Nevoie de voi!

Nevoie de voi! | Autor: dianamaria10

Link direct la acest mesaj

Buna, am si eu o problema, daca ma puteti ajuta. Sa va expun problema de la inceput, am o fetita de 3 saptamani fara o zi(primul copil), inca de la nastere am avut probleme cu sanii: furia laptelui si apoi mastita. Am luat antibiotice si pastile si injectabil si 5 zile nu i-am dat san la fetita, a papat formnula cu biberonul. De 2 zile am inceput sa ii dau din san, din fericire nu s-a obisnuit cu biberonul si mi-a luat sanul, dar ma doare ingrozitor de tare cand papa si dupa. Ma ustura sfarcurile si intreg sanul si cand papa si si dupa, am impresia k am foc in ele sau o mie de ace ma intzeapa, a mai avut cineva problema asta? Imi e foarte greu sa ii dau sa pape, dar ma chinui ca nu am ce face, ma puteti ajuta cu un remediu ceva sa nu ma mai doara atat de tare? Care ar putea fi problema durerilor de dupa si arsurilor/intzepaturilor dintre mese (nici sutien sau haina nu pot pune pe ele cateodata)?
Si inca o intrebare, fetita mea mananca de la ambii sani cam 50-55 in total la o masa, si papa la 4 ore, poate si mai mult daca doarme. E bine? Formula eu ii faceam 90 si manca fara probleme si tot cam atat dormea, dar ianinte sa am mastita si de la mine papa si 80-90ml la o masa si tot la 4 ore.
Eu acum nu fac mai mult de 30ml la un san si mereu ea imi mai lasa 3-5 ml in fiecare san, motiv pentru care cred k nici nu imi stimuleaza sanii sa fac mai mult laptic.
Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce sa fac.
Va multumesc din suflet!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Diana, ai avut dureri si inainte de mastita? Ai incercat sa alaptezi mai des? Si al meu bebe a fost lenes la supt, dar pt ca nu lua in greutate cind am tinut programul cum vroia el sa manince, l-am pus mai des la sin sa se obisnuiasca.

Cauta pe cineva priceput in alaptare, fetele te vor ajuta precis cu nume (stiu ca exista si o asociatie). In ce oras locuiesti? Cineva priceput se poate uita daca pozitia in care tii bebelusul poate fii de vina sau poate sa iti dea sfaturi potrivite pt tine.

Sa stii ca si eu am avut dureri la inceput chit ca pozitia a fost buna (asta a spus moasa nu eu). Moasa a fost de parere ca bebe ar trage prea puternic. Durerile au trecut la vreo trei luni, banuiesc ca si sinul si bebe s-au obisnuit. La mine a ajutat enorm sa ma relaxaz, sa imi relaxez muschii in timpul alaptarii. Pt asta am incercat mai multe pozitii, mi-am cumparat o perna de alaptare buna de la Theraline, am alaptat cu TV deschis sau un DVD ca sa ma distraga de la durere si sa nu mai numar secundele. Stiu ca majoritatea iti vor spune ca nu se poate sa ai dureri daca pozizia e buna, dar uite eu am avut o experienta mai altfel. Mie mi-au facut rau frigul, sportul si dormitul pe burta sau pe o parte (am putut sa dorm numai pe spate), de exemplu. La sfatul moasei am luat bilute homeopatice Phytolacca, 5 bilute x 3 pe zi (dar cica reduc lactatia, asa ca nu le lua prea des, doar cind simti tu ca sew apropie o mastita). O fii fost efect placebo sau nu, pe mine m-au ajutat.

Nu te descuraja, stiu ce greu e.

Sper fetele sa te ajute cu sfaturi mai bune, si eu am doar experienta unui singur bebe. Crede-ma ca se merita sa alaptezi, vei vedea pe la vreo 4-5 luni ce frumos se uita bebe la tine si cum treptat incepe sa iti zimbeasca sau sa te mingiie . EU acum ma bocesc de cite ori mai reduc o masa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Draga Dianamaria, eu nu am avut problema cu durerile. Am vrut doar sa te indrept catre Rox, consultant La Leche Ligue (LLL) in Ro, are site Mami alapteaza-ma, cred ca ea te poate ajuta mai mult.
Si sa te incurajez sa nu renunti la alaptat. Dupa ce te vei obisnui si vor trece greutatile, va fi asa de usor si placut ca sigur n-o sa-ti para rau ca n-ai renuntat. Eu alaptez o fetita de un an si 10 luni si e tare bine. Nu ma grabesc s-o intarc deloc.
Si sa te rogi. Eu m-am rugat mereu, si inainte sa nasc, sa pot alapta.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mi-am mai adus aminte de ceva, aparent f banal, dar cum sunt multe poze care arata altfel, poate te ajuta. Eu cind alaptez, trebuie sa imi sustin sinul cu mina opusa lui, si asta egal in ce pozitie alaptez. Altfel si acum ma doare... Am vazut insa multe mamici care nu au nevoie de asta.

Iar la inceput m-a ajutat un pic daca atunci cind il puneam pe pui la sin, minutele lui imi inconjurau sinul. Acu la 8 luni nu mai e nevoie de asta.

Ia contact cu consultantul LLL, e foarte bine cind cineva experimentat va vede "pe viu". Deasemenea te-ar ajuta mult daca ai vedea alte mamici alaptind, eu am mai furat pe ici pe colo de la cele din grupa mea de refacere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria10 spune:

mersi mult fetelor, sunt cu nervii la pamant! eu simt ca nu mai pot! ma ustura de mor sanii dupa ce ii dau sa pape, si cand vad ca papa si putin imi vine sa ma urc pe pereti/
Eu sunt din Sibiu, cu cine pot vb de aici?
va multumesc mult de incurajari! va tin la curent cu ce vom face in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Buna seara!
Si eu m-am confruntat cu ceva problemute in alaptat, pe langa dureri, bebe lenes, eu am avut si probleme cu cantitatea..
Daca ai facut ragade, dupa alaptat, speli mamelonul de fiecare data, desi laptele matern e f bun pt mamelon, saliva lasata de bb nu, asadar, speli sanul, folosesti un unguent bun (gen Garmastan/Neoclin/ crema de galbenele/ am auzit si de tinctura de galbenele), pui protectii pt sani (ca un fel de scoici, care iti lasa pielea sa respire, dar poti fi totusi imbracata, arata ciudat sanii cu protectiile astea, dar nu cred ca-i bai). Poti incerca eventual si protectii de mameloane de silicon.
Nu cred ca e cazul sa faci proba suptului, cei mai multi medici spun ca nu e relevanta, fiind doar o sursa de stres in plus pt mama. Daca puiutul ia bine in greutate, nu cred ca e cazul sa iti bati capul.
Si pozitia dn timpul alaptarii e f importanta, dar si cum apuca puiutul sanul, toata aureola ar trebui sa fie in gurita, in felul asta si laptele curge mai usor, ranile sunt si ele mai putine.
Multe am uitat, dar la inceput eram innebunita cand credeam ca nu voi putea alapta. Eu am simulat lactatia si cu pompa electrica.. am fost campioana la pompat, dar.. am ajuns pana recent cu LM, acum mai am f putin.. dar, am ajuns pana aici.
Cel mai important, relaxeaza-te, bucura-te de bebelina, LM-ul e ff bun, cel mai bun lucru pt ea acum, alaturi de dragostea si atentia ta.
Uite, am rasfoit si am gasit www.alaptare.home.ro/" target="_blank">AICI ceva care te-ar putea ajuta.
Succes!


Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

LUNA 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Trimite mail care Rox la laptematern@yahoo.com. Daca erai in Bucuresti era mai usor.

Eu din proprie experienta am constatat ca sanul nu are nevoie de spalare dupa sau inainte de fiecare supt. Cred ca deasa spalare usuca mamelonul.
De unde stii ca papa putin daca suge la san?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Spalat sanul numai cu apa, mie asa mi-au recomandat asistentele in maternitate.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

LUNA 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria10 spune:

tot incerc sa imi iau fetita la san la o ora jum-2 ore, o trezesc si o pun la san, o in acolo pana vad ca nu mai trage si adoarme si o pun in pat. cum o pun jos incepe sa planga, o iau iar la san si tot asa... e agitata tare, de la mine papa fff putin (am cantarit-o o data si a papat 10ml in aproape jum de ora de stat la san)...pana nu i-am dat supliment cu biberonul nu s-a linistit si nu a adormit.
nu o agit si mai mult asa daca o trezesc tot la o ora jum-2 ore? eu nu fac lapte mult in perioada aia si nu prea are ce papa....cat sa o mai tin asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Diana, fetita ta a avut / are cumva icter?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Diana, faci proba suptului cumva? N-o mai face, e o prostie, asa mi-au zis din maternitate. Apoi, o alta greseala ar fi sa compari cat scoate pompa cu cat scoate bebe. Pompa va scoate mult mai putin, un indiciu ca bebe e bine ar fi ca uda scutecul, doarme si ia in greutate.
Eu n-as trezi copilul sa manance. Si eu am avut dureri, doar de un san din fericire, dar erau cumplite, mi se facea negru in fata ochilor cand o puneam la sanul ala, durerile erau din interior, pielea de pe mameloane era intacta. Au trecut cam intr-o luna, dar sanul a ramas rebel toata perioada can am alaptat, numai ala se congestiona, durea, facea denivelari, etc.





blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput