pentru noi. Vrem sa controlam totul si am uitat sa ne lasam in voia Lui, caci cu fiecare dintre noi are un plan. Parca mi-l imaginez pe Dinu cum mangaie burtica mi se pare asa un gest izvorat dintr-o dragoste pura de copil.Va pup dulce, pe tine, pe Dinutu si pe "Diana" din burtica

Dear Luto&Gagga cred ca doamna Kim trebuie sa invete si cuvantul "vin"! Sunteti tari!

Noi asa suntem de fericiti caci Raisa aproape in fiecare zi ne surprinde. Am ajuns la concluzia ca intelege tot ce vorbim cu ea sau in prezenta ei si e o mica smechera santajista Exemplu: acum trei seri discutam cu sotz cum sa o obisnuim noi sa doarma in patutul ei, l-am aranjat frumos, pregatit si cum ea adoarme de obicei pe mine, am planuit sa o culc pe mine si apoi o iau in brate, top fac doi pasi pana la patut(e un pat mai mic, de copil)si gata, o asez acolo. Zis si (ne)facut! Inainte de somn, agitatie mare, dat din maini si din picioare, n-am bagat de seama, am crezut ca e obosita si de aia e agitata.Adoarme intr-un final, o iau in brate si o asez incet ca pe un ou in patul ei. In secunda doi au intrat in functiune aricii din patut si Raisa-ochii mari si urlete de jale. Degeaba am incercat sa o adorm acolo inapoi ca n-a fost chip. Asa ca inapoi in patul mare, adormit in secunda doi, facut iarasi transferul, dormit 2 ore, si trezit bineinteles intr-o cearta care suna cam asa "aaaamna-na-na-na" Nu pot sa cred decat ca intelege aproape tot desi nu pare atenta cred ca a stiut ce avem de gand cu ea. Acum am progresat, suntem la stadiul la care ne transferam in patut, doarme cateva ore si spre dimineata se trezeste si nu adoarme pana nu o iau langa mine in pat. Cateodata ma gandesc ca e in zadar sa incerc sa o obisnuiesc in patut pentru ca la spital tot langa mine va dormi si o luam de la capat, dar...
Alt exemplu: intr-o zi statea pe burta lui tati, cu piciorusele in jurul abdomenului lui si se sprijinea in maini pe pieptul lui. El o tot pupacea si ea se stramba si inchidea ochii.Ii zic sa il impinga pe tati sa nu-l mai lase sa o pupe, nah si spre surprinderea mea chiar s-a impins in maini si in picioare de am ramas masca amandoi iar ea avea o fatzuca mandra tare!
In rest, ne relaxam aproape in fiecare dupa amiaza la iarba verde intr-o gradina de langa oras unde papam zmeura, caise, visine si prune cu....banana! Daca anul trecut nu reuseam sa o pacalesc cu niciun fruct in afara de banana, fie el amestecat cu orice, il scuipa sau il vomita, acum papam fructe dar trebuie sa aiba si un pic de banana pe acolo.

De doua saptamani sunt in cercetari si informari despre clinicile din America si Mexic unde se fac transplanturi cu celule stem. Am aflat ca e posibil ca Xcell Center din Germania sa nu se mai deschida si am zis ca poate ar trebui sa incercam in alta parte. Patru clinici mi-au trimis informatii despre tratamentul lor si m-am oprit la una, BioRegenesis Institute din Las Vegas. Ei spun ca pacientii lor trebuie sa ia minim 6 luni inaintea transplantului un supliment de vitamine si aminoacizi preparat la ei care ar imbunatati calitatea si numarul de celule stem din organismul pacientului pentru ca apoi ei sa le extraga in conditii optime. Nu stiu insa daca importul romanesc imi permite sa primesc suplimentul asta din America si pana sa ajung la vama sa ma interesez ma gandeam sa va intreb pe voi daca ati primit vreodata medicamente dintr-un stat care nu e membru UE si care au fost conditiile sau cum ati procedat? Sau poate stie ceva Diana

Va pupic pe toate!


RAISA MARIA
BLOGUL NOSTRU
POFTITI IN BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Katteryna eu la al 2-lea copil mi-am dat seama ca am gresit cu primul. Nu vorbeam direct cu el, ci despre el, ca doar e mic, ce intelege el. La al 2-lea am uitat cand puteam sa-l intreb anumite lucruri si sa astept raspuns, asa ca am facut-o mult mai devreme si uite surpriza, parea sa inteleaga
Nicholas la 11 luni s-a dus spre usa, tinandu-se de pereti si a inceput sa maraie. Sotul l-a intrebat in gluma :what, do you want to go outside? si el a zis fericit DA, mai sa picam noi din picioare cand l-am auzit. Cuvantul "outside" l-a zis prima oara acum 1 luna, dar deja stim de cand il intelege.
Peter avut o perioada teribila cand nu intelegea pe ce lume e si in mijlocul ei, la 2.5 ani l-am dus la cinema la "Curious George",(un film despre o maimuta curioasa) am stat 5 min. pentru ca atunci se speria de sunete. Fix un an mai tarziu, cand incepuse sa zica ceva cuvinte, dupa ce am iesit dintr-un magazin, se intoarce si-mi arata "monkey!". Ascuns de copaci si la distanta mare era cinema-ul respectiv.
Acorda-i credit Raisei si o sa vezi ce-o sa te uimeasca.
Nu am trimis si n-am primit medicamente in/din tara, dar eu zic sa le scrii un mail si sa le spui direct ce nelamuriri ai, sigur au vazut si auzit de toate, garantat nu sunteti voi primii clienti romani. Pot si eu sa dau un telefon si sa intreb tot felul de amanunte, daca vrei.

Mergi la inceput