Dieta Dukan

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Mianna, cat timp ai tinut dieta?
Scuze ca nu am dat atentie, poate ai mai scris, dar eu am citit doar ultima pagina, restul cu ceva timp in urma.
Eu am tinut saptamana trecuta 5 zile de PP, cred ca am slabit aproape un kg, dar in weekend am avut nunta si, desi nu am exagerat, am mancat si interzise. De astazi ar trebui sa o reiau, insa voi tine o zi doar de legume si de maine ma intorc la PP.




n-am inteles exact ce inseamna ca de maine te intorci la PP. din tot ce-am citit eu, nu e deloc recomandabila o asemenea jonglerie cu dieta, incercand sa pacalesti corpul cu un nou atac. am inteles ca asta-i unul din principiile dukan, sa sochezi organismul dandu-i numai proteine in atac, insa nu-l poti face sa uite asta si sa reactioneze la fel la o noua tentativa numita atac. sfatul meu ar fi ca de maine sa te intorci la PP numai daca te-ai decis sa tii croaziera 1/1. daca vrei alt ritm - oricum ai incheiat atacul - tine cate zile de PL vrei, si apoi tot atatea de PP.

cat despre intrebarea ta, eu am tinut relativ strict dieta din 4 iunie si cam pana prin 20 iulie, cu 8 zile de atac, in care am dat jos 2.5 kg, si apoi croaziera in ritm de 2/2. pana in 21 iulie dadusem jos 4.7 kg.

am evitat si pana acum, si voi evita in continuare, sa scriu in ce au constat abaterile mele, fiindca sunt pe un topic despre o dieta, si nu-s sadica sa va fac pofta de ceea ce n-aveti voie cert e insa ca in acel week-end n-am respectat deloc dieta, si m-am intors cu 1.5 kg in plus. din acel moment nu m-am mai considerat "dukanitza", am continuat oarecum dieta, insa nicidecum atat de strict cum ar trebui. insa am continuat sa scad in greutate, am mai pierdut de atunci cam 2 kg, ajungand sa ma invart pe la 53.2 - 53.4 kg. am avut si cateva zile in care-am fost sub 53, insa au urmat cateva zile de concediu si-a disparut recordul sun insa foarte multumita, site-ul oficial imi prezicea ca nu pot sa scad (si sa ma mentin) sub 53.8.

in plus, n-am respectat nici cele 20 de minute recomandate de mers pe jos zilnic. na, ca dupa tot ce-am scris, ma puteti pune la "asa nu"

si totusi am slabit. sper sa intelegeti ca e aproape sigur ca aceasta dieta da rezultate, in special daca e respectata corect, si sa nu ma luati pe mine drept model pentru a justifica eventualele abateri, ca p-orma ma-njurati cand ajungeti intr-o perioada de platou din care pare ca nu mai iesiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

PAi eu ieri am vrut sa tin post, de asta am zis ca mananc doar legume. Si apoi sa tin 5 PP/5PL. Ai slabit foarte fain!! Eu tot pe la 53 as vrea sa ajung, dar greu tare ma mai mobilizez!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

tot n-am inteles. adica ai tinut atacul (nu stiu daca ai scris cate zile, dar asta n-are importanta), apoi o zi de PL, si vrei sa treci la 5/5, dar incepand cu PP? nuuu!!!

sa o luam de la inceput: se tine atacul, cate zile vrei si poti. adica numai PP.

se intra in croaziera. adica ritmul pe care l-ai ales (inteleg ca tu vrei 5/5), ok, daaaar ... incepi cu PL.

in concluzie, avem X zile PP (= atacul), 5 PL, 5 PP, 5 PL, 5 PP si tot asa.

daca tu faci X zile PP (= atacul), 1 PL, 5 PP, 5 PL, te-ai abatut de la regulile dietei.


prin urmare, daca am inteles eu bine, si ziua de ieri cu PL a fost prima zi in care ai introdus legumele, atunci continua si azi cu PL, si in urmatoarele 3 zile.

si nu mai spune ca ti-e greu sa te mobilizezi, eu vad ca te-ai mobilizat. incearca doar sa respecti ritmul dietei, n-o adapta cum vrei tu, fiindca in varianta originala da rezultate, variantele derivate din ea pot fi doar o pacaleala si-o impresie c-ai tinut dieta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mianna, contrar recomandarilor tale, eu as vrea sa te iau drept model , insa nu la capitolul abateri, asa cum te temeai tu, ci pentru ca greutatea ta de inceput coincide cu a mea, la fel si greutatea tinta. Insa, nu, nu reusesc sa ma mobilizez. Se pare ca am gresit, mi-am dat seama de asta din explicatiile tale, intr-adevar intentionam ca dupa cele 5 zile de atac sa tin 1 zi PL si apoi 5/5.Mai lucrez putin la psihicul meu si apoi voi incepe serios dieta, voi incerca sa tin 5 zile de atac, apoi 5 zile cu PL/5PP. Poti, te rog, sa imi explici care e diferenta intre zilele de atac si zilele de PP? Eu credeam ca sunt la fel. Se introduce ceva in zilele de proteine pure? Am citit putin in urma despre atac, eu cat am tinut, am tinut corect, am gafat-o apoi la PL.Felicitari pentru rezultatul obtinut, in mintea mea este deja pus in rama, si mi-am facut si eu un tel din a obtine acelasi rezultat. Saptamana asta am ceva evenimente, si zic eu ca nu are rost sa ma chinui cu dieta, dar o voi incepe negresit de saptamana viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu e o foarte mare diferenta intre atac si PP, doar ca in atac se recomanda sa se tina dieta cat mai strict, doar cu alimentele (cu proteine) permise, pe cand in zilele de PP si in croaziera in general se pot consuma si produse tolerate, maxim doua pe zi. dau un copy/paste de pe site-ul care m-a determinat pe mine sa incep aceasta dieta, si pe care ti-l recomand - gasesti acolo explicatii mult mai clare decat reusesc sa iti scriu eu aici, plus o gramada de exemple care sigur te vor motiva.



Lista alimentelor tolerate incepand din faza de Croaziera

Trebuie mentionat ca nici unul dintre alimentele tolerate nu a fost scris de doctor in carte. Toate acestea provin de pe site-ul si forumul lui. Deci in general alimentele tolerate sunt putin "in afara" dietei propriu-zise si as recomanda sa fie consumate cu moderatie si bineinteles nu mai mult de doua din ele pe zi. pup!

2 Iaurturi de fructe degresate cu bucatele de fructe in el. Cand am inceput site-ul am avut o parere mai stricta asupra fructelor fiindca asa scrisese si doctorul in carte. Dar, pe forumul lui spune ca poti manca 2 iaurturi cu fructe pe zi. Asa ca de ce sa nu mancati bucatile de fructe fara iaurt daca va este pofta. As recomanda sa mancati foarte putine bucati de fructe, gen 2 capsuni, si daca observati ca incetineste ritmul de slabit, as renunta la ele.

1 iaurt integral de soia

30g (1 lingura) smantana 3%

1 lingurita de cacao (cu nu mai mult de 20% grasime)

3 linguri vin alb/rosu pt gatit

50g carnati picanti de capra

100g carnati de pasari de curte

15cl lapte de soia 1 pahar

30g branza cu 7% gasime

100g rubarba pt gatit

3 picaturi ulei (3g)

Gaspacho (not home made) one glass

1 lingura sos de soia

30g Extra light Philidelphia

30g branza topita light

1 lingura amidon porumb



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

repet, iti recomand sa intri pe site-ul din care am dat citatul de mai sus. adica dietadukan punct ro. si sa citesti intai si-ntai principiile regimului. macar atac si croaziera, daca nu toate cele 4 faze. nu le citi doar pe diagonala, ci incearca sa fii atenta la ce scrie acolo, macar daca gresesti s-o faci in cunostinta de cauza

iti poti face cont acolo si vei descoperi discutii interesante, atat mai vechi, cat si mai noi.

