Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Din pacate nu am mai reusit in ultimele zile sa intru sa vad ce mai faceti !

Raportez : tinut regim 100% fara sa trisez !
Meniu de ieri:
iaurt + tarate de ovaz
rulada de ficatei de pasare, branza dietetica cu marar
peste la cuptor
cafea, apa

Astazi:
iaurt + tarate de ovaz
rulada de ficatei de pasare, piept de pasare fript
omleta cu doua rondele de ceapa si branza feta
cafea, apa

Eu m-am hotarat sa ma cantaresc maine, adica dupa terminarea fazei de atac!

Succes fetelor si numai bine !

Mariana, mamica de Bianca Alessia , domnisoara mea iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mie mi-a placut la calculul lui nenea Pierre ca ne intreaba si cat de groasa este incheietura mainii, ceea ce consider super! Nu toate avem aceiasi osatura. Eu chiar am o prb, multi imi spun ca nu arat atat de cate kg declar . Eu am tinut anul trecut Monti si am reusit sa slabesc 12 kg( dupa sarcina 2), peste iarna am pus vreo 4 la loc, d'aia vreau sa stau aici cu voi si sa ma alatur.
N-am reusit ieri decat sa mananc cu grija, atat! Promit pentru weeekend sa tin cele 2 zile de atac.

Ouale pot fi de orice pasare? Am de curca si de gaina. Pot ambele, 1/1zi?
Am gasit ieri tarate de la Sanovita, 3 lei punga. Eu as vrea sa le compar cu cele din Franta, astea par ca o spartura de ovaz.
O zi ambitioasa! Gasiti-va puterea sa nu va ganditi la delicii care dauneaza dieta!


blog magazin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

CRIXIA dupa mesajul tau am cautat si eu pe net si mi-am satisfacut o mare curiozitate . Eu cu prietena mea, avem aceasi inaltime, insa eu arat bine la 54kg ea arata bine la 50kg, la mine orice kg in minus par slaba, la ea orice kg in plus pare grasuta...asa ca eu ma simteam frustrata si aveam impresia ca lumea ma minte cand imi spune ca nu trebuie sa mai slabesc sub 54kg, desi e greutatea la care eu m-am simtit cel mai bine. Deci, nu va mai comparati cu altii ( asta daca ati facut-o pana acum), fiecare are o structura diferita important e sa ne simtim bine in pielea si hainele noastre :)!

Va pup si va urez succes! Orice zi in plus de dieta este greutate in minus!

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Crixia, eu despre incheietura mainii nu am citit, despre ce e vorba?
nu ti se pare mai simplu Monti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Crixia, eu despre incheietura mainii nu am citit, despre ce e vorba?
nu ti se pare mai simplu Monti ?

Daca intri pe site-ul oficial ,sus in stinga ai Find your True Weight.Completeaza!Iti pune o serie de intrebari ,printre care si daca poti cuporinde incheietura miinii intre degete.Are 3 pozitii de bifat.Ceea ce spuneau fetele ,ca iti calculeaza in functie de structura osoasa,virsta ,nr sarcini ,un istoric al greutatii personale,etc.
www.dukandiet.co.uk
Ieri am uitat complet de apa.La servici beau,ca mi-am impus si imi pun un bidon drept reper,dar acasa am alte prioritati si pina seara nu bausem nici macar o gura.
Dupa 5 zile am dat jos 2.5 kg.Am mai mincat citeva boabe de strugure.
Niciodata nu am mai tinut atitea zile.Am mai avut tentative sa tin diete, esuate lamentabil.De aceea am incercat ceea ce se cheama sa maninc usurel din toate ,dar nu merge.Nu-s o persoana foarte organizata si riguroasa.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Am incheiat perioada de atac ieri! Sase zile! Am slabit 4,5 kg si sunt mai mult decat fericita, chiar daca am avut probleme mari cu constipatia. Initial as fi vrut sa tin la atac 7 zile ca sa fiu alaturi de sotul meu, insa ieri mi-am dat seama ca nu ma mai descurc cu constipatia si poate as avea nevoie de ceva fibre din legume.
Meniul de ieri:
- 2 oua fierte si putin peste afumat
- piept de pui la grill cu putina verdeata si un ardei iute mic
- cateva linguri de crema de branza cu 0 %, apa multa, cafea cu zaharina, un pahar de cola zero si doua cani de ceai (Silueta perfecta de la Fares)
Astazi probabil tot ceva de genul, plecam la un festival si nu stiu ce voi gasi pe-acolo fara ulei s.a.
Deci azi ar trebui sa fie prima zi de proteine-legume dar daca nu gasesc legume crude sau gatite fara ulei, raman la piept de pui (eventual ciuperci la gratar).
Eu ma grabesc cu slabitul pentru ca peste o luna sunt nasa de cununie si vreau sa arat bine.
Cam atat deocamdata, spor la slabit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

eu repet aci ce-am priceput din dieta asta pana acum:

Obligatorii:
- 1,5 l apa/zi
- 1,5 linguri tarate de ovaz/zi, din faza a doua se trece la 2 lg/zi
- 30 min/zi miscare, sau se trece la 60 min/zi in caz de stationare mai mult de cateva zile la aceeasi greutate

