Iepurasii s-au mutat in casa noua(109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Concediu placut in Romania, Leea! Si noi plecam vineri spre casa.

Rebiana, asa si trebuie, copiii sunt cei mai importanti, forumul e doar un mod de relaxare pentru noi, nu trebuie sa fie musai sa intri zilnic, ci doar cand ai timp si chef...sau vreo problema. Sa va distrati bine!

Ioana, un nou stil de viata in care sa fie inclus si tratamentul pentru boala si mai multa odihna rezolva problema ta. E chestie de obisnuinta cu noul tartament. Va fi bine!
Pe copii nu-i mai duc la inot deocamdata. Incerc din august, dar la cursuri diferite, pe tudor sa invete sa inoate singutr ca s-a plictisit de cursul de bebe, pentru Alexia incerc sa prind cursul de bebe pe care l-am ratat acum, in primavara.
Sanatate multa lui Ovi!

Stanucel, pierderea e numai a lui! El e adultul si alege sa stea departe de buburuza lui mica acum, probabil va sta si ea departe cand el va fi bartan si va avea nevoie de ea. Oricum, la cata dragoste si atentie are Adelina de la tine si Paul, sper sa-i simta cat mai putin lipsa...

Stefimic, multumim mult! Cand e dorinta de a face ceva frumos pentru pitica, si cand talentul nu e, suplinim prin straduinta!

Erina, Avene trixera ai incercat?

Briza, la noi clar dintii au un rol in trezirile nocturne. Dupa ce sparge cate unul, are cateva nopti dormite bine. Si nepotul meu a avut aceeasi problema, pe la 2 ani si jumatate, dupa ce i-au iesit toti dintii, a dormit noaptea fara probleme, si el se trezea si din 15 in 15 minute! Hai ca suntem la jumatatea drumului.

Vladi, uneori mai e si cum vrea el, mai ales cand e vorba de bagat pumnul ala mic in tortul frumos si gustos! Sa-i fie de bine!
Si distractie placuta in vacanta!

Sanzi, ne iubesti tare de-ti sacrifici somnul dulce de noapte pentru noi...
Legat de olita, nu stiu ce ti-au raspuns fetele in capitolul asta, ca inca nu am apucat sa citesc, dar e important sa nu-i fie groaza de statul pe olita. Eu i-am obusnuit pe amandoi pe la 11 luni sa STEA pe olita, nu musai sa faca ceva. De asta ii puneam doar dimineata, dupa somn. Si mi s-a parut indicat sa incep cand inca nu se puteau ridica singuri, sa plece de pe olita si sa nu stea (lectie invatat de la alte mamici care au pus copii cand ei deja mergeau). Tudor a stat si pana la 1 an si jumatate a facut zilnic kaka la olita, in fiecare dimineata. Alexia a fost mai fricoasa si la un moment dat am tinut olita in poala si pe Alexia, pe olita fiind, cu capul pe umarul meu. am alintat-o si i-am aratat ca nu o musca de fundic. Acum o pun in fiecare dimineata, cand face, cand nu face, depinde cat de repede o pun dupa trezire. A facut si kaka, de obicei doar pipi face. In orice caz, inceputul e intotdeauna dificil, il facem acum din alte considerente (eu le-am expus mai sus pe ale mele), dar ei oricum pana la 1 an si jumatate nu-si pot controla muschii sa se tina sau sa-si dea drumul constient. Tot ce fac ei acum pe olita e reactie la o actiune a noastra (fac ca e ora la care fac de obicei, sau ca e rece olita si in contact cu aerul mai rece vine si pipi etc.). Graba nu e, are timp si de olita sau WC.
Sa stii ca la Tudor poate a fost mai usor si ca aplicam metoda 'exemplu'. eu am baie mare, eu statea pe wc si departe, langa usa, il puneam si pe el pe olita si ii dadeam jucarii. Si fiecare isi facea treaba lui!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

LA MULTI ANI miria_cristina si babyangel! Si toti sanatosi si fericiti!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

La Multi Ani Ricardo!
De ziua ta iti doresc ca cele mai frumoase vise ale tale sa prinda viata! O viata lunga sa traiesti, mereu sa ai folos si succes in toate, norocul si fericirea sa nu te paraseasca, dragostea si iubirea mereu sa te-nsoteasca!

Poze

Irene, mami de Diana

It's not how good you are, it's how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra
Vladi, multumesc de raspuns, la fel si pt Yaia. Va intrebam cu biberonul pt ca si la Ale am vazut ca ii place cel de 0 luni pt ca tocaie mult la el, masa dureaza vreo 10-15 minute, lui ii place sa traga tare si sa dureze mult, nici nu lasa biberonul pana nu il termina. Daca am incercat cu tetina mai mare...nu ii placea ca se termina repede si venea prea mult odata, se tot oprea din supt si doar ne chinuiam amandoi.


Eu tot timpul am zis ca in ceea ce priveste copii, singura regula valabila e sa aplici copilului tau metoda care i se potriveste lui. Important e ca l-ai observat si ai vazut ce-i place si daca asa ii place lui sa bea lapte, asta e. Nu e musai sa fie tetina cea mai mare. Noi aici nu facem decat sa scriem experiente ca sa aducem idei pentru mamicile ce inca incearca sa descopere metoda ce-i place puiului ei!
puiutului!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! RICCARDO!

SA CRESTI MARE SI SANATOS, SA AI VIATA PLINA DE NOROC SI FERICIRE!

NAFI sa va traiasca, sa va aduca numai bucurii!



LA MULTI ANI! ANCA!

SA FII SANATOASA, IUBITA DE CEI TREI BARBATI AI TAI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanzi

LAlexandra, Ami, Vladi, multumesc mult pt raspunsuri, m-am linistit, o las in pace deocamdata. Ma streseaza rudele mereu, ma intreaba de fiecare data daca face la olita, ca e mare...
Ma gandeam ca gresesc eu, ca nu am invatat-o.


Ca mentiona Vladi plictisitul pe olita, eu stau langa ea si ne jucam. In plus, nu o tin mai mult de 5, maxim 10 minute. Nu vreau sa-i apara hemoroizi sau mai stiu eu ce alte probleme.
Si rudelor le poti spune ca scutecele nu-ti afecteaza asa tare bugetul si iti permiti doecamdata.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Roxana, bine ai revenit! Imi lipseau cuvintele tale mestesugite!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

La Multi Ani Babyangel!
Trandafirii pe care i-ai adunat in cununa vietii tale, lasa-i astazi sa se impleteasca intr-un buchet al implinirii. Fie ca florile iubirii sa-ti impodobeasca viata si sa-ti vezi implinite toate dorintele alaturi de cei dragi!


Poze

Irene, mami de Diana

It's not how good you are, it's how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Yaia...ca ziceai de pus inainte sa umble...vezi tu, in cazul nostru trebuie sa il pun pe la 8 luni...eea ce mie mi se paea prea devreme. Bine, eu vorbesc doar de noi, ca fiecare copil e diferit. Eu am problema asta, Ale nu are rabdare sa stea intr-un loc, nu a avut niciodata.

Pe tema asta vroiam sa va intreb, voi le cititi povesti copiilor? Ale nu sta intr-un loc nici sa-l legi, am incercat sa-i citesc si bineinteles ca vorbeam singura, iar el isi vedea de ale lui. Din cauza asta nu ma grabesc cu nimic, toate trebuie sa le fac in ritmul lui. Astept sa priceapa mai multe si apoi sa trecem la lucruri serioase.

Ami, nu stiu defel vreo reteta de cozonac, inca nu am trecut la lucruri serioase.

Blukidoo, mi-am amintit de Tanya. Si Ale e un miscator, nu sta locului deloc, nici cand doarme, si totusi, pana sa aiba acel virus, era mereu pe crestere buna in greutate. Eu sincer, as intreba putin pediatra de ce e asa slabuta, daca mananca atat. Poate nu mananca mancare buna, ma refer sa manance carne, legume, etc. Nu stiu, tu cunosti mai bine situatia.

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna, citesc deci postez desi o vreme voi lua o pauza...
La multi ani Riccardo!
La multi ani Babyabgel!

Yaia avem Trixera dar nu face mare lucru. Dr. zice ca la Roche Posay sunt mai studiate, Mustela cica ar fi slabe.

Ina, m-am gindit la tine aseara. Am plins la fraza: Laila nu a mai vazut-o niciodata pe Mariam... si trebuie sa spun ca eu nu pling usor...

O fi fost ca era dupa sedinta de yoga de ieri dar cartea mi-a reamintit cit de fragile sunt visele, viata si fericirea...

Traiti fara angoase false, invidii si ura, eu asta voi incerca, Bucurati-va de copiii vostri, de fiecare zimbet, respiratie si gest de partenerii vostri si de cei dragi.

Vreau sa vad neparat si Biutiful cu Javier Bardem. Oare sunt prea multe revelatii pentru o saptamina?

Cu antrenatul la olita si noi vom incepe aproape de doi ani. Carti ii citim Dariei iar David sta intins pe spate intre mine si ea si urmareste captivat.

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput