Fluturasi de Martie - Aprilie 2011 (211)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

shtrumph parca mada avea si ea un leagan asemanator si avea succes cu el fie ca e pt fun, cum e la miki fie pt adormit, eu cred ca isi merita investitia! noi pana acum nu ne am gandit sa ii luam unul pentru ca de la carut am primit un suport pe care se pun si landoul si scoica si il leagana

eu m-am uitat fascinata ieri la nunta, doamne cat stil aveau majoritatea femeilor...si haine, si palarii, superb in linii mari. mie mi-a placut mult de kate, rochia mi s-a parut foarte potrivita pt ocazie si locul unde se desfasura ceremonia. am auzit ca ziaristii din state au sarit in sus ca rochia a fost prea clasica, dar au fost pusi la punct de ziaristii englezi ca asta era o nunta regala, nu de hollywood iar voalul a fost superb...machiajul nici mie nu mi-a placut prea mult, era oricum obosita iar negrul ala la ochi doar accentua treaba asta. dar oricum, mi s-a parut foarte frumoasa.

eu mi-am facut o baie luuunga si mi-am ondulat si parul, ne pregatim sa dam o fuga pana la plaza sa mancam la chinezi cu niste prieteni si eventual sa facem si ceva shopping ca se cere, asa, de primavara

va

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


hmmm mananca si pt mine o portie ca tare mie pofta.. eu is mai rau acum decat cand eram gravida..alaptatul asta ma omoara..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Ultimul mesaj la odisee......... pfuuuuuuuu..... imi dau si lacrimile de emotie......... imi trec atatea prin minte si am atatea idei, o nebuloasa in capul meu. Abia astept sa inauguram noua casuta, imi doresc sa fiu pe receptie si eu si sper sa ma lase si pe mine puiul meu. Incepusem acum vreo 2 saptamanii povestea nasterii si asa a ramas neterminata, daca au intervenit atatea.

Bebe al meu inca face diaree, parca nu mai e asa moale dar tot e
? Voi ce remedii stiti in afara de Debridat, care se pare ca nu are efect????? Ajutorrrrrr mamicilor.

Roxy abia astept sa ne arati poze de la botez. Si noi il avem duminica viitoare pe 8 mai, sper sa nu se intample nimic pana atunci, adica sa nu ne apara varicela, sa ne pazeasca Doamne Doamne.

Miki nu stiu daca ai scris, dar eu nu am timp sa citesc din urma, ce ai facut la dr cu Vlad, ce ti-a zis?

Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011




ce mananca bebe? san sau lp? bebita mea face moale, moale dar nu se considera diaree. Asa a facut de la inceput

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Buna ziua mamicute

Ma scuzati dar sunt pe fuga, ca mereu in ultima vreme deci nu am timp sa stau la povesti desi imi doresc si mi-e tare dor, dar voiam sa va intreb ceva, vreau sa ii iau la piscoata ceva si voiam sa vad daca stie cineva /are cineva jucaria asta si sa imi spuneti parerile voastre, daca merita sa investesc banii in asa ceva Mandra mea s-a cam invatat in brate de cand cu colicii , am tinut-o in brate sa ii alin durerile de burtica si am dat-o in extrema cealalata si nu ma tine spatele sa o tin mereu in brate , plus ca nu vreau sa o invat in brate ca e aiurea sa nu pot nici sa ma duc sa ma spal pe dinti fara sa imi urle deci vreau sa ii iau bouncerul asta sa vedem poate o atrage ceva, muzica, jucariile, leganatul... ea pare ca ar fi atrasa de lucruri noi si sunete si de asta ma gandeam sa i-l iau, macar 2-3 ore pe zi sa o tin ocupata in asa ceva sa mai pot sa mai fac si eu ceva prin si pe langa casa, pentru ca pana in prezent nu prea apuc sa fac nimic, decat cu ea de-o toarta in brate la mine sau lasand-o plangand si nu prea vreau sa o las sa urle mult ca mi se rupe inima se inroseste toata si ramane si fara voce la un moment dat cat de tare tipa , se si inneaca si incepe a tusi deci are viteza mare la urlat

Deci asta ar fiwww.mothercare.com/Fisher-Price-Smart-Stages-Rocker-Swing/dp/B002GIWPU2?ie=UTF8&ref=sr_1_14&nodeId=42824041&sr=1-14&qid=1304157802" target="_blank"> jucaria , se merita sau nu sa arunc banii astia pe asa ceva ?