Se imparte pt fiecare in 3 -4 faze:
- faza 1, de atac, cea mai scurta (la mine 3 zile), se mananca NUMAI PROTEINA ANIMALA sub forma fiarta, coapta, fara ulei
- faza 2, de aprofundare, se mananca proteina+legume si proteina ca in faza 1, intr-un ritm de 5:5 sau 1:1 (unde gasesc ceva meniuri gata facute sa ma inspir? ca nu=mi dau seama ce se combina cu ce, cum si cand); am retinut ca la finele acestei faze luuungi de 46 de zile la mine ar trebui atinsa greutatea dorita
- faza 3 si 4, de consolidare, este pt fixarea la greutatea atinsa si obisnuirea organismului cu noua greutate, stergerea impulsului de a reveni la greutatea anterioara sau la una mai mare chiar (aici nu am idee decat ca se respecta ca in fiecare joi a saptamanii sa fie zi de proteina animala, se face miscare ca inainte, se bea apa si se mananca precum in faza 2, cu mici permisivitati, se pot adauga branza in cantitate de 40 de grame/zi, porcul slab, merele, capsunile, pepenele, o portie pe zi NU seara)

nu stiu, ma duc sa iau la citit iar articolul dar daca aveti timp astept si lamuririle voastre pt ca nu pricep doua lucruri vis a vis de cum se mananca in faza 2:
1. - se amesteca la aceeasi masa proteina animala cu vegetalele? (de ex. fasole verde cu carne de pui, supa de pui cu legume, varza cu carne, rosii cu pastrama de pui, ciuperci cu piept de pui, ciorba de salata cu omleta, spanac cu ochiuri) sau se mananca la mese separate ?
2. - e permis a se gati cu ulei sau nu ?

noapte buna

ps: cel mai naspa la dukan e ca fructele nu-s permise pana la inceputul lui iulie, la mine de ex, pana atunci trec capsunile si nici dupa aia nu-i voie mare lucru:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

Buna fetelor! de azi ma alatur voua.
incep de azi faza de atac care in cazul meu - trebuie sa slabesc 9-10 kg, va fi de 3 zile.

avand 2 copii mici, ma gandesc sa tin faza II, 1/1, cred ca e mai usor si nici nu ma grabesc la slabit. vom vedea. sper sa reusesc pt ca au trecut 3 luni de cand am nascut si eu tot pun pe mine in loc sa slabesc (sper sa scap cu ocazia asta de obiceiul de a manca ce ramane dupa fetita mea de 2 ani )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Buna dimineata!
La mine azi e prima zi din faza de atac.
Eu as vrea sa slabesc 7 kg, pe site mi-a calculat doar 4. Oare nu sunt eu realista? Eu oricum tin cat pentru 7 kg si mai vedem dupa aceea.
Azi am baut o cafea cu indulcitor si am mancat un iaurt cu 0% si seminte de in. Dimineata pe stomacul gol beau o cana de apa cu tarate de psyllium. Trebuie sa-mi caut azi tarate de ovaz, n-am mai luat pana acum niciodata, sper sa gasesc. Tot azi mi-am propus sa mananc carne de pui fiarta si sa beau iaurt cu 0% grasime. Plus apa cat de multa.
Va rog sa-mi spuneti daca e vreo diferenta intre semintele de in macinate si cele normale. Pana acum eu imi puneam in salate, in iaurt, in functie de cum mancam. Tot am citit la voi ca le mancati macinate. Nu prea stiu cum sa le macin, rasnita de cafea n-am, la robot sunt prea putine ca si cantitate, sa macin mai multe nu stiu in ce conditii si cat timp se pastreaza. Nu ma deranjeaza sa le gasesc in mancare, le rontai pur si simplu.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna.
fetelor ,cand citesc ce mancati voi...mi se face efectiv rau,eu as da coltul sa maninc doar atat.Sincer mi se pare foarte putin,si atentie,organismul se obisnuieste cu fff putine calorii iar cand o sa treceti la etapele trei patru...cand e o varietate mai mare de alimente...deci si mai multe calorii...mi-e sa nu puneti pe voi ce-ati pierdut in primele doua etape.
eu am intrat deja in etapa trei,am dat jos in 3 zile et.1...2 kg si 10 zile etapa 2....3 kg.So,am plecat de la 55 si am acum exact 50kg.Faza a treia deci va fi de 50 de zile.
Revenind la hrana din perioada 1,eu nu pot manca mancare de gen 1 ou fiert si sunca ...mie imi trebuie mancare putin gatita...cu condimente,sa aiba gust cat de cat.
Omleta dintr-un ou,1 lingura de tarate de ovaz,o lingura branza 0,1 grasime si doua felii de sunca curcan-pui.cand e gata pun peste niste marar proaspat tocat.
Somon afumat cu paine si sos de iaurt.
Pate de somon(somon congelat dat la masina de tocatplus branza dietetica plus ou si marar verde,pasta obtinuta se pune in tava acoperita cu folie de aluminiu la cuptor60min. la 170grade.
Paine- 1 1/2lingura tarate ovaz,1 lingura tarate de grau,1 ou,70g iaurt,1/2lingurita drojdie si condimente(oregano,basilicum)compozitia se pune pe o placa sau tava invelita in hartie de copt,25 min la 180grade.
Chiftelute din piept de curcan
Astea sunt cateva sugestii.la faza a doua eu am amestecat proteinele cu legume...nu gatite impreuna insa.Adica legumele la aburi sau in wok si carne/peste pe gratar,in cuptor.

Mergi la inceput