Strugurasi de Sept-Oct 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana.. acum pt ce te stresezi... rezultate de la toxo, listeria.. sau scurgee? ...

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Oana.. acum pt ce te stresezi... rezultate de la toxo, listeria.. sau scurgee? ...

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


rezultatele la toxo ...nu am imunitate . si la listeria

Oana 18+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Seidana tu mai bei cafea?

21+ cu Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 7 anisori

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Deci am venitde la ECO ... vesti bune si nu prea...
Superficialitatea dr meu s-a mai dovedit inca o data in ochii mei , desi sotu zice ca exagerez...
In fine... pitik cica e mai mica are numai 21 de S, asa a zis dr si mi-a schimbat DPN, insa nu sunt convinsa de ceea ce zice .. insa dupa tibie are 21 si 4 zile ( eu stiam 21 si 5), lungimea FL 3.54 .. iar dupa caput e mai mica numai 21 si 1 zi, DBP 5,3 cm... de ce oare are capul asa mic?
Apoi mi-a dat gynipral 3 /zi... am contrcatii.. a zis ca se vede si pe eco... nu am insa hernie.... Ce stiti de gynipral...

Sunt f derutata , si ma gandesc sa erg si luni la celelalt dr, ca doar am programare si la el... VI-am zis eu ca sunt nebuna sefa...

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !


Buna dimineata burtici !!!

seidana la morfologia pe care am facut-o vineri aveam 22 sapt in capat iar pe ecografia mi-a iesit ca fetita are 21 sapt + 1 zi la unele masuratori. aseara am fost la doctorita mea si una dintre intrebarile mele a fost de ce e mai mica fetita mea decat dupa calendar?! si a zis ca masuratorile din al doilea trimestru ajung sa varieze si cu 3 saptamani !!!!! daca la calendar are 22 sapt si la eco are 21 nu e motiv sa ma ingrijorez ca e subdezvoltata ! pana acum la ecografii mi-a iesit ca e cu 1-2 zile mai mica decat varsta de calendar si la fel mi-a zis ca nu e motiv de ingrijorare.

astazi implinim 23 saaaaaapt ! :) Ajuta-ne Doamne sa ajungem toate cu bine la capatul acestei mini-calatorii si sa nastem cu bine bebelusi sanatosi si voiosi !



Lori 23+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

fetelor am uitat sa o intreb aseara pe doctorita ceva. mi-a recomandat sa refac toxoplasma gondi (la 13 sapt parca am facut analiza si a iesit ca nu sunt imunizata), insa stiu ca nu are rost sa refac si IGG si IGM. ce trebuie sa cer sa mi se faca pt a vedea daca am contactat sau nu toxoplasma gondi intre timp? IGG? sau IGM?

Lori 23+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Neata.
Seidana tu mai bei cafea?

21+ cu Eva Maria si mami de Razvan Gabriel 7 anisori

camady's baby



1/2 plic de ness in 300 ml lapte...

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

fetelor am uitat sa o intreb aseara pe doctorita ceva. mi-a recomandat sa refac toxoplasma gondi (la 13 sapt parca am facut analiza si a iesit ca nu sunt imunizata), insa stiu ca nu are rost sa refac si IGG si IGM. ce trebuie sa cer sa mi se faca pt a vedea daca am contactat sau nu toxoplasma gondi intre timp? IGG? sau IGM?

Lori 23+ fericita cu Mara





IgM , Lore. Asta arata daca ai o infectie activa. IgG-ul se pozitiveaza dupa cateva luni de la infectia activa deci nu are rost sa il faci si pe asta. Si eu astept acum rezultatele ...si am emotii mari.

Oana 18+
Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lore.. am vazut ca pe raportul de masuratori programul zice +-X zile.. insa ma enerveaza dr care mereu tinde sa zica ca ceva e prea mic, mare.... daca femurul e af 21.4 zile, eu ii zic ca am aprox 21.5 , daca potrivit eco anterioara e de 21.5 .. de ce nu imi explica ca e ok.. el repede a modificat DPN cu 5 zile...

cu toxo:
Toxo IgG pozitiv si Toxo IgM negativ - reprezinta existenta unei infectii in antecedente
Toxo IgG negativ si Toxo IgM pozitiv - reprezinta posibilitatea unei infectii acute

Adik Ig G arata daca am avut in trecut infectia si esti imuna acum
Ig M .. arata daca esti infectata acum

Deci eu zic ca trebuie sa faci Ig M

21+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

buna dimineata gravidutelor

Seidana, sa stii ca si fetita mea la eco este mai mica cu 2-3 zile.

Acum as vrea sa va intreb de contractii cum sunt.Se intareste burtica, sunt dureroase, se pot confunda cu miscarile bebelului?

tu seidsana, ne zicei saptamana trecuta ca bebelina loveste intr-una si chiar eu te-am certat.Acele lovituri erau si contractii/?

De ieri si fetita misca intr-una dar nu stiu ce sa mai cred...

Cu ajutorul, Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie, Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu Izbavitoarea sunt 21+ cu Anastasia-Maria
Doamne, ajuta-ne in continuare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Multumesc pt raspunsuri. Verdict: refac IGM. :))

Lori 23+ fericita cu Mara

Mergi la inceput