Strugurasi de Sept-Oct 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana imi pare tare rau ca s a dovedit ca ai contractii
acum tot vine weekand ul , stai linistita la pat , nu face nimik decat odihneste te
gynipralul este pt contractii dar ai grija ca are efecte secundare naspa
palpitatii , tremuraturi , transpiratii
eu te sfatuiesc sa nu iei din prima o pastila intreaga
incepe cu jumatate , sa se obisnuiasca organismul cu tratamentul
in rest , vestile sunt bune cu fetita
stii si tu f bine ca poate fi eroare de ecograf si mai conteaza si cum pune dr sa masoare
un varf de ac daca pune la stg sau la dr , gata da altceva
nu ti face griji din pricina asta , stai linistita
tu ai grija de contractii si odihneste te cat mai mult
si in fund pe scaun cat mai putin
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade multumesc esti o scumpa..
Daca ar fi asa usor cu statul pe scaun.. merg inca la servici ce sa fac? eventual o sa merg sa mai cer o parere de la un alt dr si daca imi recomanda patul vb cu dr de fam ( care deja s-a oferit sa ma ajute daca am nevoie de concediu de risc sau medical) , si o sa incerc sa stau 10 zile acasa si 3 la servici.. dar pana una alta merg la serv ce sa fac?
Stiu ca gynipralul are efecte naspa.. si dr m-a prevenit, si cum eu iau din toate medicamentele reactii adeverse..
Cred ca cel mai tare ma enerveaza ca nu mi-a facut morfologica..

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

odihna conteaza cel mai mult
cateva zile de concediu ar fi minunate , daca poti sa ti iei , nu mai sta pe ganduri
daca inca nu te ai hotarat sa iei gynipralul , ia macar nospa , poti lua si 6/zi
scuza ma ca insist atat , dar nu i de joaca sa lasi contractiile sa si faca de cap
eu sunt patita si nu doresc nimanui sa fie in situatia mea
este groaznic si fizic dar mai ales psihic
desigur , eu as merge si luni la celalalt dr sa i cer parerea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

dbunny eu n am auzit de tortul ala , dar suna delicios
daca gasesti reteta , fericeste ma si pe mine cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


jade... sapt trecuta am fost in concediu... ar fi cam nasol o sapt sa stau acasa in conc una la serv

poat am sa merg luni vedem..de ma lasa sotul

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

te cred ca nu poti sta acasa chiar cand vrei tu
din pricina asta , eu sunt o norocoasa
odihneste te si tu zilele astea , si fara efort deloc deloc
sa mai faca si cumnata prin casa
tu stai ca regina in varful patului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


jade promit ca dorm pana la 10 si am sa stam in pat 10 h din 13 treaza..
Dar iti dai seama ce gluma buna cu cumnata, mai ales ca dupa 2 sapt singuri, sambata revine la noi ...

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Dbunny.. nu stiu de totul tau, am cautat retete pe net si a gasit doar tort din rulada cu crema si visine , fara nuci... oricum imi e cam pofta de tot ce zboara zilele astea, asa ca nu refuz reteta..
In schimb am gasit ceva praji pe care o voia JADE ... cu foi multe, crema de vanilie si glazura de cioco.. jade te mai intere?

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata la tati fetili,

Seidana , masuratorile sunt atat de aproximative incat nu stiu daca merita sa te agiti pentru diferentele astea. Ca idee am facut la interval de 2 zile doua eco la una femurul era de 2 cm si la una de 2.01. Una imi aproxima varsta de sarcina la 16s2z si una la 17 deci ...depinde cum sunt introduse datele in softul ecografului.

Eu aseara mi-am sunat doctorul , i-am povestit ce am patit si mi-a zis ca mai mult ca sigur e de pe col mucusul ala . Ca sa eliminam orice suspiciune in ceea ce priveste placenta mi-a dat utrogestan 200 si no spa si ne vedem la un control duminica, la spital. Speram sa avem vesti bune atunci.Azi m-am mai linistit dar acus cred ca o iau de la capat. Trebuie sa imi ajunga rezultatul de la toxoplasma/listeria/herpes.

Oana 18+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neata mamici.. poftiti la jumatate de cafeluta...

Oana... probabil nu e motiv real de stre, insa na fiecare dintre noi avem mom in care orice despre bebe ne panicheaza la maxim... Si ma sperie atat masuratorile, insa mai mult contractiile.... care cel putin ieri au fost foarte dese..

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput