Colectia de toamna-iarna 2005 (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gabitaco, imi pare tare rau, multa putere!
Felicitari Mateei! Tinem pumnii si mai departe! E chiar extraordinar ce face ea.

Camelia, felicitari Dariei! Wow, mojoreta !

Fost si noi cu toata trupa la piscina w/e asta. E infinit mai bine decat anul trecut: s-au lansat ambele ratzuste la apa - blindate cu colaci si aripioare, evident. Dar e neasteptat de bine, cum spuneam: anul trecut eram cu amandoi agatati de gat .

Bic, super cadou, sper sa ne povestesti concret cu ce te-ai mai delectat.
PS: Eu am vazut in w/e Black Swan. Impresionant si mai dur decat ma asteptam, memorabil oricum (in ultima vreme n-am prea vazut multe despre care sa pot spune asta).

Feli, ai fost la stretching pentru mamici si ai luat-o si pe Ilinca cu tine?

Citat:
pustiul e nazdravan si pentru ca altii l-au lasat sa fie asa, probabil parintii au zis ca n-au ce sa-i faca, "asa mai fac baietii" Din pacate suntem inca rudimentari in mentalitate, baietilor (multora dintre ei, nu tuturor) li se permit multe tampenii, ptr ca fac parte din sexul favorizat in Ro.

Ugghhh, ma doare sa aflu ca gandesti asa .
Hai sa incerc sa explic cum vad eu lucrurile, desi nu mi-am luat diploma in psihologie : violenta e si ea o forma de interactiune sociala. O forma aiurea si care trebuie corectata/invatat altceva in loc, evident. Baietii recurg de cele mai multe ori la ea instinctiv, o au in gene probabil , aici suntem de acord. Sa-i faci sa renunte la forma asta si sa se poarte "cum trebuie" e o munca: trebuie sa fii pe faza, sa dezamorsezi situatia, sa-l indrumi spre comportamentul care trebuie. Aici a fost pb in cazul Catutei - educatoarea n-a fost pe faza.
Si - evident - daca copilul da aceleasi raspunsuri violente in mod repetat si nimeni nu-l invata altceva (acasa sau la gradi), va persevera in comportament. Aici iarasi suntem de acord.
Dar sa generalizezi - cum ca baietilor li se tolereaza violenta in mod deliberat pentru ca ei sunt genul favorizat, e cam mult spus, dupa parerea mea. Cred ca e pur si simplu comoditate, lene si probabil necunoastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

maria Ilinca m-a invitat pe mine, ea avea voie sa participe, in calitate participant la cursurile de dans irlandez (iar profa ei a tinut si cursul de stretching), eu am fost musafir

Citat:
Ugghhh, ma doare sa aflu ca gandesti asa

am zis, nu e cazul tuturor, poate am intalnit eu prea multe cazuri negative.
Dar numai asta observ eu in parc sau la gradi - in timp ce mamicile fetitelor repeta obsesiv "sa fii cuminte, sa n-o superi pe doamna, sa fii cea mai cuminte" (ma rog, si asta e o atitudine exagerata, chiar voiam sa le intreb daca nu ar fi fost mai bine sa le atarne in cuier pana dupa-amiaza, ca asa stau sigur cuminti), parintii de baieti pe care i-am vazut eu sunt mult mai ingaduitori. Ba unii chiar mi-au servit replica "nu am ce-i face, e baiat, asa sunt ei, mai bataiosi". Bun sa speram ca peste ani nu le va da in cap M-a intristat sa vad copii violenti si parinti care doar stau si se uita.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Gabi e tare greu sa-i vezi pe cei apropiati cum sufera, dar din pacate odata cu trecerea anilor, trebuie sa ne asteptam si la astfel de lucruri. dar tot e greu.

Camelia mi-o si inchipui pe pitica fluturand din pampoane, cred ca era o dulce.

Bic bv pentru momentul de liniste, cred ca orice mama ar trebui sa aiba parte de asa ceva. Sau cel putin eu simt nevoia, sa mai fiu singura din cand in cand, altfel as luat-o demult pe aratura. Stiti motto-ul meu - mai bine sa-ti fie dor de copil, decat sa-ti vina sa fugi unde vezi cu ochii.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Gabitaco, imi pare tare rau ca va confruntati cu astfel de momente! si multa putere. Felicitari Mateei pentru reusita!

Cami, micuta majoreta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

A murit tata. Nu mai am nici o putere.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea unui inceput de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Gabitaco, condoleante!
Cuvintele sunt de prisos, si nu-ti aduc tatal inapoi… Incearca sa te gandesti la clipele frumoase petrecute impreuna.
Te sustinem cu mii de ganduri bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Imi pare rau Gabi. Iti doresc multa putere. Condoleante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Condoleante, Gabi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Gabi,Dumnezeu sa-l odihneasca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Gabi, imi pare tare rau! Condoleante!
Sa va dea Dumnezeu putere sa treceti prin momentele acestea!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput