Nevoie de voi!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianamaria10 spune:

da, fetita mea a avut icter, dar dr ei mi-a spus ca nu mai are.
Usturimile au inceput sa ma mai lase, dar acum a inceput sa ma doara sanul stang in oartea de sub axila pana la mamelon, am palpat dar nu am simtit nici un nodul, am scos tot laptele din san dupa alaptare (sau cel putin eu cred ca am scos tot k tot masez si pica numai asa din cand in cand)... ce e oare durerea aia? of ca nu mai stiu ce sa fac ... sunt complet debusolata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Pune comprese calde inainte sa alaptezi, asculta o muzica buna, citeste ceva ce-ti place, relaxeaza-te.
Alaptatul e ceva natural, lasa proba suptului, cat despre dureri, vor trece si ele, usor usor. Uita-te la puiul tau mic si lasa orice altceva deoparte! Alaptatul e f bun pt amandoi, nu e asa simplu cum pare, cel putin nu pt toate mamicile, dar merita sa ii dai toate sansele. Daca adoarme (cum fac marea majoritate a bbilor la varsta asa mica) la supt, incearca sa-l ciupesti de talpa, sa il mangai mai energic, pupat mult si zgomotos, incearca sa il dezbraci si o iei din nou la papat, nu stiu, orice i s-ar potrivi bblului tau.
Succes!

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

LUNA 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Diana, numai un medic te poate lamuri daca-i normala sau nu durerea din san. Pe de alta parte, pe mine m-a durut un san cam o luna, apoi periodic apareau probleme, se mai infundau canale, ma mai durea, de muls nu m-am muls niciodata, doar puneam copilul mai des la sanul cu probleme.
Oricat te-ai mulge cateva picaturi vor mai ramane de scos mereu, sanul nu-i un bidonas in care se acumuleaza laptele, secretia lactata este continua, mai ales cand stimulezi (tu sau copilul). SEnzatia de san plin vine nu de la laptele acumulat ci de la niste fibre musculare care se contracta astfel incat sa o anunte pe mama fara experienta ca a venit momentul sa alapteze. Minunata natura umana, nu-i asa? In timp va disparea.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria10 spune:

am fost la dr si a spus ca nu stie de la ce este senzatia de arsura/intzepaturi, k eu fac totul cum trebuie, va trebui sa astept si sa vedem ca daca e o infectie ceva va trebui sa imi apara si pete pe sani, bebe sa aiba diaree sau sa planga mult. Sper sa treaca repede ca doare de numa' , si nu pot sa ma odihnesc deloc si nici sa ma bucur de minunea mea k nici in brate nu o pot tine k de ma ating pe sani imi vine sa zbier. Sa dea Dumnezeu sa treaca repede durerea asta k imediat vine botezul si eu nu imi mai revin de la nastere incoace ...
va pup si va multumesc de sustinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Diana, si mie mi-a luat f mult sa ma recuperez, nici acuma nu sunt in totalitate. Am avut contuzie la coaste, m-au durut genunchii si talpile cumplit. Asa ca te inteleg prin ceea ce treci. Eu m-am bocit in primele doua luni intr-una si in prima luna vroiam sa o iau la goana cind era vorba de alaptat.

Tine-te tare! Si sa stii ca relaxarea e de ce ai tu nevoie. Nu te zbate cu curatenia, nu te da in brinci dupa un botez "ca in catalog". I-ati timp. Ca iti vine sa crezi sau nu, perioada asta trece asa de repede si cindva ei simti ca a trecut in zbor!

Daca nu vei rezista, nu iti face mustrari de constiinta. Normal ca noi te incurajam sa alaptezi mai departe, pt ca am trcut multe dintre noi prin ceea ce treci tu si stim ca trece, chit cu mult strins din dinti... Dar tu te stii cel mai bine. Nu te pune sub un stress enorm, renunta la proba suptului, importanta e cresterea pe saptamina.

Bebele meu tot lenes era, asa ca ii dadeam un sin, ii schimbam scutecelul si il puneam la celalalt. Si cum il prindeam treaz il alaptam. Si al meu chiar ca nu a luat in greutate asa de mult, dar recupereaza acum frumos!

Eu aveam probleme de durere in sin cind faceam sport, chit ca nu de forta si din cele de alungit, relaxare. Nu am mai auzit pe altcineva sa aiba probleme asemanatoare. Intreaba doctorul de Phytolacca sau la farmacie. Eu nu sunt innebunita dupa homeopatie, dar pot sa jur ca mie mi-a facut bine. Cum simteam ca incep durerile luam 5 bilutze... Deasemenea cum imi era un pic e frig, cum aveam probleme. Asa ca am fcut o gramada de dusuri calde, mai ales inainte de alaptare. Probeaza mai multe, poate gasesti solutia pt corpul tau!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria10 spune:

aschiutza, Phytolacca ce este? un medicament? k un search pe google mi-a dat planta, cand spui bilutze te referi la planta in sine? mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ma refer la bilutze homeopatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Diana, imi pare rau pentru tine si sper ca mesajul meu sa nu ajunga prea tarziu. Acum trei saptamani ma confruntam si eu cu niste dureri la sanul stang infricosatoare, aveam rani deja. N-am vrut sa renunt la alaptat cu toate ca am incercat aproape toate metodele stiute: Garmastan,protectii din silicon...Tot pe internet am descoperit un unguent care m-a scapat de chin: LAnolina de la Multi-Mam. De atunci, pot alapta fara probleme. Si inca ceva... nu mai spala sanul cu apa si sapun deoarece se usuca pielea, ci numai cu apa. Sper sa te ajute! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Buna Diana,

Iti pot da si eu niste sfaturi pentru ca am trecut prin ce ai trecut/treci tu. Fetita mea e mult mai micuta (aproape 2 sapt). Am avut rani urate pe sani de simteam ca fac pe mine de durere cand o puneam la san. Ma invatasera unii sa ma spal cu ceai de musetel. Greseala! Ceaiul de musetel pe rana faciliteaaza infectia. La sanul drept am avut 3 canale infundate (cum spui tu ca simteai la sanul stang durere, dar nu noduli). In niciun caz sa nu masezi! Inainte de fiecare masa (si dupa) spala-te bine pe sani cu apa si sapun. Dupa ce te speli pune-ti pe sani crema de galbenele. Asta m-a ajutat pe mine foarte mult. Eu am renuntat momentan la pompa de san pentru ca si fetita mea e lenesa la supt, dar cand se trezeste o pun la piep si ii dau din sanul care ma doare mai tare. Mi se pare o greseala sa trezesc copilul daca doarme, dar nu o las sa doarma mai mult de 4 ore. Altfel o apuca foamea rau de tot si nu ne mai intelegem. Sper sa te ajute cumva experienta si sfatul meu. Tine-ne la curent!

Cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Si apropo, eu am baut o cana de ceai "Hipp" pentru stimularea lactatiei. Pana seara a inceput sa imi curga pieptul involuntar. Poti sa incerci sa vezi daca iti creste productia de lapte..

Mergi la inceput