Copilasi de Iulie - August 2004 * 70

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Si mie imi place Giulika, sa-ti traiasca!!

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

Giulik
Andries, Gabi, nu ziceti nimic de skiat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

a venit vanticelul de primavara pe la voi? aici e cald bine, 25 de grade

faina Giulia stirba!
Olivia, imi pare rau ca dupa ce ai vrut sa te intorci in tara natala, te-a dezamagit mai rau, ati facut eforturi aici, sa va faceti casuta, sa treci prin toate sectiile la spital, a facut si Luca sacrificii, probabil si Sorin, sunt convinsa ca o sa luati decizia buna pt voi; in definitiv nimeni nu poate rezista cand isi vede mai ales propriul copil dezamagit, iar Luca pare sa tanjeasca inca dupa ce aici nu poate avea...

noi n-avem unde pleca asa ca va rog pana una alta sa ma sfatuiti, ce congelator sa-mi iau, pt nevoile noastre personale, suntem 4, vreau sa congelez legume doar si cateva fructe, mai am o combina frigorifica arctic care are si aia un congelator de 70 l, insa nu-mi ajunge defel spatiul ala si pt carne si pt legume, legumele snt voluminoase, asa ca am nevoie de un congelator, voi ce ma sfatuiti sa cumpar? imi plac cele Zanussi cu rafturi, am fost am vazut, era unul in showroom cu 5+1 rafturi, oare nu e prea mare? stiti sa existe si mai mici, tot zanussi?

merci
o zi buna sa avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

multumesc, cra-cra
sunt asa de mandra de ea este ceva extra-mega faza cu bicicleta, cred ca ieri a fost momentul in care s-a simtit ea ok (ca daca era dupa mine, nu era ok in graba)

Lia, nu poti schimba frigiderul pe o combina sus frigi, jos 3 sertare congelator ? Eu asa am si le umplu cu fructe/legume si imi ajung.
Sau si mai bine ar fi model cu 2 usi, una frigi si una toata congelator

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Philip, noi la ski am fost doar in Austria - si am fost in citeva statiuni, nu ne-am repetat de la un an la altul...asa ca eu pot, cel mult (ca eu nu schiez...) sa-ti spun despre statiunile din Austria...
Daria - frigiderul ala cu doua usi verticale - daca la ala te refereai - sa stii ca nu e asa de incapator cum este o combina frigorifica. Modelul este american - adica croit pe nevoile lor - de mancare semi-preparata, al cutii si spatiul e gindit ca atare.
Eu am frigider din asta (a fost un moft al nostru...) si am probleme cu spatiul in congelator, mai ales ca si eu am multe legume - pachete care nu-s defel plate... So, Lia - sfatul meu e sa te orientezi, daca poti, pe o combina frigorifica care are un congelator incapator!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leeloo, da, mie mi plac alea enorm de mult;
u am un siemens asa cu 3 sertare jos, pt mine si Giulik suficiente pt visine, vinete - astea`s prioritati absolute la ea si cand l am luat eu, la un an dupa, au aparut model alea cu gheata`n usa boala mea e apa rece cu gheata.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci de idei, am vizionat si modelele "side by side" in showroom insa pe langa ca sunt cat un dulap imens, partea de congelator nu pare defel incapatoare. arata trendy insa nu mi-ar incapea in bucataria de la bloc si noi chiar pot zice ca avem bucatarie totusi mare. costul este destul de mare fata de serviciul ce mi l-ar face.

da, ideea cea mai buna ar fi sa am un 2 in 1, adica o combina cu frigider incapator dar care sa aiba si congelator incapator, de vreo 3-4 rafturi. As vrea Zanussi pt ca am eu un fix ca-s bune, am mai avut initial un frigider din ala cu o singura usa si cu cuva mica, apoi l-am vandut si am luat un Arctic cu doua usi, combina, insa nu e nici pe departe de calitatea unui Zanussi nici ca design, nici ca functii, nici ca si material.

problema e ca n-am ce sa fac cu actualul Arctic ce deja il am:( nu cred ca il pot vinde, am dat pe el vreo 9 mil, acum 4 ani...

nu stiu ce o sa fac, nu-mi convine sa am doua chestii frigorifice in casa, am de ales, ori aleg sa nu mai fac pe gospodina si sa ma multumesc cu ce am, ori ma aleg cu un zanussi cu 5 rafturi si atunci o sa-mi scoata sotul ochii daca nu reusesc sa-l umplu pana la toamna, el e sceptic, imi spune ca din ala isi iau ce ce au restaurant, ca nu e pt uz familial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Lia - unele marci accepta sa-ti ia frigiderul vechi si in schimb iti dau un discount la cel nou - whirpool-ul stiu ca facea asta si iti oferea un dscount de 300-400 lei... Poti sa te interesezi...
Daria - side-by-side e super daca ai si o sursa de apa (sub presiune) la care sa-l legi - eu de ex nu am (de asta si ziceam ca a fost un moft) pentru ca iti face si gheata, gheata pisata + apa...dar si combinele aparute acum, mai recent, au un rezervor de apa si iti dau apa rece...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello! Am revenit si eu azi la munci si stau pe mail de dimineata, :) vad ca asta-i trend-ul :)
Am avut parte de cateva zile frumoase, cu foarte multi musafiri dar ne-am bucurat de vremea buna si am stat numai afara, o exceptie a fost ziua de luni, petrecuta la socri

Lia, eu am o combina frigorifica Gorenje, congelatorul are 4 sertare si e destul de incapatoare, as mai vrea si eu un congelator separat pentru legume si cred ca voi opta tot pentru Gorenje, am vazut si un Arctic dar sertarele nu se scot cu totul afara si eu chiar le scot la combina cand o spal.

Ultima perla a lui Matei: Mami, pot sa ma fac banchet, sa am bani multi? De fapt era bancher :)

Vad ca vorbiti de emigrare, eu as pleca acum am in schimb acasa un catar (nu am diacritice, asa ca as vrea sa se inteleaga animalul ruda cu magarul si la fel de incapatanat :) ) legat de ma-sa cu cordonul ombilical
De vacante nu mai zic nimic, probabil ca ne urcam prin iunie, iulie in masina si plecam hai-hui, eu as vrea un pic in Delta, apoi la mare, Petro vrea mare cu bilet si fara batai de cap...

Daria, super pozele cu stirba, mi-a placut torul pentru Sela :) Si catelusa noastra a implinit un an...

Va pup!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Despre ski ce sa va spun, acolo totul este gandit pentru turist, de la 0 la 99 de ani.

Ca sa va faceti o idee, in perioada asta se mai poate skia numai pe ghetar, dar pe ghetar ai kilometri de partie si de cablu. Trebuie sa urci cu gondola pana la Alpin Center(ai 2 randuri de cate 2 gondole) (cca 2600 m) si de acolo poti sa iei unul din cele 8 sau 12 cable/ telescaune .. nu mai stiu cate erau pana la 3029m. In plus ai si o telecabina care te duce pana sus si de acolo un mic trenulet care te lasa in capul partiilor.

De sus ai nu mai stiu cati (77 parca?) km de partii, albastre, rosii si negre, plus partii de ski extrem (ai si trambuline si pipe... dar aici e o discutie cu pipe-ul asta ... eu nu m-as da pe el fara asigurare de sport extrem).

Poti sa te dai si cu parapanta si cu placa, nu exista sanii (nu ai voie).

La Alpin Center... cum iesi din gondola ai vreo 30 de stative pe care poti sa iti lasi skiurile daca vrei sa intri la toaleta sau la restaurant ... toata lumea isi lasa skiurile si rucsacii pe stative, fara teama ca vine cineva si ii fura. Noi ne-am uitat un rucsac un gondola si l-am gasit bine merci dupa 2 ore cand ne-am amaintit de el, in rucsac era inclusiv o camera foto scumpa...nu s-a atins nimeni de el.

Toaletele la toate nivelurile erau impecabile, cel putin aia de la 3029 m arata ca la un hotel de 5 stele, eu nu am vazut urma de mizerie pe muntele ala, n-am vazut macar o hartie sau un pet pe km intregi de partie.