Multumesc anticipat

Eu va citesc mereu cat o alaptez, de pe telefon, dar nu apuc sa ma loghez pe laptop sa si scriu ca e greu cu o asa urlatoare, dupa cum va spuneam

Nu-mi vine sa cred ca la noapte schimbam casuta ce repede a trecut timpul, ce ma mai plangeam eu ca nu mai nasc si iaca acuma nu pot sa dorm si sa fac ceva prin casa ca am o mica urlatoare ehheee ... om creste noi mari si scapam si de colici si de mofturi si om avea si timp de forum mai mult , ca mi-e dor de palavrageala cu fetele

Va pup, a adormit , sper sa o tina naravul mai mult de 10 min si sa nu se trezeasca urland ma duc sa pap micul dejun la pranz, mai bine spus o sa amestec mic dejun cu pranz, brunch

Sper sa ne auzim la noapte cand se schimba casuta



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

da ia cu incredere jucaria. Nasa prietenei mele are pt ambii copii. Cea mare are aproape 5 ani si inca il foloseste.

Povestea nasterii

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf noi avem exact acel model. isi merita fiecare banut. cand nu il foloseste L il foloseste I si tot asa


mamica implinita de fetita si baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

madutza si yasmi multumesc de raspunsuri

l-a comandat acum Nick pe site la mothercare si vine saptamana viitoare dar pana sa dea comanda ghici ce a facut ?
dupa ce a venit de la supermarket de la cumparaturi, zice ca se duce la mothercare la mall la magazin sa vada daca il au in magazin sa il cumpere si eu ii spun ca se duce degeaba ca spune pe site ca e disponibil numai pentru comanda online pe site sau plata in avans la magazin si sa-l ridici tot de la magazin... bun, se duce el, si precum nu ma asculta cu atentie ca de fiecare data, imi vine acasa cu un alt fel de rocker de la Fisher price, dar care nu are muzica si nici leagan, pe asta trebuie sa ii fac eu vant cu piciorul, eu care ma asteptam sa nu trebuiasca sa stau langa jucarie sa ii fac eu vant sa o legan cand il vad cu ce a venit acasa imi venea sa il trimit inapoi, dar precum stiu ca se supara ca zice ca eu-s never happy cu ce cumpara el , zic pune si asambleaza sa vedem fata inca doarme, dar l-a facut si mie nu-mi place , si m-am luat de el ca trebuia sa vina inapoi acasa cu mana goala sa nu cheltuie 65 lire pe ceva ce nu are ce ii aratasem eu la calalata jucarie, adica multe functii, muzica, leagan, jucarii si alte chestii... ca ii spusesem dimineata ca vreau muzica si jucarele si leagan ca ea acum a inceput sa fie mai atrasa de tot felul de sunete in jurul ei si chestii noi eu am spus, eu am auzit a vazut ca nu imi place ce a cumparat s-a dus repede online si l-a comandat pe ala de il voiam eu pentru care v-am cerut parerea , cred ca s-a simtit vinovat ca nu a fost atent la ce voiam eu de la jucarie si a venit acasa cu totul altceva a mai cheltuit 100 lire, dar din prostia lui ca eu nu i-am spus sa se duca la mothercare sa imi ia orice rocker numa sa imi vina acasa cu ceva ca puteam sa mai astept 2-3 zile pana vien comanda de pe net , ehh acum asta e ... banii cheltuiti dar macar sa isi faca treaba rockerul asta mic de mi l-a luat azi o sa il tin in camera aici la ea si ala mare care ocupa mai mult spatiu o sa il pun jos in living , ca tot avem multe etaje sa avem cate unul pe fiecare etaj nu ?

asta e www.mothercare.com/Precious-Planet-Newborn-Toddler-Rocker/dp/B0034JBZT4?ie=UTF8&ref=sr_1_4&nodeId=42824041&sr=1-4&qid=1304171228&pf_rd_r=0G9SXJZH2MMT1BKA0EJF&pf_rd_m=A2LBKNDJ2KZUGQ&pf_rd_t=101&pf_rd_i=42824041&pf_rd_p=231490867&pf_rd_s=related-tab-3-5" target="_blank"> rockerul de mi l-a luat azi de la magazin , sper sa isi faca treaba pana vine ala mare de l-a comandat acum de pe site

se trezeste piscoata, revin mai tarziu

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Dragele mele,

Nu-mi vine sa cred ca a venit momentul sa ne mutam la scutece...
Mada..iti multumim mult pt implicare,tu cu 2 copii ai timp si eu una nici macar o sugestie ceva la mesaj nu ti-am trimis,dar asta micu sta gramada pe mine si ziua si noaptea..La fel ca Mandreac..constat iubirea imensa pt Dna Titzi..se uita gales la ea,sare pe ea ca uliu cand ii este foame..se dragaleste cu ea..ce sa mai s-a nascut o iubire imensa intre ei...

Multumesc pt aprecieri la adresa gazei...eu tot incerc sa-mi dau seama cu cine seamana si nu gasesc raspuns...

Pt mine odiseea a fost ceva special,am invatat alaturi de voi sa am incredere,am invatat sa pot creste cat de cat un bebe...si ce este mai importanta aici am AVUT UN BEBE!!!La cat de asteptat a fost gangurel cred ca imi voi aminti mereu cat de furmos era aici,cum voi imi dadeati sfaturi si ma ajutati de fiecare data si pt asta VA MULTUMESC!!!Sunteti toate speciale,va gasiti timp sa dati raspuns si altora care nu stiu ca mine...

Astazi tb sa mergem la un botez si ii las laptic la pachet..sta cu mama!!Sper sa fie ok si sa stea cumintel...Mi se pare asa greu cu alaptatul pt ca bebe noaptea sta agatat de titzi si suge putin de aceea vrea des si eu cam de pe la ora 1 stau mai mult treaza sau dorm max 1 ora si iarasi ma trezesc...Ce este tragic este ca nu pot dormi la comanda si cand doarme el nu ma pot odihni...Azi de exemplu a dormit acum dupa-amiaza vreo 3 ore si pe mine nu m-a luat somnul...

A inceput sa ia in greutate..dar nu asa vertiginos ca ai vostri..are 3675 grame si dupa nastere ramasese la 3350 grame (scaderea fiziologica).Sper sa fie in grafic...

Eu nu am timp de nimic pt mine,nici sa ma mai aranjez,fac baie pe fuga,parul il tin mereu strans,ma enerveaza si bretonul pe frunte pt ca transpir..nu stiu simt ca nu ma mai ingrijesc,sunt nervoasa mereu...cateodata ma apuca plansul pt ca sunt extenuata..Asta este criza postnatala??

Astept sa se faca vremea mai frumoasa sa stau mai mult cu bebe pe afara,si cum alaptatul este o problema m-am gandit sa-mi iau laptic muls la biberon dupa mine...caci eu nu stiu un loc retras unde sa ii pot da titzi...Tb sa-mi iau o gentuta din aia de biberon termoizolanta..ca eu tot sper ca vin caldurile..

Pt botez nu am facut nimic,decat am stabilit data,localul si am luat o formatie.Ma gandeam la ursitori..dar nu stiu ce sa zic.Ati vazut un program de ursitoare la botez??Se merita banii??Bine aici am intrebat si la noi in oras costa 350 ron juma de ora sau o ora nici nu mai stiu...

Vreau sa caut si eu invitatii...model de tort..nu stiu daca sa punem marturii...Vreau o rochie,dar dupa ce mai slabesc...burta nu mai am aproape deloc,dar am solduri ..si se vede diferenta..Nu ma incape nimic din hainele dinainte,este asa aiurea,tb sa-mi cumpar niste blugi caci pana acum am iesit pe afara numai in trening..Eu in sinea tot mai sper sa slabesc...

In rest...vesnic cu somnul in urma...


Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

se putea sa fie totul bine si frumos?! nu stiu de ce si cum dar azi am facut brusc febra, cu dureri de cap si frisoane...am luat 2 paracetamoale, am transpirat ca la sauna, acum o sa iau iarasi tot doua, sa vedem cum evolueaza...ce nu inteleg este de la ce oare sa fii facut febra? probleme cu sanii nu am, a venit deja laptele si nu mai sunt tari, iar azi e deja a 7-a zi de la nastere deci banuiesc ca nu e vorba d einfectie nu? epiziotomia e f ok, roz si frumoasa, mi-a scos firele si se vindeca; singura explicatie e ca m-a tras vre-un curent, ca si ieri incepuse sa ma doara usor capul, dar in halul asta?!? bine, sunt si anemica, ar trebui sa iau niste vitamine, cred..bine macar ca bebe e ok, desi cred ca de la atata paracetamol doarme neintors!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

helou fetele
sunt tare in urma cu cititul ...acum cand am vrut sa mai recuperez ca doarme gaza , ma solicita stefy. dar cat e mancaria ei pe foc am zis sa va scriu cateva randuri

am citit doar pana pe la pag 11
am vazut ca mada se ocupa de celalat capitol din viata noastra
pt mada ca are timp si pt noi

eu sincer nu am mai intrat ca am fost cam trista..nu aveam ce sa va zic
cand vad ca voi vorbiti de cat de bine va cresc bebeii
ce sa va zic de a mea ca, desi zic eu ca mamanca destul de bine
adica intre 90-140ml la o masa....si intre 620-700/24h nu a luat bine in greutate
yasmi tu ce zici..e ok cat manca la 6-7s
nu inteleg care ar fi cauza....bine cred ca ar trebui sa o stiu...ca si sorasa ma mostenesc probabil pe mine
dar citind aici la voi, si nu intelegeti ca as fi invidoasa....nici vorba ,chiar ma bucur pt bbii vostrii....e frustrant sa vad ca ni imi creste....dar ma rog...sanatoasa sa fie...
acum sa va zic si partea buna
cred ca am scapat de colicii de cand cu bonnisanul inainte de fiecare masa
doarme ff bine si ziua si noaptea
dar noaptea tot se mai trezeste pe la 4

si ca tot zicea scrish de niste biberoane pt colici
....puteti pune 1-2 picaturi de sab simplex in biberon cand faceti laptele si ii taiati spuma aceea , care e cauzatoare in mare masura de colici

ce nu s-a reglat la noi este kk care face tot la 2 seri si ajutata de mine cu termometrul....da face asa mult ca ma sperii
am incercat sa o stimulez si in ziua in care nu face dar pur si simplu nu ii iese..parca asa s-a reglat ea

roxy sa va fue de bine increstinarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Andreea ii poti da lui bb rares linex baby sau biotisc baby
ori ceai de chimen
eu in cautarile mele pe net pt constipatie am citit ca ca ceaiul de chimen ajuta mult in diaree si deasemenea cele 2 probiotice ..care refac flora intestinala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

frumzarind pe aici vad ca vb si de bubite pe fata
care ati dat cu apa termala , lapte de mama sau nimic si au trecut ati fost norocoase
noua ne-au aparut prima oarca cateva pe pometele drept si eu stiind ca-i un fel de bubite specifice bb ilor si trec de le sine le-am lasat in pace
cand a venit dr. la o luna avea deja vreo 7-8 cu cap de infectie
ea mi-a zis ceai de galbenele si la o cana de 250ml sa dizolv o linguritza de bicarbonat de sodiu ca trec garantat
ei, nu au trecut
s-au facut si mai multe si pe celalat obraz
erau sa multe ca se unisera intre ele
am dat cu ceai din acela
cu apa termala le sregeam cu ser fiziologic si nici la baie nu o atingeam cu apa de la chiuveta pe fata de frica sa nu o irit mai rau.
nu au trecut
ba s-au unit intre ele si in noaptea cand ma hotarasem sa merg la dermatolog cu ea ..pe la 12 cand i-am dat sa manance asa imi era mila de cum arata ca am luat un betisor si l-am bagat in violet de gentiana si le-am punctat pe toate
pana dimineata cele cu infectie trecuusera..intrase violetul in infectia aia si le sparsese
dar ramasese rosie /umflata dupa ce o spalasem
asa ca am luat nidoflorul si i-am intins o pelicula finuta de crema
i-am dat vreo 3 zile si asa bine s-a curatat...nici nu mi-a venit sa cred
arata pielicica ei de parca fusese arsa de soare...dar arsura din aia grava
acum mai are pe un obrajor pielea mai aspra dar ii mai dau cu o cremuta care am primit-o la externare, emolium si sper sa se regenereze mai repede

eu zic ca daca sunt multe si tot le mai apar sa nu stati asa ca trec de la sine cum am crezut eu laa inceput vb cu dr...
eu de nidoflor stiam de la stefy

voi ce cremute cu protectie solara le luati bebeilor?
eu ma gandeam sa ii dau cu bioderma 50+....ca am pt mine si sa nu mai cumpar alta


Mergi la inceput