Mamici din Grecia (7)

Mamici din Grecia (7) | Autor: mamicigrecia

Link direct la acest mesaj

Cum ne-am intalnit :1, 2, 3, 4, 5, 6,





MAMICI DIN GRECIA

BINE ATI VENIT !!!



Sa ne cunoastem :


ERTINA cu ATHINA - EUGENIA ( 08.06.2009 )
LARISA cu DIMITRA ( 02.02.2007 ) si ILIAS( 18.11.2010 )
KARMEN 24 cu EFMORFIA
ALDEBARAN cu ARIS ( 12. 08. 2005 ) si SILVIA ( 18. 02. 2010 )
VI4I cu DIONISIOS - IONAS ( 03.02.2010 )
THEOPHILLINA cu STELIOS ( 09.06.2010 )
NIBI NIKI cu MARIA ( 11.03.2010 )
ASTEROPIPAN cu ASTEROPI IOANNA ( 08.03.2010 )
MAMITZA_ALEX cu MARIA-BIANCA ( 03.09.2008 )
ANOUK3 cu NICK ( 11.05.2010 )
LAURA_DIMITRIS cu DIMITRAKIS ( 25.04.2003) si ELENI ( 05. 02. 2008 )
ALMY cu ELENI MARIA ( 26.09.2005) si SPIROS STEFAN ( 14.06. 2008 )
IOANNOULA cu FANULA ( 07.10.2010)
LUKASNICOLAS cu LUKAS-NICOLAS ( 08.03. 2009 )
PORUMBITA80 cu RADU ( 11.06.2008) si MARIO GABRIEL ( 31.10. 2006 )
ALINUFF cu






Prietene dragi :

carmaw
MoRo K
Esthera2011
Mixaela
hellengr25


Sarbatoritele lunii:

MARTIE
carmaw - 15.03.????
theophillina - 27.03.1978


MAI
mamitza_alex - 04.05.1987


IUNIE
anouk3 - 03.06.1977


IULIE
asteropipan - 15.07.1982


AUGUST
Ioannoula - 15.08.1981


SEPTEMBRIE
nibi_niki - 18.09.1981



OCTOMBRIE
Moro_K - 29.10.1980


DECEMBRIE
Lukasnicolas - 19.12.1982


mail comun
: mamicidingrecia@gmail.com, mamicidingrecia@yahoo.com


user comun : mamicigrecia

Parola pentru yahoo si user comun este aceeasi ca la gmail.





Ambasada Romaniei la Atena
Consulatul General al Romaniei la Salonic


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

neata fetelor,ce faceti?haideti la o cafelutza(eu beau ness cald,am o canoaie in fatza),am pus sa fac o fasole,ieri am facut chiftele de legume,noi tinem post sapt asta.aici e frig,vant,ploi,nasol rau,parca e iarna.fetelor,noi joi seara plecam spre romanica,vom ajunge vineri pe la pranz,asa ca nu stiu ce chef am de pregateli,sotul zice ca vrea piftii si salata de beaof,eu in schimb nu am chef sa fac nimic,uite asa,pt ca daca plecam ma devreme era altceva,asa pe ultima suta de metri nu am chef,plus ca noi duminca plecam la obarsa lotrului si ne intoarcem luni seara,deci nu prea vad ce rost ar avea sa gatesc,dar parca si sa nu fac nimic nu-mi place ma vad ce visez si ce stare am.

fetelor,eu nu am impartasit-o pe bya aici niciodara,habar nu am cand impartasesc astia,nici nu stiu cum i zice la impartasanie,luminati-ma si pe mine va rog...
anouk3,bya nu a primit lambada ca nu are de a cine,poate i iau eu una pana plecam,dar cred ca se va rupe pe drum..mai vad.ioanoula,ma bucur ca recul tau e ok,k ai rezolvat cu pasaportul si ca pleci in romanica,eu sper sa fitio familie fericita in cele din urma
theo,bafta la bucatarit pt paste,cum faci tsatzichi,k eu nu am facut niciodata.
esthera,e darnic iepurasul tau,ma bucur ca a luat cadouri familiei tal,va doresc un paste fericit si muuulta fericire!
lukasnicolas,si fimea a manjit toate geamurile,desi le-am lustruit sapt trecuta,am facut si bajururile,plasele de tantari,tocaria,dar acum zici ca nu le-am facut de luni de zile,ei noi sa fim sanatoase
pupici la toti bebei cei ato-mici,o zi buna si voua!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata si de la noi.
Am avut noapte alba, mai fetelor. I-am facut ieri vaccinul de meningita si de dupa masa a inceput cu febra. Nu a vrut sa doarma in pat nicicum, la san nici atat. Doar in brate si plimbat prin casa. Toata noaptea! Zice pediatrul ca ar fi de la vaccin, dar nici macar nu e prima data cand il face, e tura a 2-a. E drept ca se simte fff bine muchia la o maseluta, deci avem si asta pe cap. Andreea, Alex, asa rau e cu maselele?
Esthera, iti multumesc mult ca ti-ai amintit de cantecelul meu. Esti o draguta! Iar grecul tau e un simpatic. Parca zisesei ceva de poze cu nepoteii tai mai demult. Ai trimis poze sau urmeaza? Scuze, dar sunt defazata complet.
Oana, multumesc de lamuriri cu pasaportul. Voi ce faceti de Paste?
Andreea, offf ce trasnai mai face si piticul tau.. Bine ca ai si tu o duminica libera ca ar fi fost tare aiurea sa lucrezi.
Theo, incerc sa mi-l imaginez pe Stelios in masina de spalat..
Matusicile, va multumesc din suflet ca v-ati oferit sa-l imprumutati pe buburuz. Ramane numai sa-l conving sa intre intr-o cutie de DHL si gata!
Acum a invatat sa faca ca un curcan. L-am dus ieri sa vada niste curcani la un vecin si faceau aia "gal-gal" (sau cum or fi facand..), facea si Nicolas "gal-gal". Era genial, aproape ca nu stiai care-i curcanul si care-i copilul.
Aa, si pe langa matze urmeaza sa iasa si curcanii undeva de Paste. Ce mai, ferma de nebuni e aici. Abia astept sa ducem ratele pe lac ca nu le mai suport. Mergem azi la lac sa vedem puii de lebada neagra care au iesit ieri din ou.
Hai ca v-am plictisit creierii cu animalele, dar pentru noi e tare palpitant.
Si scuzati-mi incoerenta si aiureala in gandire. Ma duc sa mai beau o damigeana de cafea sa-mi tin macar ochii deschisi.


Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Alex, acum am vazut ca ai scris si tu. La impartasanie ii zice "kinonia" sau "thia kinonia". Dupa orice liturghie se si impartaseste.
Referitor la lingurita, Theo, il inteleg perfect pe sotul tau ca si eu aveam aceeasi problema. Dar am ajuns la un compromis cu barbatul si a vorbit el cu tanti de la biserica sa-l impartaseasca primul. Acum insa a cam crescut galiganul si sunt altii mai bebei. Asa ca am mai rarit-o cu impartasaniile. Oricum vine vara, eu lucrez duminica, asa ca la toamna mai ajungem iar la biserica.

Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetele!!! Ce ma bucur ca azi am avut mai mult de citit!!! Lukasnikolas, noi plecam cu masina. Adica vine tata saracul, cu autocarul, plecam cu masina, ne intoarcem si pleaca tot cu autocarul inapoi. Grecul meu nu vrea sa vina, si mie imi convine ca imi botez fata si stau si mai mult. Cu el stateam 2 zile.
Aici se impartasesc joi copii (kinonoun se spune, ca intreba mamika-alex) dar pe-a mea nu o impartaseste ca nu e botezata. Doamne, aici totul e pe dos. Ieri a venit nasul fetei sa intrebe cand o botezam, si desii am zis mai, acum sotul meu a zis septembrie...daca avem bani. Nasul a zis ca e nebun, ce ii trebuie? si a zis iunie-iulie. Acum sa vedem.Multumim pentru ceata lui pitigoi . Mai va scriu mai incolo ca plange zurla mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

si bine-nteles ca iar am uitat ceva... multumim, Theo, de capitol!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anouk3

si bine-nteles ca iar am uitat ceva... multumim, Theo, de capitol!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic(11.05.2010)
Nicolas the Great


Am vazut ca intre timp ai scris...d-aia imi dadea eroare:d Si eu o inteleg pe Theo cu faza cu lingurita...mai ales ca eu sunt mai siloasa. Noi, de pasti facem friptura la cuptor si maghiritsa. Avem si protap si loc sa frigem mielul, dar nu vrea sotul meu sa iesim in curte, ca nu vrea sa facem cu cumnata-mea. Si o sa mergem in plimbare pe la neamurile lui...
Ne pare rau de puiutul tau ca a facut febra. Noi maine facem vaccin. Nu stiu care e...dar sper sa nu avem probleme.
Multumim si noi lu Theo de capitol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

...dati-mi va rog o cafea tare...ceva sa ma calmez...

Sa va explic....

La noi, ca la nimeni! Grecul gateste eu....curat masina!!!
Am inteles de ce grecii au nivelul de viata crescut si mai ales de ce sunt in criza!!!!!
Nu le place sa munceasca!...Siga, siga...un ouzo...un meze....si viata trece!
N-ati inteles,nu?
A fost grecul sa spele masina! Interior...si exterior!!!...rezultatul????...DEZASTRU.....adica, curatat masina in proportie de 30%!!!!
...asa ca m-am inarmat cu solutii de curatat, carpe, perii...si am curatat-o!
Nu ma intelegi gresit...si mie imi place sa lenevesc....dar cand fac o treaba o fac pana la capat!

Am facut greseala sa-mi exprim parerea mea fata de poporul grec....po po po....s-a trezit nationalistl din grecul meu!!!
....adica totul pana la greci!!!...ei sunt cei mai cei!

In alta ordine de idei...

Deoarece Mamitza Alex petrece Sarbatorile Pascale in romanica...tin sa-i urez din tot sufletul Lumina, Pace interioara, Sanatate si bucurii pentru intreaga familie!!!
Oana draga din cate stiu eu un copil nebotezat, deci nefiind crestin...nu se poate impartasi!...daca gresesc...corectati-ma!
Andreea esti o fericita ca ai gasit branza dulce pentru pasca!!!...eu nu am gasit...asa ca nu fac! Dar nici nu ma gandesc sa nu fac drob....asa cum il face mama mea! La cererea grecului mai prestez salata de boeuf (i-am dat gata de greci cu salata) si tort de zahar ars! grecul presteaza si el, la randul lui, friptura de miel si porc!...si vom petrece alaturi de frate, deci familia grecului!
Tare nazdravan Stelios al tau Theo draga...mi-l imaginez vorba lui Anouk in masina.... Promit ca atunci cand blog-ul va fi cosmetizat cum se cuvine...cu mare drag va astept si acolo!!
Anouk mamita lui Nick cel mic si nazdravan...si daca-mi fac timp sa vin la vara la tine (si eu si grecul suntem dornici de calatorii)....sa te tii...intrecere intre mine si Nick la cine imita mai bine animalele

Hai ca mi-a revenit si tensiunea la normal povestind cu voi!

Pupici...si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Mamitza_alex, uite asa se face tzatziki. E usor de facut, toata treaba e sa storci bine castarvetele, sa nu ramana sosul apos. Si desi grecii ila fac cu otet, eu il fac cu lamaie, e mult mai bun. Nu stiu de ce avam eu impresia ca veti pleca dupa Paste in Ro. Si pe mine ma enerveaza sa fiu pe drumuri, mai ales de sarbatori. Mie de sarbatori imi place sa stau acasa, sa decorez casa, sa gatesc d'astea. Si eu o sa-i iau lampada lui Stelios, ca nasa lui nu-i aici, e in Ro.

Andreea, am uitat sa te intreb, cde branza dulce ai gasit tu. Ca eu ca si branza dulce folosesc anthotiro nesarat, dar tot nu mi se pare ca branza aia dulce de la noi.

Anouk, sa stii ca si noi la prima doza de Meningitec am facut cam urat. Vreo 3 zile numai marait a stat Stelios, insa noaptea a dormit, da' stii, el e cu somnul. Imi venea s-o sun pe pediatra si s-o ... in nas ,ca mi-a zis ca asta e cel mai inofensiv vaccin pe care l-am facut, nu da nici o reactie adversa, nici febra, nici nimic. Maine facem doza a 2-a si deja m'apuca nervii. Cand l-a luat matusa pe sus la impartasit, l-a dus primul, ca altfel n-o lasam, insa mie mi-e rusine sa ma duc asa prima cu copilul. Of, iara trageti cu dintii astia, ia-ti fata de pe Ebay, Baby Orajel, e mana cereasca, cine l-o fi inventat sa-i de Dzeu sanatate.

Ioannoula, da' si pe mine faza cu lingurita ma enerveaza. Eu nu mananc niciodata cu lingura sotului, sa zicem, si de asemenea, daca vad ca cineva gusta din mancare si-apoi baga lingura la loc, nu mai mananc.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

La fel fac si eu Theo. De exemplu mai alaltaieri, am facut o tochitura cu miel si a iesit delicioasa. Am asteptat sa manance sotul, am hranit copilul, si m-am dus sa imi pun si eu. Cand iau capacul la cratita, soutl meu pusese ce-i ramasese in farfurie in cratita. Nu am mai mancat. M-am ofticat ca mi-era asa pofta sa mananc...
Esthera, asa zic si eu ca sunt putori grecii astia. Si ma enerveaza la culme, ca eu sunt o fire foarte activa, si acum nu pot face nimic din cauza bebelinei...Al meu a ramas uimit cand am facut camera fetei, si gravida. A zis ca ce el nu statea sa faca...chema zugrav.
Pana la urma nu am mai varuit nici afara si nici kangela nu le-am mai vopsit ca m-am enervat. La anu' sau la vara. Sa vedem.Pupici, pofta buna...noi ne ducem acasa si poate mai intram maine. Sa vedem ce chef avem dupa vizita la doctor. Succes si lu Theo la vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Anouk, reeditez cu Orajelul. Tocmai m-am uitat pe ebay si cand vine sotul vreau sa comand. Daca vrei iti trimit si tie un tub cand imi vin, noi nu prea avem probleme cu dintii, dar sa fie acolo, ca am avut 2 tuburi si unul tocmai l-am trimis unei verisoare in Alexadropoli ca fetita ei de 1 an nu mai dormea de nopti intregi de la dinti si i-a dat orajel si acu' doarme copilu'.

Estehra, asa sunt grecii. Din fericire din punctul asta de vedere sotul meu e un grec tipic, adica nu zice ca grecii sunt cei mai cei, ba chiar cand mai zic eu cate ceva imi zice: "da' tu unde te crezi, in vreo tara civilizata? Suntem in GRECIA."

Ioannoula, asa si noi, adica eu pana in ziua in care am nascut am condus masina, mi-am factu curatenie de Paste, tot, tot, eu singura am facut. Imi amintesc cand am spalat perdelele si geamurile de Paste anul trecut, soacramea statea pe sub balcon si plangea ca de ce fac eu si n-o las pe ea. Acu' ma gandesc sa le zic sa-mi ridice o statuie pentru ceea cea am facut, gravida fiind.


Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput