Strumfi si prichindei de iulie-august 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

N-am pus ghilimelele la "invidiez", sa ma ierti!

Se poate face modificarea mesajului si dupa postare, ca ai buton de editeaza mesaj. Oricum, intre noi burtoasele (dar si in fata altora )nu se pun greselile, nu?

Voi avea un cavaler !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna fetelor,

Ma pregatisem de ieri sa va spun ca nu care cumva sa veniti cu vesti de diabet gestational. Vroiam specialiateta aceasta doar pentru mine . Of ce egoista sunt.

Windy imi pare rau sa aud ca analizele nu sunt grozave. Eu am avut diabet gestational si la a doua sarcina am tinut regim si cu toate aceastea nu am putut controla glicemia dupa micul dejun , in concluzie am luat insulina. La sarcina aceasta ma asteptam sa apara iar testul de 4 ore l-au sarit. Am avut 2 sedinte cu un nutritionist care mi-a dat un regim pe baza varstei, inaltimii, greutaii. Dupa o saptamana de regim si monitorizare a concluzionat daca este necesara medicatia sau nu. Deocamdata cu fasting glucose sunt la limita, in rest functioneaza. Fructele sunt si boala mea, mai ales ciresele. E adevarat ca la in ultimele 2 sapt ale sarcinii trecute m-am mai abatut un pic de la regim
Regimul de acum il am impartit pe portii de carbs, proteine si grasimi si am felxibilitate in ce mananc atat timp cat respect proportia-de ex mic dejun 2carbs, 1 proteine, 1 grasimi . Am ajuns sa citesc toate etichetele sa vad fiecare ce contine. Intreaba-ma orice doresti si iti raspund dupa cat stiu daca crezi si pe privat sa nu plictisim celelalte fete.

Lulusor de ce suspectezi un diabet gestational? scuze daca sunt prea indiscreta.

Ilida, tot ce se termina in -oza(sucroza, fructoza, lactoza)din pacate afecteaza glicemia. De ex. 17boabe de struguri au aceeasi cantitate de 'zahar' cat o cana de lapte sau 2 felii de 'light bread' .

Scuzati ca m-am intins asa de mult off-topic.

Despre celule stem nu stiu ce sa zic, noi la Vlad nu am recoltat ca nu se stia nimic pe atunci, la Paul in Irlanda iar nu se stia prea mult iar aici inca nu ne-am documentat.

M-am luat cu diabetul si am uitat restul

Lissa merci de promptitudine. Iar vrei sa ne ridici glicemia?

Va pup si sa aveti o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mi-au iesit analizele, am scapat de infectia urinara, dar mi se pare mare glicemia, 91, mi-a recoltat pe la 10.30 iar eu ma trezisem de la 5 dimineata, in toata perioada asta n-am mancat nimic. Ma rog, o sa-l intreb pe doctor marti, cand am programare. Si eu fac saptamana asta vaccinul Rh



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Asa, asa, bine ca te-am gasit pe-aici, adra!!

Is bucuroasa, is bucuroasa, is bucuroasa .... nimic de-a face cu analize, eco, dar cu sarcina, da. Cu poftele de sarcina . Ce inseamna sa ai prietene (chiar si mai mult virtuale si un pic reale, ne-am intaplnit o singura data)!! Numai am pomenit ca mi-e pofta de nuga siiii ... am primit azi acasa nuga!!! SI un cadou pt. S., un tricou desenat cu Miffy ... yuuuppiiii!!!

Nu ma bagati in seama, trebuia sa imi exteriorizez si eu bucuria .

Te pup virtual (deocamdata) si te imbratisez tare, adra!!




******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna fetele, va rog din suflet sa ma clarificati si pe mine ce inseamma membranele astea de care vorbeste toata lumea??
Ce inseamna ca ti au rupt membranele? Sau ca membranele sunt vizibile?
Ce inseamana cu alte cuvinte membrane??

Eu fiind obisnuita cu limbajul de aici, nu mai am termenii in limba romana.
Va multumesc!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 29+ cu Imogen Tara

13saptamani si 2 zile
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

mihaela - hai ca-ti raspund eu pana apar fetele, ca tot sunt prin zona. Membranele e de fapt apa, ti s-a rupt apa, incepi sa pierzi lichid amniotic, asta inseamna.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor care sunteti in jurul satamanii 27 (ca mine), voi cam cand si cum simtiti bebelusii miscanduse? Al meu imi da niste suturi si se framanta de zic ca se da peste cap in burta. Cam la 2-3 ore are partea lui de show. Mai ales seara de pe la 7 incolo. E foarte activ si nu stiu daca ii fac eu ceva cu alimentatia sau daca asa o fi normal, sau daca e de la pozitia lui orizontala...am o mie de intrebari in minte!

Asa sunt de stresata de gandurile astea ca azinoapte am avut cosmaruri, cum ca sa de tare s-a impins cu picioarele incat mi-a strapuns burtica si a iesit cu ele afara, ca am ajuns la spital, si ca acolo nu vroiau sa il scoata si tot asa


Voi avea un cavaler !


Ilida si al meu este tare activ, de obicei tot asa cam la 3-4 ore se misca insa sunt si zile in care am senzatia ca nu doarme de loc atat de des se foieste . Uneori da mai cu putere, si nu ma doare dar cum spuneai tu mi se pare ca iese din burtica. Alte ori doar ma gadila, dar rau... si e tare caraghios feelingul cand te gadila cineva in burta .
Daca cumva indraznesc sa ma aplec si sa-i reduc "garsoniera" incepe imediat sa protesteze si sa ma impinga cu labutele pana cand ii fac iar loc . Ma amuza teribil miscarile lui si ma bucur sa-l simt.
Nu cred ca ai motive sa-ti faci ganduri sau sa te ingrijorezi. Ar fi mai rau sa nu-l simti .
Iti multumim si tie si lui Krissy pentru felicitari .

Ah, si mai am o veste buna pe care am uitat sa o impartasesc...am scapat de o mare grija si anume carutul . Am ales de la Teutonia
un model care se numeste Fun System si arata ca cel mov de pe www.teutonia .de/de/produkte/fun-system.html (fara spatiul liber dintre teutonia si punct). Noi am ales o combinatie de nuante de kaki, insa in magazin nu aveau decat bej, si dureaza 8-10 saptamani pana il livreaza . Sa speram ca nu vine bebe mai devreme .

gasca

26+ & din burtica ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Buna fetele, va rog din suflet sa ma clarificati si pe mine ce inseamma membranele astea de care vorbeste toata lumea??
Ce inseamna ca ti au rupt membranele? Sau ca membranele sunt vizibile?
Ce inseamana cu alte cuvinte membrane??
Miha, "membranele" (tot "membrane" e termenul si in engleza uzuala) se refera la membrana amniotica, adica suprafata sacului amniotic ("the sac"). S-au rupt membranele = "s-a rupt apa", care apa e lichidul amniotic. Daca se vad membranele, inseamna ca s-a deschis colul si exista dilatatie care face vizibil sacul amniotic. Membranele se pot fisura spontan inainte sau la declansarea nasterii, daca nu in timpul travaliului trebuiesc "rupte" manual de catre medic/moasa (amniotomie).

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
acum am aterizat si eu.
a iesit fff bine. acum stau in pat.mi se cam intarest nitel burtica, dar nu rau..o sa iau tratamentul rpd si sper sa fie ok pana maine.

bebe s-a tot foit la prezentare, cred ca ii placea.:)

legat de autocolante: am primit cadou o parte, unele le-am luat de prin diverse magazine de prin oras,de jucarii, de copii, ba si din sir cateva, iar unele vreau sa le comand de pe un site, dar sincer, NU mai gasesc nici eu site-ul.l-am tot cautat ieri, dar nu mai stiu ce cuv de cautare am dat. erau niste stelute de plastic fosforescente pt tavan si planete si soare fosforescent, care se lipesc si lumineaza o vreme dupa ce inchizi lumina.


mai caut si dau link.


felicit pe toata lumea ! m am uitat pe poze, sunteti superbe toate!
noi azi facem 25 de saptamani.

luni ma duc si eu sa mi fac analizele de trim II si testul pt glicemie.

sunt cam obosita...va las..pop

_

25+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Buna fetele, va rog din suflet sa ma clarificati si pe mine ce inseamma membranele astea de care vorbeste toata lumea??
Ce inseamna ca ti au rupt membranele? Sau ca membranele sunt vizibile?
Ce inseamana cu alte cuvinte membrane??
Miha, "membranele" (tot "membrane" e termenul si in engleza uzuala) se refera la membrana amniotica, adica suprafata sacului amniotic ("the sac"). S-au rupt membranele = "s-a rupt apa", care apa e lichidul amniotic. Daca se vad membranele, inseamna ca s-a deschis colul si exista dilatatie care face vizibil sacul amniotic. Membranele se pot fisura spontan inainte sau la declansarea nasterii, daca nu in timpul travaliului trebuiesc "rupte" manual de catre medic/moasa (amniotomie).

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Nu am putut sa ma abtin: esti simpatica tare de tot.
TU, esti dex-ul nostru

24+cu si

Mergi la inceput