Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

buna mamici!!!!
La multe lunite Clara, Matei, Lorelai, Alexandru si Luiza.sa fiti sanatosi

cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Deea, sincer n-am mai vazut invitatie fara nasi, dar cred ca lumea nu tine cont de asta, invitatii vor venii la botez oricum.

Indraznesc si eu sa fac un SZ timid: bebelusii vostri beau ceiuc? De care si cat? Mie mi-a spus pediatra sa ii dau ceai de fenicul (granule), dar ii dau cand si cand, am retineri pt ca e dulce, dar cum bebele meu papa la 3-4 ore maxim e buna o pauza de 5 ore pt digestie, cam maxim 2 ore sta fara sa ceara laptic dupa ce-i dau ceai. Deci?

Vasilasanita, ms pt raspuns (din nou) de azi incepem si noi cu glicerina. Doar ca am o nelamurire.. Daca eu pun bebicul la san in fiecare zi, nu-i pericol sa ia iar de pe san candida asta? Cum ar trebui sa fac igiena sanilor? Eu ii spal dimineata si seara, dar nu stiu daca e suficient..

La noi e cald si soare, dar eu ma declar prea obosita pt plimbarici.. poate-mi revin mai tarziu.

Pupici cu sclipici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Hello!
Multumim pt urarile de ieri!
Sa fiti fericite floricicilor
Felicitari si bebeilor crestinati!

Anka, cred ca deja esi la munca - bafta!
Roxx lasa morcovul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tierry

Hello fetele! Sunt in curatenie, asa ca o intrebare scurta: la dosarul de indemnizatie trebuie si actul aditional/decizia de suspendare ctr munca vizata ITM? Sau nu mai trebe? Ca mi-au trimis cei de la servici restul de acte da' asta lipsea...

multumesc anticipat!


io stiu ca-mi trebuie, decizia de suspendare, dar fara viza ITM (io-s la sector 1); o colega de-a mea care sta in comuna rosu si tine de chiajna, are nevoie si de stampila ITM; io zic cel mai bine sa dai un telefon si sa intrebi la tantile care iti preiau dosarul

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Tierry nu stiu sa-ti zic de acte, poate te ajuta fetele care au depus deja.
Vasilasanita si eu vreau sa slabesc, dar nu prea imi ajut corpul mi-e pota de dulce. Caca la bebele meu de 3 luni e galbicios, verzui, cateodata mai inchis, cu bobite prin el, destul de moale. Miroase dar nu insuportabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura_Luiza

Indraznesc si eu sa fac un SZ timid: bebelusii vostri beau ceiuc? De care si cat? Mie mi-a spus pediatra sa ii dau ceai de fenicul (granule), dar ii dau cand si cand, am retineri pt ca e dulce, dar cum bebele meu papa la 3-4 ore maxim e buna o pauza de 5 ore pt digestie, cam maxim 2 ore sta fara sa ceara laptic dupa ce-i dau ceai. Deci?



Io una eram ferma pe pozitie: impotriva ceaiului !!! dar dupa ce au inceput colicii acum o sapt si am rezistat o zi cu URLETE de la ora 15 pana la 22, am cedat, ca mi se rupea sufletul; asa ca i-am dat baby drink pe care l-a halit instant, ca doar are si zahar... 2 zile i-am dat; acu am facut io ceai de fenicul si chimen, zic sa fie macar fara zahar.. da' cine sa-l bea?! mai nou, imi scuipa si calciu gluconic (care e oribil la gust) si pe care ea il inghitea bine merci inainte. stomacelul face pauza de la digestie si noaptea (nu papa bb mai rar noaptea? - a mea doarme si 6 ore legate uneori); ieri de exemplu, n-am avut show de colici, am scapat; insist pe facut bicicleta, urmaresc sa faca kk ca de obicei, incerc alte metode (uscator, etc) si dc nu se poate, bag 50 ml de ceai, dar incerc sa fie cel facut de mine, macar sa nu ii dau zahar..



Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

buna

poate m-ati dat disparuta..dar am motiv la absenta.

Sambata dimineata la 6 ne-am trezit si Sonia era alba ca varul,temperatura si multa saliva cu spuma la gurita..numai gafaiam-am speriat groaznic..
Am fugit cu Ea la urgenta ..ne-a trimis la radiografie..biata copila atata a urlat..diagnostic pneumonie
Doctorul de garda nu se pricepea la interpretat rezultatate,dupa cum am vazut Eu.
Ne-a internat la spital..am primit ceva antibotic puternic..parca cefrotax injectii,intramuscular...dimineata si seara.Azi dimineata inca i-a luat sange..
am avut trei zile de cosmar..
Azi dimineata a venit radiologul si ne-a spus ca nu avem pneumonie ci cv viroza respiratorie.
Dupa vaccin s-a dat peste cap sistemul imunitar si a luat viroza de la tati..Si-a revenit,a fost bine pana azi dimineata..e cand am adus-o acasa nu mai vrea sa pape nimik..si 10 ml ii dau cu greu
Nu tu sticluta,nu tu tzatza,nu siringa..
Atata -s de suparata ca n-am cuvinte sa ma exprim...
m-am saturat...de medicamente ,de doctori ..Atata ma chinui si cu MARIO..Nu mananca,nu-si revine din tusa,,tuseste de 3 luni..am dus la toti dr din zona..nu mai stiu ce sa-i dau si lui.
Mi-e frica sa nu ajung inapoi cu Sonia..sa nu se deshidrateze..nu vrea nici ceai

Scuze;nu stiu daca ati inteles ceva din tot ce am scris..
dati-mi un sfat..va rog!ce sa fac sa manance buba?urla la tzatza


----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004. Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_Luiza spune:

Of saracuta Sonia, cu parere de rau nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau, mai ales ca n-am trecut prin asa ceva..insista sa-i dai sa pape, altceva nu vad ce ai putea face.. poate ceai, ca tot vorbeam de asta..
Din ce in ce mai frica mi se face de vaccin!
Pup fata bolnavioara si mamica speriata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

Tunde imi pare sincer rau...saraca Sonia, nush ce sfat sa ti dau, vreau doar sa te incurajez, sau poate daca ai duce o la spital de pediatrie la Mures??.....tre sa se faca bine fifitza, scumpa de ea
off ce rau imi pare
asa diagnostic pneumonie....hai cu antibiotic, si porma nu mai e pneumonie, e viroza??acelasi dr a pus diagnosticul???la naiba cu ei, ca atat sunt de dezinteresati....unii si cu bani si tot ciufuti sunt....la ce s or mai fi facut dr,???
te, multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

offffffff saracuta Sonia, iar de tine mamico nici nu stiu ce sa mai spun decat sa fii tare (ai trecut prin atat de multe... offf) ESTI O SUPER MAMA; despre incompetenta medicilor din Romanica asta, chiar ma abtin, ca daca incep nu ma mai opreste nimeni; eu merg cu fata mea la 2 saptamani in Bucuresti (traseul Buzau-Bucuresti= 120 km dus) numai ca in minunatul meu oras nu am gasit un medic competent (asta dupa ce in sarcina am starnit valva mare cu injectiile mele cu clexane in randul medicilo de aici); deci NO COMMENT;
fetele curajoase si sa va faceti bine repede;


Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput