Pestisori... pestisori... (68)

Pestisori... pestisori... (68) | Autor: Tethys

Link direct la acest mesaj


Continuare la...
Pestisori... pestisori...
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67



Sa facem cunostinta cu pestisorii din aceasta piscina:


*19 februarie:
- danamunti cu Eric Gabriel
- criss1902 cu Ana
- babylina cu Bogdan
*20 februarie:
- Criss75 cu Marius Alexandru
- anacami cu Sebastian Alexandru web
- Charlie
- miruta cu Antonia Maria
- Ninia81
*21 februarie:
- Sephora cu Matteo
- ada2021 cu Ariana (20 februarie)
*22 februarie:
- emilyjeuly
*23 februarie:
- danette cu Iris
- crig72 cu Maria Teodora
- NADYA
*24 februarie:
- Yasmine cu Andreas Noel, Yasmin Serena si Mara Letizia
*25 februarie:
- Ema ( mari_paun)
*26 februarie:
- sigrid26 cu Adela
*27 februarie:
- danyce cu Alma Bianca
- liris cu Robert Alexander si Diana Francesca
- dora78 cu Ami
- hermelina cu Mariuca
- ochi_verzi cu Diana
- my_lady0091 cu Marie Rebecca Ayanna
*28 februarie:
- Rodica cu Andrei si Mihai web
- clauditza28
- laureta cu Inisa web si Bianca
- daniela_daneza
*1 martie:
- CRISMIR cu Robert Cristian web
- simosimo
*2 martie:
- fulguletz cu David
- alinaMIZZI cu Keane Peter www.fotothing.com/alinaMIZZI" target="_blank">web
*3 martie:
- puiudana2004 cu Andrei
- kitty_nic cu Daria Ioana
- alinabratu2000 cu Mihnea
- nanami cu Hiro
- andanii cu Andrei
*4 martie:
- papadie cu Catrina Alexandra si Maia Sofia
- vanessa ionescu cu Andutu si Catalin
- FELIS cu Mihai Cristian
- clauditzadennis cu Dennis Mihai
- serbanica cu
- marami cu Delia Oana si Diana Andrada
- Tethys cu Robert
*5 martie:
- i_carmen
- alinkav cu Alex web
- pufymic cu Alesio Andrei si Nicolas Mihai
- nicoll_mada cu Codruta Andreea si Alexandra Stefania web
*6 martie:
- sasuke cu Mara Camelia (5 martie)
- gabgabriela cu Diane, Adeline (3 martie) si Héloise
- iepumic
*7 martie:
- Leta cu Andreea Oana
- alice2004 cu Andrei Florin
- Loma
*8 martie:
- mirelam cu Andrei
- Rayuela cu Amelia
- Emilly cu Ilinca
- alina constantin cu
- lilly
- mirela dan
- gabryelle cu Cristian Stefan
- katalyna cu David Alexandru si Natalia Ioana
*10 martie:
- ange cu Maia Ioana si Robert Mihail
- naomi_ioana cu Naomi Ioana
- amik cu Alexandra si Vladimir Andrei
- grodear cu
*12 martie:
- Anca Oltean
- danuta36 cu Miruna Andreea
- salisa (patriciaR) cu Anastasia
- anelis4u cu Mircea
*13 martie:
- oanaralu13@yahoocom cu Bianca Maria
*14 martie:
- simi cu
- Elly1977 cu Daria
- lucar
- Naty cu Ioana Alexandra si Nadia Ana
*15 martie:
- martie cu Sara si Ana
- carmaw
*16 martie:
- Nally cu Sebastian si Petru Alexandru & Pavel Cristian web
- Ioana Co. cu Darius si Darianna web
- elyanne cu Elena si Andrei & Mihai (3 martie)
- orhidee cu Diana Ioana
- dia_codat cu Caroline Iulia si Stephanie Daria
- adrienne12
- ra_mata cu Matei
- mariaana cu
*17 martie:
- Denisam cu Emma Andreea si Mark Alex
*18 martie:
- scarmanus
- Denii mic
- Nexus cu Arthur
- xandrutza_76 cu Raluca, Andreea Narcisa si Diana Maria
- ache cu Adam
*19 martie:
- xerxe2005 cu Razvan Gabriel
*20 martie:
- Maruta cu Maria
- ank si bb cu Karina si Arald Andres
- ioana_77 cu Maria si Stefan
- geany_bc cu Alexandru Cristian si Miruna Ioana




Cine doreste a ne vedea... suntem www.4shared.com/" target="_blank">aici ! E-mailul si, mai ales, parola... numai pe PM...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

buna La mine ploua si lumea pleaca cu galetile la cules melci
Sa ma duc si eu???c ind am atitea treburi nu stiu....
Sa vad
Dar pupici poate va vine chef....SA SCRIETI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Si sa va las si niste lectura , bineinteles :


  • <<"Frumusetea vine din suflet si se citeste in privire"

    Intr-o zi, Frumusetea si Uratenia s-au intalnit pe tarmul marii. Si-au spus una alteia:
    - Hai sa ne scaldam in mare.
    S-au dezbracat si au inotat in apele marii. Dupa putin timp, Uratenia a venit la mal, s-a imbracat cu hainele Frumusetii si a plecat. Frumusetea a iesit din apa si nu si-a mai gasit straiele; ii era rusine sa ramana dezbracata, asa ca s-a imbracat in straiele Urateniei. Apoi, si Frumusetea a plecat... Si pana in ziua de azi, barbatii si femeile o incurca pe una cu cealalta. Cu toate acestea, sunt unii care vad fata Frumusetii si o recunosc in ciuda hainelor. Si mai sunt unii care cunosc fata Urateniei, iar straiele nu o ascund de ochii lor...>> - de Khalil Gibran


  • <<Legenda dragostei

    Demult, undeva pe pamant, s-au adunat laolalta toate calitatile si simturile omenesti. Cand Plictiseala a cascat pentru a treia oara, Nebunia, nebunatica ca intotdeauna, a propus:
    - Haideti sa ne jucam de-a v-ati ascunselea!
    Intriga si-a ridicat ispitita sprancenele, iar Curiozitatea, neputand sa se retina, a intrebat:
    - V-ati ascunselea? Ce mai este si aceasta? Este oare vreun joc?
    Nebunia a explicat ca-si va acoperi ochii si va numara pana la un milion, in timp ce toti ceilalti se vor ascunde, iar cand numaratoarea va lua sfarsit, primul ce va fi gasit ii va lua locul si astfel, jocul va continua... Entuziasmul a luat-o la dans pe Euforie, iar Bucuria a executat intr-atat de multe tumbe incat, chiar si Indoiala s-a lasat convinsa; ba mai mult, chiar si Apatia cea mereu bosumflata si neinteresata... Insa, nu toti au acceptat sa ia parte la aceasta activitate; Adevarul a preferat sa nu se ascunda:
    - De ce sa ma ascund, daca pana la urma tot voi fi descoperit?
    Aroganta a considerat acest joc ridicol (ceea ce o deranja mai mult era faptul ca, ideea nu-i apartinuse), iar Lasitatea a preferat sa nu indrazneasca.
    - Unu, doi, trei, a inceput Nebunia sa numere.
    Prima care s-a ascuns a fost Lenea, care, ca intotdeauna, s-a culcat in spatele celei mai apropiate pietre. Credinta s-a inaltat spre cer, iar Invidia s-a ascuns in umbra Triumfului, care, prin propriile sale forte, a ajuns in coroana celui mai inalt copac. Generozitatea aproape ca nu reusea sa se ascunda, fiecare loc pe care il cauta parand sa fie mai potrivit pentru un prieten de-al ei decat pentru sine:
    * Un lac de cristal? Locul ideal pentru Frumusete!
    * Scorbura unui copac? Locul perfect pentru Rusine!
    * Zborul unui fluture? Minunat pentru Voluptuozitate!
    * Rafala unui vant? Locul magnific pentru Libertate!
    In sfarsit, Generozitatea s-a ascuns intr-o raza de soare. Egoismul, dimpotriva, si-a gasit un loc convenabil chiar de la inceput, insa numai pentru el! Minciuna s-a ascuns la fundul oceanului (adevarata minciuna, in realitate, s-a ascuns dupa curcubeu!), iar Pasiunea si Dorinta in craterul unui vulcan. Neatentia... pur si simplu a uitat unde s-a ascuns... dar aceasta nu este atat de important! Cand Nebunia a ajuns la 999.999, Dragostea nu isi gasise inca o ascunzatoare, pentru ca fusese atat de ocupata... pana cand, a observat o tufa de trandafiri, si, profund impresionata, s-a ascuns intre flori.
    - Un milion!, a numarat Nebunia si a inceput sa caute.
    Prima pe care a gasit-o a fost Lenea, la numai trei pasi. Dupa aceasta, Credinta a fost auzita discutand cu Dumnezeu despre teologie, iar Pasiunea si cu Dorul au fost vazuti facand vulcanul sa vibreze. Intr-o secunda, ea a gasit-o pe Invidie, deci nu a fost greu de dedus unde se ascundea Triumful. Egoismul nici nu a trebuit sa fie cautat, caci a iesit singur la iveala, dintr-un cuib de viespi. Mergand atat de mult, i s-a facut sete si, venind inspre lac, a descoperit-o pe Frumusete. Cu Indoiala a fost si mai usor, caci aceasta sta cocotata pe un gard, neputand decide unde sa se ascunda. Astfel, i-a gasit pe toti: Talentul - in iarba tanara, Frica - intr-o pestera intunecata, Minciuna - in spatele curcubeului (iarasi o minciuna... era totusi la fundul oceanului...), chiar si pe Neatentie, care a uitat pur si simplu de joaca. Numai Dragostea nu putea fi gasita. Nebunia o cautase in fiecare tufaris, fiecare raulet, pe piscurile muntilor, si cand era aproape gata sa renunte, a zarit tufa de trandafiri infloriti... Cu un tepus ea a inceput sa indeparteze crengutele ghimpoase cand, deodata, auzi un strigat ascutit: spinii au impuns ochii Dragostei. Nebunia nu stia ce sa mai faca pentru a-si cere iertare: a plans, a rugat, a implorat si chiar s-a oferit sa-i fie ajutor si indrumator. Astfel, incepand din acea zi, DRAGOSTEA E OARBA SI NEBUNIA O INSOTESTE MEREU.>>




  • <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

    Buna dimineata!

    Carma, iubita , uff cate patanii pe capul tau ...ai grija ...fii mai atenta pe viitor si acum multa sanatate ..ia-le mai ussr ca nu fug , treburile , si tot tu le faci!

    Cryna , am facut si eu testul dar e irelevant , mi-a iesit peste 50 pct , dar nu corespund cu ce scrie acolo ...

    Celelate sirene....ce fac ? Va urez succes in toate si numai bine!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:

    Citat:
    citat din mesajul lui carmaw

    buna La mine ploua si lumea pleaca cu galetile la cules melci
    Sa ma duc si eu???c ind am atitea treburi nu stiu....
    Sa vad
    Dar pupici poate va vine chef....SA SCRIETI


    Si la noi merge lumea la cules de melci cu duiumul ... stiu ca-s destul de migalosi la preparat, nu-i asa?
    Inca o data, mult spor la treburi Carma , indiferent ce te hotarasti a face . Sanatate multa!

    Sa speram ca le vine/revine cheful de scris si la celelalte sirenete ! Le asteptam pe aici !



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    Citat:
    citat din mesajul lui daniela_daneza

    Buna dimineata!

    Cryna , am facut si eu testul dar e irelevant , mi-a iesit peste 50 pct , dar nu corespund cu ce scrie acolo ...


    Aha, Dany... ma gandisem eu si la chestia asta cand am citit rezultatele testului de la punctajul minim - faza cu a fi alta zodie (Taur, Capricorn - edit ca, aici vroiam sa spun ca, depinde destul de mult si zodia de la ascendent care nu e musai sa fie Taur sau Capricorn... mno, ), si de la punctajul maxim - chestiile cu "te bazezi prea mult pe altii... n-ai incredere in tine... manifesti slabiciunile zodiei" cel mai mult, etc., mi s-au parut un picut cam exagerate ... daaar, mi s-a parut totusi dragut testul, asa ca fapt divers ... metoda de destindere ()... mie mi-a placut si de aia l-am pus si pentru voi ... sper ca nu v-a(m) suparat cu vreo ceva ... v-am -at, ca sa va treaca "posibila suparare" .



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    Si va mai las inca o povestioara cu morala si, dupa aia, va dau cuvantul :


    <<Tanarul rege Arthur a fost invins si inchis de monarhul regatului vecin. Monarhul ar fi putut sa-l omoare, dar a fost miscat de tineretea si idealurile lui Arthur. Astfel incat, monarhul s-a oferit sa-i redea libertatea in schimbul raspunsului la o intrebare foarte dificila. Lui Arthur i s-a dat un an pentru a afla raspunsul la intrebare; daca dupa trecerea perioadei de un an el nu avea raspunsul, va fi condamnat la moarte. Intrebarea cu pricina era: "Ce vor cu adevarat femeile?". O astfel de intrebare ar lasa perplex chiar si pe cel mai invatat dintre barbati, iar pentru tanarul rege Arthur era o chestiune imposibila. Dar, cum tot era o optiune mai buna decat moartea, a acceptat propunerea monarhului de a avea raspunsul pana intr-un an. S-a intors in regatul lui si a inceput sa intrebe pe toata lumea: pe printesa, pe preoti, pe intelepti. A vorbit cu fiecare dar, nimeni nu a putut sa-i dea un raspuns satisfacator. Multi oameni l-au sfatuit sa o consulte pe batrana vrajitoare - ea era singura care i-ar fi putut da un raspuns. Dar pretul era mare - pentru ca, vrajitoarea era faimoasa in regat pentru preturile exorbitante pe care le cerea. Dar, cum ultima zi a anului sosi, lui Arthur nu-i ramase alta solutie, decat de a merge la vrajitoare. Ea accepta sa-i dea regelui raspunsul la intrebare, dar Arthur trebuia sa accepte pretul ei mai intai: vrajitoarea a cerut sa se casatoreasca cu Gawain, cel mai nobil dintre cavalerii Mesei Rotunde si cel mai bun prieten al lui Arthur. Tanarul Arthur a fost terifiat la auzul cererii vrajitoarei. Ea era cocosata si hidoasa, avea doar un singur dinte, mirosea ingrozitor si scotea sunete dubioase. Nu intalnise niciodata o creatura mai respingatoare. In consecinta, a refuzat sa-si forteze prietenul sa se casatoreasca cu ea si sa indure asa o povara. Gawain, auzind care era propunerea vrajitoarei, a vorbit cu Arthur si i-a spus ca, nici un sacrificiu nu era prea mare pentru a apara viata regelui si a ocroti cavalerii Mesei Rotunde. Asa incat, nunta lor a fost stabilita si vrajitoarea a dat raspunsul la intrebarea lui Arthur: "Ceea ce vrea cu adevarat o femeie este sa fie stapana pe propria-i viata!".
    Toti au stiut ca vrajitoarea a grait adevarul si viata lui Arthur a fost crutata. Si ce nunta au avut Gawain si vrajitoarea! In timp ce Gawain era gentil si curtenitor ca intotdeauna, batrana vrajitoare nu a ezitat sa-si etaleze relele maniere, facandu-i pe toti sa se simta prost. Seara nuntii sosi. Gawain, sfortandu-se, intra in dormitor. Insa, ce priveliste il astepta! Cea mai frumoasa dintre femei era intinsa pe pat! Stupefiat, Gawain intreba ce s-a intamplat. Mandretea de fata replica: de vreme ce el a fost atat de dragut si gentil cu ea pe cand aparea ca o vrajitoare, ea va arata jumatate de timp ca o vrajitoare si cealalta jumatate va fi o frumoasa femeie. Si-l intreba care din cele doua aratari vrea el sa fie ziua si care noaptea? Ce cruda intrebare! Gawain se gandi: in timpul zilei o frumoasa femeie ca sa se mandreasca cu ea prietenilor, dar in timpul noptii, in intimitate o hidoasa vrajitoare? Sau sa prefere pe batrana vrajitoare in timpul zilei, iar noaptea pe cea mai frumoasa dintre femei cu care sa imparta multe momente intime?
    Tu ce ai alege ?

    Raspunsul lui Gawain urmeaza imediat dar, nu-l citi pana nu faci alegerea ta... ALEGE inainte de a citi rapunsul lui Gawain!

    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


    Nobilul Gawain a replicat ca, o lasa pe ea sa aleaga. Auzind asta, ea a anuntat ca va fi frumoasa tot timpul, pentru ca el a respectat-o indeajuns, astfel incat s-o lase sa fie stapana pe propria-i viata, sa ia propria-i decizie.

    MORALA - "Daca nu-i lasi femeii tale sansa la propria alegere, lucrurile pot lua o intorsatura urata!">>



    Eu zic ca, si viceversa e valabila ...

    Mno, o zi buna si placuta tuturor sirenetelor !




    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    Seara buna! Niste povestioare de "noapte buna" :

    • <<Odata, pe inserate, un taran se aseza pe pragul modestei sale case bucurandu-se de racoarea serii. In apropiere, serpuia un drumeag care ducea spre sat; un om care trecea il vazu pe taranul nostru si se gandi: "Omu' asta e fara gres un mare lenes, sta de pomana si cat e ziua de mare lancezeste pe pragul casei...". La putina vreme, aparu un alt trecator. Acesta se gandi: "Omu' asta e un Don Juan. Sade aici, ca sa se poata uita la fetele care trec, ba poate le mai si necajeste...". In fine, un strain care se indrepta spre sat isi zise: "Omu' asta e de buna seama un mare muncitor. A trudit toata ziua, iar acum se bucura de odihna bine meritata...".
      La drept vorbind, nu putem sti prea multe despre taranul asezat pe pragul casei. Putem spune insa, multe despre cei trei oameni care se indreptau spre sat: primul era un lenes, al doilea un om rau, iar al treilea un mare muncitor.

      Tot ceea ce spui vorbeste despre tine; mai ales cand vorbesti despre altii.>> - de Bruno Ferrero


    • <<Cei doi prieteni

      Doi prieteni se reintalnira dupa o indelungata despartire. Unul dintre ei se imbogatise, celalalt era sarac. Luara masa impreuna si dezgropara amintiri. Apoi, cel sarac atipi. Prietenul sau, coplesit de mila, inainte de a pleca, ii strecura in buzunar un diamant de mare pret. Trezindu-se insa, cel sarac nu gasi aceasta piatra pretioasa si continua sa-si duca viata ca inainte. Dupa un an, se intampla ca prietenii nostri se intalneasca iar.
      - Spune-mi, cum de nu ai gasit piatra pretioasa pe care ti-am pus-o in buzunar? il intreba cel bogat pe prietenul sau, vazand ca inca traia in mizerie...

      Fiecare intalnire cu un om constituie o astfel de experienta. Fiecare persoana de langa noi ne daruieste o comoara de mare pret. Cel mai adesea insa, nu ne dam seama de acest lucru.>> - de acelasi autor (Bruno Ferrero)




    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    Si inca una... pentru cafeaua de maine dimineata ... :

    <<Povestea curcubeului

    Cu mult timp in urma, la inceputul timpurilor, culorile lumii s-au certat. Fiecare dintre ele pretindea ca era cea mai buna, cea mai frumoasa, cea mai importanta, cea mai folositoare, cea mai iubita.
    * Verdele spuse:
    - Uitati-va la iarba, frunze si copaci. In mod evident, vedeti si voi, ca sunt cea mai importanta culoare. Sunt culoarea vietii si a sperantei. Uitati-va in jur si o sa vedeti ca sunt peste tot.
    * Albastrul l-a intrerupt, exclamand:
    - Ganditi-va la cer si la mare. Apa sta la baza vietii si fara mine nu ar exista cerul albastru. Fara mine nu ar exista nimic!
    * Galbenul rase:
    - Eu sunt luminos si cald, iar tu esti atat de serios. De fiecare data, cand te uiti la o narcisa galbena sau la o floarea-soarelui, zambesti. Soarele, luna si stelele sunt galbene, frumusetea mea este atat de evidenta incat, oricine ma vede ramane uimit.
    * Portocaliul incepu sa se laude:
    - Eu sunt culoarea mancarurilor sanatoase ce dau putere. Morcovul, portocala si dovleacul au multe vitamine. Si, atunci cand portocaliul umple cerul, la rasarit sau la apus, frumusetea mea este atat de evidenta incat, toti cei ce ma vad se opresc sa ma priveasca cu admiratie si uimire.
    * Ei bine, Rosul incepu sa strige:
    - Eu sunt conducatorul intregii vieti. Sangele este rosu si sangele inseamna viata. Eu sunt culoarea pasiunii si a iubirii.
    * Violetul se ridica in picioare si... era foarte inalt. El vorbi, dand foarte multa importanta spuselor sale:
    - Eu sunt culoarea imperiala si a regilor. Oamenii puternici intotdeauna m-au ales pe mine deoarece, eu sunt culoarea puterii si a intelepciunii.
    * La sfarsit, cu o voce joasa si timida, Indigoul spuse:
    - Cu greu ma observati insa, desi sunt tacut, fara mine nu ati fi nimic. Aveti nevoie de mine pentru echilibru si contrast, si pentru liniste interioara.
    Argumentarile au continuat, fiecare Culoare in parte laudandu-se, ridicandu-se in slavi si certandu-se. Fiecare in parte considera ca este perfectiunea intruchipata. In timp ce se certau din ce in ce mai tare, un fulger puternic lumina cerul. Incepu sa tune si sa ploua cu galeata. Culorile tremurara de frica si se stransera in brate pentru a se linisti si proteja una pe alta. Atunci, Ploaia incepu sa vorbeasca:
    - Voi, Culorilor, sunteti atat de nesabuite. Va certati care este cea mai buna, fiecare incercand sa fie deasupra celorlalte. Nu intelegeti ca, fiecare in parte ati fost facute cu un scop special, fiecare este unica si diferita?!? Luati-va de maini si urmati-ma!
    Facand ce le spuse Ploaia, Culorile se apropiara si se luara de maini.
    - De acum incolo, -zise Ploaia-, cand ploua, fiecare dintre voi se va intinde de-a lungul cerului intr-un superb semicerc colorat. Curcubeul va fi un semn al pacii si al sperantei.

    Astfel, oameni buni, de fiecare data cand ploaia curata pamantul, cautati un curcubeu pe intinsul cerului. Cand apare, tineti minte ca fiecare dintre voi este special. Lasati culorile curcubeului sa va reaminteasca sa va apreciati pe voi insiva si pe cei din jur!>>


    Noapte buna tuturor si sa visati frumos la noapte ! &



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

    Buna dimineata!

    Cryna , frumoasa poveste de seara ! Multumim! Ce mai face Robert ? Cateva patanii , povestioare ... ?

    De Nicoll ce mai stiti ?Dar de Baby ?

    Carma , iubita ce faci ? Cum mai esti cu ochii ? Pupici!

    La noi iar ploua ....urata vreme ...

    va sarut si sa aveti o zi minunata!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    'Neataaaaa!!!!!

    V-ati trezit ori ba??? Nu da nimeni cafeluta??? O dau tot eu??? Bineeeee... poftiti la ! Sau un , un ceai , o mica , o ... ce doriti ...

    Hmmhhh... voi credeti in karma, reincarnare, vieti trecute, prezente si viitoare... si toate "alea"? Ca eu, la cate "chestii" am citit despre... is cam confuza oleaca ... mno, ... va pun o chestie draguta despre numarul karmic ... deci:

    Ce stiti despre numarul vostru karmic? Care este acesta?

    Unul dintre cele mai interesante si provocatoare numere in numerologie este numarul karmic. Interpretarile numerologice karmice te pot ajuta sa echilibrezi experientele anterioare cu cele ale prezentului, corectand totodata actiunile negative provenite din vietile anterioare. Iata cum se calculeaza numarul karmic:

    - urmatoarelor litere, prezente in numele intreg al unei persoane, le corespund valorile:

    • A J S = 1;

    • B K T = 2;

    • C L U = 3;

    • D M V = 4;

    • E N W = 5;

    • F O X = 6;

    • G P Y = 7;

    • H Q Z = 8;

    • I R = 9.


    Sa luam spre exemplu numele <Ana Ionescu>. Din acest nume se exclud vocalele si se are in vedere numele fara vocale: in cazul nostru --> n_n_s_c. Cifrele corespunzatoare acestor consoane se aduna intre ele: 5+5+1+3. Daca rezultatul este format din doua cifre, cum este in cazul nostru 14 atunci, acestea se aduna intre ele = 5. Numarul karmic pentru Ana Ionescu este, asadar, 5.

    Interpretarile numerologice ale numarului karmic:

    * Numarul karmic 1 – Poate ca au calcat in picioarele vointele a mii de oameni, poate ca au intervenit in destinele anumitor persoane si acest lucru le era interzis, poate ca nu trebuiau sa ia parte la anumite evenimente din trecut, cert este ca, in aceasta viata, una dintre temerile cele mai mari ale celor cu numarul karmic 1este aceea de a nu fi ignorati. Viata lor actuala este dominata de pretentia de a avea respectul, atentia si admiratia celorlalti. Pot cadea cu usurinta victime ale propriilor interese si, din aceasta cauza, de-a lungul vietilor au avut si vor avea de-a face cu numeroase deziluzii, indoieli si nelinisti ce nu exclud nefericirea. Karma lor actuala presupune atingerea unui echilibru just cu karma celor din jur, ceea ce presupune mai multa interactiune, bunavointa, iubire si iertare fata de ceilalti.

    * Numarul karmic 2 – In urma experientelor anterioare, cei cu numarul karmic 2 s-au ales cu una dintre cele triste temeri: aceea de abandon. Poate ca au abandonat la randul lor pe cei in nevoie, poate ca au intors spatele celor care le-au intins mana, poate ca au impins pe altii in greseli si le-au pus obstacole in implinirea destinului, de un lucru suntem siguri: numarul karmic 2 presupune rezerva, introvertism, prea mult pacifism, renuntare la sine in favoarea celorlalti, dorinta de a fi pe placul celor din jur si a nu intreprinde nimic din ceea ce i-ar putea rani sau leza pe ceilalti. Karma ta actuala trebuie sa aiba in vedere aspecte precum egoism, curaj, determinare.

    * Numarul karmic 3 – Cei care au numarul karmic 3 au iubit prea mult si prea fara masura in vietile anterioare fara sa tina cont de ratiune, de logica, de vietile si de fericirea celorlalti, de reguli sociale, de ceea ce s-ar cuveni si ar fi potrivit, incat acum le este foarte greu sa-si gaseasca linistea pe plan sentimental. Oscileaza intre iubiri si relatii pasagere care in loc sa le aduca implinirea, aduc probleme, griji, nemultumiri, framantari inutile, intrebari la care nu pot gasi raspunsul. Numarul karmic 3 determina singuratate, independenta, libertate, un individualism puternic, precum si incapacitatea de a iubi cu adevarat. Karma ta prezenta trebuie sa se bazeze pe invatarea iubirii, pe sondarea sufletului celorlalti, pe domolirea egoismului si pe temperarea sentimentelor.

    * Numarul karmic 4 – Numarul tau karmic este 4? Se poate ca, in vietile tale anterioare, printre sensurile vietii tale sa se fi numarat descoperirea de sine. Probabil ca ai calatorit in locuri la care altii nici nu au indraznit sa viseze, probabil ca ai incercat prin toate mijloacele posibile si imposibile sa ajungi la cunoasterea suprema de sine, probabil ca ai crezut prea mult in ireversibilitatea karmei, probabil ca ai fost devotat mai mult cauzelor personale, probabil ca misticismul si stiintele oculte s-au numarat printre preocuparile tale esentiale insa, un lucru este sigur in ceea ce priveste karma ta actuata: ai datoria de a te preocupa de echilibrarea karmelor celor din jurul tau. Numarul karmic 4 presupune socializare, comunicarea cu ceilalti, influentarea lor in bine si iluminarea lor. Fericirea ta actuala va fi nu de putine ori echivalenta cu fericirea si linistea persoanelor iubite.



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput