Copilasi de Iulie - August 2004 * 70

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

andreea, ai descris f frumos, de facilitatile astea stiu si eu din state insa, eu vreau preturi.
gabi, asemenea
si daca ati fost in mai multe locuri, m-ar interesa unde v-a placut mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Preturi in Kaprun - am fost din 20 martie, si ne-a costat cazarea cu demipensiune pentru 6 nopti, 2 adulti + copilul 600 euro iar ski-pass-ul 440 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ina, saru mana, aveti niste siteuri ceva sau de unde cumparati pachetele astea?? voi sunteti ok??
noi am vrea sa mergem in sezon, deci cred ca va fi mai scump, dar intrebandu-va pe voi, am posibilitatea sa compar tarifele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

cazare poti sa iei de pe booking.com
pentru 4 persoane cu mic dejun poate fi chiar 125 euro camera (un pat de 3 persoane si un pat de o pers cu baie, balcon, wireless net).
skipassul e de la 250 pan ala 165 euro pe 5 zile/pers (dar te uti pe site si au muuuulte variante). Copiii pana in 6 ani au gratis, pana la 12 ani ai 50%. Poti sa iei pe o statiune, doua sau pe toata aria Szalzburg (daca esti inrait). Skipassul iti da access la instalatii, plus autobuzul dintre statiuni, plus tarif f redus la piscina/spa.

mancarea la o masa e cam asa (medie pe mai multe locatii):
un meniu de copil 8 euro, un meniu adult 15 euro (fara alcool, include aperitiv, fel principal, desert);
o portie de copil 5-6 euro (carne plus garnitura pus salata in n-spe variante), o portie adult 10-12-15 euro (daca vrei sirloin steak e mai scumpa).
berea e 5, 6, 12 euro depinde
inghetata copil 3 euro, adult 6-10 euro (depinde ce vrei in ea, eu am luat una de 10 euro si abia am dovedit-o eu si husband impreuna).
chiar si la adult merge sa comanzi portie de copil, ai mei nu dovedeau portiile de copil.
cafea 3-6 euro
dulce 3-10 euro depinde ce vrei, portii mari.
o cupa inghetata pe strada e 1 euro.
un covrig/corn 07-1 euro
apa la benzinarie 09 euro sticla de 1,5 l.
cea mai scumpa motorina 1.6 euro /l
asig medicala: 90 ron pe 10 zile/persoana la Omniasig include ski exclusiv pe partii amenajate. 190 ron /10 zile la Generali include ski extrem, snowboard si parapanta. (e bine sa o faci, in Austria numai daca vine ambulanta si te duce la spital te costa 600 de euro transportul pana la spital numai, cu elicopterul nu stiu). La pipe-ul de extrem am vazut de doua ori aterizand elicopterul in 5 zile.
Inchiat echipament: 30 euro pe zi la Intersport echipament nou. In oras poti gasi si la 15 euro pe zi daca negociezi, dar ai echipament din sezonul trecut sau de maxim 2 ani. Tot ce e mai vechi de 2 ani se vinde/recicleaza/etc.

Crema de soare ... daca o iei la 2600 m cum am facut noi e 10 euro tubulet de 20 ml. Ochelarii de soare pot fi foarte scumpi... am dat 75 euro pe 3 perechi. Manusi la Intersport ... 15-50-60 euro perechea. Skiuri noi la oferta 200 euro-250 euro/ 80-90 euro second hand (includ legaturi si bete in oferta)

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

scoala de ski pentru kinderi: intre 200 si 300 euro pe 5-6 zile, include pauza si masa de pranz (program 6 ore 2-2-2)
ore individuale ski 50 euro
plus muuulte variante

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

piscina 20 de euro pe persoana daca ai skipass pt 5 zile, copiii gratis. daca nu ai ski pass costa vreo 9-12 euro /zi /persoana ... deci clar cu 4 euro pe zi la skipass e mult mai bine

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Eu nu am cumparat un pachet propriu-zis. Am facut research pe net, am ales o pensiune (3 stele) care oferea si varianta de demipensiune. Separat am luat ski-passul. Cea mai frumoasa perioada pentru ski mi se pare martie-aprilie...e cald, nu bate vantul, nu viscoleste...noi am prins o vreme superba. In statiune e si un centru spa cu piscine, tobogane. Eu n-am fost dar Radu a fost cu taica-su si a venit f incantat de acolo.
Altfel, noi ok, maine avem testul de germana (pentru admiterea la scoala germana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

ANDRIES- eu, pe cuvant, am ramas cu gura cascata, descrierile locatiilor m-au lasat asa, preturile, dar mai ales abilitatile lui Victor...cat de sportiv si de independent este !!! (ma gandesc ca ai mei, mai ales Danu, merge afara si transpira leoarca alergand in parc, eu ma simt obligata sa ma duc sa-i dau tricou uscat pe el si sa-i sterg parul cu prosopul, n-am avut pana acum indrazneala sa-l las pe cont propriu nici macar la bunici daramite in excursie sau in deplasare cu grupuri cate 6 ore) ...va admir de departe, de pe margine, as vrea sa pot si eu sa fiu o mama mai curajoasa

mi-am comandat congelatorul zanussi, acu sa vad unde fac loc sa=l pun, ma duc sa mai eliberez niste spatiu prin casa, pe ici pe colo

azi ploua asa ca pana se opreste am timp de smotru
o zi buna sa avem cu totii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce frumoasa descriere, Andries.
Tare mult as vrea sa o pot duce pe Giulia in asa statiune. nu stiu secolul
Lia, sa folosesti sanatoasa aparatura noua
Ina, succes
Aici nu ploua.
Giulik a declarat aseara, dupa 2 ore juma` de bobinat la bicicleta, ca mai vrea sa inca 8 seri, apoi trece la role

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci Daria, inca nu mi-a ajuns la domotil, nu stiu cand ajunge ca nu m-au sunat

si Danu stie pe 2 roti dar inca nu i-am dat jos ajutatoarele, ci doar i le-am rabatat in sus, deci nu mai ating solul, bicicleta lui o va prelua Dea in vara cand el va primi una mai mare

el transpira f tare si nu prefera casca insa mie nu-mi place deloc faza asta, asa ca il rog sa pedaleze prea in viteza, uneori ma asculta, alteori uita si iar pedaleaza prea tare

Mergi la inceput