Strumfi si prichindei de iulie-august 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Fetelor care sunteti in jurul satamanii 27 (ca mine), voi cam cand si cum simtiti bebelusii miscanduse? Al meu imi da niste suturi si se framanta de zic ca se da peste cap in burta. Cam la 2-3 ore are partea lui de show. Mai ales seara de pe la 7 incolo. E foarte activ si nu stiu daca ii fac eu ceva cu alimentatia sau daca asa o fi normal, sau daca e de la pozitia lui orizontala...am o mie de intrebari in minte!

Asa sunt de stresata de gandurile astea ca azinoapte am avut cosmaruri, cum ca sa de tare s-a impins cu picioarele incat mi-a strapuns burtica si a iesit cu ele afara, ca am ajuns la spital, si ca acolo nu vroiau sa il scoata si tot asa


Voi avea un cavaler !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Rammy, daca nu ma insel, ai posibilitatea sa iti platesti singura CASS. Adica, daca nu ai venituri (esti in concediu fara plata) dar vrei totusi sa ai asigurarea de sanatate, mergi la casa de sanatate si platesti. Poti plati parca minim cota aferenta salariului minim pe economie.

Rog fetele contabile sa confirme.

24+


Platesti la minim doar daca nu ai venituri. Verifica aia tot si iti calculeaza la ce venituri ai. Dar nu sar sa te informeze ca ai dreptul si de la ei de o suma de bani pt cele 126 de zile. Trebuie sa duci si declaratiile de venit de la finante ca am uitat de alea si estimativa pe anul in curs.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxybarbu
Krissy Doamne Fereste sa nasca vreuna dintre noi la sfarsitul lui mai, ar fi prematuri.
Io am zis Doamne-feri si sa fie cat mai aproape de termen, dar daca ne uitam la toate odiseele cam peste tot sunt si cativa bebei nascuti inainte de 36 saptamani. Nu vreau sa cobesc, Doamne-fereste, si nu doresc la nimeni, dar nu stim fiecare ce ne-asteapta si putem avea si surprize, cam asta era ideea cu "linia dreapta" si sfarsitul lunii mai. Si eu to filozof ramaneam daca taceam...

Oxidoni, legat recoltarea celulelor stem in SUA, eu am mai raspuns detaliat si s-au iscat discutii destul de aprinse, ajunse pe alocuri chiar la ridicularizarea parerilor pro ("tampenie")... However, ca sa-ti raspuns la intrebare, aici foarte greu o sa gasesti medici (care sunt profesionisti si nefricosi de intentarea unui proces, foarte la ordinea zilei aici) care sa-ti sugereze sfaturi nesolicitate ce implica decizii financiare sau morale. Obstreticianul meu doar intrebat si-a spus parerea personala, si am aflat ca el insusi recoltase la nasterea copiilor sai. Noi am recoltata si vom recolta si acum cu CBR/Cord Blood Registry. Decizia am luat-o in urma documentarii intense, dar normal ca subiective ca e filtrata prin creuru nostru, si a crezului personal ca exista avantaje in conditiile in care "stem cell" e clar o tehnologie a viitorului, care avanseaza rapid. Doamne-ajuta sa nu fie cazul, si atunci o sa donez celulele pentru cercetare, dar daca e ceva cel putin nu-mi pare rau ca nu am si aceasta optiune, care la vremea respectiva ar putea fi viabila. Si sincera sa fiu pot renunta la o vacanta ca sa platesc in investitia asta... Acuma nu stiu totusi cat de comparabila e piata romaneasca cu cea americana in ceea ce priveste stocarea si posibilitatea de tratament, si diferentele probabil ar putea inclina mai mult balanta spre decizia de a nu recolta in Ro...

Dea, bravo pentru grasun si sorry pt "scorul" mare la zahar. Si eu am saptamana viitoare testul de glucoza, o data cu imunizarea pt Rh, dar din fericire nu cred ca am problema asta.

Laura, foarte frumoasa povestea nasterii lui Dani, iti doresc o nastere la fel de rapida si naturala !

Ramyy, ce fain ca intri curand in concediu, ma bucur pt tine! Si pe Mamutz o invidiez, ca e deja in prenatal !

Michelle, bine ai revenit din concediu, spor la treaba la serviciu si felicitari pentru vestile bune de la eco.

Ilida, La Multi Ani in avans pt maine, ca nu stiu daca o sa apuc sa intru de acasa. Distractie placuta si bebe sa vina cu bine si sanatate!


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Rammy, daca nu ma insel, ai posibilitatea sa iti platesti singura CASS. Adica, daca nu ai venituri (esti in concediu fara plata) dar vrei totusi sa ai asigurarea de sanatate, mergi la casa de sanatate si platesti. Poti plati parca minim cota aferenta salariului minim pe economie.

Rog fetele contabile sa confirme.

24+


Platesti la minim doar daca nu ai venituri. Verifica aia tot si iti calculeaza la ce venituri ai. Dar nu sar sa te informeze ca ai dreptul si de la ei de o suma de bani pt cele 126 de zile. Trebuie sa duci si declaratiile de venit de la finante ca am uitat de alea si estimativa pe anul in curs.

29+



multumesc mamutz.

e asa de complicat atata hartogarie ...cred ca o sa vb cu angajatorul sa ma tina angajata cu 2 ore sau cat se poate minim ca pare mai usor asa si el dau eu bani cat platesc ei luar si la revedere.
nu cred ca sunt eu in stare sa umblu acum cu burta la gura sa fac toata hartogaria asta ...plus ca angajatii de pe la institutiile astea sunt niste scarbosi 99%


27+



2006-sarcina obtinuta sub tratament hormonal-avort spontant 9 sapt. 4 IAD- 2008 1iad reusita-sarcina oprita in evolitie 12sapt. 2010-sarcina obtinuta natural :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

[quote]citat din mesajul lui roxybarbu
Krissy Oxidoni, Ramyy, ce fain ca intri curand in concediu, ma bucur pt tine! Si pe Mamutz o invidiez, ca e deja in prenatal !




Nu ma invidia ca stau de cateva luni la pat. Concediul e mai mult asa, macar iau bani nu mai dau eu de acasa, ca eu plateam taxele oricum , nu ii intereseaza pe aia ca nu mai iau eu clienti ca sunt gravida.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Am ceva cu ortografia astazi

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

N-am pus ghilimelele la "invidiez", sa ma ierti!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy
......
Ilida, La Multi Ani in avans pt maine, ca nu stiu daca o sa apuc sa intru de acasa. Distractie placuta si bebe sa vina cu bine si sanatate!
..............


Saru'mana mult de urari!
Eu voiam sa te intreb despre CordBlood cat platesti anual, dupa recoltare, numai sa iti pastreze proba. Eu nu prea mi-am dat seama de asta la ei pe site. Merci!

Voi avea un cavaler !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

windy, nu te panica, poate vei trece testul ala de 4h. Hai ca iti tinem pumnii.


m-am topit azi, a venit Ana la mine si mi-a zis:"potim draga mama" si mi-a dat o hartiuta. Nu hartia sau ce era pe hartie era important ci felul cum s-a exprimat

Mama de Ana si 30+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

N-am pus ghilimelele la "invidiez", sa ma ierti!

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si 25+ cu

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



Le+am dedus

29+

Mergi la inceput