fetele de acolo si-au facut si grup pe facebook, fac si eu parte din el, insa sincer, n-am varsta necesara sa pot citi zeci de posturi cu "pooop" si "nimika" (na ca nici macar nu stiu sa dau exemple din ceea ce numesc eu "limbaj de mirc" ), insa reprezinta de asemenea o motivatie puternica - vei vedea tabele cu scaderi semnificative in greutate, concursuri cu cine respecta dieta fara abateri, poze before and after...

nu te mai juca cu inceput dieta, renuntat, pretins c-o iei de la capat... am mai zis si mai sus, o singura data reusesti sa sochezi organismul printr-un regim predominant proteic, e pacat sa nu profiti de acest soc.

cat ai scazut in cele 5 zile de atac? si de ce nu incerci sa faci cele 5PL/5PP acum, in loc sa faci o pauza si sa incepi cu un nou atac pe care poate ca organismul tau nu-l va considera atac? am inteles, ai evenimente, tu stii mai bine de care si cat de greu va fi sa respecti dieta, dar poate te mai gandesti.

na, sa ma dau si de exemplu pozitiv - la mine la birou se obisnuieste ca de ziua cuiva sa se aduca platouri cu prajituri si alte bunatati. cand eram inca in perioada in care ma tineam cum trebuie de dieta, parca juma' de firma se aniversa taman atunci si totusi am reusit sa trec pe langa dulciuri si sa le ignor. nu de tot, insa din fericire exista cel putin o prajitura dukan care-mi place mult - cheesecake facut la microunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mianna, sunt o lenesa, de aia nu ma pot mobiliza in ciuda acestor evenimente. In cele 5 zile de atac am slabit cam 700 gr, se pare ca nu le-am pus inapoi, s-au mai dus chiar 300 gr, deci as fi dat jos 1 kg in total. E un pas inainte. Voi intra pe site-ul recomandat de tine, dar am o rugaminte: te rog sa intri in continuare la acest subiect, caci tare bine ma mai scuturi si ma aduci cu picioarele pe pamant. Na', ca-mi trebuie motivatie din exterior, singura nu ma pot motiva. Shame on me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emi_dia_76 spune:

buna fetelor am intrat si eu in cursa ,sunt la a 2 zi de atac, a fost cruda ma invarteam prin casa ca un leu prin cusca parca nu ma saturam cu nimic si am calcat stramb cu niste pufuleti ca nu mai rezistam pana se facea curcanul. sper ca maine sa fie mai bine mi-am propus 3 zile de atac normal mi-ar trebui 5 dar nu cred ca pot atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emi_dia_76 spune:

daca folosesc vit. cal+mg+zinc+vitC are oare vreun efect imi "impiedica" scaderea in greutate .
inaf nu ai fost si tu la dieta rina mi se parea cunoscut numele tocmai mi-am calculat kg care trebuie date jos si sunt socata cum as putea sa dau inapoi 10 ani deja incep sa cedez cand ma gandesc cat am de recuperat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna! am tinut anul trecut Rina din ianuarie pana in martie. am slabit atunci 5 kg. apoi m am plictisit, plus ca am tot plecat prin strainatate la specializari si tb sa mananc micul dejun, ca pana la cina nu mai aveam liber...
anul aceste dupa vreo 3 saptamani prin Franta, unde am mancat doar branzeturile lor (sunt terminata dupa ele, dar sunt FFF GRASE) cu fructe, m am ingrasat vreo 3 kg, asa ca la 1 august am inceput Dukan.
in luna August cu Dukan am slabit 4 kg, saptamana trecuta eram la palier (nu se mai misca acul cantarului) asa ca nu m am mai cantarit... dar continui cu dieta.

cat despre mineralele pe care le iei, nu te impiedica la slabit, dara i grija sa nu contina vreun zahar (daca sunt efervescente).

sper sa poti trece de primele zile, care sunt mai grele...

Mergi la inceput