Scoli de ski si snowboard erau gramada, cele mai multe din Austria, dar am vazut si una din Belgia si una din Romania. Am vazut copii de 3 ani cu scola de ski sus la 3000m. Austriecii erau 2 adulti la 20 de kinderi de 3-4 ani si zambeau tot timpul, scoala romaneasca erau .. vreo 8 adulti la 12 copii si aratau muuult mai stresati.

Exista facilitati pentru mame. Ai posibilitatea sa ii lasi la cresa ski (o-2 ani), kindergarden skischule (2-3-4 depinde de copil), kids (4-5-10) si teenagers (unde se laudau ca au posibilitatea sa invete pe orice adolescent ceva nou, indiferent ca e incepator sau "absolute freak" , aici am si vazut pe munte o trupa de snowboardisti de 12-14 ani cu doi traineri de vreo 22 de ani ... maiculita m-am minunat cum nu si-au rupt gatul cativa dintre ei).

Am vazut vreo doua mame care skiau cu bebe in marsupiu. Obosisem la un moment dat si m-am asezat in fund pe partie cu skiurile sub mine... in 2 minute a orit unul langa mine sa ma intrebe daca sunt ok, daca sa cheme pe cineva, etc. La fel si husband cu Mircea, la un moment dat ala mic nu mai vroia sa coboare ... s-au oprit si imediat a oprit un alt tip care era tot cu copiii... i-a dat lui Mircea doua bomboane si dupa aia Mircea a vrut iar... tips and tricks... pentru copii luati bomboane in buzunar sau puneti-le bomboane in buzunar ... daca obosesc le dau un burst de calorii binevenit.

Victor a skiat cu grupul cu care am fost noi, el pleca cu ei dimineata cu autobuzul pe la 9 sa nu piarda timp nu stiu ce vointa a avut sa-si care skiurile, betele, claparii in picioare singur ... si mai cobora la 4 dupa masa. Sincer nu recomand asta decat copiilor foarte bine antrenati, inseamna 6 ore pe partie sus, jos, sus, jos.. a coboriat pe toate partiile albastre si rosii de nu stiu cate ori si parca si pe una sau doua negre... o singura zi a vrut sa stea cu mine si sa il duc pe partie la 11, ca nu mai putea. Si seara cate 2 ore la piscina... sincer nu credeam ca o sa reziste, dar a rezistat, pe drumul spre Romania, 2 zile in masina... a dormit aproape non stop, se trezea sa ceara mancare, apa si pipi. Husband a skiat cat pentru tot sezonul, in ultima zi s-a enervat groaznic ca nu a mai reusit sa se tina dupa Victor ... s-a dus ala mic glont pana jos impreuna cu restul trupei de pusti si-a aparut si ta-su dupa 15 minute furios. Eu... mai mult am stat cu Mircea care mi-a mancat ficatii...sus, jos, sus, jos, de la anul il dau la skischule de la 10 la 16 sa se spele aia pe cap cu el si stau si eu linistita.

Am vazut perechi de genul el 75 de ani, ea 70 de ani... pe skiuri, radeau, fericiti... cand ma gandesc ca in Romania la 45 de ani nu te mai angajeaza nimeni ca "esti batran" ma apuca dracii.

Daca nu vrei sa cari skiurile in fiecare zi, exista ski depot la 2600m. Exista si Intersport unde poti sa iti lasi skiurile la reparat, multi faceau asa. Exista magazine sus (atentie mare la preturi), restaurante, cinema. Totusi, recomand sa mergeti in sezon, pentu ca ai Schmittenhohe deschis (e un alt munte vecin, de doar 2000 de m) si ai mai multe partii. Ideea este ca in ski pass ai o singura urcare pe ghetar pe zi, deci daca urci la 9 dimineata trebuie sa stai pana la 16 daca vrei sa skiezi si dupa amiaza tot pe ghetar. In sezon poti sa skiezi dimineata pe ghetar, cobori la pranz in oras si te mai urci si pe Schmitten dupa pranz, ceea ce e mai usor. Asta nu se poate face in Aprilie, in Aprilie jos e primavara, erau 24 de grade, cand coboram de la ski ma duceam in camera si-mi puneam rochie cu maneci scurte. Bine ca si sus, unii skiau in tricou.

Ce sa va mai spun/ Intrebati...



Andries

Mergi la inceput